Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Fotograf makinasi secmeliyim?

andy warhol

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.sihir.us
Merhaba arkadaslar,

Fotografcilik ile ilgilenen sevgili arkadaslarim, bana asagida ki modellerden birisini secmem icin yardimci olur musunuz?

Simdiden ilginiz icin tesekkurler.

Canon Powershot G9
Canon Powershot SX 100 IS
Sony DSC H9
Sony DSC H7
Olympos SP 560 UZ
Nikon Coolpix P5100

P.s.:Yukarida ki modellerden herhangi birini kullanan bir arkadasimiz varsa benim buraya yazarsa kendisine bir kaç tane sorum olacaktı.

gülsüme

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben nikon d80 kullanıyorum ve çok memnunum ben nikon derim..

akifaytac

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Canon Powershot G9
12.1 mp lik bir compackt makinadır.raw çekim yapabilme özelliğine sahiptir ki bu çok önemlidir.ergonomisi bakımındanda ele oturması kullanımı bakımından avantajlıdır.6x optik zoom yapabilmesi harici flaş takılabilmesi ve tamamen manuel çekim obsiyonuna sahip olmasıda kayda değer özelliklerindendir.yüz tanıma özelliği ayrıca eklenmelidir.(yüz tanıma özelliği kompozisyondaki yüzleri tarar ve yüzleri ana konu kabul eder). ortalama 1000 ytl civarında fiyata sahip.

Canon Powershot SX 100 IS
8.0 mp lik bir makina.jpeg çekim yapabilmekte.2.5 inç ekrana sahip.4x optik zoom yapabiliyor.ortalama 650 ytl bir fiyattan satılmakta.bu makinayı satın alma konusunda digerleri arasından çıkarabilirsiniz.

Sony DSC H9
8.1 mp lik 15x optik zooma sahip 3.0 inç lik katlanamabilen lcd ekrana sahip.aynı zamanda gece çekim moduna (night shot) sahip bir model.Bu özellik sadece sony dsc h9 da bulunmaktadır.diger modellere göre enstantene (pozlama süresi) bakımından daha geniş bir aralığa sahip.ortalama 500 ytl fiyattan satılmakta.

Sony DSC H7
8.1 mp lik 15x optik zooma sahip 2.5 inç lik lcd ekrana sahip.enstantene aralığı hp gibi geniş.bionz görüntü işlemcisi var.buda dslr makinalarda bulunan bir işlemcidir.h9 gibi 500 ytl fiyattan satılamkta.bu şekilde bi durum söz konusu olduğundan bu makinayı drekt elemenizi tavsiye ederim.

Olympos SP 560 UZ
8.0 mp lik 2.5 inç lcd ekrana sahip.18x optik zoom a sahip ki bu çok büyük bir aralıktır.geniş açı ve tele bir arada denilebilir.bir başka çok önemli özelliği ise süper macro özelliğidir.1 cm yakına yaklaşarak bir objeyi görünüleyebilirsiniz.su altı çekim kasası ile 40 m deki su basıncına dayanabilmesi,TCON-017 tele dönüştürülebilir lens ve CLA-10 adaptör halkası opsiyonel olarak maksimum 826mm odak uzunluğu için mevcuttur (veya dijital zum ile birleşirse 4626mm) buda demek oluyo ki çok çok uzaktaki bi cisim parmaklarınzla dokunabilicek kadar yakında :) yüz tanıma teknolojisine sahip.gölge ayarı teknolojisi mevcuttur.Bu teknoloji karanlık bölgelerin çekiminin geliştirilmesi için tasarlanmıştır. İnsan gözü gibi kullanılabilen sensör sayesinde, kompozisyondaki karanlık bölgeler (örneğin; ağacın altında bir bölge) tespit edilir, ve fotoğraf makinesi bu bölgeler için çekim ayarlarını ayarlar. Sonuç daha gerçekçi ve detaylı resimler olacaktır. ortalama 780 ytl fiyata sahip.

Nikon Coolpix P5100
12.1 mp lik 2.5 inç lcd ekrana sahip bir nikon modeli.objektifi 3.5x optik zooma sahip ve nikona özgü VR titreşim azaltma özelliğini barındırmakta.enstantene aralıgı sony h9 ve olympustan düşük aralığa sahip.yüz tanıma teknolojisine sahip.fiyatı ortalama 700 ytl fiyata sahip.

Bu makinalardan herhangi birinde ısrarcı iseniz sony H7 ve canon SX 100 ü öelliklerinin eksiklikleri bakımından devre dışı bıraktıktan sonra diğer 3 modele yönelelim.geri kalan modeller arasından canon Powershot G9 uda faiş fiyatı açısından eleyebiliriz.bu fiyat aralıklarında normal açılı bir objektife sahip bir DSLR alabilmeniz mümkün.OLYMPUS burda cezbetti beni.Kendimi nikoncu diye tabir ederken :) düşündüğünüz makina olympusa göre eksik bir model oldugundan dolayı elendi benim gözümde.Bu nedenlerle ben yerinizde olsam şuan olympusu alırdım.

Biraz uzun oldu ama umarım faydalı olur.

AKİF AYTAÇ MÜLAZİMOĞLU

Hepyek

👑Efsanevi Grafiker👑
Faydalı olmaz mi tesekkürler ugrasiniz için. :)

Hani bir de önerdiginiz makinanin birkaç örnek çekimini ekleyebilir misiniz? :)

Son düzenleme:

by_exploit

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.muratbutun.com
böyle bi konu açmaya girmişdim buraya ama açılmış banada faydası oldu teşekkürler arkadaşlar

erdemcagla

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.erdemcagla.com
bu makinelerin fiyatları 650-700 ile 1000-1100ytl arasında neden SLR modelleri tecih ediyorsunuz anlamadım? bu modeller dışarıdan D-SLR gibi gözüküyor ama objektifi değişmiyor yani SLR gövde ile sabit. hem macro yapar hem tele. macro kaliteleri çok iyidir ama 200 mm den sonra kumlu çekerler.

canon 350 D 8 mp dir ve D-SLR dir yani profesyonel bir makine. objektif dahil 1000 lira.

yazdığınız modelleri ile paraflaşlar ile rahat çekim yapamazsınız çünkü objektifleri birleşik olduğu, hem tele hemde macro çektikleri için diyafram en fazla f7.0 - f8.0 civarlarındadır.

yok ben illa bu modellerden birini almak istiyorum sabit fikirliyim derseniz Sony DSC H9 u tavsiye ederim f11.0 a kadar kısılıyor sanırım paraflaşlarla sınırlı ölçüde ürün çekebilirsiniz.

Erdem

andy warhol

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.sihir.us
Merhabalar,

Bugun fotograf makinasini aliyorum. Ama yukarida ki modellerden hicbirisini alacagim model,

Canon Powershot G5 IS

Arastirmalarim sonucu benim gibi super amator :) modundaki birisi icin DSLR bir makina pek akillica degil, Enstantane,Diyafram ve buna benzer terimleri ve onlarin uygulamalarini yapmak icin cok uzun bir zamanimi fotografciliga vermem gerekiyor, ama isim geregi bunlara bu kadar zaman ayiramayacagim icin bu makinayi sectim.

Cok iyi bir makina olmamasina ragmen, gorunusu ve eski makinaminda Canon olmasindan dolayi kendisini secmisimdir. Ha birde unutmadan harici flash takabilecegim icin.

Sanirim lens degisemiyormus, ama cesitli filtrelerle birlikte kullanilabiliryormus.
Herhangi bir aksilik olmazsa bugun icerisinde makina elime ulasacak. Deneyimlerimi G5 IS basligi altinda sizlere sunarim

Herkese ilgisi icin tesekkurler.

Iyi calismalar.

Hasan.

grafik_Jİİ

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben nikon d80 kullanıyorum ve çok memnunum ben nikon derim..Arkadaşa katılıyorum bende aynı modeli kullanıyorum NİKON dan şaşma...

akifaytac

🏅Acemi Tasarımcı🏅
şöyle söyleyeyim arkadaşlar size:

Nikonun DSLR formatlı tüm ürünlerini kullanmış bulunmaktayım.aynı zamanda canon 5d canon 350 d ve 400 d de kullandıgım dslr makinalar arasındadır.şu andada sizler gibi nikon d80 kullanmaktayım.şöyle bir durum var ki tek bir model kullanarak diger marka modelleri hakkında bilgi sahibi olamazsınız.bu sebeble sadece nikon d80 yada nikonun baska bir ürününü kullanmanız demek diger marka modellerini saf dışı bırakmanızı gerektirmemektedir.

AKİF AYTAÇ MÜLAZİMOĞLU

Deathkiss

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.dayanyuregim.com
ben nikon d2xs kullanıyorum profesyonel anlamda çok kaliteli bir makina kesinlikle tavsiye ederim...

sen profesyonel olarak mı kullanmak istiyorsun ??

andy warhol

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.sihir.us
Merhabalar yeniden,

Makina elime gecti, benim hosuma gitti.

Burasi Deathkiss'a demistim daha onceki mesajimda da ben amator olarak ilgileniyorum. Cook amator yani.

Hatta bana Canon S5 in Turkce kullanma klavuzunu yollayabilen olursa cok sevinirim.

Iyi calismalar.