Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

freehand tarihemi karışıyor?

sss.ibel

🏆Pro Tasarımcı🏆
artık hiç bir firma freehand kullanmayacak ve freehand kaldırılacak diye birsürü söylenti duydum arkadaşlarımdan.bunun yerine indesign programı kullanılacakmış.ben şimdi bunun yerine indesign programı öğrenmek zorundayım.peki buna ne gerek vardı?ya da indesign freehand in yerini tutar mı?arkadaşlar bilen söylesin lütfen günlerdir aklımı kurcalıyor:(

Benzer konular

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
artık hiç bir firma freehand kullanmayacak ve freehand kaldırılacak diye birsürü söylenti duydum arkadaşlarımdan.bunun yerine indesign programı kullanılacakmış.ben şimdi bunun yerine indesign programı öğrenmek zorundayım.peki buna ne gerek vardı?ya da indesign freehand in yerini tutar mı?arkadaşlar bilen söylesin lütfen günlerdir aklımı kurcalıyor:(

Freehand yerine Illustrator daha doğru olacaktır. Indesgin ise Quark a rakip bir programdır. Bu söylenti değil... Uzun zaman önce Adobe nin Freehand üretimini durdurmasıyla zaten bilinen bir gerçekti.

émmst

👑Efsanevi Grafiker👑
Sibelcim bu söylenti en az 3 yıldır var. Yurtdışında Freehand kullanılmadığı sadece Indesign ve Illustrator kullanıldıgı için Türkiyede de böyle olacağı uzun süredir söyleniyor. Zamanla mutlaka bir değişim olucaktır ama Freehand'in tarih olucağını sanmıyorum çünkü Indesign matbaalara gelene kadar işleri freehand de göndermemiz lazım:D Ki bazı matbaalar hala freehand 10'dan başka açamadıklarımı iddaa ediyorlar düşün yani:)

Ayrıca bence geçiş olsa daha iyi olur..

alobar-pan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
öncelikle; freehand'in yerini alacak olan program indesign değil, illustrator'dır. ve evet adobe firması macromedia'yı aldıktan sonra freehand üzerinde geliştirme yapmayacaklarını duyurdu. bu da programın artık desteğinin sağlanmaması ve ölmesi demek. ama türkiye'de işler o kadar hızlı ilerlemez. daha bikaç sene veriyorum ben en azından freehand'e. ama bu süreçte de yavaştan yavaştan illustrator öğrenmeye başlasak zararı olmaz diye düşünüyorum =))

sss.ibel

🏆Pro Tasarımcı🏆
böyle söylentileri bu sene duymaya başladım
geçen senelerde duysaydım inanın freehand e değilde illustratör e yoğunluk verirdim:(

alobar-pan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
freehand öğrenmiş olmanın da zararı olacağını sanmıyorum =))
gerçi illustrator'a alışma sürecini biraz geciktiriyo ama biraz uğraşınca alışıyorsunuz.

émmst

👑Efsanevi Grafiker👑
Yine yoğunlaşabilirsin öğrenmek istedikten sonra;)

sss.ibel

🏆Pro Tasarımcı🏆
illustratör ü az çok biliyorum aslında gerek olmadığını düşündüğüm için geliştirmeyi gerek yok dedim ve freehand e yönelmiştim:(

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Aslında Freehand ve Adobe Illustrator tam olarak benzer programlar diye nitelendirilemez. Yani Quark ve Indesign benzerliği ile karşılaştırıldığında birbirinden biraz daha farklı programlardır. Freehand tasarlamak amaçlı olmasının yanında baskıya göndermek konusunda Illustrator'a göre daha pratik. AdobeIllustrator bu açıdan biraz hantal kalıyor. AdobeIllustrator'ün layer (katman) sistemi olayı oldukça yavaşlatıyor. Objelere müdahale etmek, opervprint, trapping gibi işlemleri gerçekleştirebilmek biraz daha zor. İyi kötü anlamında kıyaslamıyorum, daha çok kullanıldığı alanlar konusunda yorumluyorum. Adobe yetkililerinin bu farkı gözlemlediğini ve Freehand konusunda birşeyler yapacağını tahmin ediyorum. Sonuçta ha Freehand satmış illustrator. Olaya ticari açıdan bakarsak bir kaybı olmuyor. Hatta belki de Freehand'den vazgeçip Corel ailesine yönelme ihtimali olan kullanıcıları da bu şekilde caydırmış olacaktır. Ben Adobe yetkilisi olsam Freehand'i görmezden gelmem.

émmst

👑Efsanevi Grafiker👑
Önder Bey yorumunuza katılıyorum. Ama onlar olaya sadece Türkiye açısından bakmıyor ve diğer ülkelerde freehand artık kullanılmıyor gibi birşey..Yurtdışındaki ajanslardan gelen işlere bakarsanız genelde ya Indesign ya da ai geliyor. Bizim için bir istisna uygularlar mı onuda bilemiyorum:D

altang

🌱Yeni Üye🌱
Freehand uzun süre kullanılacak. Ta ki yeni donanımlar tarafından desteklenmediği günlere kadar.

Serbest çalışıyorsanız Freehand ile uzun süre devam edebilirsiniz. Servis aldığınız yerlerin uzun süre yazılımı destekleyeceğinden emin olabilirsiniz.

Servis aldığınız yerlere dökümanı Adobe Acrobat formatında gönderebilirsiniz. PDF formatı yazılımlardan bağımsız olarak baskıya iş göndermenizi sağlar.

Yurtdışında yaygın olarak Illustrator kullanılmakta ve dışarıdan gelen çalışmaların burada yeniden düzenlenmesi yapılmakta. Illustrator'un yeni özellikleri Freehand üzerinde olmadığı için bazı çalışmaların Freehand üzerinde düzenlenmesi ciddi sorun olmakta. Bu Illustrator'a geçmek için iyi bir sebeptir.

Adobe yazılımlarını paket olarak satın almaya mecbur bırakıyor. Aksi halde yazılım tek alındığında çok pahalıya geliyor. Bu durumda yazılımı orjinal kullanan herkes ister istemez Adobe'un önerdiği yazılımları edinmiş oluyor ve edindiği için kullanıyor. Bu Illustrator'a geçmek için iyi bir sebeptir.

Bir süre sonra yeni bilgisayar ve sistemler Freehand'i desteklemeyecektir. Bu Illustrator'a geçmek için iyi bir sebeptir.

Freehand zaten 2003 yılından sonra yenilenmedi. Şu an bile 6 yıl geride. Özellikle okulda okuyan öğrencilerin Freehand'i terketmelerini şiddetle öneririm.
Bu Illustrator'a geçmek için iyi bir sebeptir.

Illustrator Freehand'dan daha iyi özelliklere sahiptir. Tüm Adobe yazılımları ile uyumludur. Bu Illustrator'a geçmek için iyi bir sebeptir.

Freehand için herkes pratik olduğunu söyler. Bu sadece alışkanlıktır. Illustrator'ın kullanımı kullanıcılarının danışmanlığında geliştirilmiştir ve yazılımı birisi size öğretirse çok kullanışlı olduğunu görürsünüz.

Freehand'dan Illustrator'a geçiş işkencesinin tek kolay yolu yazılımı öğrenmektir. Eğer bir aksilik olmazsa bu konuda eğitim filmlerini kısa bir süre içinde hazırlamış olacağım. Illustrator'a geçişiniz bu şekilde kolay olacaktır. Yoğun bir kullanım ile bir hafta sonra Illustrator'u doğal olarak kullanabilir hale geleceksiniz. Bir kaç ay sonra ise Freehand kullanmaya kalktığınızda Freehand'i beğenmeyebilirsiniz.

Freehand'in en önemli artısı çok sayfalı çalışma yapabilmesi idi. Üstelik her sayfa bağımsız bir boyutta açılabiliyordu. CS3'e kadar bu işi yapmak için Illustrator + Indesign ikilisinin birlikte kullanımı gerekiyordu. CS4 sürümünden itibaren Illustrator Freehand gibi çok sayfalı ve değişken boyutlarda çalışma yapabiliyor. Bu Illustrator'a geçmek için iyi bir sebeptir.

Özetle Illustrator'a geçin. Illustrator'u doğru kullanmayı becerebilirseniz çok beğeneceksiniz.

witamin

🌱Yeni Üye🌱
Benim çalıştığım şirkette freehand kullanıyor Illustrator a geçmediler.
bende Photoshopta kendimi geliştirdim sayılır, bundan sonra Freehand ile Illustrator öğrenecektim. Freehand i boş geçmekte olmazki..

efe0202

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Sonuç olarak Adobe'nin Freehand programını uzun zamandan beri kaldırmaya çalıştığını hepimiz biliyoruz. Bu programın muadili olarakta Illustrator'u gösteriyorlar, Quark'a rakip olarak Indesign yani bi nevi tekelleşmeye gitmek gibi bişey bana göre, senelerden beri freehand kullanan biri olarak Illustrator'u hiç düşünmüyorum kullanacaksam Corel kullanmayı tercih ederim. Geçtiğimiz senelerde adobe'nin verdiği Freehand'den lllustrator'e geçiş adlı seminere gitmiştik. Sunuma geçildi Illustrator'un kendine göre avantajları anlatılıyordu 15 dk geçmemişti program çalışırken sistem hatası verip kapandı:) yani koca bi fiyasko oldu, kısacası eğer bize bi yemek sunuyorsanız ilkönce kendiniz bi tadın sonra bizim önümüze koyun ayrıca biz sizin beğendiğiniz yemeği beğenmek zorundada diiliz bilmem anlatabildimmi.