Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

freehand yardım lütfen

meierlink

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar ben bir süre grafikerlik yaptım.bu işi o kadar çok sevdim ki bir türlü kopamadım.başka iş alanlarında çalışsamda yinede bir şekilde evde sürekli photoshop la ilgilendim.hiç boşlamadım....hala da ilgilenirim...

benim grafik studyoda görevim diaları taramak path lemek ve renk düzenlemesini yapıp arkadaşa vermek...backround hazırlar ve sadece photoshop kullanarak katalog hazırlardım

bu yüzden freehand pek kullanamadım...sadece arkadaşlar yoğun olduklarında yazıları yazdım...o kadar...

şimdi ise birçok siteden ve e booklardan faydalanarak freehandi de öğrenmeye çalışıyorum.

ben sunu merak ediyorum...freehand de herşeyi çizdik ekledik resimler yazılar arkaplan herşey hazır.... iş bitti..yazılar arka plan falan hakkında nasıl işlemler yapılıyor.yani baskı öncesi yapılan en son işlemler nedir?ne formatında kaydedilir neler nasıl convertlenir birleştirilir.bide dizgi nasıl yapılır.bunları anlatırmısınız lütfen...gerçekten şu sıralar bunları bilmeye çok ihtiyacım var

şimdiden çok teşekkür ediyorum.....

saygılarımla....

Benzer konular

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
freehande baskı oncesı hazırlık dıye kısıtlamayalım konuyu. bu genel olarak anlatırsak daha dogru olur.

bır ıs oncelıkle baskıya gıtmeden once,

resımlerının cmyk olduguna dıkkat etmelıyız. ve bu resımlerın yuksek çözununurlukte olup olmadıgından emın olmalıyız.

ıkıncısı yapılan ıste ozellıklede zemınlerde ışın net bıtmış ebadının harıcınde taşma paylarının ve ıcte kalan calısma alanının kontorlunun yapılması gerekmektedır.

bunlar temel olarak her ış ıcın hangı program kullanılırsa kullanılsın goz onune almamız gereken seylerdir.

gelelim freehand kısmına.

onelıkle freehandee bu yukarıda bahssettığimiz kontrollerin dışında

eğer kullandığımız spot veya cmyk haricinde bir renk varsa bunları kontrol etmemiz gerek. aksi belirtilmedikçe işte ekstra renk kullanılmayacaksa bular prosess CMYK olarak depiştirilmelidir.

freehand içerisine resimlerin en guzel yer aldığı format TIF tir. yeni versiyonnarında (11 yani MX) photoshopta yapılmış pathler sayesinde resmimiz dekupe edilmiş şekli ile kullanılabiliyor. eger atadan kalma yöntem derseniz EPS de kullanmak bi sorun çıkarmayacaktır.

bunların kontrolleri bittikten sonra işin sağlıklı çıkması için

File menusunden Collect for Output komutu ıle belgede kullandığınız tum resimler ve fontlar istediniz bir klasor içerinede toplanabilir. bunu reprodüksiyon hizmeti veren bir yerde film olarak alabilirsiniz.

Ufak bir not vermek gerekirse, servisinizde sizin yolladığınız belge muhakkak font soracaktır. dikkat ederseniz fontlarımız da yolladırk.

ama fontalrımız konvertleyıp yollarsak bu roeun ortadan kalkacaktır ve fontlarımız bızde kalacaktır.
karekterlerı konvert etmek ıcın tek tek secip (PC için) CTRL+SHIFT+P (MAC için) OPTIONS (uzerinde elma işareti olan)+SHIFT+P tuuş kombinasyonu ıle karekterler bırer çizim haline (konvert) getirilir.

bu işlemin bir başka yontemi de (ve daha garantili ve hızlı) Edit menusu altında
Find and Replace seceneği içerisinde graphics i seciyorsunu sıze gelen menu penceresinde SELECT sekmesinde FONT sececegınızı belırtıyorsunuz ve find diyerek tum text alanlarını secıyorsunuz
alanlar yanı metın alanları secılı oldugu ıcın artık konver edememek gıbı bı sansınız olmuyor. yukarıda belırttıgım konver etmek ıcın yazılan tup kombinasyonu yardımı ıle yazılarımız konver edıyoruz.

artık bı sorun kalmadı
cunku en bastan berı
calısma alanı, tasma payını ayarladık resımlerımızı kontorl ettık ve fontlarımız konvert ettık

sımdı gonul rahatlıgı ıle fılem gıdebılır....

umarım bu acıklamam sıze faydalı olur. bu konular ıcın resımlı acıklamalar yapmayı ıstıorum ama yaklasan yılbası nedenıyle yogun gunler yasıyoruz ama fırsat buldugum ılk anda bunları bır sekılde yayınlacagız.

baska sorunuznu olursa lutfen bızımle paylasın

kolay gelsın.

h.salma

🌟Usta Tasarımcı🌟
adobe herşeyi açıklamış, teşekkür edeyim bari :)

meierlink

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ya hocam eline diline sağlık.....

yardımınız için ne kadar teşekkür etsem azdır inanın...

umarım çalışmalarınızdaki başarılarınız devam eder....

saygılarımla....

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
ya hocam eline diline sağlık.....

yardımınız için ne kadar teşekkür etsem azdır inanın...

umarım çalışmalarınızdaki başarılarınız devam eder....

saygılarımla....

rica ederim. ne demek. işiniz hallolduysa mesele yok. sanırım sizin yaşadığınız bu sorun bi çok kişinin başına gelmiştir. bununla ilgili resimli bir anlatım hazırlamaya calışıyorum. ama su sıralar işlerden dolayı zaman ayıramıyorum. insallah yakında buradan sizlere bunları ulaştıracağım.

kolay gelsin elinize sağlık....

meierlink

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ya hocam gerçekten öyle bir şey düşünüyorsanız çok iyi olur...nasıl makbule geçer bilemessiniz...ilk zamanlarda sizde bu tarz sorunlar yaşamışsınızdır...

malum artık sadece photoshop bilmek yetmiyor :(

ben dizgi nasıl yapılır layerlarla nasıl çalışılır nasıl birleştirilir layerlar en sonunda ve hangi formatta kaydedilir bunlarıda öğrenmek istiyorum...

müsaid bir zamanınızda bu konular hakkındada ders verirseniz çok sevinirim

saygılarımla....

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
ders her zaman olacak hatta su anda forumda arama yaparsanız bunlara ulasabılırsını. eger bunların dısında derslerden zıyade kısa cozumler olabıleecek sekılde uygun yerlere sorunlarınız dıle getıırırsenız derslerden once bıle bıraz olsun bunların yanıtını vermeyı basarabılırız.

sımdıden kolay gelsın dıyorum.

meierlink

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sağolasın hocam...

ben zaten kafama takılanları arama yapma yöntemiyle bir şekilde bulup uyguluyorum...formlarda bulamasam bile yaşason google ;)...google hallediyor...