Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

freelance çalışmak yasal mı..?

grafik_adam

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar konuyu açacak başka uygun bir yer bulamadım sormak istediğim
freelance çalışmak yasal olarak serbest mi.. ben freelance çalışacağım artık bunun içinde kartvizitime freelance grafik tasarımcı koyacağım ama emin olamadım sonra benim için bir sorun çıkmasın.. Bilen arkadaşlar bu konuda yardım ederlerse sevinirim..

fatih.bedir

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ne şekilde çalıştığına bakar. eğer yaptığın işi faturalandırman gerekirse(ki gerekecek) oz aman sıkıntıya girersin. farklı bir şekilde halledersin ama o zaman yasadışı olur işte

doghan

🏆Pro Tasarımcı🏆
bildiğim kadarıyla

vergi ödemediğin için haksız kazanca girer
ama bi şekilde faturalandırırsın vergisini ödemiş olursun (bu da az buçuk sahtekarlığa girer)

maxmny

🌱Yeni Üye🌱
Freelance çalışmak şu şekilde yasal, sen sana gelen her müşterinin elemanı şeklinde oluyorsun. Eğer bir fatura kesilecekse, bu faturayı senin adına senin öüşterin kesiyor fakat bunun adı fatura değil gider pusulasıdır. Dolayısıyla zaten vergin verilmiş oluyor fakat müşterin tarafından. Sen de bundan dolayı hiçbir zaman müşteriden KDV talep edemezsin. Ama sana tavsiyem kartvizit çıkarmaman. Çünkü herhangi bir şikayette izini kolayca buldurabilirsin. Biliyorsun ki, devlet herzaman vergi almanın yolunu bulur, hem de eşşek gibi çok çalışan adamdan... Kolay gelsin.

buremon

🌱Yeni Üye🌱
Freelance çalışmak değil ama bir yere bağlı olmadan iş yapmanın ve kendi kazancını elde etmenin diğer bir yolu şahıs firması kurmak.

Kuruluş masrafı (noter vb.) maksimum 100 YTL civarında olur. Bir o kadar da fatura bastırmak için gidiyor. Aylık ise 1-hiç fatura kesmesen bile 15 YTL damga vergisi, 2- muhasebeciye 50-60 YTL. Bir yer göstermen gerekiyor ayrıca vergi dairesine. Kendi oturduğun konutun bir odasını gösterebilirsin. 3- Bu yerin aylık kirasının 3'te birini de stopaj vergisi adı altında alıyor devlet senden her ay. Bir evin bir odasını iş yaptığın yer olarak gösterirsen ev kirasının tamamı değil ama metrekare oranına göre sadece o odaya düşen miktar baz alınıyor stopaj vergisinde. Bu şekilde aylık ortalama masrafı 200-300 YTL arasında tutabilirsin. Son olarak 3 ayda bir net gelirinin (faturalandırılmış gelir) %15'ini de devlete veriyorsun.

Eğer iş yaptığın kimseler sana gider pusulası kesme konusunda sıkıntı yaratıyorsa; fatura istendiğinde sıkıntı yaşamak vb. istemiyorsan ve de yukarıdaki masraflar senin için sorun olmayacaksa bu şekilde kartvizit dağıtabilirsin rahatça :)

SempatiC

🌱Yeni Üye🌱
bence sen kartvizite Freelance yazma Grafik/Tasarımcı yaz ve dağıt..yaptığın işlere riyaben fatura isteyen olursa tanıdığın normal (esnaf) bir matbaadan fatura kesersin KDV sinide verirsin böylece sorun olmaz..bu işi çok yapan insanlar tanıyorum özellikle 25 yıldır çok büyük firmalara evinden iş yapıp tanıdığı matbalardan fatura kesipte işini yürütenler....kolay gelsin başarılar..

msntasarim

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.msntasarim.com
Gider pusulası en ekonomik çözüm ,

şahıs şirketi kurduğunda her ay ödemen gereken ücretler az gibi görünsede, o kadar hızlı geçiyorki , anlamıyor insan, bir bakmışsın muhasebeci kapına dayanmış, o parası bu parası , bitmiyor istekler

onur512

🌱Yeni Üye🌱
Bende freelance Web ve Grafik tasarımcıyım.Gider pusulası olayını biraz açarmısınız.

entellektüel1

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar Gelir Vergisi Kanunu 18. Madde hükmüne göre, Ressam, Yazar, Oyuncu, vs. Sanat dallarıyla uğraşanların Gelir vergisine tabii olma şartı yok. Ancak Tevkif usulü ile alınan, KDV gibi vergileri yatırmakla mükellef tutuluyorlar.. Yasayı açın okuyun...Orda yazıyor.

onruynk

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.onuruyanik.com
Arkadaşlar Gelir Vergisi Kanunu 18. Madde hükmüne göre, Ressam, Yazar, Oyuncu, vs. Sanat dallarıyla uğraşanların Gelir vergisine tabii olma şartı yok. Ancak Tevkif usulü ile alınan, KDV gibi vergileri yatırmakla mükellef tutuluyorlar.. Yasayı açın okuyun...Orda yazıyor.

Bilgi için sağol, ilgilenen arkadaşlar için maddeyi buldum;

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Kazançlarda İstisnalar
Serbest meslek kazançlarında:

Madde 18 - (Değişik: 4/12/1985 - 3239/40 md.)
(Değişik birinci fıkra: 11/8/1999 - 4444/4 md.)
Müellif, mütercim, heykeltraş, hattat, ressam, bestekar, bilgisayar program-
cısı ve mucitlerin ve bunların kanuni mirasçılarının şiir, hikaye, roman, maka-
le, bilimsel araştırma ve incelemeleri, bilgisayar yazılımı, röportaj, karika-
tür, fotoğraf, film, video band,radyo ve televizyon senorya ve oyunu gibi eser-
lerini gazete, dergi, bilgisayar ve internet ortamı, radyo, televizyon ve vide-
oda yayınlamak veya kitap, CD, disket, resim, heykel ve nota halindeki eserleri
ile ihtira beratlarını satmak veya bunlar üzerindeki mevcut haklarını devir ve
temlik etmek veya kiralamak suretiyle elde ettikleri hasılat Gelir Vergisinden
müstesnadır.
Eserlerin neşir, temsil, icra ve teşhir gibi suretlerle değerlendirilmesi
karşılığında alınan bedel ve ücretler istisnaya dahildir.
Yukarıda yazılı kazançların arızi olarak elde edilmesi istisna hükmünün uy-
gulanmasına engel teşkil etmez.
Serbest meslek kazançları istisnasının,bu Kanunun 94 üncü maddesi uyarınca
tevkif suretiyle ödenecek vergiye şümulü yoktur.
PTT Acentalarında kazanç istisnası:

Mükerrer Madde 18 - (Ek: 24/3/1988-3418/23 md.)
PTT acentalığı faaliyetinden elde edilen kazançlar,gelir vergisinden müstes-
nadır.Bu kazanç istisnasının, bu Kanunun 94 üncü maddesi uyarınca tevkif sure-
tiyle ödenecek vergiye şümulü yoktur.

Buda linki; GELİR VERGİSİ KANUNU (G.V.K.)

anka

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.karagraf.com
Freelance deyince, bir başkasına web sayfası, afiş, broşür vb. hazırlamak akla geliyor. Yukardaki kanun maddesi sanki biaz bunun için geçerli.
Ben biraz daha farklı bir şey soracam.

Diyelimki bir web sayfası hazırladım ve içine bazı mağazaların reklamlarını aldım.Onların reklamını yayınladığım için vergi ödemem gerekiyor mu? Vergi mükellefi olmalı mıyım? Vergi dairesinin böyle bir takibi var mı?

onruynk

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.onuruyanik.com
Açtığınız web sitesi telif hakkı başkasında olan bir şeyle ilgiliyse haksız rekabet ve kazanç elde etmekle ilgili bazı kanunlar dahilinde başınızı ağrıtabilir...

TC3D Graphic Design

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
t.me
Freelance çalışmak değil ama bir yere bağlı olmadan iş yapmanın ve kendi kazancını elde etmenin diğer bir yolu şahıs firması kurmak.

Kuruluş masrafı (noter vb.) maksimum 100 YTL civarında olur. Bir o kadar da fatura bastırmak için gidiyor. Aylık ise 1-hiç fatura kesmesen bile 15 YTL damga vergisi, 2- muhasebeciye 50-60 YTL. Bir yer göstermen gerekiyor ayrıca vergi dairesine. Kendi oturduğun konutun bir odasını gösterebilirsin. 3- Bu yerin aylık kirasının 3'te birini de stopaj vergisi adı altında alıyor devlet senden her ay. Bir evin bir odasını iş yaptığın yer olarak gösterirsen ev kirasının tamamı değil ama metrekare oranına göre sadece o odaya düşen miktar baz alınıyor stopaj vergisinde. Bu şekilde aylık ortalama masrafı 200-300 YTL arasında tutabilirsin. Son olarak 3 ayda bir net gelirinin (faturalandırılmış gelir) %15'ini de devlete veriyorsun.

Eğer iş yaptığın kimseler sana gider pusulası kesme konusunda sıkıntı yaratıyorsa; fatura istendiğinde sıkıntı yaşamak vb. istemiyorsan ve de yukarıdaki masraflar senin için sorun olmayacaksa bu şekilde kartvizit dağıtabilirsin rahatça :)

HOME OFFİCE
dedikleri bu oluyor herhalde...

Arkadaşım verdiğin bilgi çok iyi geldi çok sağol​

Premium

🌱Yeni Üye🌱
İyice korktum bu işten. Tasarımcı olacağım diyorsun 3000-4000 TL masraf çıkıyor. Bakalım...