Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafik programları için belirlenen klasörden Font kullanım yöntemi nasıl yapılabilir?

rotfire

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar Merhaba aynı zamanda iyi yıllar dilerim.
Malumunuz üzere bilgisayarımıza font yüklerken C:\windows\fonts klasörüne birer ikişer derken zamanla attığımız binlerce font yüzünden bilgisayarda kasılmalar, açtığımız grafik programlarında sıkıntılar yaşanmaktadır.

C:\windows\fonts içerisindeki sistemin otomatik yüklediği dışındaki tüm fontları silip ayrı bir klasöre attığımız diğer fontları grafik programları içerisinde kullanabilir miyiz? Sadece Corel değil hem adobe ürünleri hem autodesk ürünleri vs.

Biraz araştırdığımda corel ile birlikte gelen Font navigator programından bahsediliyor ama o program yanılmıyorsam sadece fontları düzenlemeye yarayan ve önizleme yapmamıza olanak sağlayan bir program farklı özelliği var mı bilemiyorum.

Tecrübesi olan arkadaşlar bilgi verebilir mi acaba?

Teşekkür ederim.

NOT: Bu arada forum içerisinde açılan konu başlıklarına "ACİL", "Font aranıyor", "Şu fontu nerden bulurum" gibi mesajlar yerine direkt konu ile alakalı net bir başlık atılması daha uygun olur kanaatindeyim. Zira bu yüzden bazı başlıkları açmadım bile.

gulli

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
vk.com
1-yol
C:\Program Files\Common Files\Adobe\Fonts (Buraya fontları atabilirsin yüklemeden kullanabilirsin NOT:Eger Gösterdiğim Dizinde "Fonts" klasörü yoksa Kendiniz Oluşturun)

2:yol
Font Görüntüleme Proğramı Kullanarak Hiçbir Font Yüklemeden Fontları Kullanabilirsiniz Benim Kullandığım Pro "FontExpert" Gayet Başarılı Hızlı En güzel yanı PC,yi Kasmayışı.Şimdilik Bukadar;)

vejdi

♾️Grafik Gurusu♾️
1-yol
C:\Program Files\Common Files\Adobe\Fonts (Buraya fontları atabilirsin yüklemeden kullanabilirsin NOT:Eger Gösterdiğim Dizinde "Fonts" klasörü yoksa Kendiniz Oluşturun)

Bu yol sadece Adobe Programları için gecerlidir diğer hiçbir programlar buradaki fontları göremez

yada

NexusFont (ücretsiz ) programını kullanabilirisiz

Program çalışır durumda iken sisteminizde yüklü olmayıp kullanmak
istediğiniz font veya fontları bir klasör içine alıp, bu klasörü programda akitifleştirdikten sonra office prog.dahil tüm programlarda kullanabilirsiniz Nexus programını kapattığınızda ise her şey eski haline geri döner. Sisteminiz hala hızlı ve font çöplüğüne dönmeden kullanabili

gulli

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
vk.com
Bu yol sadece Adobe Programları için gecerlidir diğer hiçbir programlar buradaki fontları göremez

yada

istediğiniz font veya fontları bir klasör içine alıp, bu klasörü programda akitifleştirdikten sonra office prog.dahil tüm programlarda kullanabilirsiniz Nexus programını kapattığınızda ise her şey eski haline geri döner. Sisteminiz hala hızlı ve font çöplüğüne dönmeden kullanabili
Aynen Öyle vejdi bizde 1-yol adobe için yol gösterdik;) yol-2 mantık aynı poroğram farklı..

Kemal AKSEKİOĞLU

♾️Grafik Gurusu♾️

yada

sayın vejdi bey
72 adet futura ailesini aktifleştirdim ama bi eksikmi yapıyorum corelde görünmüyor

Hm5I.jpg

Kemal AKSEKİOĞLU

♾️Grafik Gurusu♾️
nexusfont 'de fontları nasıl aktifleştireceğiz? öncekinde sürükleyerek oluyordu

rotfire

🏅Acemi Tasarımcı🏅

yada

Vejdi Teşekkür ederim dediğin font programı Nexusfont gayet başarılı ve ücretsiz şu an kullanıyorum...

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Arkadaşlar Merhaba aynı zamanda iyi yıllar dilerim.
Malumunuz üzere bilgisayarımıza font yüklerken C:\windows\fonts klasörüne birer ikişer derken zamanla attığımız binlerce font yüzünden bilgisayarda kasılmalar, açtığımız grafik programlarında sıkıntılar yaşanmaktadır.

C:\windows\fonts içerisindeki sistemin otomatik yüklediği dışındaki tüm fontları silip ayrı bir klasöre attığımız diğer fontları grafik programları içerisinde kullanabilir miyiz? Sadece Corel değil hem adobe ürünleri hem autodesk ürünleri vs.

Biraz araştırdığımda corel ile birlikte gelen Font navigator programından bahsediliyor ama o program yanılmıyorsam sadece fontları düzenlemeye yarayan ve önizleme yapmamıza olanak sağlayan bir program farklı özelliği var mı bilemiyorum.

Tecrübesi olan arkadaşlar bilgi verebilir mi acaba?

Teşekkür ederim.

NOT: Bu arada forum içerisinde açılan konu başlıklarına "ACİL", "Font aranıyor", "Şu fontu nerden bulurum" gibi mesajlar yerine direkt konu ile alakalı net bir başlık atılması daha uygun olur kanaatindeyim. Zira bu yüzden bazı başlıkları açmadım bile.

Edit-üst mesajları görmemişim gereksiz oldu-

Son düzenleme:

Dimitris

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.mustafaokur.com
Herkese selamlar,

Uzun bir süredir bende Nexus kullandım fakat şimdi Mac'e geçtim uygun bir program bulamadım. Fontbase diye birşey yükledim fontları kendi klasörüne kaydediyor fakat adobe uygulamalarında falan fontlar gözükmüyor.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

rotfire

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Mac kullanmadım o yüzden bilmiyorum ama şu an NexusFont kullanıyorum ve çok başarılı üstelik program free.