Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafik Tasarım Nedir?

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Evet arkadaşlar şimdi bu konuda biraz laflıyalım bakalım. Sizce grafik tasarım nedir ? Grafik tasarım denildiğinde ilk aklınıza gelen cümle yada cümleler nelerdir ?

Benim düşüncem.
Harfleri, sözcükleri, tümceleri, fotoğrafları, biçimleri, renkleri kağıt üzerinde bir zevk ve oranla yerleştirme sanatına grafik tasarım sanatı denir...

Benzer konular

MONASTERY

👑Efsanevi Grafiker👑
Grafik tasarım bence; kendi hayalinde canlandırdığın bir düşünce veya olguyu; çizgiler,renkler, gölgeler, desenler gibi materyallerle görselleştirip karşındaki insanında hayalinde canlandırmasını sağlamaktır...

Hepyek

👑Efsanevi Grafiker👑
Grafik tasarim nedir?

Öncelikle gözümüzün görebildigi bir sey olmasi gerekir. :D Görsel bir sanattir grafik tasarim.

Tabi en önemlisi de bu görsel sanat Bilgisayar denen teknolojik alet yardimiyla sunulmalidir. Daha sonra baski olarak yahut internette görüntü amaçli olarak kullanilabilir.

Yani grafik tasarim, çikis noktasi bilgisayarla baslayan, belli programlarla islenerek, gözle görülebilir bir hal alan, kullanilabilir görsel tüm olanaklarin kullanildigi dopdolu bir meslektir.

Bu meslegi yapan kisiler de grafikerdir. :p
Bu sanatta (veyahut meslek) herkese basarilar diliyorum. :)

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Peki bilgisayar olmadan önce bu meslek yokmuydu ? . Mesela İhap Hulusi bu mesleği yapmıyormuydu ?

Hepyek

👑Efsanevi Grafiker👑
Peki bilgisayar olmadan önce bu meslek yokmuydu ? . Mesela İhap Hulusi bu mesleği yapmıyormuydu ?

(Öncelikle gözümüzün görebildigi bir sey olmasi gerekir. Görsel bir sanattir grafik tasarim) Demistim yukaridaki açiklamamda.

Elbette evvelden de bu meslek degisik yöntemlerle yapiliyordur, fakat ben zamanimiza göre su andaki yorumunu yaptim. :)

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Grafik tasarim nedir?
Tabi en önemlisi de bu görsel sanat Bilgisayar denen teknolojik alet yardimiyla sunulmalidir. Daha sonra baski olarak yahut internette görüntü amaçli olarak kullanilabilir.

Peki bilgisayar icat edilmeden önce bu meslek yokmuydu?. İhap Hulusi' ye bu cümle saygısızlık olmuyormu ? :S

Hepyek

👑Efsanevi Grafiker👑
Peki bilgisayar icat edilmeden önce bu meslek yokmuydu?. İhap Hulusi' ye bu cümle saygısızlık olmuyormu ? :S

Bilgisayar icat edilmeden önce de bu meslek yapiliyordur dedim.
Kimseye de saygısızlık etmek amaciyla söylenmedi bu sözler.

Ama 2008 yilinda kaç kisi bilgisayar disinda bu meslegi icra ediyor arkadasim!

koserim

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bence Hayal Etmek ve Görsel Hale Getirmek...

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
Grafik Tasarım Bence Nesneleri Diğer İnsanlar Gibi Görmeyip, Onlar (Nesneler) Üzerinden Çok Değişik Fikirler Üretebilmektir.

Saygılarımla...

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Sözlük anlamları:

Grafik: Biçim, çizge.

Tasarım: Zihinde canlandırılan biçim. Bir sanat eserinin, yapının veya teknik ürünün ilk taslağı, desen, tasar çizim, dizayn. Bir araştırma sürecinin çeşitli dönemlerinde izlenecek yol ve işlemleri tasarlayan çerçeve, tasar çizim, dizayn. Daha önce algılanmış olan bir nesne veya olayın bilinçte sonradan ortaya çıkan kopyası.

sevinc_s

🌟Usta Tasarımcı🌟
en son bu soruyu bana özel yetenek sınavındaki hocalarımız sormuştu sacma sapan bi cvp vermiştim.ona rağmen alındım niyeyse.grafik tasarım hayal edip bunları dökmek bence aslında daha çok tanımı var ama bence tanımlar da gereksiz seviomusunuz işinizi evet hemde çok seviorum gerisi bence önemli deil...sizce

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Grafik, Latince de çizgi anlamına geliyor. Eski yunan dilinde yazmak, çizmek anlamını taşıyan "grafayn" sözcügünden türemiştir.
Aynı dili, konuşamayan, yazamayan, okuyup yazma bilmeyen insanlara, grafik simgelerle aynı mesajı iletme imkanı vardır. İşte bu imkan, simgesel ve kavramsal grafik dalının doğmasını sağlamıştır. Böylece bilgi, haber ve mesajları grafik resme dönüstürerek insanlara görme yolu ile en hızlı ve en kısa şekilde ilete bilme imkanı doğmuştur. Algılanabilecek en basıt fugür, grafik tasarımı oluşturur.
Grafigin en büyük özelligi, baski teknikleri ile çoğaltila bilecek özeliklerde çalışiliyor olmasıdır. Geniş kitlelere ulaşmak için, bir araçtır.

kndrc

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.ahmetkunduraci.com
"en son bu soruyu bana özel yetenek sınavındaki hocalarımız sormuştu sacma sapan bi cvp vermiştim.ona rağmen alındım niyeyse.grafik tasarım hayal edip bunları dökmek bence aslında daha çok tanımı var ama bence tanımlar da gereksiz seviomusunuz işinizi evet hemde çok seviorum gerisi bence önemli deil...sizce"

Grafik Tasarım nedir sorusuna verilen en uzak cevap budur sanırım. Hangi GSF ya GSL'nde böyle bir cevapla okudun biilemem ama, tanımını ve geçmişini bilmediğin bir meslek içindeysen sanatçı değil zenaatçi olursunuz.
Ben grafik tasarımcı biri olarak yaptığım işlerde mesleğimin sanatsal gerekliliklerinden taviz vermiorsam; "Grafik Tasarım" sanat tarihini okumamdandır.
Umarım o cevabı veren arkadaş okulda Sanat tarihi ve Grafik Sanat Tarihi derslerinde başarı elde eder.
Gelelim "Grafik Tasarım Nedir?" sorusuna...
Grafik Tasarım evrensel bir dille insanlar arasında iletişim sanatıdır.
---> Bilgisayar olmadan tasarım olmaz diyenlere de ekstra bir cevap benden olsun. Tasarım bilgisayarda yapılmıor. Sahsım adıma bilgisayarımdan çok faber castel kuru boya takımım benim için daha bi işlevseldir. Müşterime iş sunarken çizim sunarım ben, en ufak tasarımı dahi ilk önce kağıt üzerinde yaparım; ve yapılmasını da siddetle tavsiye ederim....
Saygılarımla
Ahmet KUNDURACI
Serbest Grafik Tasarımcı

Son düzenleme:

farukcagla

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.fcagla.com
10 MADDEDE GRAFİK TASARIM;

1)-Bir hizmeti veya bir düşünceyi yaymak, benimsetmek veya bir ürünü tanıtmak ya da sattırmak için kullanılacak tüm kompozisyonların hazırlandığı,
2)- Kompozisyonda; metin, yazı (tipografi), resim, desen, çizgi ve fotoğraf düzenlemelerin yapılıp renklerinin ayarlandığı,
3)- Çalışmanın baskı (CMYK) veya görüntü (RGB) olarak, ya da çeşitli basım, sunum ve iletişim tekniklerine uygun hale getirildiği ;
4)-İletişim meslek alanı ile güzel sanatlar meslek alanı arasında çok özel bir yere ve konuma sahip olan;
5)-Güzel sanatların temel kurallarının, tasarım-iletişim teknolojileri prensipleriyle birleştirildiği,
6)-Mesajın kestirme ve sembolik anlatımlarla etkili ve akılda kalıcı tarzda veya iz bırakıcı şekilde görsel anlatım biçimine dönüştürüldüğü;
7)-Daha çok reklam, tanıtım, basım-yayın ve iletişim sektörünün içindeki mecra ve medyalarda faaliyet gösteren,
8)-Sanayi, endüstri, ticaret, turizm, eğitim, sağlık ve kültür sektörlerine hizmet eden,
9)- Temelini kültür, bilim ve sanatın evrensel kurallarından alan sanata "Grafik Tasarım" sanatı, bu işin eğitimini alarak yapan kişilere "Grafiker" (Almanca) veya "Grafik Tasarımcı" (Türkçe) veya Graphic Designer (İngilizce ) denilir.
10)-Amerika ve Avrupa'da Trade Art (Ticari Sanat) olarak da ifade edilir. Sinema, çizgi film, karikatür, resim, fotoğraf ve hüsn-ü hat (güzel yazı-Calligraphy) sanatlarıyla bazen iç içe bazen yan yanadır. İç içe olması bire bir aynısı olması değildir. Her biri kendi içinde bağımsızdır.Mesela Grafik Sanatı Fotoğrafı kullanır, Fotoğraf da Grafiği, ama ikisi ayrı sanatlardır. Gelişmiş toplumlarda hemen hemen her sektörün ihtiyaç duyduğu sanat'tır.

( FSEKna göre bu tanımın fikri hakları Faruk Çağla'ya aittir, ancak isim belirtilerek alıntı yapılabilir. Başkasının imzasıyla yayınlanamaz.İzinsiz alıntı yapılamaz.)

--
Faruk CAGLA
Grafik Tasarimci

Moderatör tarafında düzenlendi:

Zengeni

🌱Yeni Üye🌱
düşüncelerin 3D'ye dönüştürülmesidir

kübraa_873

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bence grafik tasarım; insanlar yaşadıkları sürece üretmeye ihtiyaç duyacaklar üğrettiklerini tanıtmak için ise tasarıma ve reklama e bunlar içinde bize başvuracaklar;)

grafiker.iso

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Grafik Tasarım: Bir amaca hizmeti hedefleyen; estetik ve algılanabilme özellikleri ön planda tutan; yazı, fotoğraf, şekil ve renkleri kullanarak; çoğaltılabilir nitelikte kompozisyonlar düzenlemektir.

DURU_SU

🏅Acemi Tasarımcı🏅
10 MADDEDE GRAFİK TASARIM;

1)-Bir hizmeti veya bir düşünceyi yaymak, benimsetmek veya bir ürünü tanıtmak ya da sattırmak için kullanılacak tüm kompozisyonların hazırlandığı,
2)- Kompozisyonda; metin, yazı (tipografi), resim, desen, çizgi ve fotoğraf düzenlemelerin yapılıp renklerinin ayarlandığı,
3)- Çalışmanın baskı (CMYK) veya görüntü (RGB) olarak, ya da çeşitli basım, sunum ve iletişim tekniklerine uygun hale getirildiği ;
4)-İletişim meslek alanı ile güzel sanatlar meslek alanı arasında çok özel bir yere ve konuma sahip olan;
5)-Güzel sanatların temel kurallarının, tasarım-iletişim teknolojileri prensipleriyle birleştirildiği,
6)-Mesajın kestirme ve sembolik anlatımlarla etkili ve akılda kalıcı tarzda veya iz bırakıcı şekilde görsel anlatım biçimine dönüştürüldüğü;
7)-Daha çok reklam, tanıtım, basım-yayın ve iletişim sektörünün içindeki mecra ve medyalarda faaliyet gösteren,
8)-Sanayi, endüstri, ticaret, turizm, eğitim, sağlık ve kültür sektörlerine hizmet eden,
9)- Temelini kültür, bilim ve sanatın evrensel kurallarından alan sanata "Grafik Tasarım" sanatı, bu işin eğitimini alarak yapan kişilere "Grafiker" (Almanca) veya "Grafik Tasarımcı" (Türkçe) veya Graphic Designer (İngilizce ) denilir.
10)-Amerika ve Avrupa'da Trade Art (Ticari Sanat) olarak da ifade edilir. Sinema, çizgi film, karikatür, resim, fotoğraf ve hüsn-ü hat (güzel yazı-Calligraphy) sanatlarıyla bazen iç içe bazen yan yanadır. İç içe olması bire bir aynısı olması değildir. Her biri kendi içinde bağımsızdır.Mesela Grafik Sanatı Fotoğrafı kullanır, Fotoğraf da Grafiği, ama ikisi ayrı sanatlardır. Gelişmiş toplumlarda hemen hemen her sektörün ihtiyaç duyduğu sanat'tır.

( FSEKna göre bu tanımın fikri hakları Faruk Çağla'ya aittir, ancak isim belirtilerek alıntı yapılabilir. Başkasının imzasıyla yayınlanamaz.İzinsiz alıntı yapılamaz.)

--
Faruk CAGLA
Grafik Tasarimci

Faruk bey, ismi lazım değil, başka bir grafik sitesinde sormuşlar: Grafik tasarım nedir? Tanımını yapabilen buyursun diye.

Oradaki arkadaşlar grafik tasarımının ne olduğunu anlatmaya çalışmış. Siz orada her bir arkadaşın yazdığı tanımları toparlayarak kendinize göre bir grafik tasarımcı tanımı hazırlamışsınız. Birkaç mesajda bir tanımlarınızı yazıp en sonunda toparladım arkadaşlar işte son hali bu deyip bu listeyi yayınlamışsınız.

Bu ispatlanır yada ispatlanmaz, belki birazdan ilgili arkadaşlara o mesajların silinmesini rica edersiniz silerler çok önemli değil.

Önemli olan ETİK olarak bu tanım size ait değildir.

Fikir ve Sanat Eserleri kanununa saygı duyalım tabi. Fakat ondan evvel FİKİR VE SANAT ESERLERİNE Saygı duyalım.

mslmkrblt

🌱Yeni Üye🌱
Bence kağıt ve kalem başta olmak üzere yaralanılabilecek herşeyi kullanarak çizgi, renk, doku ve benzeri herşeyi kullanarak hayallerimizin dışa vurumudur.

Uğur YAPICI

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba arkadaşlar.

Benim bu grafik tasarım konusuda bazı bilgilere ihtiyacım var. Çünkü Meslek lisesinde grafik tasarım bölümüne girmek istiyorum ve pazartesi günü okula gideceğiz kayıt için grafik tasarım hocası sorular sorabilirmiş. O yüzden bilgiler edinmek istiyorum.
Eğer msn üzerinden bana yardım edebilecek var ise
u.yapici@hot.mail.com eklerse sevinirim. (hot.mail de nokta yok)

Grafik tasarım nedir sorusuna ise cevabım ;

Hayal ettiğiniz şeyi kağıda dökerek karşınızdaki kişide hayal ettiğiniz şeyi hayal edebilmesidir.