Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafiker olmanın yaş sınırı var mıdır?

Grafikerin olmanın yaş sınırı var mıdır?

• Grafikerin yaş sınırı yoktur.

Oy: 317 87.3%
  • Grafiker 40 yaşından sonra mesleğini yapmamalıdır.

Oy: 46 12.7%

• Kullanılan toplam oy
    363

Irmak:)

🌟Usta Tasarımcı🌟
ya tmm tasarımın yaşı yoktur fakat 20 yaşındakiyle 50 yaşındakinin tasarımları farklı olur sonuçta arada yetişmiş ve beğenileri değişmiş koca bi kuşak var
açıkçası 40 yaş gençte 50 nin üstüne çıktığımda ne iş yapıcam çok merak ediyorum umarım haksız çıkarım

AbduRRahmaN_60

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar...
Valla ben 17 yaşındayım. 14 yaşımda photoshop'u öğrendim ve şu ana kadar hem grafikerlik (photoshop tasarımı) hem de dijital baskı işini yapıyorum.....
Bunun yanında folyo kesim, giydirme ve tampon baskı işi yapıyorum....
Birtek grafikerlik yapmıyorum......
Bunun yanında diğer işler de yapıyom.......

aydogmusb

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.taximpro.com
hyr grafikerliğin yaş sınırı yoktur ben 15 yaşındayım ve 32 yaşındaki yanında staj yaptığım grafikerler bir çok şeyi bilmiyorlar bazen bana sordukları bile oluyor bence yaş sınırı yoktur.

gardenpower

🏅Acemi Tasarımcı🏅
65 doğumluyum tam 36 yaşında ajans olarak bu işe başladım ilk başlarda aldığım işleri grafiker arkadaşlara götürüp yaptırıyordum ve onlara uzaylılarmış gibi, yaptıkları iş çok ulaşılamayacak bir iş gibi geliyordu hep ama tam 2 yıl sabahlara kadar coreldraw programınıdidikleye didikleye buradaki yapılanlara baka baka her yapılanı yaza yaza şimdi tüm tasarımlarımı kendim yapıyorum ve bişey daha itiraf edeyim gençliğin verdiği heyecanmı desek ne desek nedense bir çok arkadaşta aşırı kaprisli yaptığının benim ilk zamanlarda gördüğüm gibi olduğunun farkında gibi davranıp inanılmaz kaprisler çektim.şimdi çok iyimiyim hayır kendime yetebiliyorum ama her zaman buradan sessizce yardım alıyorum.. AMA YAŞ SINIRI OLDUĞUNA İNANMIYORUM..HEPİNİZİN UFKU AÇIK OLSUN.....

deniz_nur

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bence grafikle yaşın hiçbi ilgisi yoktur insan kaç yaşına gelirse gelsin hala yeni bişeyler üretiyosa ve bu iş için içerisinde hala enerji varsa isterse 100 yaşına gelsin o hala iş bulabiliyo olur...

farukcagla

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.fcagla.com
bence grafikle yaşın hiçbi ilgisi yoktur insan kaç yaşına gelirse gelsin hala yeni bişeyler üretiyosa ve bu iş için içerisinde hala enerji varsa isterse 100 yaşına gelsin o hala iş bulabiliyo olur...

Ben 51 yaşımdayım. İçimde istek ve enerji de var, ama maaşlı iş bulamıyorum.

Deniz_nur kardeşim, acaba nedendir?

Benim adımı googl'da aratırsanız, yüzlerce sayfa çıkar ve yaptığım işleri görürsünüz. Çok berbat işler midir?

Öyleyse kusur bende midir?

deniz_nur

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Ben 51 yaşımdayım. İçimde istek ve enerji de var, ama maaşlı iş bulamıyorum.

Deniz_nur kardeşim, acaba nedendir?

Benim adımı googl'da aratırsanız, yüzlerce sayfa çıkar ve yaptığım işleri görürsünüz. Çok berbat işler midir?

Öyleyse kusur bende midir?

işte o insanların bencilliği bunu bi anlatabilsek tüm sorun ortadan kalkacak ama

du_rock

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yaş sınırlaması koymak çok saçma olurdu 40 yaşından çok ucuk insanlarda 40 yaş üstü insanlardan daha başarılı olabilir bir atasözüyle de desteklemek gerekirse
AKIL YAŞTA DEĞİL BAŞTADIR :)

farukcagla

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.fcagla.com
işte o insanların bencilliği bunu bi anlatabilsek tüm sorun ortadan kalkacak ama

1-) İnsanların bencilliği yerine insanların CAHİLLİĞİ dersek daha doğru olmaz mı?

Yaşlı bir USTA'dan verim elde etmesini bilmemek ve gençleri tercih etmek bencillik midir cahillik midir?

Kimi nerede kullanacağını bilmemek, kimden nerede yararlanacağını bilmemek bencillik midir, cahillik midir?

2-) Bunu onlara ( o CAHİLLERE) nasıl anlatacağız? Kendimiz yazıp kendimiz okuyarak, körler sağırlar birbirini ağırlar şeklinde mi?

Yoksa bir çatı altında BİRLEŞEREK, bir elin parmakları gibi sıkılı bir YUMRUK olarak, bir dernek, bir yasal birlik ve dayanışma içinde olarak mı?

Grafikerlerin BİRLİK olma zamanı gelmedi mi?

neptune

🏅Acemi Tasarımcı🏅
kişinin yaşı ancak mankenlik, fotomodellik, sporculuk, dansçılık bir de popstarlık gibi mesleklerde önemlidir. bir grafikerin görevi, hazırladığı kataloglarda poz vermek, mizanpajını yaptığı dergilerin kapağında yer almak değildir o zaman yaşı da önemli olamaz, olmamalıdır.
birçok önemli ressam en güzel eserlerini olgunluk döneminde verirken, birçok edebiyatçı en güzel romanlarını şiirlerini 30 yaşından sonra yazarken, grafik tasarımda da benzer bir durumun beklenmesi doğal olmalıdır.

firmaların yapması gereken aslında yaşı ilerlemiş insanları da tasarım danışmanı olarak bulundurmak. ama maalesef iş ilanlarında 25-30 yaşını geçmemiş diye şart görüyoruz. ama sadece grafikle ilgili ilanlar değil, her sektörün ilanında görebiliyoruz. bu ilanları verenler fazla büyük olmayan ve büyük düşünemeyen firmalardır ve genelde yılda üç dört defa aynı pozisyon için ilan verirler. çünkü yaşı ilerleyen tabii ki daha fazla maaşı hakettiğini düşünür ve haklıdır. başlarda işi öğrenmek için ucuza çalışmaya razı olmuştur ama belli yaştan sonra bu kendisine ağır gelmeye başlar ve ayrılır. ona bu istediğini veremeyecek firmalar da yerinde sayarlar. oysa bir firma için en iyisi uzun yıllar aynı kişilerle çalışmak değil mi?

devamlı eleman değiştiren müzik grupları da bir süre sonra dağılmıyor mu? yükselip ünlü olmakta zorluk yaşamıyor mu? en başarılı gruplar senelerdir aşağı yukarı aynı kadroyla çalışan gruplar değil mi? devamlı oyuncu değiştiren dizilerin reytingi düşmüyor mu?

ayrıca birçok avrupa ülkesinde ilanlara yaş sınırı koymak yasaklanmıştır. hatta ırk ayrımcılığını engellemek için firmaların isim ve fotoğraf istemelerinin de engellenmesi düşünüldü. (arap ve siyahların iş bulamama sorununa karşı)

biz de ise bakıyorum oldukça köklü bir firma yarım sayfa ilan veriyor birinci şartı 1 0cak 19... bilmemkaçtan önce doğmuş olmak. (mezuniyet yılına dört sene daha eklenmiş böylece yalnızca hiç sınıfta kalmadan mezun olanların başvurabilmeleri amaçlanmış) özel okuldan mezun olanlar için iki sene hazırlık sınıfı payını koyarak istenen doğum yılını iki yıl erkene aldıklarını belirtmişler. (reklam değil başka bir sektörden bir firma) halbuki avrupa'da bu yasaklanıyor.

grafiker.iso

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Grafiker olmanın yaş sınırı vardır. Ama bu sınır herkese göre değişebilir. Tıpkı usta çırak sıralamasında olduğu gibi bir kategori mevcuttur. Bana göre grafiker(grafik tasarımcı), tasarımın son noktasından, tasarıma başladığı noktaya kadar tüm evrelere hakim olarak ve tasarımın her aşamasında (sahip olduğu tecrübe ve bilgi birikimiyle) kendi başına karar verebilecek konumda olduğunu hissettiği an grafiker olma yaşına ulaşmış demektir. İşte grafiker olmanın yaş sınırı budur. Şimdi herkes kendi yaş sınırını kendisi koysun. Başkalarının grafiker omak için yaş sınırını belirlemeye kalkmasın. Çünkü herkesin şartları farklıdır.
Ayrıca hiç kimse, birilerinin beğenisin kazanan bir görsel düzenleme yaptığında grafiker; birilerine talimatlar verme pozisyonunda olup birşeyler yaptırarak art director olduğunu iddia etmeye de kalkmasın. Bu iş ilgi ister, bilgi ister, yetenek ister, sabır ister, tecrübe ister.
30 yaşını aşmamış grafiker veya art director isteyenler ise, her dediklerini yaptırabilecekleri emireri isterler. gençlerin tecrübe eksikliğinden yararlanarak fikir ve emeği sömürmek isterler. Başka taraflardaki başarısızlıklarını, yönetici ve emredici konumlarıyla örtbas etmek isterler.

DoiVetra

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ben 16 yaşındayım ama yapabildiklerime kimse inanamıyor

savasg

🌟Usta Tasarımcı🌟
asıl önemli olan mesleğimiz sevmektir diye düşünüyorum...

15'i-30'u-45'i yok bu işin...

ne 45 yaşında hayal edenler var, eline kağıdı kalemi verince clipart çizen ne ustalar var...

unutulmamalıdır ki.... geçmişi sağlam olan mesleğin geleceğide parlaktır...

mslmkrblt

🌱Yeni Üye🌱
Hayaller yaş ile değil yaşantı ile büyür yaşantınız ne kadar büyük ve genişse hayallerinizde o kadar büyüktür buda demektirki ne kadar yaş o kadar ustalık demek bu 40 yaş üstü üstatlarım için. :) yeni beyinler yeni hayaller demektir buda ne kadar az tecrübe o kadar çaba yani o kadar daha fazla hayal demektir. :) buda yaşıtım olan meslektaşlarım için yani demem o ki hayal dünyasının yaşı yoktur.

esungur35

🌱Yeni Üye🌱
Dünyaca ünlü moda tasarımcılarının çoğunun yaşı 50 ye varmış(geçmiş) ama hala her yıl defile düzenliyorlar ürünlerini sergiliyorlar...

Dünyaca ünlü roman yazarları, senaryo yazarları 30 yaşından sonra acaba hiç eser ortaya koymamışlar mı?

Grafiker gündemi yakından takip ettiği sürece, teknolojiyi yakından takip ettiği sürece, bir de geçim sıkıntısı yoksa:)) gerisi artık hayal gücüne kalmıştır yaşına değil..

mcgezebo

🌱Yeni Üye🌱
Bence kesinlikle yaş sınırı yoktur henüs 17 yaşındayım. Ama bi çok 30 lu yaşlarda insanlara bile yardım ediyorum. Bence icraat meselesi bu yaş değil.

ces3t

🌱Yeni Üye🌱
ben grafikerliğe 11 yaşında başladım, şu an18 yaşındayım. babamla birlikte kendi işimin başındayım.

ALOR

🌟Usta Tasarımcı🌟
Grafikerliği,insanın kırk yaşından sonra,başka bir nedeni yoksa,sadece kırk yaşını doldurduğu için bırakması bana yanlış geliyor.

sansiri

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.hanece.com
her meslekte olduğu gibi genelde iş verenin aradığı özellikler tutarsızlık gösteriyor.

şöyle ki; hem genç bir eleman isterler dinamiklik adına 25 atında olsun isterler mesela hemd deneyim isterler. işte bu mümkün değildir. 25 yaşın altında bir çok arkadaşım belki deneyimi önemsemicektir ama inanın bence deneyim en önemlisi.
bence en geç emekli olma yaşına kadar kişi dimdik ve sağlıklıysa çalışmalıdır.
en erken çalışma sahası olarak 21 yaşlarından sonra başlanılır yada hobi olarak 10 lu yaşlarda da başlanabilir ama prof. olarak iş alanında 25 yaşından sonra daha sağlam olacaktır. ;)