Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafikeri delirtmenin 3 yolu...

Hades

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.artniyetli.net
  1. Fontlar
    Eğer grafiker helvetica seçtiyse arial’i görmek isteyin. eğer arial seçtiyse comic sans isteyin. eğer comic sans seçtiyse o grafiker zaten yarı yarıya delirmiş demektir ki bu da işinizin büyük bir kısmını atlattığınız anlamına geliyor
  2. Daha fazla Daha iyidir
    Diyelim ki gazete tasarımı istiyorsunuz. Grafik tasarımcılar her zaman, heryerde beyaz alanlar bırakmaya çalışırlar. Geniş kenar boşlukları, paragraf araları, ayrı öbekler vs. Size de böyle yaparak, okuması daha kolay, daha temiz gözüken ve profesyonel bir görünüm kazandırdıklarını söylerler. Ancak bunlara inanmayın… Bunu yapmalarının sebebi daha fazla sayfa kullanarak dökümanı daha büyük hale getirmek, baskı almak istediğinizde size daha fazla masraf çıkartmak istemeleri. Peki bunu neden yapıyorlar? Çünkü grafik tasarımcılar sizden nefret ediyor…. Ayrıca onlar bebek yer… Pişmemiş, çiğ bebek eti…

Sonuç olarak, onlardan daha dar kenar boşlukları ve gerçekten ama gerçekten küçük bir metin istediğinize emin olun. Bunun için birçok font önerilebilir (eğer Comic Sans, Arial veya Sand isterseniz bu size bonus kazandıracaktır) Clipart isteyin.. Birçok resim isteyin (eğer bu resimleri nasıl göndereceğinizi bilmiyorsanız birinci maddeye tekrar bakın) Sizinle tartışmaya ve kendi tercihlerini savunmaya çalışacaklardır ama takmayın, sonuçta müşteri her zaman haklıdır ve sizin taleplerinize boyun eğeceklerdir.
  3. Logolar
    Belirli bir proje için, diyelim ki bir ortaklık veya sponsorluk, bir grafik tasarımıcıya logo göndermek durumunda kalırsanız, logonun gerçekten ama gerçekten küçük boyutlarda ve düşük çözünürlükte veya jpeg formatında olduğundan emin olun. Eğer göndermeden önce bunu bir word dökümanına eklerseniz bu da bonus puan demek.

Bu kadarının yeterli olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bir tasarımcının ruhsal dengesini gerçekten bozmak istiyorsanız elinizden gelenin en iyisini yapın ve göndermek için logonun, ayrılması zor bir arka planı olan versiyonunu seçin. Siyah ve beyaz arka planlardan kaçınmalısınız, zira photoshop’ta tonlarıyla oynayarak bunlardan kurtulmak kolaydır.

Tasarımcı bu küçücük logo üzerinde işini bitirdiğinde de ona daha büyük bir logoya ihtiyacınız olduğunu belirtin.
    Eğer özel bir logoya ihtiyacınız varsa bir mendilin üzerine kendi karalamalarınızı yapın. Yada daha iyisi bırakın bunu 9 yaşındaki çocuğunuz yapsın. Karalamalarınızın 5 dakikadan fazla vaktinizi almamasına dikkat edin. Ayrıntılı ve kolay anlaşılabilir birşeyler yapmak istemezsiniz, çünkü tasarımcı ne istediğinizi ne kadar az anlarsa, işini bitirdiğinde siz o kadar çok şey değiştirmesini isteyebilirsiniz.

Asla ilk logoyu kabul etmeyin. Asla dokuzuncu logoyu da kabul etmeyin. Birçok değişiklik isteyin ondan; renkler, fontlar, clip artlar vs… Logoya resim eklemesini isteyin mesela. Bevels, Gradients, Comic Sans… ve 10. denemesinde, ona en çok 2. logoyu sevdiğinizi söyleyin…

Biliyorum bu acımasızlık ama unutmayın, grafik tasarımcılar orta yaşlı kadınlarda göğüs kanseri sebebidir…

laststrokee

🏅Acemi Tasarımcı🏅
çok çok güzel evet aynen böyle düşünüyo bu müşteri kısmı kendi çizdiği fili gel bana logo yap diyor. Bülten yaptıracağında internetten verileri almaya üşeniyor link veriyor. şu sitede burdan kullanabilirsin gibi. delirmemek gerçekten zor. onuda yaptılar sevgili patronun yüzenden 10 kapak çalışması yaptırdılar. iki bile değil birinciyi beğendiler:(:)

hersin

🌱Yeni Üye🌱
benimde en uyuz olduğum konu resmi biraz daha döndürelim demeleri

igoala

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Bence daha iyisi de var şunu şuraya koy bak orada yazı olmamış alta al. Sağdakini sola al, yok böle olmadı sen gene üste al...
YOK BU OLMADI AMA...:)

ayyildiz76

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Hayal gücü aşırı gelişmiş işverenlere ne demeli peki? :)Hiç olmayacak ve saçma şeyler istiyorlar ya bazen :) :)

gasiha

🌱Yeni Üye🌱
bide photoshopu sihirli değnek sanan patronları unutmamak lazım :) hokuss pokuss denilince o mükemmek görüntü 10 saniyede karşısına çıkıcakmış gibi beklentileri yok muuu...ahhhh ahhhh

N/A9

🏆Pro Tasarımcı🏆
ArkadaŞlar MÜŞterİler Ve Patronlar Herzaman Kendİ Hayal Ettİklerİnİ Hayal Etmemİzİ Beklerler Ama Bunun İmkansiz OlduĞu GerÇeĞİ Kİmsenİn Umrunda DeĞİldİr...

aLcaK

🏆Pro Tasarımcı🏆
Beni delirtmek için elinden geleni yapan bir patronum var... Yeni açılan firmalarına logo istedi tamam yaparım dedim. İlk önce bir şeyler yap bakıyım dedi. En güzel logolarımı yaptım öyle özene bezene yaptımki anlatamam. Sonra elinde bir Tahtayla geldi bunun şeklinde istiyorum diye tamam yaparım dedim. E yaptım da. O da yetmedi Elinde Kağıtla geldi bunun aynısını istiyorum. Off tamam yapıyorum. Yaptım iyi hoş güzel. Bu sefer geldi senin yaptıkların daha güzel dedi. Sonunda diycektim ki... Kursağımda kaldı sevincim. Vazgeçtim yine. Benim dediğim gibi yap dedi. Boynum kıldan ince... Yaptım :) Yazarken bile cinlerim geliyor. Bu sefer ben beğenemiyorum bekle eşim gelicek... Derken Bu böyle 4 gün gitti... Sonunda yaptılar.. Yaptım demiyorum. Tam anlamıyla benim eserim değildi... Durum İçler acısı... Ahh ahh...

graficar

🌟Usta Tasarımcı🌟
Arkadaşlar, muhabbetinize doyum olmuyor.
40 yildir bu mesleğin içindeyim,Fırttırmaya az kalmışken emekli olduk.Elektrik kelimesini bile bana (eletrik)olarak yazdırmaya zorlayan patronumu düşündükçe, cinlerim başıma toplanıyor.

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
bir de bazı patronlar ve müşteri var....

yanınıza oturu alır eline kalemi ya da çelik cetveli paattt monitörün orta yerıne dalak az aşa ındır
saga vs vs vs

bunu bırakı birde üstüne üstlük yaparsınız 50 x 70 bi afiş

şöye uzaktan hele bi bakim birebir boyunu der.... çılllldıırrrrr
logomusu 1 mm aşa al der.... çıllllddııırrrrr (sanki 1mm aşa alınca aya cıkacak teknolojıyı edınmıstır)

daha coğaltayım mı......

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
o işi yürütemez........

yani grafiker müşterinin dediklerini yapmakla mükellef. aynı zamanda patron o olursa buna bukadar zaman ayıracama baska işe bakarım der saçını başını yolar durur....

yanı bu daha da berbat bi durum

Qesta

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Patron olsanızda çalışan olsanızda müşteri ne istediğini bilmiyor.Sonuçta yapan biziz onlar beğenecek..
Ama yapılan bir tasarımda onlar logo'ya şartlanmış biz grafiğe..

Ben bazen kendi yaptığımı bile beğenmeyip siliyorum..Diyorum demekki güzel böle çıkıyor..O Güzelide böyle çekeceğiz..

htc82

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bide her şeyi kendisinin daha iyi bildiğini düşünenler varya onlarla uğraşmak çok daha zor

toprakasi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bidee uğraşırlar uğraşırlar sonrada acaba ilk yaptığın daha mı iyidi derlerya ozaman o pcyi alıcan kablolarını ellemeden aynen o şeklde .. neyse güzel olmş :D