Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Harlequin Rip ve moire sorunu

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.corelturk.blogspot.com
Harlequin Rip ver 7.0 kullanıyorum. Hazır yapılmış ayarlarla 2540dpi / 200lpi çözünürlüğünde rasterize yapıyorum. Fakat 2540dp/175lpi çözünürlüğünde bir rasterizasyon yaptığımda tek renkte moire (muare) sorunu yaşıyorum. Moire'yi rip preview'den (roam) rahatlıkla görüyorum. Açı ile ilgili olmayan bu sorunu nasıl düzeltebilirim? HQ rip kullanan arkadaşlar yardım edebilir mi?

Benzer konular

ahmetsxfile

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Daha önce hiç moire ile karşılaşmadım.... Benim rip de kullandığım eski bir 15 inch monitör ama... Hiç karşılaşmadım... Fakat bu tür arızalar bazen monitörlerden kaynaklanıyor... Hatta bazı monitörlerin moire ayarı falan da mevcut.

Harlequin programından kaynaklandığını da düşünmüyorum; ha eğer çözdüysende ne yaptığını öğrenmek isterim

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
sorun monitörden kaynaklanmıyor, çıkışa da yansıyor (CtP).

zaten ripte sorunu görebiliyorum. HQ Raster yaparken farklı bir ayar mı kullanıyor 2540/175'de ? Resimin büyük halini açarsanız alttakinde sorunu rahatlıkla görebilirsiniz.

ahmetsxfile

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
İkisininde LPI değeri aynı mı?

Eğer aynı ise çözemedim :S

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
üstteki 2540/200 lpi, alttaki ise 2400/175 lpi de riplenmiş aynı ps dosyası.

Arkadaşlar hiç mi yok HQ rip kullanan????

Mustafa Hakan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Hocam iyi akşamlar,
bence riplediğiniz iş zaten bu duruma yatkın gibi geldi bana, gönderdiğiniz resme daha yakından bakarsanız yukadaki riplenmiş dosyada Moire yapmış aaslında
Tabi olayı daha sağlıklı görmek için işlerin çıkışını alman gerek

saygılar

xl200

🌱Yeni Üye🌱
Hocam Kolay Gelsin

Oncelikle Moire 2 açının ust uste gelmesiyle olusur. Açıların birbirlerine olan farklılıkları ve ortuşmemeleri neticesi ile ortaya cıkar. Burada bakmıs oldugumuz 0 ile 100 arasında tek renk bir geçiş.

Sorum şu yonde olacaktır hep aynı bilgisayarlamı işi filme yolluyorsunuz. Yani baska bir bilgisayardan denedinizmi. Eger aynı makinadan yolluyorum diyorsanız % 95 baskı yaptırmak için sectiginiz (ppd) bozulmus olabilir. Yada film yada ctp makinasının lazer senkronları kacmıstır ki bu olasılık anca lazer unitesinin degişmesi yada yeni bir kurulum yapıp kalibrasyon yapılmamasında olusur. Siz farklı bir makinadan direkt print komutuyla işi basın belki spool dosya ayarlarınız da bozulmus olabilir. İnanki bende boyle birsey ile karsılastım ama Rip Express kullanıyordum nasıl cozmustuk anımsıyamıyorum çok oldu. Bunları bir denersen egerki ppd ile cozulmuyor yada direkt bastıgında duzelmiyorsa servis aldıgınız teknik büro ile irtibata gecmenizi tavsiye ederim.

Kolay gelsin...

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
Hocam Kolay Gelsin

Oncelikle Moire 2 açının ust uste gelmesiyle olusur. Açıların birbirlerine olan farklılıkları ve ortuşmemeleri neticesi ile ortaya cıkar. Burada bakmıs oldugumuz 0 ile 100 arasında tek renk bir geçiş.

Sorum şu yonde olacaktır hep aynı bilgisayarlamı işi filme yolluyorsunuz. Yani baska bir bilgisayardan denedinizmi. Eger aynı makinadan yolluyorum diyorsanız % 95 baskı yaptırmak için sectiginiz (ppd) bozulmus olabilir. Yada film yada ctp makinasının lazer senkronları kacmıstır ki bu olasılık anca lazer unitesinin degişmesi yada yeni bir kurulum yapıp kalibrasyon yapılmamasında olusur. Siz farklı bir makinadan direkt print komutuyla işi basın belki spool dosya ayarlarınız da bozulmus olabilir. İnanki bende boyle birsey ile karsılastım ama Rip Express kullanıyordum nasıl cozmustuk anımsıyamıyorum çok oldu. Bunları bir denersen egerki ppd ile cozulmuyor yada direkt bastıgında duzelmiyorsa servis aldıgınız teknik büro ile irtibata gecmenizi tavsiye ederim.

Kolay gelsin...
Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkürler. Çok fazla 70 lik tramla iş basmadığım için konuyla tekrar ilgilenemedim. Fakat şimdilik bu orun kalıba/baskıya yansımıyor gibi. Belki bana gelen örnek baskıda bir ayarsızlık vardı...

tuncer özkan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Sayın K. Çakır, merhaba,

Öncelikle bu eski mesajınızdaki sorunun, açı setinden kaynaklandığını sanıyorum. Özellikle 0 derece, 90 derece 180 derece gibi açıları bünyesinde bulunduran setler, ekrandaki renk hücreleri ile muare yapmış olabilirler. Bu sorun, genellikle küçük tramlarda ve aynı zamanda kullanılan ekranın hücreleri ile oluşan muaredir. Monitörü değiştirin, özellikle yeni bir LCD monitör (aradan epey zaman geçtiğine göre değiştirmişsinizdir..) takın.

Kimbilir, belki de sorunu başka bir şekilde halletmişsinizdir. (Makineyi satmak gibi..)

Ulaştığınız sonucu ben de merak ediyorum.

Hayırlı İşler.
Tuncer ÖZKAN