Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Hepimizin karşılaştığı müşteri sorunu...

Atlanturk

🌟Usta Tasarımcı🌟
Şu kriz zamanında bir şeyler yapıp harçlık çıkarmaya çalışıyorum.
Müşterilerin kahrı beni öldürüyor!
Daha bugün bir müşteri onuncu tasarım yaptırdı(kitap kapağı),
sizce ben mi hatalıyım?

Adam bir türlü beğenmiyor!

Sağ olsun çevremdeki grafiker arkadaşlar da yok pahasına çizim yapınca, tabi hayatta kalmak için fiyatları çekmek gerekiyor :D

Bir tek benim mi başıma geliyor böyle sorunlar bilmiyorum...

Sizler de müşteri kahrı çekiyor musunuz?

Adamlar bilgisayarda görünce sanki emeksiz, zahmetsiz yapılıyor sanıyorlar.

Zorlarına gidiyor para vermek :)

Ben mi çok alttan alıyorum, yoksa hepimiz mi karşılaşıyoruz böyle durumlarla bilmek istiyorum...

beyhanok

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
hiç sorma bizde 20 ye yakın logo tasarımı yaptık. Müşteri her geldiğinde şöyle logo istiyorum böyle logo istiyorum diyor. Hadi onu geçin birde "tabi ki siz bu işi daha iyi bilirsiniz biz anlamayız" demesi yok mu öldürüyor beni....
Ama naparsın... Müşteri her zaman haklıdır... Onlar olmasa biz kazanamayız...

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Hemen hemen birçoğumuz müşterilerden ne yazık ki çekiyoruz. Ama suçun çoğunu kendimizde arıyalım. Hayat mücadelesi verme adına iyi niyetimizden ve çizgimizden (kriterlerimizden) feragat edersek bu sadece bize değil tüm grafikerlere eziyet boyutuna gelmeye başlar.

leventelpen

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
leventelpen.co.cc
Müşteri, atomize halde, kendi ekonomik geçimini sağlamak için bilgisayar grafiği ile iş yapanların açmazını, çok iyi biliyor. Ortada nasıl olsa kimsenin "sanat" diye bir kaygısı da olmadığına göre...

Grafik tasarımın ve grafik iş kolunun ilkelerini ve piyasa ücretleri ile şartlarını belirleyecek sağlam bir örgütlenme olmadan, böyle çok sayıda omurgasız müşteri görmek, kaçınılmazdır.

Müşterinin, sadece sanata veya grafik tasarıma karşı bir tavır içinde olduğunu da sanmayın. Genel olarak, insanlığa ve insan haklarına karşıdır onlar. Bizler, bir makinanın dişlisinden farksızız onlar için. "Modern köle"yiz!

Bu saygısızlık, artık son bulmalı, birilerine insanlık hatırlatılmalı, herkesin haddini bilmesini sağlayacak düzenlemeleri hayata geçirmeliyiz.

t-n-t

🌱Yeni Üye🌱
en uyuz olduğum ofisine gelip beraber yapalım demesi :mad:

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Ortak sorunumuz evet..

munzur662

🏅Acemi Tasarımcı🏅
patronlara göre müşteri haklıdır ne kadar kılda olsalar

simonessiz

🌱Yeni Üye🌱
Musterinin sanat gibi bir kaygisi olmadigi icin, bizim ne yaptiginizla degil kendisinin ne istedigiyle ilgileniyor demeyi cok isterdim ama bunu yapmayi bile beceremiyorlar, iki cizgi atip, uc golge verirsin olur biter diyeni bile duydum...

N/11

👑Efsanevi Grafiker👑
benim tek sıkıntım acil olması.Gelirler yaparız çalışırız ne zaman alırım 30 dak. biter mi ? yada çok acil hemen almam lazım.Boyacı küpü sanki batırıp çıkarıyosun zannediyolar.

Digidigi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Türkiyedeki Kapitalistlerin cogu sonradan görme oldugu icin Sermayenin hic bir kurusuna reklami karistirmak istemezler , süper malzeme üretirler Grafikerlerden , ajanslardan ettigi tasarruflarla mallarini mahallesinden disari cikaramazlar , bu tür Kapitalistler kapitalizmi ögrenmeden sizlerin degerini bilemezler , bu tür insanlar aslinda istedikleri seyleri kendilerinin yapabilecegini sanirlar ama bilgisayar bilemediklerinden dolayi yapamadiklarini zannederler isiniz zor valla , Almanyada reklamin degeri biliniyor ama buradaki Türk firmalari yeminle Türkiyedekilerden daha berbat Avrupadaki Türk kanallarinda yayimlanan reklamlari bir görseniz adam 300 € reklam (DV cam ile cekip Premierede montaj seslendirmede webcamin mikrofonuyla )filmi yaptiriyor saniyesini 1 ile 10 Cent arasi yayimlattiriyor sonrada geri dönüsü yok deyip sucu sektöre atiyor ........

meltem77

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bence müşteriler bizi robot sanıyorlar onları memnun etmek zor oluyor bazen ama napıcaksın müşteri velinimettir

myunder

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ağzına sağlık

Türkiyedeki Kapitalistlerin cogu sonradan görme oldugu icin Sermayenin hic bir kurusuna reklami karistirmak istemezler , süper malzeme üretirler Grafikerlerden , ajanslardan ettigi tasarruflarla mallarini mahallesinden disari cikaramazlar , bu tür Kapitalistler kapitalizmi ögrenmeden sizlerin degerini bilemezler , bu tür insanlar aslinda istedikleri seyleri kendilerinin yapabilecegini sanirlar ama bilgisayar bilemediklerinden dolayi yapamadiklarini zannederler isiniz zor valla , Almanyada reklamin degeri biliniyor ama buradaki Türk firmalari yeminle Türkiyedekilerden daha berbat Avrupadaki Türk kanallarinda yayimlanan reklamlari bir görseniz adam 300 € reklam (DV cam ile cekip Premierede montaj seslendirmede webcamin mikrofonuyla )filmi yaptiriyor saniyesini 1 ile 10 Cent arasi yayimlattiriyor sonrada geri dönüsü yok deyip sucu sektöre atiyor ........

ne diyeyim ki ağzına sağlık... ben de müşterinin laflarına hastayım
"şurası sanki şey olmuş gibi... şeyyyy"
"logoyu büyütelim biraz daha" " ama billboard bu logonuz nerdeyse 1 metre oldu" "olsun olsun taaa uzaktan görülsün"
"ha unutmadan KAPİTAL FONT OLSUN. bir de yazıları kırmızı yazalım"
"şimdi matbaaya gönderiyorum işinizi" "akşama alırmıyız, söyleseniz bizim işi acil yapsalar, yarına dağıtıcaz dergiyi"

ReFo

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ne diyeyim ki ağzına sağlık... ben de müşterinin laflarına hastayım
"şurası sanki şey olmuş gibi... şeyyyy"
"logoyu büyütelim biraz daha" " ama billboard bu logonuz nerdeyse 1 metre oldu" "olsun olsun taaa uzaktan görülsün"
"ha unutmadan KAPİTAL FONT OLSUN. bir de yazıları kırmızı yazalım"
"şimdi matbaaya gönderiyorum işinizi" "akşama alırmıyız, söyleseniz bizim işi acil yapsalar, yarına dağıtıcaz dergiyi"

seninde ağzına sağLık.. aynen en uyuz oLduum şey aciL işTe yarın çıkması Lazım o bu şmdi ağzımı bozcam böLeLeri hep bana mı denk geLir.. madem yarına LazımSa önceki günLer suya mı baTTıda bugün geLiyorSun... KoLpa o uyanık biz maLız ya :D

ve bide şöyLeLerinede rasTLadım işi okeyLeTip basTırırLar bi aracı oLarak fLn yada komisyonLu vs fason iş yapan biri herneyse.. paTronundan veya iş yapTığı adamdan fırça yer burası böLe oLmucakTı die , o da dünyanın en uyanık insanı sanarya kendisini tabi biz enaiyiz geri geLir sana der ben basmadan önce şurası şöyLe oLcak demişTim.. Bizde yuTTuk :swear:

C3ng0

👑Efsanevi Grafiker👑
allaha şükür ki şu zamana kadar hiç bir zaman müsteriyle baş başa kalma duygusunu yaşamadım :D Allah yaşatmasında :))
Tahammül edemem :S huyumu biliyorum müşterenin arkasından bende ofisi terketmek zorunda kalırım

kanvegul

🌱Yeni Üye🌱
Müşteriden ziyade işverenlerdede aynı zihniyet var
Ne varki şunu yapmakda iki tuşa basınca kendilerini profesör zannediyorlar kısayol tuşlarını öğrendinmi tamam diyen bir zihniyetin yanında çalışıyorum
İnsanda çalışma arzusu bırakmıyorlar :mad:

HyPnOz

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Şu kriz zamanında bir şeyler yapıp harçlık çıkarmaya çalışıyorum.
Müşterilerin kahrı beni öldürüyor!
Daha bugün bir müşteri onuncu tasarım yaptırdı(kitap kapağı),
sizce ben mi hatalıyım?

Adam bir türlü beğenmiyor!

Sağ olsun çevremdeki grafiker arkadaşlar da yok pahasına çizim yapınca, tabi hayatta kalmak için fiyatları çekmek gerekiyor :D

Bir tek benim mi başıma geliyor böyle sorunlar bilmiyorum...

Sizler de müşteri kahrı çekiyor musunuz?

Adamlar bilgisayarda görünce sanki emeksiz, zahmetsiz yapılıyor sanıyorlar.

Zorlarına gidiyor para vermek :)

Ben mi çok alttan alıyorum, yoksa hepimiz mi karşılaşıyoruz böyle durumlarla bilmek istiyorum...

hiçte oyle birsuru sey yapmıyorum daha gecenlerde katalog istedi bir müşterim kapagından ve iç sayfalarından bikaç örnek yapıp yolladım ''bikaç alternatif daha bekliyoruz'' diye bi mail geldi bende cvp verdm ''zaten alternatifli yolladım size yolladıklarımdan secerseniz sevinirim'' :rofl:

bu arada evet musterinin gelip yanınızda oturması bide ustune karısması insanı germekten baska bişeye yaramıyor!

banada hep olan bişeydir şöyleki; mesela yanımda oturan müşterim bir yazı yazdırır ve ben daha yerleştirmeyi bitirmeden ''o ortalı olacak'' der!! yada bişey çizerim ''onun çizgisi okadar kalın olmayacak'' der!! işte sinirimin sınırıdır!! beklemeyi bil-mi-yor-larrrr!! :swear:

kblyglr

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bence bizlerin de kabahati var biraz.
Ben müşterilerime o esnekliği tanımıyorum mesela. Müşterim gelip de, burası böyle olacaktı düzeltelim diyemiyor, en fazla burasını bir de şu şekilde denesek nasıl olur diyebiliyor.

Sonuç olarak işinizi iyi yapıyorsanız, zaten çok fazla problem olmuyor. Önemli olan kaliteyi sağlamak. Kalite nedir derseniz, müşteri tatminkarlığıdır. Sizin tatminkarlığınız değil. O açıdan müşteriyi iyi anlamak gerekiyor, en başta iyi dinlemeli, hassas noktaları belirlemeli ve müşteriye iyice belirtmelisiniz sonradan istenilecek bir değişikliğin oldukça zor olduğunu ki, böyle bir durumla karşılaşmayasınız.