Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

idemama hakkında..

exodus1088

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar idemama'yı merak edip üye oldum ama çalışma prensibi hiç hoşuma gitmedi. Bir proje aktif oluyor ve sizde çalışmanızı gönderiyosunuz, sizi sanki yarıştırıyorlarmış gibi yüzlerce tasarım arasından biri kazanıyor. Benim bildiğim işe teklif verirsin işi alırsın, müşteri beğenmesse duruma göre değişikliğe gidersin tasarımında. Fakat bunlar akıllı olduklarını sanıyorlar.

Ben mi yanlış anladım bilmiyorum ama insanları salak yerine koyan bi sistem kurmuşlar.

Selamlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular

flowest

🌱Yeni Üye🌱
kesinlikle haklısın.
ayrıca o kadar işin yarıştırılması haricinde, 70-100 iş arasında "bak bu kesin alır" dediğin işler çıkıyo kalite olarak gerçekten iyi fakat işveren şirket bir b... tan anlamadığı için insanları istediği şekilde yönlendirdiği gibi birde gidip nerde saçma sapan bazı grafik kurallarına ve kullanım alanlarına aykırı tasarım var onu seçiyor.
anlam veremiyorum doğrusu.site yöneticileri bu müşterilerini yönlendirmelide aynı zamanda bence.bu kadar göz yumulmamalı.kalite düşüyor çünkü bi yerden sonra. çevremden 3-5 kişi bende dahil bu platforma tasarım vermemeyi düşünüyoruz artık açıkçası.

sağdan soldan ordan burdan dizayn ve done çalan insanlarda çabası :D onlara çok gülüyorum mesela :D

sevgiler..

eseckin

🌱Yeni Üye🌱
bende size katılıyorum. idemama.com tam anlamıyla tasarımcı karşıtı bir site bence. tasarımları yapan kişilerin haklarını savunmayan tasarımcıların firmalar tarafından sömürülmesine tamamen izin veren, emek nedir bilmeyen, müşteri ve para odaklı bir site. Tasarımları işin sahibinin dışında herkese açık olarak göstermekte inanılmaz amatörlük. Çok fazla parlatılmış abartılmış reklamları ile insanları kendi bünyesine çekmeye çalışıyor. Ayrıca buraya bence hiç bir tasarımcı arkadaş katılmamalı emeklerini haklarını yedirmemelidir. İster amatör olsun ister profesyonel.

Sevgiler.

burak10

🌱Yeni Üye🌱
katılanlar zorla mı katılıyor, anlamadım? öyle bi anlatmışsınız ki, site birilerini kandırıyor gibi...konuşmak ne güzel değil mi?

kurabiyeler sizi

exodus1088

🌱Yeni Üye🌱
elbette zorla katılmıyorsun ama zorla katıl ya da katılma sonuç olarak kurdukları sistem uygun değil,

belki örnek olmayacak ama diyelim ki mecliste çıkmış saçma bir kanun var , senin doğruluğuna katılmaman o kanunun çalışmasını engellemez... Ben katılmıyorum idemama'ya fakat kurdukları kurnaz düzen işliyor, insanlarıda kandırıyolarlar

"Bence"

HisarMedya

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bi nevi kuranda fake bir site tasarım hırsızlığı ve arşivleme yapıyor site adminleri

kermanisa

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar bu firmanın bende gazabına uğradım. Bir müşterim teklif verdiğim işi kabul edip çalışmamı istedi. Meğer aynı zamanda bu idemamadanda iş istemiş ben çalışmayı yaptıp bitirdim. Tam iş bitti sona geldik. Müşteri siz ankaradasınız ben istanbuldayım. bu idememe firması onlara başka tasarımlar da yapmış içlerinden birini daha çok beğenmiş, ben işi istanbulda yaptıracağım vazgeçtim. Şimdi ben sorarım müşterimin terbiyesizliği bir yana dursun. ben bir hafta boyunca çalışmışım. Bana işi yap demişler adam bu edamamayada iş yaptırdı diye benim emeğim boşa gitti.

Bu tarz bir firma hem sektöre, hem emekçilere büyük tehlike arz etmektedir. Böyle bir çlaşma şekli olmaz. Gerçi Müşterimi mahkemeye verdim. Hakkımı alacığım ama bu firma yüzünden emin olunki birçok kişinin canı yanacak.

Böyle bir çalışma şekli olmaz. Etik olmaz, Ahlaklı olmaz.

Düşünü at yarışında bile kazanan at dışında diğer atlarda para kazanır. Sonuç Grafik tasarımcı at kadar değreli değildir.

coldnodia

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Ben bu siteyi yeni keşfettim ve üye oldum...Evet tasarımcıları yarıştırma konusunda bende sizden farklı düşünmüyorum.Bir proje için 100ün üzerinde tasarımcı 200ün üzerinde proje hazırlıyor.Bunlardan bazıları ciddi emek ve kafa yorulmuş işler olabiliyorken bazıları ciddi kopyalamalar ya da çok basic çalışmalar olabiliyor.

Ama sitenin tam bir sanat direktörü boşluğunu doldurmadığı, proje sahiplerinin isteklerinin tasarım olarak net bir şekilde belirtilmediği bir gerçek.İyi ajanslar firma isteklerinde firmayı da eğitirler kimi durumda, ya da isteklerini profosyonel olarak yönlendirirler-geliştirirler ama burada site sadece aracı vasfını sahiplenmiş, yönlendirici-geliştirici rolden çok uzakta.Bu yüzden firmalarda çeşitli klişe argumanlarla tasarım arayışlarına giriyorlar.Firma "sade ve belirgin" bir tasarım isterken ortaya çıkan ve beğendikleri çalışma tam anlamıyla bu olmuyor veya ilk adımı geçip firmanızın sizin beğendiğiniz tasarım üzerinde geliştirme beklerken bir anda 0 dan bişeyler yapmaya uğraşıyorsunuz.Buna benzer bir durumda kaldım proje olumlu sonuçlanmadı ve yaptığım çalışmalara, firmanın yönlendirmelerine proje sonunda baktığımda tam bir hayal kırıklığına uğradım. 100ün üzerinde çalışma, fikir, tema, consept ve karşısında ne istendiği bilinmeyen belli olmayan bir firma isteği.
Siteye ilk üye olduğumda 6 projeye çalışma gönderdim ve firmaların olumlu geri dönüşleri ile bir anda 3.000 liralık bir gelir elde edebilecek hale geldim ama çalışmaların ilerleyişinde fikirler ve yönlendirmeler o kadar farklı hale geldi ki bir anda hiçbir gelir elde edemeden projeler tamamlandı.Çalışmalarıma bakıyorum, kazanan projelere bakıyorum.Öz eleştiri yapabilen veya kendi tasarımlarımı körlemesine beğenen biri değilim ama bazen ciddi bir beğeni farkı oluyor.

Ancak bu iyi tasarım kazanır tag'ı siteninde benimsediği bir durum değil.Site olayı bir yarışma olarak görmüyor göstermiyorda.Aracı rolünü sahiplenmiş durumdalar.Biz porje sahipleri ve tasarımcıları bir araya getiririz.zaten sitede idemama'nın firma ve tasarımcılar için hazırladıkları spotlarda bu çok belli oluyor.

Bir diğer noktada tasarımcılar arasında ciddi bir esinlenme durumu oluyor.Bunu çok yaşamaya başladım.Bir tasarım koyduktan sonra projeye 1-2 gün içine benim yakaladığım noktayı, çalıştığım renkleri, fontların...benzerleri bir anda koyulmaya başlanıyor.Buda bazen can sıkıcı oluyor.Tam projenin sonun yaklaştığınız zaman firmanın istediğini iyi analiz edip-en iyi karşılığını verdiğinizde ve firma da olumlu geri dönüş yaptığı sırada.Sizin fikrinizin farklı halde ama "esinlenilerek" çeşitli çalışmaların ortaya çıkması ve hatta projeyi sizin değilde bu çalışmalardan birisinin alması sinir bozucu oluyor.

Ama şu konuda sitenin iyi puan topladığını da kaçırmamak lazım. Öncelikle ben freelance bu işi yürütmeye çalışıyorum ve aldığım işlerin çoğu basit bir "söz" üzerine kurulu oluyor. Biranda firma ile diyalog kesilebiliyor, çalışma son noktasına ulaşıyor ödeme sırasında firma sessiz kalıyor bu ve bunun birçok sıkıntıyla karşılaşılmasını önlüyor.Bu sistem...

İşleyişide benim gördüğüm kadarıyla iyi bir kaç problemle karşılaştığım için gerek telefonla gerekse mail ile bilgi alma imkanım oldu. Firma projeyi açtığı anda bir ön ödeme yatırıyor, proje süresi boyunca tasarım çıkmazsa ek süre talep edebiliyor bu ek süre sonunda halen firmanın beğendiği tasarım çıkmazsa para iade ediliyor.(Bu kısma kadar firma hakları iyi korunmuş gibi gözüküyor).Firma tasarım beğendi ve tasarımcı-firma arasında diyalog kurularak projenin geliştirileceği 1 haftalık bir süreç başlıyor bu süreç içerisinde eğer firma birden diyalogu keserse, idemama da olan proje ücreti otomatikman tasarımcıya aktarılıyor.(Tasarımcı hakları burada iyi korunmuş bence).

Projelerin fiyatları ile freelance 2012 fiyat listesini karşılaştırdığımda fiyatların birbirine paralel olduğunu gördüm.Örneğin bir logo tasarımı için 500 lira gibi bir fiyat belirlenmiş KDV ve %10 site komisyonu sonucunda 441 lira gibi bir ücret elinize geçiyor bu da makul ki idemama sizin adınıza vergi vb hükümlülükleride yerine getirmiş oluyor.

Son düzenleme:

coldnodia

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Siteyle alakalı yaşadığım yeni bir gelişmeyi buradan paylaşmak istiyorum. Sitede 6 aydır üyeyim ve kazandığım logo projeleri bulunmakta. Ama 20 gün kadar önce site durup dururken benim yükleyeceğim çalışma listesini düzenleyerek. "Logo" ve "Kurumsal kimlik Çalışması" yükleyemeyeceğim şekilde yeniden düzenlediler tam 15 gün maillerime cevap vermediler neredeyse her gün mail attım ve uygun dille bu listenin güncellenmesini istedim. Düzenlemediğiniz her gün bir proje kaçırıyorum ve kazanma şansım olan projelere tasarım yükleyemeden kaybediyorum diye belirttim ve geçen gün siteden mail geldi.

Bana, firmaların da yorumları doğrultusunda DENEYİMİM LOGO VE KURUMSAL KİMLİK TASARIMI YAPMAYA YETERLİ OLMADIĞINI belirttikleri bir mail attı. Bu yazıyı görünce resmen çıldırdım ve bu yorumu yapabilecek kurumun seviyenin onların olmadığına kaldı ki hiçbir firmayla negatif bir yorumlaşmaya girmediğimi hatta yüklediğim çalışmalar için firmalardan iyi yorumlar ve yönlendirmeler aldığımı kaldı ki kazandığım logo çalışması sonucunda bir firmanın benim tasarlıdığım logoyu kullandıklarını hatırlattım. Ancak dalga geçer gibi, ilk attıkları mail'in aynısını birkez daha gönderdiler.

10 yıldır grafik tasarım yapıyorum. Serbest olarak çalışıyorum. Tasarladığım logoları kullanan firmalar var, kaldı ki sadece logo değil bir çok farklı grupta çalışmam kullanılıyor ve ben bu işten para kazanıyorum. Bu yorumu okuyan arkadaşlarımı bilgilendirmek için siteye yüklediğim bütün logo ve kurumsal kimlik çalışmalarını buraya yükleyeceğim ve alçakgönüllü olarak sizlere soracağım benim tasarımlarıma baktığınızda "LOGO TASARIMI KONUSUNDA SİZCE DENEYİMİM VAR MI?".

Bu maildeki yazıyı ben resmen bir hakaret olarak algılıyorum ve sizlerin yorumlarınızı merak ediyorum bu durumla ilgili.

Teşekkürler.

pixelyus

🌱Yeni Üye🌱
İdemamaya tasarım yüklemeye çalışıyorum fakat sürekli hata veriyor ve çalışmaları kabul etmiyor. birkaç sefer aradım hala sonuç yok.
İçimden bir ses bu işin danışıklı döğüş olduğunu söylüyor.

sahtekobay

🌱Yeni Üye🌱
Ya arkadaşlar.Bırakın bu tür işleri.Bu adamlar kendileri para kazanamak için bu şekilde bir site açmışlar ve garipki bayağa bir tasarımcıda bu siteye üye olup çalışmalarını buraya yüklüyorlar.Arkadaşlar yüklemeyin emeğiniz çalınmasın.coldnodia katılıyorum bende 15 yıldan beri kurumsal çalışmalar oldu ve para kazandım.Neyse bu siteyi görünce bende üye olayım dedim.3 kez farklı üye ismi ile üye oldum ve bana da arkadaşın maili gibi mail geldi gülüyorum sadece.15 gün boyunca Telefon açtım ve bir bayan telefona çıkıyor geç de olsa telefona bakıyor.Ne yazıkki bu bayan her seferinde yetkili ile görüşmek istediğimde dışarıda oluyorlar.Pardon da Hangi dışarıdan bahsediyor bunlar veya kaç kişiler burada çalışanlar 2-3.Neyse uzun lafın kısası EMEĞİNİZİ ÇALDIRMAYIN BURAYA ÜYE OLARAK. İyi çalışmalar

Kadir Kara

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.kadirkara.com.tr
Tasarım sitesinden çok ucuza yarışma yapan bir site gibi geldi bana, tamamen emek hırsızlığı, kimsenin bu siteye giripde tasarım yollamasını tavsiye etmem, büyük bir emek hırsızlığı var çünkü.

yakamoz002

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.rehber68.com
idemama sitesine üyeyim ama çalışma gönderemiyorum çünkü ben henüz profesyonel değilmişim tabi bu o sitenin kararı. Bu işte 8 yıllık tecrübem var. Ancak idemamanında böylebir kararı var.
Benim gönderdiğim çalışmalar kadar iyi olmayan portfolyolar var ama nedense yada kimse artık bu kıyaslamayı yapan çok da merak ediyorum.

Son düzenleme:

Alleyezonme

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Bence çok saçma bi sistem. Ve sadece idemama deil bi ton site türedi böyle son zamanlarda...

Ben onca yıllık iş ve okul tecrübemle kurallara göre özgün bir iş çıkartacam, ama 2 ayda pphotoshop öğrenip o 2 aylık photoshop kullanma beceresiyle iş yapan adamın sağdan soldan arakladığı logo seçilecek.

Emekler boşuna gidecek.

Kusura bakmayın ama tamamen enayilik ve amatörce.
Profesyönel düşünen bi grafiker böyle sitelere çalışma göndermez bence. Ben göndermiyorum. Ve arada sırada denk geliyorum çalışmalara bakıyorum da acaip amatörce işlere firmalar 1000 tl 500 tl gibi paralar veriyor. Yazık.

aspirin_00

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.fsahinoglu.com
uzun lafın kısası bu tip sitelerden para kazanacaksanız hiç bulaşmayın eğer yeni işin başında biriyseniz.. çalışmalarınzıı gelişmesi açısından tavsiyemdir...

porcelain

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
idemama.com kapanmış gözünüz aydın:D açılmıyor:D

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Burada Türkiyeden site adı vererek eleştiri yapmayacağım.
Sistem üzerinde aynı çalışmayı yapan birkaç site mevcut, bunlar stocklogos.com, mycroburst.com gibi siteler ve sistemleri birbirine benzer.
Bu sitelerin çalışma sistemi basitçe yarışma mantığına dayanıyor. Burada jüri çalışmayı talep eden firmadır. Firma kim peki? Firma orta ölçek altında çalışma yapan küçük işyerleri. Bu firmaları mercek altına aldığımız zaman, bu firmaların reklam ve diğer tanıtım masraflarına bütçe ayıramayacak kadar küçük işletmeler olduklarını görmekteyiz. Peki yarışmacıları değerlendirecek jüri hakkını para ödeyerek satın almış olan bu firma sahipleri kimlerdir? Sanatsal bir çalışmayı değerlendirip seçim yapacak yeterliliğe sahip uzmanlar mıdır? %99,9'unun bu yeterliliğe sahip olmadığı kesindir.
Peki yarışmacılar kimlerdir? Bu konuda bir çoğu yeterli seviyede çalışma yapabilen tasarımcılardır.
(Kopye ve alıntı görsel kullananları bu kategori dışında tutuyorum.)

Şimdi ortaya çıkan tabloyu kısaca irdeleyelim:
Müsteri istekte bulunur, yarışma açılır, tasarımcılar belirlenen süre zarfında, belirlenen sayıda çalışmayı siteye yüklerler. Süre sonunda jüri yani işveren değerlendirmesini yapar ve çalışmasını seçer. Buraya kadar harika çalışan bir sistem gibi gözüksede, atıyorum 100 tasarımcının katıldığı bir yarışmada 1 çalışma barajı geçecektir. Kalan 99 tasarımcı site için kazanç gibi gözüksede kayıptır. Dolayısı ile site sistemi, tasarımcı odaklı değilde, işveren odaklı bir sistem üzerine kurulu olduğu için böyle bir resim vermektedir. Bu yargıya nereden vardığımı, kazanamayan tasarımcının neden site için bir kayıp olduğunu, 25 yıl her yaş grubuna sanat eğitimi veren birisi olarak şöyle açıklayayım. Her yıl MEB okullarına çok çeşitli kuruluşlardan yarışma duyuruları gelir. Bunlar resim afiş veya diğer görsel çalışmalardır. Bunlara okullardan seçilen öğrencilerden bir çoğu katılır, ödülleride bu yarışmalardan çokta iyidir. Bu yarışmalara eğitimciliğimin ilk yıllarında katılırdım. Sonra şunu gördüm, her yarışmadan sonra yetenekli öğrencilerim çalışmadan soğuyordu, bazıları bırakıyordu, bunu farkedince artık yarışmalara katılmayı bıraktım. Sonuçta, sanatsal herçalışma motivasyon ve beğeni ister, motivasyonu bozulmuş bireyin kendine olan güveni kaybolarak o işi bırakır. Şuna katılıyorum, her alanda olduğu gibi grafik tasarım alanındada bir eleme şart ama sağlıklı bir şekilde bu elemenin yapılması lazım. Eğer ben bu işi bırakıp manavlık yapacaksam, restaurant sahibi Mehmet bey in jüri üyeliği ile değilde hakikaten işin uzmanı insanların değerlendirmesi ile bırakmalıyım.

Ben böyle düşünüyorum bilmem siz ne düşünürsünüz?