Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Illustrator bilenler bakabilir mi?

grafuse

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar merhaba illusratorde henüz çömezim, belki çok basit bir şey ama nasıl yapılır bir türlü bulamadım

sorunum konturla ilgili, layerlar birleşmiyor dolaylı olarak kontur atmak istediğimde bütün çizime kontur atıyor, benim yapmak istediğim yalnızca dış kontur, bunun yöntemi nedir ? layerlar nasıl tek bir şekil olur?

yapmaya çalıştığım şey 2.
LoQ04a.jpg

Son düzenleme:

rhinokurt

🌟Usta Tasarımcı🌟
67qp11.jpg

Birleştirmek istediğin 3 şekli seç.
Menüden Window>Pathfinder (Pencere>Yolbulucu) seç.
Çıkan kutuda Unite (Birleştir) simgesine tıkla.

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️
Arkadaşlar merhaba illusratorde henüz çömezim, belki çok basit bir şey ama nasıl yapılır bir türlü bulamadım

sorunum konturla ilgili, layerlar birleşmiyor dolaylı olarak kontur atmak istediğimde bütün çizime kontur atıyor, benim yapmak istediğim yalnızca dış kontur, bunun yöntemi nedir ? layerlar nasıl tek bir şekil olur?

Sanırım sizde benim gibi Ps den Ai ye geçtiniz ps deki gibi kontur istiyorsunuz.
İlk başlarda bende uğraşmıştım ve aynı Ps deki gibi kontor özelliklerini zorda olsa bulmuştum. Ai de dış kontor vermek Ps den daha zahmetli. ve kontor verdikten sonra yazının geneline geçişli renk verebilmek için convertlemeniz gerekiyor, buda ayrı bir problem.

Şimdi gelelim nasıl yapıldığına;
Önce yazımızı normal şekilde yazıyoruz, daha sonra window/appearence menüsüne tıklıyoruz

LIHD.jpg

ve karşımıza stroke - fill bölümü geliyor. stroke bildiğiniz üzere kontor ve menüde gördüğünüz gibi stroke ayrı bir katman şeklinde ve fill in üstünde. fill ise yazımızın rengi. Yani kontorun rengi yazının renginin önünde olduğundan strokeyi kalınlaştırıkça yazımız kayboluyor. Biz bunun önüne geçebilmek için aşağıda gösterdiğim gibi strokeyi tutup aşağıya çekiyoruz.

pncUL.jpg

Böylelikle yazının rengi öne geçiyor ve istediğiniz kalınlıkta dışa doğru kontor verebiliyorsunuz.

Kolay gelsin

Byoxe

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba

Bir kaç şey daha eklemek istiyorum.
Hangi şekil kaç tane olursa olsun hepsinin dışına tek kontur (stroke) eklemek istiyorsan resimleri takip edebilirsin.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

Sonuç;

Kolay gelsin.

grafuse

🌱Yeni Üye🌱
çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz :), ancak bunun daha basit bir yöntemi yok mu, dış kontur vs gibi bir şey

Byoxe

🌱Yeni Üye🌱
çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz :), ancak bunun daha basit bir yöntemi yok mu, dış kontur vs gibi bir şey

Eğer sorunuz iç içe bir kaç şeklin dışına tek kontur vermekse anlattığım kolay bir yöntem :) lakin başka bir nesneye veya yazıya kontur verecekseniz işler duruma göre değişir. O)o

grafuse

🌱Yeni Üye🌱
aslında istediğim şey çok basit, outer glow gibi ancak bu da bulanık bir kontur çekiyor, 2. resimde sizin dediğiniz gibi yaptım ancak bu sefer dışarıda kalan objeler içinn sıkıntı oldu, :((
LbvNA.png

Byoxe

🌱Yeni Üye🌱
Söylediklerimi eksik yapmış yada birini atlamışsınız görüntü kaymış içlerede kontur dolmuş büyük ihtimalle renkli arabayı gruplamadan ortalamaya çalıştınız. üst tavan kaymış.. vs.

Diğer baloncuklara gelince resimli anlatımımdaki yöntemi onlarıda kapsayıcı bir bçimde yaparsanız dışarıda üşümeyecekleri bir konturla sarmanız mümkün olacaktır.

Eğer yapamazsanız mesaj yoluyla irtibata geçelim yardımcı olmaya çalışayım..

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️

Arkadaşım sen istediğini direk olarak bize anlatsaydınız sana basitçe anlatabilirdik. Ben şimdi sana nasıl yapacağını anlatıyorum. Bu istediğin bi kaç kolay işlemle yapılacak bir şey.
Aşağıdaki adımlara uyarak çalışmanı yapabilirsin. Bu yöntem sana kesin sonuç verecektir. (araban anlatımdaki gibi grup değilse bütün katmanları seçip ctrl+g yap ondan sonra başla)

SPKwv.jpg

Bundan da daha basit bir yöntem arıyorsan vektörü ps de açıp kontor verebilirsin :D

Son düzenleme: