Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Illustrator öğrenmek freehand den daha mı zor?

ubeceren

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba ambalaj üretimiyle uğraşıyoruz, kendimi geliştirmek için vektörel tabanlı programlardan free hand yada illustrator öğrenmek istiyorum piyasada freehand çok büyük oranda kullanılıyor bize gelen işlerde en azından 20 freehand çalışmasına karşı 1 illustrator diyebilirim,fakat anladığım kadarıyla illustrator daha kapsamlı ve geleceği olan bir program sorum ikisini de bilen arkadaşlara, öğrenme süreci olarak bariz bir fark var mıdır,başka bir deyişle illustratorü öğrenmek daha mı zordur?Profesyonel bir grafiker olmayacağım için arada ciddi bir süreç farkı varsa free handi öğreneceğim.(forumda iki program fenerbahçe galatasaray mantığıyla savunulduğundan sadece süreç kısmını öğrenmek istiyorum)
Saygılarımla

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Fenerbahçe Galatasaray mantığı taşımıyorum çünkü iki programı da seviyorum ve kullanıyorum. Tercihiniz Illustrator olsun :)

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Fenerbahçe - Galatasaray mantığı sadece rakip olduğu için evet olabilir:) ama bu iki program kullanma mantığı aynı:) eğer siz freehand öğrenirsiniz, illustrator o kadar zor değil... Yani şöyle diyebilirim İllustrator = Freehand + Corel

benim tercim İllustrator ne kadar da karışık zor olmazsa

kolay gelsin

Yunus PARLAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.evdetasarim.net
Ben kısaca kendimden bahsedeyim istedim. Bende süreç biraz farklı aslında. Illustrator biliyorum ve kullanıyorum fakat Freehand de ülkemizdeki piyasada hala geçerliliğini korumakta. Bu sebeple ben Freehand te öğrenme başladım. Illustrator öğrendikten sonra Freehand e geçmek o kadar zor olmadı. Belli kalıplar vektörel progralar içinde mevcut zaten. Biri sol elle sol kulağı direk tutuyor, diğeri sol elle sağ kulağı tutyor gibi :) Yani çıkış noktaları benzer. Bence iş programda değil yine grafiker de bitiyor. Programları arabaya, sürücüyü grafikere benzetirsek iyi sürücü her arabayı rahatlıkla kullanabilen sürücü değilmidir? Saygılar.

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Freehand in geleceği olmadığı için Adobe Illustrator öğrenin. Fakat Freehand öğrenmeyin demiyorum. Eğer işleriniz büyük oranda Freehand ile ilgiliyse Illustrator yanında az freehand... :)

ubeceren

🌱Yeni Üye🌱
Yorumlarınız için çok teşekür ederim, fakat öğrenim süreci olarak daha uzun süre alır mı onu tam çıkaramadım bazı yorumlardan.

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Yorumlarınız için çok teşekür ederim, fakat öğrenim süreci olarak daha uzun süre alır mı onu tam çıkaramadım bazı yorumlardan.

Bu sizin bilgi, beceri ve isteğinize bağlı.:)
Arkadaşlarında belirttigi gibi freehand ölüyor; fakat size gerekliyse bunu tercih edin...Yoksa ıllustrator öğrenmenizde size faydalı olucaktır ki birini öğrendiginizde diğerini öğrenmek sizi zorlamayacaktır.

Kolay gelsin.

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
...Profesyonel bir grafiker olmayacağım için arada ciddi bir süreç farkı varsa free handi öğreneceğim.
Saygılarımla

Mademki işte ilerleme veya bir profesyonellik düşünmüyorsunuz Vektörel tabanlı programları bırakın, ambalaj gibi önemli bi sektörde bırakın İşi bilen biri bu işi devam ettirsin ..Ne fh, ne ai..

ubeceren

🌱Yeni Üye🌱
İlginç bi yaklaşım, amacımın kendimi geliştirmek olduğunu belirtmiştim,işi bilen birileri zaten devam ediyor, kişisel gelişimin insanın son nefesine kadar devam eden bir süreç olduğunu düşünüyorum, profesyonelliğe saygım sonsuz fakat sizin dediğiniz mantıkla sadece tercümanlar dil öğrenmeli ya da bilgisayar mühendisleri bilgisayar kullanmalı.
Saygılar

Ali Emre

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
gncart.com
Adobe , Macromedia yı satın aldığı için Freehandı geliştirmeyi durdurdu.Tüm ağırlığını artık Illustrator a verecek.Bunun için kendi kişisel gelişiminz için ve piyasının gerekleri açısından Illustrator öğrenmenizde fayda var.Piyasada artık yavaş yavaş. Ill. e geçiyor zaten.

Öğrenim sürecine gelince 2 program arasında fazla bir fark yok gibi.2 side vektörel çalışmalar için üretilmiş yazılımlar.Blueden in de dediği gibi tamamen size kalmış kısa veya uzun zamanda öğrenme durumu.Mantık olarak çoğu işlevi aynı ismleri farklı olsada.Bir örnek verecek olursak Freehand da yazıları vektörel hale çevirmek için Convert the Pats , Illustrator da ise Create Outlines komutu kullnılıyor...

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
İlginç bi yaklaşım, amacımın kendimi geliştirmek olduğunu belirtmiştim,işi bilen birileri zaten devam ediyor, kişisel gelişimin insanın son nefesine kadar devam eden bir süreç olduğunu düşünüyorum, profesyonelliğe saygım sonsuz fakat sizin dediğiniz mantıkla sadece tercümanlar dil öğrenmeli ya da bilgisayar mühendisleri bilgisayar kullanmalı.
Saygılar

Kişisel gelişimi durdurmanın anlamı ve manası yok tabiki ama sormak istediğim Ambalaj sektöründe ki göreviniz nedir acaba..Yani sizi fh ye veya Ai ye yönlendiren aşama nedir?

ilknurx

🌱Yeni Üye🌱
illustrator eğitimi

Ben freehand kullanıyorum. Ama illustratorun daha profesyonel olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden de artık illustrator kullanmaya karar verdim. Adobe Indesign eğitim videosunu buldum. Başlangıç için çok işime yaradı. Şimdi de illustrator un Eğitim videosunu arıyorum. Bilen arkadaşlar varsa yardımcı olabilirlermi acaba??.

baris1981

🌱Yeni Üye🌱
kardeşim Illustrator freehand be photoshop karışımı bi prom fazla bi farkı yoktur millet gözünde çok bütüyo bu prom ismi degişik geliyo ya belki o bakımdan olsa gerek...

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.corelturk.blogspot.com
Konuya farklı bir bakış açısı getirmek istiyorum. Ambalaj sektöründeyseniz kesinlikle illustrator derim. Sebeplerini de maddeler şeklinde yazmaya çalışayım.

1- FH'nin geliştirilmesi artık söz konusu değil. Hatta ileriki zamanlarda çıkacak işletim sistemlerinde çalışmayacak bile.
2- AI vektörel tasarım, ambalaj, baskı konusunda Adobe'nin amiral gemisi ve sürekli geliştirilecek.
3- AI CS4'te gelen seperation preview gibi çok faydalı bir özellik FH'de yok, olmayacak da.
4- AI'nin PDF desteği FH de hiçbir zaman olmayacak. AI Doğrudan PDF kaydedebilir. Sorunsuz PDF açabilme ve link olarak çalışabilme (montajda çok işinize yarar) özellikleri FH'de malesef yok ve olamayacak. AI, PDF belgelerinden sorunsuz PS belgeleri üretebilmekte ve bu RIP'leme işlemleri için kullanıcıya kolaylık sağlamakta. PDF ile ilgili daha bir çok özellik FH'de yok.
5- AI'de efektleri ve lensleri sorunsuz kullanabilirsiniz. FH ise karşınıza bir çok sorun çıkarır. Özellikle de lenslerde. Bir çok film atölyesi FH'den işi PS basıp sonra Distiller ile PDF'e çevirip AI ya da INDesign'da montaj yapıp RIP'e gönderiyorlar. Sebebi de bu tür efekt problemleri yaşamamak.

Bu durumda tercihimi AI'den yana kullanıyorum. Adobe de zaten bunu istiyor. FH'yi tamamen bitirmek... Geriye de çok fazla alternatif kalmıyor. Adobe gün geçtikçe tekel olma yolunda ilerliyor...

road_runner

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
illustrator gibi dünyanın sekizinci harikası varken neden hala başka bir programa ihtiyaç duyulduğunu ne ben anladım ne konfüçyüs !

önemli bir hatırlatma freehand dosyaları illustratorde rahatlıkla açılabiliyor.