Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Illustrator'da Çizim Araçları-1; Pentool

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
819132786070998_1261970595.jpg
Pen Tool (Dolmakalem): Kısayolu “P” Bu aracın kullanımı ilk etapta karmaşık ya da zor görünebilir. Kullanmaya alıştıkça ne kadar kolay ve kullanışlı bir araç olduğu görülür. Pentool anchor pointlerin ve handleların yerleşimini ve hareketlerini dikkate alarak çizim yapmamızda yardımcı olur. Bu durumda yapmış olduğumuz çizimler eğri ya da düz çizgilerden oluşan “path” niteliğindedir.
568748553298585_1261970608.jpg

Pen tool seçildikten sonra istenilen bir noktaya tıklanır, oluşan nokta ilk anchor pointtir (yeşil daire). İkinci bir noktaya (kahverengi daire) tıklandığında handle’ların (siyah daireler) oluştuğu görülebilir; handlelar yardımıyla 3. noktanın yönü, 1. ve 2. nokta arasındaki kavisin şekli belirlenebilir.2. nokta tıklandıktan sonra yeni bir noktaya tıklanırsa 2. noktadan önceki oluşan kavise uygun yeni bir kavis meyadana gelecektir. Eğer kavisin farklı bir şekilde olmasını istiyorsak, alt tuşu ile 2. anchor points üzerine tıklamalıyız. Bu durumda, handlelardan biri kaybolacak; 1. ve 2. noktalar arasındaki path’in kavisi 2. ve 3. nokta arasındaki kavisi çizimden önce ve sonra etkilemeyecektir. Eğer pen tool ile düz bir çizgi oluşturmak istiyorsak shift tuşuyla yeni noktaya tıklamak yeterlidir.
483713123817642_1261970681.jpg
Add Anchor Point: Pen tool aracının altındaki gizli araçlardandır. Pen tool üzerine gelip bir süre mouse’a basılı tutarak bu araca ulaşılabilir. Pen tool ile yapılan bir çizime ya da herhangi bir pathe yeni anchor point eklemek için kullanılır. Path çizgisi üzerinde istenilen yere tıklanması yeterlidir.

859503445374761_1261970709.jpg
Delete Anchor Point: Pen tool aracının altındaki gizli araçlardandır. Pen tool ile yapılan bir çizimden ya da herhagi bir pathten istenilen bir anchor pointin silinmesi için kullanılır. Path çizgisi üzerinde istenilen pointe tıklanması yeterlidir.

958308305798545_1261970744.jpg
Convert Anchor Point: Kısayolu “shift + c” olan bu araç, pen tool’un aracının altındaki gizli araçlardandır. Pen tool ile yapılan bir çizimden ya da herhagi bir pathten istenilen bir anchor pointin handlelarının silinmesi ve kavisin kaldırılarak düz bir çizgi oluşturma amacıyla kullanılır. Path çizgisi üzerinde istenilen pointe tıklanması yeterlidir.

funda_grafik09

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba bende illustratora yeni basladım. Benim sorunum pen tool ile yeni bir sekil yaptıktan sonra üzerindeki pointlerin yerini oynatamıyorum :sadsmile: . Freehand de ve photoshopta hiç zorlanmıyordum.Yardımcı olursanız sevinirim. İyi calısmalar...

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Merhaba bende illustratora yeni basladım. Benim sorunum pen tool ile yeni bir sekil yaptıktan sonra üzerindeki pointlerin yerini oynatamıyorum :sadsmile: . Freehand de ve photoshopta hiç zorlanmıyordum.Yardımcı olursanız sevinirim. İyi calısmalar...

Noktalaları Direct Selection Tool ile seçtiğiniz halde mi?

(Kısayolu A)

funda_grafik09

🌱Yeni Üye🌱
Tesekkür ederim. Cok basit ama yeni basladığım icin :worried: iyicalısmalar...

finfik

👑Efsanevi Grafiker👑
efoja, paylaşım için teşekkürler... :)

CMYK44

🌱Yeni Üye🌱
freehand

freehandden illusrator'e geçiyorum adobe 2 günümü alırısn:D