Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

İndesign 2 Soru

exx

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Herkese Merhabalar...
İndesing ile ilgili 2 sorum vardı..

Freehand'te örneğin bir karenin içine istediğimiz kadar pasta inside (içe gömme) yapabiliyoruz. İndesign'da bildiğim kadarı ile bir karenin içine sadece bir defa paste inside yapabiliyoruz.

1. Sorum: İndesign'da bir karenin içine birden Fazla paste inside yapabilme imkanımız varmı?

-------------------------------------------------------------------------------

Freeand'te "Cut Contents" kısa yolu "elma + sift + x" yaptığımızda paste inside yapılan nekadar obje yada vektor varsa dışarı çıkartabiliyoruz.

2.Sorum: İndesign'da "Cut Contents" görevini gören bir yöntem varmı. Yani gruplanmış bir vektorün paste inside yapıldıktan sonra tekrardan dışarı çıkarmanın Freehandteki gibi tek bir kısa yolla "Cut Contents" "elma + sift + x" gibi benzer bir yöntemi varmıdır...

Umarım anlatabilmişimdir. Şimdiden teşekkürler
Keyifli forumlar..

Benzer konular

seabis

🌟Usta Tasarımcı🌟
Evet bir karenin içine bir defa paste inside edibiliyorsunuz. Ama o kareye paste inside etmek istediğiniz 3 yada 4 imagı seçip gruplayarak, tek seferde kare içine inside edebilirsiniz. Gruplama yöntemi ile çözümlenebiliyor.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
"a" ya bastıktan sonra, seçerek silebilir ya da copy paste yapabilirsiniz bir inside bölgedeki nesneleri.

exx

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Evet bir karenin içine bir defa paste inside edibiliyorsunuz. Ama o kareye paste inside etmek istediğiniz 3 yada 4 imagı seçip gruplayarak, tek seferde kare içine inside edebilirsiniz. Gruplama yöntemi ile çözümlenebiliyor.

Gruplayarak tek seferde oluyor evet. Ancak istediğimiz zaman birden fazla nesneyi değişik zamanlarda "paste inside" yapma olanağımız olmuyor sanıyorum. Bana göre bu bir eksiklik İndesign'da....

Yorum için teşekkür ederim.

exx

🏅Acemi Tasarımcı🏅
"a" ya bastıktan sonra, seçerek silebilir ya da copy paste yapabilirsiniz bir inside bölgedeki nesneleri.

Söylediğinizi biliyorum. İçe gömülmüş desenleri yada objeleri tek tek seçmemiz gerekli İndesign'da...

Sorum bunun freehandteki gibi tek bir kerede 'Cut Contents" yaparak dışarı çıkartma yöntemi varmı?

Bazen karışık desenlerin olduğu bir karenin içine gömdüğümüz desenler üzerinde oynama yapmamız gerekebiliyor. Kare içerisinde yerlerinin değişmesi vb.. gibi. Tekrardan dışarı çıkarabilmek bazen çok zor oluyor. Böyle bir seçenek yoksa buda İndesign'nın önemli bir eksikliği bana göre.

Yorum için teşekkürler...

exx

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Yorumlar için tek tek teşekkür ederim... Ancak aradığım cevabı bulamadım malesef...

exx

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Daha net anlaşılabilmesi için Freehandte yaptığım Paste inside içindeki desenleri "Cut Contents" yöntemi ile bir kerede dışarı çıkarılmış halini gösteren fotoğraf...

Bunun İndesign'da tek bir seferde "Cut Contents" "elma+ sift + X" gibi bir yöntemi varmı? teşekkürler...

desen3t.jpg

Bunu İndesign'da yapmaya kalksak bir hayli uğraştırır ve zamanımızı alırdı sanıyorum...

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
freehande alıştığınız şeyler burda yok. yani cut condens yok, ya da cmd+shift+alt Copy/paste yok...

ama onların yerine kullanacağınız şeyler var. mesela örneğinizdeki gibi bir nesneyi yani bu denli vektörel ve karışık olan nesneyi illustratorde hazırlayıp id'ye çağırırsınız. sonra bu nesnede düzenleme yapacaksanız bunu yine ai de yapıp update edersniz. 2 tık kadar basittir bu update i...

Creative suite programını bir bütün olarak düşünmeye çalışın, ps ai id br gibi programları nasıl birbiri ile koordineli kullanabilir diye düşünmeye çalışın...

id daha çok parçaları birleştridğiniz bir alan gibidir...

umarım yardımcı olmuşumdur. kolay gelsin...

exx

🏅Acemi Tasarımcı🏅
freehande alıştığınız şeyler burda yok. yani cut condens yok, ya da cmd+shift+alt Copy/paste yok...

ama onların yerine kullanacağınız şeyler var. mesela örneğinizdeki gibi bir nesneyi yani bu denli vektörel ve karışık olan nesneyi illustratorde hazırlayıp id'ye çağırırsınız. sonra bu nesnede düzenleme yapacaksanız bunu yine ai de yapıp update edersniz. 2 tık kadar basittir bu update i...

Creative suite programını bir bütün olarak düşünmeye çalışın, ps ai id br gibi programları nasıl birbiri ile koordineli kullanabilir diye düşünmeye çalışın...

id daha çok parçaları birleştridğiniz bir alan gibidir...

umarım yardımcı olmuşumdur. kolay gelsin...

Söylediklerinizi gayet iyi anlıyorum. Öncelikle yorumlarınzı paylaştığınız için teşekkür ederim.

Epey bir zamandır İndesign kullanıyorum. Bir çok vektoreli İllüstratörde hazırlayıp update ediyorum zaten İndesign'a.
Ancak bazen update ettiğim vektorü İndesign içerisinde de vektör üzerinde renk değişimi Efekt veya yer değişimi gibi vb.. değişikliklerde yaptığım oluyor.
Ve yaptığım deşikliklerden sonra paste inside yaptığım vektorün, paste inside yaptığım alandaki yerinide değiştirme gereksinimi de duyabiliyorum.

Böyle olunca ya tek tek uğraşıyorum. Yada illüstratörden update ettiğim vektör üzerinde indesign'da yaptığım değişiklikleri tekrardan yapmak zorunda kalıyorum.

Gruplamadan sadece bir kez paste inside yapılabiliyor olmasıda ayrıca bir sorun.

Cut contents gibi benzer bir yöntemin olmayışı ve bir kez paste inside yapılıyor olması indesign'in bir eksikliği olarak görüyorum...

Bu arada İndesign Programının getirdiği kolaylıklar da davar. Her programda olduğu gibi Freehand ve İndesing programlarının da kendi içerisinde eksikleri var. Burada bu veya şu program daha iyi yada daha kötü gibi bir kıyaslama yapmıyorum. Yanlış anlaşılmasın lütfen...
Sadece bu konular hakkında bilgi almak istedim.

Yorum için tekrar teşekkür ederim...:smile:

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
şu da yardımcı olabilir, import ile direk ai belgelerini eklerseniz, bunu editlemek istediğinizde program ai yi açacak ve yer yön renk gibi değişiklikleri istediğiniz gibi editleyebileceksiniz. sonra onu kaydettiğinizde id son değişiklikleri otomatik olarak getirecek.

7. versiyonundan beri kullandığım fh den cs ye geçtiğim dönemde beni en çok rahatsız eden fh nin efsanevi align penceresinin olmayışıydı ya da find and replace. ama cs nin dinamiklerini anlamaya başladıkça ve programla aynı lisanı konuşur oldukça bu araçlara artık hiç ihtiyaç duymadım. aynı şekilde cut condens vb eşi benzeri bulunmayan uygulamaları hiç aramıyorum.

zannediyorum sizde zamanla cs serileri ile bu diyaloğu geliştireceksinizdir.

kolay gelsin iyi çalışmalar.

mozi

🌱Yeni Üye🌱
merhaba arkadaslar

benim kullandığım soyle bir yontem var inanıyorumki isinize yarar ben indesign da bu yolu kullanıyorum

paste inside yapılan objeyi selection tool ile secip object/select/content yaptıktan sonra icinde gomulu olan herseyi secer sonra copyala yapıstır ve ya kes yapıstır yaparsınız

exx sanırım isine yarıyacak

iyi calısmalar herkeze....

songuloguz83

🌱Yeni Üye🌱
InDesign da find/change

Merhaba
find/change yaparken metin içinden kopyaladığım herhangi bir harfi find/what kutusuna yapıştırdığımda harfi <0062> bu şekilde yapıştırıyor neden?
Teşekkürler şimdiden