Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

İzmir'deki Bilişim Şirketi Paramı Vermedi.

Feel Me

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar merhaba,

26 Eylül 2012'de Bilişim Şirketi benimle çalışmak istediklerini belirten bir mail aldım. Uzun süren bir görüşmeden sonra (26 eylülde mail atıldı , 10 ekimde başlayabildim) işe kabul edildim. Bu süre içinde iş aramadım tabi ki , gelen freelancer tekliflerini kabul etmedim.

Sonuç olarak kabul edildiğim için epey sevinçliydim ailemin durumundan dolayı mutlaka çalışmam gerekiyordu.

Şartlar haftada 3 gün ( ptesi - salı - çarş ) çalışma şeklindeydi. 10 ekim çarşamba günü işe başladım. Takibindeki pazartesi , salı ve çarşamba günleri de çalıştım.

4 günde, 4 tane arayüz tasarımı ( biri işe başlamadan önce deneme tasarımı olarak istendi ) , 1 afiş ve logo düzenlemesini başarıyla , eksiksiz bir biçimde yaptım. Boş kaldığım zamanlarda benim işim olmamasına rağmen paramı hak etmek için diğer çalışanlara yardımcı oldum.

Sanırım 18 ekim perşembe günüydü (tatil günüm), telefonla aranıp işten çıkarıldığımı öğrendim. Sebep olarak çalıştığım bölüm olan "grafik tasarım bölümünün kapandığını" söylediler. Çalıştığım 4 günün ücreti olan 166 TL'nin bayramdan sonra verileceği söylendi.

Bayramdan sonra telefonlarıma cevap verilmedi , bir kez cevap verilip "kasım sonunda verileceği" söylendi. Kasım sonu da geçti telefonlarıma cevap alamadım. Bornova'daki ofisi arayıp not bırakıyordum geri dönmüyorlardı , cepten de cevap vermiyorlardı. En az 25 kez aramışımdır herhalde , 6-7 seferde not bırakmışımdır sekretere beni aramaları için.

Sonunda uzak olmasına rağmen ofise gittim ama yetkili kişiler olan İbrahim , Kemal veya Hilmi Bey orada değildi. Yine not bıraktım ama hiçbir şekilde geri dönüş olmadı.

Bugün üzerinden 6 ay geçmesine rağmen 166 TL olan param verilmiş değil. Bu süre içindeki kaybım elbette sadece 166 TL değil , iş alımı sürecinde kabul etmediğim freelancer işler var. Ve daha önce 2 kez dolandırıldığım için piyasadan kopma durumuna gelmiştim , bu işi çıkış işim olarak görüyordum ama burada da böyle bir olay yaşayınca tamamen grafik tasarımcılığı bıraktım ve o günden beri psikolojik olarak çöküşteyim ve işsizim.

Yaşım 20 , inanın bu meslekte kariyer yapmayı çok istiyordum , bana kesinlikle bir iş gibi değilde bir oyunmuş gibi geliyordu , o kadar zevkle yapıyordum ki bu işi zamanın nasıl geçtiğini anlamıyordum çalışırken. Kötü de değildim işimde... Ancak yaşadığım olaylar İllallah ettirdi ve bıraktım.

Hayırlı geceler herkese.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
deneme tasarım, deneme süreci... Arkadaşlar yeni düzenlenen yasalar gereğince işe başladığınız ilk gün ister denensin ister denenmesin sigortanız yapılmak zorunda. Yasalar size böyle bir imkan sunuyorken aksi yöndeki teklifleri değerlendiriyor olmanız sizin seçiminiz demek oluyor. Eğer bir seçim yapmışsanız bunun sonucuna da katlanmanız gerekiyor. Yani açıkça görülüyor ki yalnış seçim yapmışsınız. Bu yüzden sektöre küsmek yerine sonraki görüşmelerinizde yasaların sizin tarafınızda olduğunu hatırlayarak sigortanızı bir ay sonra başlatırım vb teklifleri kabul etmemeniz gerekir. Zaten böyle yaparsanız paranızı alamamak gibi bir durum söz konusu değil. Çünkü yasalar önünde bu şirkette çalıştığınız kanıtlanmış oluyor. Çalıştığınız şirket iflas bile etse alacaklarınızı SGK ya bağlı bir fondan alıyorsunuz.

Özellikle yeni mezun veya yeni başlayan arkadaşların sıklıkla yaşadığı bir problemdir bu. Biraz kendine güvensizlikten iş verenin her şartını kabul etmeye yönelik psikolojiden gelir.

unutmayın ki siz bir iş akdi yapıyorsunuz bu akidde tamamen eşitsiniz ve şartlar sunup bunlara bağlı kalabilirsiniz.

Ama elbette bu da bir seçimdir. ve sonuçları vardır.

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Yaptığınız arayüz tasarımları neler?

Feel Me

🏅Acemi Tasarımcı🏅
@Grafink

Haklısınız hocam ne deseniz ancak o anda çok seçim yapacak bir durumda değildim , sigorta da o anda benim için önemli değildi. Ailemin durumundan dolayı paraya çok ihtiyacım vardı ve kabul ettim. Açıkçası benim için uygun şartlarda bir anlaşmaydı ama kendi açımdan olumsuz sonuçlandı.

@creedwar

Öncelikle deneme tasarımı olarak bir şirketin ana sayfasını tasarladım.
Ardından kendi web sitelerini yenilemek istediklerini söylediler , ona da 1 ana sayfa 2 adette alt sayfa çalıştım. Bunları kullanıp kullanmadıkları benim için önemli değil , deneme tahtası değilim ben neticesinde verilen görevi eksiksiz olarak yerine getirdim ve 4 günlük çalışmamın ücretini hak ettiğimi düşünüyorum. İş yapmadığım zamanlarda grafik sitelerinde dolaşarak insanların neler yaptıklarına bakıyordum çoğu zaman , diğer ofis çalışanlarına yardımcı oluyordum. Ha ben 4 gün boş boş otursaydım kendi vicdanımla hesaplaşır , "yahu ben zaten 4 gün boş boş oturdum , verdiğim 10 lira yol parası da önemli değil , bir şey olmaz" der , işi uzatmazdım.

Son düzenleme: