Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Kartvizitte siyah renk

emciykey

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar çok sorulup cevaplanmasına rağmen tam aradığım cevabı bulamadığım için yazıyorum.

4 renk matbaa baskısı işlerde c:0 m:0 y:0 k:100 verdiğimizde monitörlerde gri görünmesine rağmen kağıt üzerinde bildiğimiz doygun siyah mı çıkıyor?
Çok farklı görüşler aldım şimdiye kadar ama hiç test etme şansım olmadı. Şunun için soruyorum. Kartvizit bastıracağım ve baskı kalitesi pek iyi olmayacak, ucuz bir yer çünkü. Yazılarda renk kayması olmasın diye sadece k:100 vereyim diyorum ama tam siyah çıkar mı emin olamıyorum.

Mesela piyasadaki dergi metinleri nasıl veriliyor? onlar tam siyah çünkü.

Yazıları photoshopta hazırlamak ile indesign da hazırlamak arasında matbaa için ne gibi bir fark var?

Bu konuda detaylı bilgisi olanlar varsa net bir yardım bekliyorum. Teşekkür ederim.

Benzer konular

metborn

🌱Yeni Üye🌱
% 100 siyah baskıda tam bahsettiğin dergilerdeki gibi gözüküyor. Eğer baskıya siyah göndereceksen CMY'yi %0 K'yı ise %100 yapmalısın.

Yazıları indesign veya illustratorla hazırlamak benim daha kolayıma geliyor çünkü renklerle daha kolay oynayıp baskıya gönderiyorum. Bu konuda vektörel programlar daha kullanıcı dostu.

bulletproof

🏆Pro Tasarımcı🏆
yazılarda K:100 vermek kâfidir ama zemin söz konusu ise, seri basımda boya tam yetişmeyerek griye dönebilir. C M Y renklerine de yüzde 20 - 30 gibi bir değer verebilirsin. siyah zeminde dişi kalacak yazılar var ise normalde kullandığın yazılardan daha kalın yazılar kullan. mesela bir adresi arial ile yazdıysan onu muhakkak bold yap.

derux

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
arkadaşım sorunun tam cevabı şu eğer tam siyah istiyorsan düşük baskı kalitesinde bi yere yaptırıcaksan k:100 verdikten sonra blend moddan multiply seçmelisin eğer photoshopta çalışıyorsan o zaman siyahın doygun olur ama diğer vektörel programlarda sadece k:100 değerini uygulayabilrisin.

Ufuk Cebeci

🏆Pro Tasarımcı🏆
yazılarda K:100 vermek kâfidir ama zemin söz konusu ise, seri basımda boya tam yetişmeyerek griye dönebilir. C M Y renklerine de yüzde 20 - 30 gibi bir değer verebilirsin. siyah zeminde dişi kalacak yazılar var ise normalde kullandığın yazılardan daha kalın yazılar kullan. mesela bir adresi arial ile yazdıysan onu muhakkak bold yap.

bulletproof haklı cmy 20 30 değerlerini verirsen çok daha dolgun bir siyah elde edersin fakat sen ne yaparsan yap ucuz dediğin o matbaada sorun çıkacak sanıyorum.zeminli bir işde kaliteli baskı gereklidir baskıya girmeden bunu belirtmezseniz sonrasında mutlaka sorun yaşarsınız.

7000ap

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ben de digital sektörü içinde yer alıyorum.. hergün de onlarca kartvizit ler elimden geçiyor. benim tavsiyem cmy 0 k ise 100. ancak belirttiğin gibi baskı kalitesi çok iyi olmayan bir yer diyorsan eğer sorun yaratabilir.. kartvizitler artık matbaa sektöründe eridi ve bitti denecek kadar da az. zaten bunun en büyük ispatı da 1000 adet kartvizit in dahi 10 tl ye düşmesi bana göre...

işine önem veriyorsan ve bastıracağın adet 10.000 ler de filan diilse benden tavsiye digitalde hallet.. garantiye al derim... hem sonuç seni memnun edecektir ve 15 dk da tesliim alacaksın. hemen hemen her digital copy center da bunu ayarlayabilirsini. renk değerleri de aklını karıştırmaz ve böyle çlkmazlarda kalmazsın ;)

kopukhasan

♾️Grafik Gurusu♾️
bulletproof haklı cmy 20 30 değerlerini verirsen çok daha dolgun bir siyah elde edersin fakat sen ne yaparsan yap ucuz dediğin o matbaada sorun çıkacak sanıyorum.zeminli bir işde kaliteli baskı gereklidir baskıya girmeden bunu belirtmezseniz sonrasında mutlaka sorun yaşarsınız.

siyah için
c:20 m:20 y:0 k:100
tavsiye edilir ;)

emciykey

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar cevaplar için teşekkürler... Baskıyı yazılara photoshopta #00000 renk vererek yaptım. C75 M68 Y67 K90 ' a denk geliyor bu değer.
Sonuç olarak yazıların kenarlarında gökkuşağı gibi cmyk haleler görünüyor. Düşündüğüm gibi sonuç kötü oldu çünkü ucuz bir matbaaydı.

Bir daha ki sefere C0 M0 Y0 K100 deneyeceğim. Ama biliyorum ki baskı yapan matbaa değiştirildiği sürece işin kalitesi de her zaman değişecek. Sanırım en iyi yöntem denemek.

Arno

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
herkesin bi siyah tonu var turmatsanda

40
40
0
100
siyah değeri.. budur.

görselci

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşı endoğru oran tam siha şöyledir C 75 M 75 Y 75 K 100 DÜR VE HANGİ PROGRAMDA OLURSA OLSUN BU DERĞER GEÇERLİDİR

enstantane53

🌟Usta Tasarımcı🌟
bastırdığın matbaa siyahı tam değerinde basamıyosa burda tasarımda, renkte kusur aramamak lazım... sen %100 siyah veriyosun baskıda %80 çıkıyosa yapabileceğin bişey yok... düzgün baskısının hakkını veren bi yerle çalış bence. verdiğin renklerde sorun yok, ekrandaki gibi çıkması lazım. kaliteli iş ucuza çıkmaz.

KaRDiYaK_BoY

🏅Acemi Tasarımcı🏅
şimdi iş
1- adam işi aydinger veya polimata alırsa yazıcıdan çıkan kalitesi
2- kalıbı çekildiğindeki kalitesi
3- baskı zamanındaki kalitesi

bu 3 seçenekten sonra sorun çıkmazsa baskı ustası işi yeterince boyayla basarsa birde kağıt kalitesi iyi ise. sorun çıkmaz iş canlı çıkar.. en son baskı ustasına kalıyor iş :))

wolfstone

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşım baskı yaptıracağın makinaya bağlı arkadaşlar hep 4 renkli baskı üzerinden gitmişler ufak biyerde bastıracam diyorsun muhtemelen gestetnerdir makina sadece % 100 siyah vermen kafi monitöründe gri gözükmesi manitörler kalibrasyon ayarının olmamasındandır olsa da monitörler arg çalışır cmyk monitörlerde vardır tabi bunların fiyatları 4 katı dır arg beye göre

firatnir

🌱Yeni Üye🌱
K %100 olsada CMYK %100'ün verdiği kaliteyi veremez..

cok_yasa_kamil

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
arkadaşım sorunun tam cevabı şu eğer tam siyah istiyorsan düşük baskı kalitesinde bi yere yaptırıcaksan k:100 verdikten sonra blend moddan multiply seçmelisin eğer photoshopta çalışıyorsan o zaman siyahın doygun olur ama diğer vektörel programlarda sadece k:100 değerini uygulayabilrisin.

küçük bir bilgi;
photoshop'ta blend modu multilpy seçmek freehand'de veya illustratör/corel'de overprint'e isabet eder :wink:

zemin üstüne siyah metinler için tabiki :smile:

belki söylenmiştir ama, konu içerisinde geçtiği için paylaşmak istedim.

grafikmaster@@@

🌱Yeni Üye🌱
yazıları asla ve asla 4 renkte vermeyiniz sadece %100 siyah olmalıdır
aksi takdirde üstüste oturmama gibi sorun yaşanacaktır. baskı ustalarını kzıdırmayın

whampir19

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
yazılarda onu farkemezsin yazılarda %100 siyah vermen yeterli ama zeminli işlerde c40 m10 y10 k 100 vermen lazım ki doygun siyah çıksın

rockan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bende siyah zeminlerde c50 m50 K100 kullanıyorum. yazılarda % 100 K kullan ve dikkat et böyle bi işi bastırırken matbaada kullanılan makine 4 renk veya daha fazlası olsun yoksa baskının kayma olasılığı var.

M.gebes

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.mehmetgebes.com.tr
tam cwpbı söyleyim sana ben bunu kullanıyorum renkte çok hoş tam siyah yani

C: 60
M: 60
Y: 60
K: 100

shedesign

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.asigazetesi.com
merhaba eger matbaa baskısı deılde dıgıtal baskı yapacaksan
c:100 m:100 y:100 k:100 tam doygun sıyah olur sımsıyah yanı ama eger matbaa baskısıysa malıyetı ve zamanı arttırmamak ıcın sadece %100 sıyah vermen de yeterlı olacaktır. ekranda grı gorunuyorsa ekran kalıbrasyonunu yapmanı tavsıye ederım aksı takdırde yaptıgın tasarımların da renklerı aldatıcı olabılır