Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Kimler, hangi Türkçe yanlışlarını yapıyor? (TÜRKÇE'NİN HATALI KULLANIMINA ÖRNEKLER)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
ilk önce bu konu görence susmayı karar verdım:) neden susmayi? türkçem o kadar iyi değil. İnsanlar beni yanlış anlayacak diye susmayı terc ettım.

ama şimdi, burada size, herkese katılanlara TEŞEKKÜR etmek isterim;) :utann:

Sevgili kasta; dilimizi iyi bilmemene rağmen öğrenme çabandan dolayı seni tebrik ederim. Keşke kendi anadili Türkçe olanlar da senin gibi duyarlı olsalar!

Ben teşekkür ederim, evet kullanıcı adını değiştirme konusunda haklısınız ama değiştiremiyoruz.

Hayır kullanıcı adınızı değiştiriyorsunuz. Fakat bunun için "Özel Üye" olmanız gerekmekte. 78.950 kullanıcısı olan bir forumda herkesin üye adını değiştirmek zor olduğundan dolayı bu uygulamayı yapıyoruz.

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
ilk önce bu konu görence susmayı karar verdım:) neden susmayi? türkçem o kadar iyi değil. İnsanlar beni yanlış anlayacak diye susmayı terc ettım.

ama şimdi, burada size, herkese katılanlara TEŞEKKÜR etmek isterim;) :utann:

Türkçeye göstermiş oldugunuz hassasiyet ve öğrenme çabasından dolayı sizi kutlarım.
Konuya yorum yazma cesaretiniz bile örnek gösterici nitelikte, sizi tekrar tebrik ediyorum.

Keşke herkes sizin gibi olabilse.

Hayır kullanıcı adınızı değiştiriyorsunuz. Fakat bunun için "Özel Üye" olmanız gerekmekte. 78.950 kullanıcısı olan bir forumda herkesin üye adını değiştirmek zor olduğundan dolayı bu uygulamayı yapıyoruz.

Özür dilerim, biliyorum fakat belirtmeyi unutmuşum.

:::AmbrosiA:::

♾️Grafik Gurusu♾️
arkadaşlar ben yanlış mı anladım konuyu bilemiyorum... bu konunun açılmasında ki sebep chat dili dediğimiz ve bunu günlük hayatımızda bile kullanmaya başladığımız -geliyom, -gidiyom, -yapıyom, -ediyom ya da yanlış telaffuz ettiğimiz herkez yerine herkes, yalnış yerine yanlış, kirbit yerine kibrit vs. bu tür kelimeleri düzeltmek değilmiydi? şimdi yazılanlara bakıyorum da iyiden iyiye Türk Dil Kurumu'na döndü konu... eğer ben konunun içeriğini yanlış anlamışsam tamam susuyorum... ama içerik belirttiğim şekilde ise biraz fazla abarttığımızı düşünüyorum...

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
:utann: benim türkçem forum ve arkadaş sayende iyi oldu.... bu konu artik takib edeceğim.

saygılar

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
arkadaşlar ben yanlış mı anladım konuyu bilemiyorum... bu konunun açılmasında ki sebep chat dili dediğimiz ve bunu günlük hayatımızda bile kullanmaya başladığımız -geliyom, -gidiyom, -yapıyom, -ediyom ya da yanlış telaffuz ettiğimiz herkez yerine herkes, yalnış yerine yanlış, kirbit yerine kibrit vs. bu tür kelimeleri düzeltmek değilmiydi? şimdi yazılanlara bakıyorum da iyiden iyiye Türk Dil Kurumu'na döndü konu... eğer ben konunun içeriğini yanlış anlamışsam tamam susuyorum... ama içerik belirttiğim şekilde ise biraz fazla abarttığımızı düşünüyorum...

Neresini abartılı buldunuz? Olması gerekeni mi? Ölüyor dilimiz, farkında değil misiniz gerçekten? Dünyanın en zengin dillerinden birine sahipken biz, neden İngilizce gibi saygı görmüyoruz? Neden onların dilleri bize sarkabilirken bizim dilimiz bize yetmezmiş gibi biz onlardan kelimeler alıyoruz? "Anadil" sizce bu kelime verilmesi gereken özeni ifade etmiyor mu? Garipsedim sadece, bu yorumum incitmesin sakın.

♾️Grafik Gurusu♾️
Neresini abartılı buldunuz? Olması gerekeni mi? Ölüyor dilimiz, farkında değil misiniz gerçekten? Dünyanın en zengin dillerinden birine sahipken biz, neden İngilizce gibi saygı görmüyoruz? Neden onların dilleri bize sarkabilirken bizim dilimiz bize yetmezmiş gibi biz onlardan kelimeler alıyoruz? "Anadil" sizce bu kelime verilmesi gereken özeni ifade etmiyor mu? Garipsedim sadece, bu yorumum incitmesin sakın.

sayın efoja... sizin hiçbir yorumunuz beni incitmez bu konuda rahat olun... sanırım yazdığımı iyice okumadınız... lütfen tekrar okuyunuz ve yorumunuzu öyle yapınız...
ben Türkçe ölmüyor hala diri bir şekilde duruyor diye bir laf sarfetmedim... konunun açılış amacının günlük hayatımızda konuşurken ve yazarken yanlış telaffuz ettiğimiz kelimeler olduğunu belirttim... iki noktadan sonra küçük harf veya noktalı virgülden sonra büyük harf vs. bunlar ayrı şeyler... öncelikle amacımız forumda gördüğümüz kelime hataları olmalı... istediğiniz kadar noktalamaları doğru kullanın siz kalkıp örneğin; -geliyom derseniz iş zaten bitmiştir... bunun üzerine dünyanın tüm noktalamalarını da kullansanız yanlış yine yanlıştır...

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
sayın efoja... sizin hiçbir yorumunuz beni incitmez bu konuda rahat olun... sanırım yazdığımı iyice okumadınız... lütfen tekrar okuyunuz ve yorumunuzu öyle yapınız...
ben Türkçe ölmüyor hala diri bir şekilde duruyor diye bir laf sarfetmedim... konunun açılış amacının günlük hayatımızda konuşurken ve yazarken yanlış telaffuz ettiğimiz kelimeler olduğunu belirttim... iki noktadan sonra küçük harf veya noktalı virgülden sonra büyük harf vs. bunlar ayrı şeyler... öncelikle amacımız forumda gördüğümüz kelime hataları olmalı... istediğiniz kadar noktalamaları doğru kullanın siz kalkıp örneğin; -geliyom derseniz iş zaten bitmiştir... bunun üzerine dünyanın tüm noktalamalarını da kullansanız yanlış yine yanlıştır...

İmla konuşma, yazma, noktalama gibi geniş bir alanı kaplar. Bir şeyin yarım yamalak olması tam anlamıyla işe yaramaz. Bir şeye el atıldıysa tam olmalı. İçimizde yarın öbür gün kitap dizgisi yapacaklar olacak. Şu anda da vardır. En basit gerekçem bu. Teşekkür ederim. Ben incineceksiniz diye gerçekten korkmuştum.

♾️Grafik Gurusu♾️
İmla konuşma, yazma, noktalama gibi geniş bir alanı kaplar. Bir şeyin yarım yamalak olması tam anlamıyla işe yaramaz. Bir şeye el atıldıysa tam olmalı. İçimizde yarın öbür gün kitap dizgisi yapacaklar olacak. Şu anda da vardır. En basit gerekçem bu. Teşekkür ederim. Ben incineceksiniz diye gerçekten korkmuştum.

elbette ki geniş bir alanı kapsar... ama dediğim gibi öncelikle kullandığımız kelimeleri düzeltelim... yoksa o dizgi yapacak arkadaşlarımızın kullandığı yanlış kelimeleri noktalama işaretleride kurtaramaz... sizce de öyle değil mi?

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Artık kendimi ukala biri hissediyorum. Değilim ama cidden. Neyse. Kim neyi görürse, düzeltsin kendince. Sizde baş harfler hala küçük :D

MehmetBaran

🌟Usta Tasarımcı🌟
bu konunun açılması çok iyi olmuş... zira MSN ya da benzeri platformlarda kullanılan dilden hiç birşey anlamaz hale geldik... sanırım amaçlanan bu... kelime kullanımındaki hataların düzeltilmesi... bunun dışında benim düz yazıdaki tarzım budur... her cümlenin sonuna üç nokta (...) koyarım... bu benim şahsi yazım tarzımdır... sanırım kastedilen bu değildir...
biz Türkçe'nin kelimelerini bozmayalım gerisi fazla sorun yaratmaz düşüncesindeyim...

konuyu açma düşüncesini gerçekleştiren arkadaşımıza teşekkür ederim... MSN ve benzeri platformlarda arkadaşlarımın elimden geldiği kadar yazma dilini düzeltmeye çalıştım ve başarılı olduklarım çok oldu... ısrarla uzun uzun yazdım... ektim, şimdi biçiyorum... konuştuğum arkadaşlarım uzun yazmaktan sıkılmıyor, aksine kendileri ile MSN dilinde yazan arkadaşlarını da eleştirmeye başladılar...

ancak daha önce de belirttiğim gibi yazım tarzımı değiştirmekten yana değilim... kelimeleri bozmam ama noktalama işaretlerine uyma zorunluluğum olduğunu düşünmüyorum...

teşekkür ederim...

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Ben bunun komik buldum açıkçası. Yani psikopat karakteri vardı ya Beyaz'ın. O'nun gibi...
Türkçe doğru kullanılsın istiyorum ama noktalama kullanmak istemiyorum. :D Tamam nasıl isterseniz. Sizin doğrunuzdur, seçiminizdir. Ama Türkçe'yi bu işe karıştırmayın.

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
bu konunun açılması çok iyi olmuş... zira MSN ya da benzeri platformlarda kullanılan dilden hiç birşey anlamaz hale geldik... sanırım amaçlanan bu... kelime kullanımındaki hataların düzeltilmesi... bunun dışında benim düz yazıdaki tarzım budur... her cümlenin sonuna üç nokta (...) koyarım... bu benim şahsi yazım tarzımdır... sanırım kastedilen bu değildir...
biz Türkçe'nin kelimelerini bozmayalım gerisi fazla sorun yaratmaz düşüncesindeyim...

konuyu açma düşüncesini gerçekleştiren arkadaşımıza teşekkür ederim... MSN ve benzeri platformlarda arkadaşlarımın elimden geldiği kadar yazma dilini düzeltmeye çalıştım ve başarılı olduklarım çok oldu... ısrarla uzun uzun yazdım... ektim, şimdi biçiyorum... konuştuğum arkadaşlarım uzun yazmaktan sıkılmıyor, aksine kendileri ile MSN dilinde yazan arkadaşlarını da eleştirmeye başladılar...

ancak daha önce de belirttiğim gibi yazım tarzımı değiştirmekten yana değilim... kelimeleri bozmam ama noktalama işaretlerine uyma zorunluluğum olduğunu düşünmüyorum...

teşekkür ederim...

Bir dilde sözcükler ne kadar doğru olursa olsun noktalama işaretleri olmadıktan sonra bir anlamı kalmaz.

Sürekli "oku baban gibi eşek olma" ve "oku, baban gibi eşek olma" örneğini vererek anlatılmaya çalışılan önemdir.

İhtiyar, bekçiye müdür beyin içeride olup olmadığını sordu.

Bu cümlede ihtiyar kelimesinden sonra virgül olmasaydı bekçinin ihtiyar olduğu

ve başka birinin bu ihtiyar bekçiye soru sorduğu anlaşılacaktı.

Akşam yine akşam yine akşam
Göllerde bu den bir kamış olsam

Akşam, yine akşam, yine akşam,
Göllerde bu den bir kamış olsam.

Ne demek istiyor demez miydik?

Veya hayatımızda ünlem işareti olmasaydı; sevinç, üzüntü, kızgınlık, korku, şaşkınlık gibi ifadelerimizi nasıl dile getirebilirdik.

Böyle bir çok örnek gösterilebilir.

Sevgili efoja' nın da belirttiği gibi siz kullanmamakta özgürsünüz fakat Türkçe'yi buna karıştırmayın.

Teşekkürler.

Son düzenleme:

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Teşekkür ederim Blueden. Kendimi yalnız hissetmiştim. Ahmet HAŞİM'i çok severim bu arada. Çok güzel anlatmışsın derdimizi. Ellerine, diline sağlık.

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Teşekkür ederim Blueden. Kendimi yalnız hissetmiştim. Ahmet HAŞİM'i çok severim bu arada. Çok güzel anlatmışsın derdimizi. Ellerine, diline sağlık.

Ben de teşekkür ederim size, bu konuya büyük bir duyarlılıkla yaklaştığınız için.
Ahmet HAŞİM'i ve Nazım Hikmet'i bende çok severim, gerçekten örnek alınacak insanlar.

Teşekkürler.

Son düzenleme:

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Bende teşekkür ederim size, bu konuya büyük bir duyarlılıkla yaklaştığınız için.
Ahmet HAŞİM'i ve Nazım Hikmet'i bende çok severim gerçekten örnek alınacak insanlar.

Teşekkürler.

"Ben de"
"HİKMET" yazalım; sanmasın O'nu daha az seviyoruz. :D
"severim;"

Başlayalım değil mi? :D

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
"Ben de"
"HİKMET" yazalım; sanmasın O'nu daha az seviyoruz. :D
"severim;"

Başlayalım değil mi? :D

Evet başlayalım.
Birde "Hikmet" kelimesini bilerek küçük yazdım çünkü yazarın Soyadı değil 2. ismi:))
Nazım Hikmet RAN.

Yinede uyardığınız için teşekkürler.

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
:D de'yi ayır artık! :D

NOT: -de, -da cümle içinden çıkarıldığında anlam bozuluyorsa, bitişik; bozulmuyorsa ayrı yazılmalıdır.:)
Dahi(bile) anlamındaki -de ayrı yazılır.

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Adaşım olduğunu tahmin ettiğim için seni ayrıca seviyorum. Ama seni dövmek istiyorum:D

"yine de"

"de" bitişik olursa "nerede?" "kimde?" sorularının cevabı olmalıdır, cümle içinde. Bu, o kelimeyi "dolaylı tümleç" yapar. :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...