Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Logolarda Gizli Anlamlar

Yasemin

Belgisiz Sıfat
👑Efsanevi Grafiker👑
Dünyaca ünlü markaların, organizasyonların logolarındaki gizli anlamları hiç düşündünüz mü?

Her gün hepimiz yüzlerce logo görürüz. Sade, renkli, büyük, küçük, saksının üstünde, ayağımızın altında… Peki bu logoların anlamlarını hiç düşündünüz mü? Bu galerimizde logolardan bazılarındaki anlamları sizler için derledik.

Amazon’un logosunda alttan gelen sarı çizgi, hem bir gülen yüz gibi duruyor, hem de A’da başlayıp Z’de bittiğinden, “Amazon’da A’dan Z’ye her şey var!” izlenimi bırakıyor.

Washington Eyalet Üniversitesi’nin maskotu, puma. Yönetim ise basit bir puma resmi koymak yerine, W, S ve U harflerinden bir puma figürü ortaya çıkarmışlar.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Wisconsin eyâletinin en büyük şekli olan Milwaukee’nin beyzbol takımı olan Brewers, ’78 yılından ’93 yılına kadar bu amblemi kullandı. Amblem, “M” harfi ile “B” harfinin bir beyzbol eldiveni oluşturmasından, ve ortadaki beyzbol topundan oluşuyor. Ve beyzbolda en bilinen amblemlerden biri.

Ülkemizde de oldukça yaygın olan, Fransız süpermarketler zinciri Carrefour’un logosu da oldukça anlamlı. “Carrefour” kelimesi, Fransızca’da “kesişen ya da ayrılan yollar” ile ilgili bir kelime. Logodaki kırmızı ve mavi oklar, bu yollarla ilgili. Ayrıca logonun ortasındaki beyazlığa dikkatli bakarsanız, büyük bir C harfi görebilirsiniz.

İsviçre merkezli ünlü çikolatacı Toblerone’un da sembolü bir garip. İsviçre’nin Bern kentindeki bir dağın temsili olarak çizilen dağın üzerine dikkatli bakarsanız, kente adını veren ayıyı görebilirsiniz.

Dünyanın en ünlü bisiklet yarışı olan Tour de France’in logosuna bakarsanız, sarı nokta ve üzerindeki R harfini bisiklet ve sürücüsü olarak görebilirsiniz.

Goodwill’in logosunun sol üstündeki “yarısı kesilmiş gülen yüz”e dikkat edin. Çünkü o aynı zamanda bir G harfi

Delta Havayolları tarafından satın alınmadan önce, Amerikan Northwest Havayolları’nın amblemi bu şekildeydi. Çember içinde birbiri içine geçmiş W ve N harfleri, beyaz ve kırmızı renkte. Fakat bir ayrıntı daha var. Northwest, İngilizce’de “kuzeybatı” anlamına geliyor. “North”, kuzey ve “west”, batı. O çemberi bir pusula kabul edersek, N harfinin bulunduğu yer kuzeyi, W harfinin başlangıcı gibi duran ok da kuzeybatıyı gösteriyor. Ne numara ama

Pittsburgh Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumu’nun logosu da tam bir sanat eseri. Ortadaki ağacı hemencecik görmüşsünüzdür. Ağacın altına dikkat ederseniz, eğer siyahlığı su kabul ederseniz, yüzen balıkları görebilirsiniz. Ayrıca ağacın dalları ile kökleri arasına dikkatli bakarsanız, birbirine bakan bir aslan ve bir maymunu da görebilirsiniz.

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi, üniversite atletizm konferansı olan Big Ten’i ağırlayacak 11. üniversite oldu. Bunun şerefine de Big Ten’in logosunun içine 11 sayısını yerleştirdi. Elbette Nebraska-Lincoln Üniversite yakında konferansı ağırlayacak 12. üniversite olacak. Yeni bir logo da geliştirmeleri gerekecek…

Amerika’nın ünlü restaurant zinciri Tostitos’un amblemi de oldukça ilginç. İkinci ve üçüncü “T” harfleri, İ harfinin noktası gibi duran salsa sosuna cips batırıyorlar.

Amerikalı dondurmacı Baskin Robbins, dondurma aromaları ile ünlü. Tam 31 çeşit dondurma aroması sunan Baskin Robbins’in logosunun ortasında da 31 sayısı mevcut

Dünyaca ünlü kargo firması FedEx’in logosundaki E ve x harflerinin arasına dikkat edin. Bir ok işareti olduğunu göreceksiniz.​

Value

Hasta la vista
👑Efsanevi Grafiker👑
Pittsburgh Hayvanat Bahçesi ve Akvaryum cidden başarılı..

Teşekkürler...

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Paylaşım için tşk.ler. Hepsi birbirinden anlamlı ve çizimleri bir o kadar başarılı. Firma isimlerinin baş harflerini birleştirip yuvarlak içine aldıktan sonra "işte sizin yeni logonuz" diyenlere (ben dahil) ufkunu açacak harika çalışmalar ...

Soner DİLEK

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.sonerdilek.net
ülkemizdede illaki bu bakış açısında olan birçok grafik sanatçısı mevcuttur.. bunu bilmek bile insana ayrı bir rahatlık ve huzur veriyor.. :) paylaşım içinde teşekkür ederiz.

Yasemin

Belgisiz Sıfat
👑Efsanevi Grafiker👑
Grafik tasarımında en önemli unsur olan logo çalışmasına verilmiş bir önemdir yukarıdaki açıklamalar.
Üzerinde zaman harcanmış fikirler üretilmiş ve logo çalışmasının tanımı olan firmayı sade bir şekilde nasıl anlatırsın sorusuna cevaptır.

Bu tarz çalışmaları inceledikçe özeniyorum.

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Ben bir eklemede bulunmak istiyorum. Baş harflerden logo yapmak fikri genelde bana ait bir fikir olduğu için değil müşterinin isteği doğrultusunda oluyor. Müşteri geliyor "vs. vs. vs. yapalım başına da bir logo yerleştirelim" diyor ve logo için başımda bekliyor. 3-5 dk.'da çizilen logodan başka ne beklenebilir ki? Ben şimdi gidin sonra gelin bitince sizi ararım diyorum ama henüz bekleyen birine denk gelmedim ...

Yasemin

Belgisiz Sıfat
👑Efsanevi Grafiker👑
Ben bir eklemede bulunmak istiyorum. Baş harflerden logo yapmak fikri genelde bana ait bir fikir olduğu için değil müşterinin isteği doğrultusunda oluyor. Müşteri geliyor "vs. vs. vs. yapalım başına da bir logo yerleştirelim" diyor ve logo için başımda bekliyor. 3-5 dk.'da çizilen logodan başka ne beklenebilir ki? Ben şimdi gidin sonra gelin bitince sizi ararım diyorum ama henüz bekleyen birine denk gelmedim ...

Grafiker olan sizsiniz müşteri değil o zaman bırakın o yapsın...
Grafikerlik program bilgisi demek değildir.
Şunu anlıyorum evet üzerinde çalıştığınız logonun hakkını alacak mısın?
hayır o halde neden zaman kaybı yaşıyayım diyorsunuz.
Karşılığını almadığınız iş için işin kolayına kaçmak evet mantıklı .
Bu olay sadece sizin sorununuz değil düzen bu şekilde işlemeye başladı.
Toplum bilinciyle ilgili bir durum maddiyat vs :)

Baş harflerden logo yapmak olumsuz bir durum değildir..
Ama işte logo var logo çalışması var :)

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Siz yazılanları farklı yorumlamışsınız ya da yazdıklarım öyle anlaşılıyor. Konunun maddiyatla bir alakası yok. Grafikerlik demek dahi olmak demek de değildir. Yani logoyu çizmeye başlamadan önce zihinde başlaması lazım, her zaman pratik düşünemeyebiliyorum ve vakti düşünmek için istiyorum. Müşteri bu zamanı bana sağlamadığı sürece istediğini değil istediğimi almaya mecbur kalıyor ...

Yasemin

Belgisiz Sıfat
👑Efsanevi Grafiker👑
Siz yazılanları farklı yorumlamışsınız ya da yazdıklarım öyle anlaşılıyor. Konunun maddiyatla bir alakası yok. Grafikerlik demek dahi olmak demek de değildir. Yani logoyu çizmeye başlamadan önce zihinde başlaması lazım, her zaman pratik düşünemeyebiliyorum ve vakti düşünmek için istiyorum. Müşteri bu zamanı bana sağlamadığı sürece istediğini değil istediğimi almaya mecbur kalıyor ...

Farklı anlamak değil de ben farklı cevap verdim açıklama yapmak istedim.
Yazınıza cevap vermenin yanı sıra başka açıklamalarda yaptım.
mesela o müşteri logo yapmanın basit bir olmadığının farkında olsa bilinçli olsa zaten size istediğiniz zamanı verecektir.
Ve sizin başınızda beklememesi gerektiğini ona belirtmeniz önemli olan.
Şunu diyebilmeliyiz...
Bu iş için şu kadar zaman ayırmam gerekiyor denmeli müşteriye.
Logo çalışması zihinde başlar
kağıtta canlanır
Pc de hayat bulur :) çok şiirsel oldu bu

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Ben de hikayesi ilginç olan birkaç logo ekleyeyim...

BMW'nin amblemindeki mavi beyaz renkler Almanya'nın Bavyera eyaletinden geliyor. 1929yılından bu yana uçak ve motoru üreten BMW amblemdede üretime uygun lastik içinde dönen pervane figürüne yer veriyor... daha sonra araba üretimine başlayan BMW arabalarındada aynı amblemi kullanmayı tercih etti.

VOLVO:isveç'in savaş tanrıçası Volvo arabalarını Isveç'in çeliğini sembolize eden daire ve ok süslüyor.Amblemin yaratıcısı demir silahlarla donatılmış savaş tanrısı Merih'i simgelediği figürde aynı zamanda markanın sağlamlığına işaret ediyor.

r.yildirim

🌟Usta Tasarımcı🌟

Pittsburgh Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumu’nun logosu da tam bir sanat eseri. Ortadaki ağacı hemencecik görmüşsünüzdür. Ağacın altına dikkat ederseniz, eğer siyahlığı su kabul ederseniz, yüzen balıkları görebilirsiniz. Ayrıca ağacın dalları ile kökleri arasına dikkatli bakarsanız, birbirine bakan bir aslan ve bir maymunu da görebilirsiniz..​
ve iyi bir çocuk olursanız belki şirinleri bile görebilirsiniz..:rofl:

şaka bir yana gerçekten bu harikaymış.paylaşım için teşekkürler.

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Eğer grafikerlik yapmazsan büyüyünce şair olursun aç kalmazsın :giggle: :blush:

Yasemin

Belgisiz Sıfat
👑Efsanevi Grafiker👑
Ben de hikayesi ilginç olan birkaç logo ekleyeyim...

BMW'nin amblemindeki mavi beyaz renkler Almanya'nın Bavyera eyaletinden geliyor. 1929yılından bu yana uçak ve motoru üreten BMW amblemdede üretime uygun lastik içinde dönen pervane figürüne yer veriyor... daha sonra araba üretimine başlayan BMW arabalarındada aynı amblemi kullanmayı tercih etti.

VOLVO:isveç'in savaş tanrıçası Volvo arabalarını Isveç'in çeliğini sembolize eden daire ve ok süslüyor.Amblemin yaratıcısı demir silahlarla donatılmış savaş tanrısı Merih'i simgelediği figürde aynı zamanda markanın sağlamlığına işaret ediyor.

Konu buldukça eklemeyi düşünüyordum ben de paylaşım iyi oldu
Eğer grafikerlik yapmazsan büyüyünce şair olursun aç kalmazsın :giggle: :blush:

Mesleğimi bırakmayı düşünmüyorum ama :)
Kötü bir şairi şimdiden kaybettiniz

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
ROLEX
Rolex logosu firmanın kurucusu Hans Wilsdorf'un yaratıcılığı sayesinde ortaya çıkmış. İsmin üzerindeki taç, saat ustalığının işareti, beş parmak şeklindeki çıkıntılarda saat ustasının hünerli parmaklarını sembolize ediyor.

MICHELIN
Edouard Michelin 1984'te bir fuarda üst üste yığılmış otomobil lastiklerini görünce "kolları da olsa adama benzeyecek" demiş. Reklamcısına lastiklerden yapılmış bir adam çizimi siparişi vermiş. Bibendum adı verilen lastik adam böyle doğmuş.

Olimpiyat bayrağındaki 5 halka yeryüzündeki 5 kıtayı temsil eder.

Mavi renkli halka Avrupa kıtasını,
Sarı renkli halka Asya kıtasını
siyah renkli halka Afrika kıtasını
kırmızı renkli halka Amerika kıtasını
yeşil renkli halka Avustralya kıtasını temsil eder

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Merak etme bu kötü bir şey değil. En güzel şiirlerini kalbin en kırık olduğu zamanlarda yazarsın ve aradan ne kadar zaman geçerse geçsin her okuduğunda o şiiri yazdığın gün gibi içinde bir yerler sızlar. En azından bunu önlemiş olursun :) (Tecrübeyle Sabittir)

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
anlaşılan o ki grafikerlik sadece çizgiye anlam yüklemek değil, anlamsız boşluğa da anlam katabilmek oluyor :cool:

Pittsburgh Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumu’nun logosu gerçekten çok harika, dendiği gibi bi sanat eseri adeta...ayrıca Carrefour’un logosunu da çok hoş, daha önce farketmiştim ama okları yeni öğrendim :D zaten çok hoşuma gitmişti C yi ilk farkettiğimde, oklar da anlamsız değilmiş :)

hoşuma giden logolardan aklıma gelenleri yazayım madem bende (logo hakkındaki yorumlar kendime aittir ve görebildiğim kadardır, başka anlamları da varsa lütfen ekleyin:D)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

mesela Ben bi F1 hayranıyımdır...çevremizdeki bi çok insan bu logoyu sadece F harfi ve 1 rakamından oluşur sanmakta...
images

oysa Formula 1 demek hız demek ve Formula logosunda yer alan 1 rakamı,hızı simge eden bayrağın üzerine öyle bi yerleştirilmiştir ki F1 ifadesi oluşmuştur...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ama başarı , sadece negatifi iyi kullanmakta değil tabi , mesela ziraat bankasının logosu 3.boyutla harikalar yaratmayı başarmıştır...
images

Z ve B harfleri bir başak tanesinin gövdesini , TC harfleri de başağın üst kısmını, "z" eksenli bi açı yaparak çok başarılı bi şekilde sembolize etmeyi başarmıştır...Ziraat Bankası için oldukça mantıklı bi sembol :)

çok sade ve orjinal bi logo daha var,Elettro Domestici Ev Aletleri'nin logosu...
images

priz şekli çok sade ve zarif bi şekilde sembolize edilirken, firmanın baş harfleri olan E ve D harfleri negatif alan oluşturularak başarıyla ifade edilmiş...

çok beğendiğim bitane daha...:D:D
images

İlk bakışta basit gibi gelebilir , kızın biri yoga yapıyor diyebilirsiniz ama dikkatli bakarsanız Avustralya kıt'asının göreceksiniz...

Son düzenleme:

adembeg

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Şahane ayrıntılar. Paylaşım için teşekkürler.

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
bunuda çok beğendim:D:D

Mosleep.jpg

Bu logoda da Mosleep logosunda 'M' harfi yatakla ne kadar da güzel uyumlu hale getirilmiş.Uyku problemleriyle ilgili mesaj açıkça veriliyor.

alıntıdır ...