Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Mac Kullanıcıları Yeni Başlayanlar İçin İpucu verirler mi acaba?

exloper

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.ebrureklam.com.tr
merhaba. bende yeni bir mac pro kullanıcısıyım. mac ı tabiki tasarım için aldım.
Abilerim ablalarım aranızda mac bilgisayarı uzun zamandır kullanan varsa bu konu altında deneyimlerinizi paylaşabilrsiniz.

SAYGILARIMLA - FURKAN TOPÇUOĞLU

Benzer konular

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
Hayırlı olsun, Macpro en doğru karar olmuş. Tebrikler... Aslında yapacağınız şey çok basit.
Kafanızı bu güne kadar öğrendiğiniz bütün windows bilgilerinden arındırın. MacOSX e odaklanarak bir yarım saat kurcalayın... Bitti gitti... Macos kullanmak için gerekli olan tek şey, temiz bir akıl ve odaklanarak harcanmış yarım saat... Belkide dünyadaki en kolay işletim sistemidir. Macos... Gereksiz, karışık hiç birşey yoktur. Temelde çekmeceli bir çalışma masasını kullanmakla aynı şeydir...

exloper

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.ebrureklam.com.tr
evet , gün geçtikce aslında kullanım kolaylığı , rahat veri transferi , aralıkszı işlem kabiliyeti beni şaşırtıyor. fakat benim iş gereği gün içersinde corel draw denen iğrenç bir programla calısmam gerekiyor. o yüzdende windows a geçmiş oluyorum. aslında adobe ai (ilistratör) de corel gibi olsa macbook pro ile harika şeyler yapabilrdim.

Nazy

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.maxicep.com
Hayırlı olsun, Macpro en doğru karar olmuş. Tebrikler... Aslında yapacağınız şey çok basit.
Kafanızı bu güne kadar öğrendiğiniz bütün windows bilgilerinden arındırın. MacOSX e odaklanarak bir yarım saat kurcalayın... Bitti gitti... Macos kullanmak için gerekli olan tek şey, temiz bir akıl ve odaklanarak harcanmış yarım saat... Belkide dünyadaki en kolay işletim sistemidir. Macos... Gereksiz, karışık hiç birşey yoktur. Temelde çekmeceli bir çalışma masasını kullanmakla aynı şeydir...
mac mi?:angel:

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org

evet :), mac dünyadaki en kolay PC işletim sistemidir. bunu sadece ben söylemiyorum. Tüm apple kullanıcılarının ortak kanısıdır. Ama Windows kafası ile kullanmaya çalışlınca çok zormuş gibi gelir. mesela,

Aslında Creative Suite ile corel arasında kullanım tarzı dışında pek bir fark yok. Corel'in iğrenç bir program olduğuna da katılıyorum. Ama yapacak birşey yok, çok yaygın ve bir o kadar da fanatiği var... Yalnız bazı corel sürümlleri, Ai ile açılabiliyor, bir araştırın derim. En azıdnan komplike olmayan vektörel işler...

Ayrıca Ai, ID, PS corel'in yaptığı herşeyi yapar, üstünde de size bir sürü zaman bırakır. CS yi etkin kullanmaya çalışırsanız, Heleki Macintosh ortamındaysanız, çok ciddi zorlamalar olmadıkça bir daha Corel'i açmazsınız bile...

Mesela ben açmıyorum. Corelle gelen işleri, Ai yapın gönderin dedim, EPS yapın olmadı PDF yapın derim, ancak ben ajasta çalıştım. Matbalarda çalışan arkadaşların bu çeşit seçenekleri yok malesef.

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
evet :), mac dünyadaki en kolay PC işletim sistemidir. bunu sadece ben söylemiyorum. Tüm apple kullanıcılarının ortak kanısıdır. Ama Windows kafası ile kullanmaya çalışlınca çok zormuş gibi gelir. mesela,

Aslında Creative Suite ile corel arasında kullanım tarzı dışında pek bir fark yok. Corel'in iğrenç bir program olduğuna da katılıyorum. Ama yapacak birşey yok, çok yaygın ve bir o kadar da fanatiği var... Yalnız bazı corel sürümlleri, Ai ile açılabiliyor, bir araştırın derim. En azıdnan komplike olmayan vektörel işler...

Ayrıca Ai, ID, PS corel'in yaptığı herşeyi yapar, üstünde de size bir sürü zaman bırakır. CS yi etkin kullanmaya çalışırsanız, Heleki Macintosh ortamındaysanız, çok ciddi zorlamalar olmadıkça bir daha Corel'i açmazsınız bile...

Mesela ben açmıyorum. Corelle gelen işleri, Ai yapın gönderin dedim, EPS yapın olmadı PDF yapın derim, ancak ben ajasta çalıştım. Matbalarda çalışan arkadaşların bu çeşit seçenekleri yok malesef.

Bundan 10-15 yıl öncesine kadar pc mi mac diye kimse sormaya dahi cesaret edemezdi çünkü bi soru "murat131 (pc) mi bmw mi sorusuna eşdeğerdi. :D

exloper

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.ebrureklam.com.tr
kesinlikle mac os x yada macıntosh bilgisayarlar demeliyim. dünyadaaki en iyi işletim sistemidir . bunu mac os kullanan anlar. ama dediğim gibi corel drawdan nefret ediyorum ama kullanmak zorundayım mesela corel drawda 20 metrelik bi tabela yapabılıyorum. ama ai de ilistratör de böyle bu kadar büyük bi tabela yapamıyorum buna uyuz oluyorum. ölçüler buyuk olsa ai kullanmaya gecerim.

( ai ilistratör konusunda 5 m. nin üzerinde bi çalısma yapmak için ne yapmalı ? )

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
Şimdi hocam zaten bahsettiğin gibi ölçülerde pixel çalışman günümün teknolojisi ile mümkün değil, Yani mecburen vektörel çalışacaksın. Bu durumda 5 metrelik bir için 5cm olarak çalışıp. Öyle baskıya gönderiririz biz. Basacak kişi işinin ehliyse mesajı anlar, 5cm' 5 metre olarak basar, değilse, "hocam işte %1000 veya %500 büyütrek yolla makinaya deriz.) Aynı ölçekleme mantığı işe eklenebilecek fotoğraflar için de kullanılabilir, mesela 5 metrelik işe parça parça fotolar eklenecekse bunlar 50 cm üzerinden eklenir, ama pixel/inch değerleri yüksek tutulur atıyorum 600 Dpi atıyorum 900 Dpi... Bu durumda operatör çalışmayı büyüttüğünde yani 1e1 ebada getirdiğinde fotoğraflar 72 dpi olacak şekilde ayarlanmış olur...

Yani makinanıza işkence etmenize gerek yok, 1000 de 1 ölçülerde çalışıp, %1000 büyüt demeniz yeterli.

Dediğim gibi aslında 5 metrelik bir işi çalışmak biraz mantık dışı. Gerek yok :)

Ama yok ben matematiktir, hesap kitaptır uğraşamam diyorsan evet Corel 5 metrenin üzerinde çalışma açmaya izin veriyor bildiğime göre, hatta çok daha fazla bir üst limiti var..
Velhasıl ölçekli çalışma 1e1 çalışmaya göre rahat 1 saat zaman farkettirir... sonuçta bu makinaların alayı "personel computer" nasa makinası falan lazım bize, herşeyi orjinal boyutta çalışmaya kalkarsak :D

exloper

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.ebrureklam.com.tr
:D evet tabiki haklısınız düşünceniz güzel . orantılama olayınıda biliyorum fakat bu işin dijital baskısınıda biz yaptığımız için bazen şöyle bir sıkıntı oluyor.

mesela bir afişte yazıların gercek yüksekliği sağdan soldan ne kadar içerde ? yada "i" harfinin "d" harfinin yüksekliği ne kadar gibi sorularlada karsılasıyoruz. bu konu için ne yapmalı ilistratörde

:D BİLİYORUM BEN CORELDRAW A MAHKUMUM :D

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
bişey farketmez ki, 1000 de 1 orantıladıysanız, ilgili nesnenin ölçüsünü 1000 ile çarpıp söylersiniz.

exloper

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.ebrureklam.com.tr
bilmiyorum benim için biraz kafa karıstırıcı . aslında haklısınız gercek ölcülerde çalısmak bilgisayarıda yoruyor. ama böyle öğrenmişim işte . bu alıskanlığı değiştirmem gerekli

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
yani, onu siz bilirsiniz, siz mecburum olsa ai ye geçerim dediğiniz için ben yöntemden bahsettim. Sistem değiştirip değiştirmemek sizin bileceğiniz iş, sonuçta her çıkmazın bir çözümü vardır. Ancak şunu bilin ki, Bu işler başından beri ölçeklenerek yapılmaktaydı. bundan 20 sene önce 20 kb ramli makinaların koca koca tabelaları hazırlayabilmesinin, püf noktası budur, :)

exloper

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.ebrureklam.com.tr
evet haklısınız. biraz daha orantılı çalısmalıyım ozaman ai yede başlıcam bu arada macbook pro aldım ama ai bilmiyorum tam anlamıyla :D photoshop tamam ama bana vektör tabanlı yazım