Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Mesleğime zarar veren kimdir?

redsam

🌱Yeni Üye🌱
turkcem gayet iyi anlamisimdir diye dusunuyorum...bu maddelerin cogu o insanlarin kendi secimi degil rahat biryerlerde oturup boyle numaralandirmak bana gore biraz basit kaliyor...malesef tr de herkes istedigi isi yapacak(egitimi alacak) ne maddi imkana nede sartlara vakif...elbette gecimini saglamak icin her yolu deniyor yurdumun insani...bunlari normal gormeli yaptiginiz isi iyi yaptiktan, maddi bir skinti olmadiktan sonra boyle seylere takilmanin anlami yok bana gore...saygilar..

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
turkcem gayet iyi anlamisimdir diye dusunuyorum...bu maddelerin cogu o insanlarin kendi secimi degil rahat biryerlerde oturup boyle numaralandirmak bana gore biraz basit kaliyor...malesef tr de herkes istedigi isi yapacak(egitimi alacak) ne maddi imkana nede sartlara vakif...elbette gecimini saglamak icin her yolu deniyor yurdumun insani...bunlari normal gormeli yaptiginiz isi iyi yaptiktan, maddi bir skinti olmadiktan sonra boyle seylere takilmanin anlami yok bana gore...saygilar..

Elbette ki sizinde ifade ettiğiniz gibi "size göre".

Fakat umarım yaşamınız boyunca "ne oldu bu mesleğin hali" diye bir laf inşallah hiç bir zaman çıkmaz ağzınızdan.

Saygılar bizden efendim...

sevinc_s

🌟Usta Tasarımcı🌟
arkadaslr biz öyle bi zamandayız ki kimse hiç bi mesleği umursamıyor...freehand corel programlarını öğrenen bile "tamam ben grafikerim" diyor.benim çok tanıdığım var bu mesleğin okulunu okumamış ama tozunu yutmuş.staj dönemimde öyle özenirdim ki onlara gerci hala özeniyorum.bense hala okuyorum çünkü ben bu mesleği seviyorum.kendi tarzımı yürütüyorum.yaptığım tasarımlar beğeniliyor.ben kendi yaptığım tasarımlarımı da eleştiriyorum.üniversitedeki hocamız ve özel yetenek sınavında mülakatta görevli olan hocam mülakata kalan ARKADASIMA sunu sormuştu DAĞINIKMISIN YOKSA TİTİZ MİSİN? biz ilk önce anlamadık ama sonra anladık.....siz ne anladınız (ama yazdıklarında gercekten çok haklısın çok) paylaşımın için sağol

pacp10

🌟Usta Tasarımcı🌟
hayal kurmayı bile bilmeyen insanlar grafiker oluyorlar. Bana da bu işi öğret diye çok kişi geliyor, hatta size şöyle söyliyim yanımda çalışan müşteri temsilcim birgün bana gelip bende grafiker olmak istiyorum bana da öğretirmisin dedi? Ne dediğimi söylemiyim ama bu işi bu kadar kolay sananlara çok kızıyorum. Benim 2 tane öğrencim oldu bir tanesini üniversitede matbaa bölmünden mezun ettik ve şu anda iyi bir ajansta grafiker çokta başarılı... Diğeri ise şu anda bir alışveriş merkezinin dergisini hazırlıyor. ben onlarla gurur duyuyorum.

GRAFİMERVE

♾️Grafik Gurusu♾️
Evet ArkadaŞim Bende Kurs AĞİtİmİ Alarak Grafİker Oldum
Bende Okulu Yarida Biraktim Ama Ben Hirsliyim Bu İŞİ Bİlmİyorum Ama ÖĞrenmeye Gayret Edİyorum Ben Çok İsterdİm FakÜlteyİ Bİtİrİp Grafİker Olmayi Ama Olmadi İmdİ Ben De Bu Azİm Varken Çok SevdİĞİm İŞİmİ Birakayim Mi?

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
35. Mesleğime yerleşmiş "teknik" yanlış bilgiler yaygınlaşmış. Doğru bilgi gibi yol almakta...

sentezboyut

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
36- "Grafiker ne iş yapıyor ki, akşama kadar ekranın karşısında oturuyor" diyen patron mudur?
37- "Walla kebapsın, klimalı odada oturuyorsun" diyen vasıfsız matbaacı mıdır?
38- "Eskiden biz bu işleri pikaj-montajla yapardık daha güzel olurdu" diyen montajcı mıdır?
39- "Bilgisayar çıktı, meslek erbabı öldü" diyen Cağaloğlu zihniyeti midir?

N/A2

🏆Pro Tasarımcı🏆
hazır kartvizit şablonu kullananlar:D:D:D:artipuan:

grafikermahmut

🏅Acemi Tasarımcı🏅
hanginiz anadan doğma grafikersiniz burada okuyan herkese sesleniyorum kul kısmetini yer grafikere gelince boş yazmayın tasarım parayı verernin görüşüdür eğer ekmek yemek istiyorsan bu meslek te paran var sözün var gibi

serkaniyier

🌱Yeni Üye🌱
mesleği ucuzlatan diyecem ayaklar altına alan kişiler hiç bir baltaya sap olamayan yada bir grafik tasarımcının konumuna ulaşıp piyasa yapmaya çalışan azcık ondan azcık bundan ( programlardan ) çeşitli kurslara katılıp öğrendiğini zanneden ben grafikerim diye ortalarda dolaşıp dah kullandığı programın adını yazamayn kişiler bence
örnek mi
cv hazırlamış arkadaş
orta düzeyde korel orav ve fotoşop biliyorum
bu arkadaş tasarım hazırlayacak ve grafiker olacak
yazık bunca emeğe yeteneğe yazık
çekilin gidin yapabileceğiniz işlere bakın mesleğimizden uzak durun

syd barret

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
maddeler güzel evet bu bilgi için teşşekürler ama bunu paylaşmak kadar anlamakta önemli sende kendine pay çıkararak yolladıgına emin

herrrosss

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Güzel yazmışsın, haklısın ama bence bir de şu açıdan bakalım. Yaşadığımız ülkede insanların hepsi zaten her işi yapıyor(sadece öyle görünüyor)sa ve bu ülkede bozulan genel bir ahlak anlayışı varsa, ciddi ekonomik problemler insanlara sadece para kazandırmak zorunda kalıyorsa, ideailist olmak komik ve aptalca görünüyorsa, herzaman sağlam tanıdıkların sayesinde saygın bir mevkiye( eğitim almadan ve haketmediğin bir biçimde) ulaşabiliyorsan, ülkede yöneticiler bu ülke için iyi bişey yapmaktan korkuyorsa, diğer sanat dallarında da aşırı bi dejenarasyon görünüyorsa ve domatesler bile artık bozuluyor ve reklamlarda margarinin faydalarını anlatıyorsa...:)

Bırak biraz da senin mesleğine zarar verilsin.:)

Bunlara da kızmamak gerekiyor bence artık. Sen tasarımını koy ortaya gerisi yalandır zaten...

ayışığı

🏆Pro Tasarımcı🏆
mesleğinize zarar veren ben diilim... yani henüz:):):)

marabulge

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ben bu işin eğitimini almadım. çoğu terimi bilmem bile. fakat her zaman yaratıcı olmak, tasarım yapmak istemiştim ve kendi çabamla biraz corel ve photoshop öğrendim. bu alanda sadece 3 aylık deneyimim var fakat söyleyebileceğim tek şey bana göre grafik ve tasarım birbirinden bağımsız. herkes program öğrenebilir, kullanabilir fakat herkes birşeyler yaratamaz. işte bu noktada kişi farkını ortaya koyar. ve kişi bu işi para kazanma amacıyla yaparsa çok da başarılı olacağını düşünmüyorum. elbette ki emeğinin karşılığını almalı fakat iyi para kazandırıyor diye de yapılacak bir meslek değil..

bir de takıldığım diğer nokta, kişilerin tasarımlarına çok güzel demeyi hata olarak görmemek lazım. sanat her zaman görecelidir. bazı renk uyumları bana hoş görünebilir, ya da şekiller.. bu durumda ben beğendiğim birşeyi beğendiğimi söyleyebilirim değil mi? bunu da profesyonel olmadığımı belirterek yapmalıyım tabii..

ama güzel bir konu bu.. yazan arkadaşa teşekkürler.

namerup

🌱Yeni Üye🌱
İsterseniz olaya birda farklı açıdan bakalım, ben bir grafikerim ama iyi bir tasarımcı değilim. Grafiker nedir ? Tasarımcı Nedir ? bunu ayrımını yapmak lazım. Her firmanın tasarımcıya da ihtiyacı olmaya bilir. Ben evime demir korkuluk yaptıracaksam Makine mühendisi aramama gerek yok, giderim demirci ustasına yaptırırım. Bu sektördeki Reklam Ajansları ve Matbaaların basit bir tahsilat makbuzunu yapabilecek bilgiye sahip personelede ihtiyacı var. Yıllık cirosu 100.000 lirayı bulmayan bir firmanın yüksek fiyatlar ödeyerek iyi tasarımcılardan oluşmuş bir Ajansa fatura yada kartvizit tasarımı yaptırma şansı nedir sizce ?

sedat17

🏆Pro Tasarımcı🏆
7) Kurslara kanıp, 4 yıl okuyan adamı hiçe sayıp, grafiker olduğunu sanan kişimidir?

bu düşünceye acayip karşıyım.grafik tasarım bir sanattır. sanat ise doğustan gelen bir kaabiliyettir. bu sebeple aileler çoçuklarını bu meslekte para var die zorla univt. gönderip bu bölüme okutanlar buradan mezun olanlar ofisboydan bir farkı yoktur.şahsen kendim liseyi dışardan btiriyorum ve grafik kaabiliyetim oldukça iyi oldugunu düşünüyorum sadece ben deil patronumda öyle düşünüyor.4 yıllık unıvt. okuyanlarıda etrafımızda görüyoruz nasıl tasarım grafik yaptıklarını.. ;) lütfen insanları aşşğaılamayalım..unutmayınki bir işe girdiğiniz de tahsilden çok rütbe konuşur..

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
7) Kurslara kanıp, 4 yıl okuyan adamı hiçe sayıp, grafiker olduğunu sanan kişimidir?

bu düşünceye acayip karşıyım.grafik tasarım bir sanattır. sanat ise doğustan gelen bir kaabiliyettir. bu sebeple aileler çoçuklarını bu meslekte para var die zorla univt. gönderip bu bölüme okutanlar buradan mezun olanlar ofisboydan bir farkı yoktur.şahsen kendim liseyi dışardan btiriyorum ve grafik kaabiliyetim oldukça iyi oldugunu düşünüyorum sadece ben deil patronumda öyle düşünüyor.4 yıllık unıvt. okuyanlarıda etrafımızda görüyoruz nasıl tasarım grafik yaptıklarını.. ;) lütfen insanları aşşğaılamayalım..unutmayınki bir işe girdiğiniz de tahsilden çok rütbe konuşur..

Bende tam tersini çok gördüm. Fakat bunlar okulun gereksiz olduğunu gösterebilecek bir durum değil aksine okul okumanın her meslekte ve her zaman daha yararlı olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Okul okumayı gereksiz ya da faydasız bir durum olduğunu düşünenler cehaletten kendilerini kurtaramamış insanlar yetiştirirler.

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr

Siz bir istisna olabilirsiniz... Bir istisna genele örnek olamaz...İstisnalarin gerçerliligi olsa idi suanda okulları kapatmıştık... ne gerek olabilirdiki.... sizin bireysel dogrunuz, toplumun gelen doğrusuna zıt karşılık veriyor. Sizde yeni yetisen nesile kendinizi örnek gösterek mesleğime zarar veriyorsunuz...
Bu meslekte para var deyip zorla kursa gönderileninde ofis boydan bir farkı yoktur...Okullar özel yetenek sinavi ile ögrenci alıyor, kursalara ise parayı bastıran herkez gidebiliyor. (yanlış anlaşılmasın; kurslar grafik egitimi vermez sadece program egitimi verir. Kurs ile okulu asla kiyaslamiyorum, çünkü egitim alanları farklıdır)
Tahsil mi rütbemi? ortama göre ve elemanın yeterligine göre değişim gösterir...
Gün gelir okullu atak yapar, gün gelir alaylı, çalışkan, yetenekli ve zeki olanın elması kızarır :D
(Maddeler okulluyuda, alaylida koruyacak niteliktedir)

maddeler güzel evet bu bilgi için teşşekürler ama bunu paylaşmak kadar anlamakta önemli sende kendine pay çıkararak yolladıgına emin
Yazinizi anlamadım. Daha düzgün bir türkçe ile ifade eder misiniz?

Son düzenleme:

ussamx

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Sizler tartışa durun arkadaşlar yanlız bilmelisinizki olaylar bu kadar basit değil sizler burada birşeylerin sonucunu tartışıyorsunuz dediğim gibi sonuç kısmı son aşamadır oysa neden kısmına odaklanmak gerekmete diye düşünüyorum derlerki eğer birşeyin kendisi eğri ise gölgesini düzeltmeye çalışmak boşa uğraş vermektir...

grafiker forumda çok fazla mesajım yok ama net aleminin eskilerindenim bu konularda gerek net aleminde gerek sosyal ordamda hatta sektörel ortamda bir çok konuşmaya tartışmaya katıldım bu konuyla ilgili yetkili mercilere bu mercilerin resmi veb sitelerine de birçok yazı gönderdim ama hiçbirinden yanıt alamadım çünkü bu konu ile ilgili kimsenin diyebilecek tek kelimesi yok olanlarında eli kolu bağlı..

kısacası bu durum bir devlet politikasıdır ve ülkemizde uygulanan birçok yanlış politika ve tutumdan farklı değildir ayrıca bu süreç sadece grafiker, matbaa vs alanında değil tüm sektörlerde bu şekilde işlemektedir bu konuda ciddi anlamda oturup konuşsak yada bir istatistik çalışması yapsak bırakın 30 - 40 maddeyi yüzlerce maddeyi incelememiz gerekir.

Bu süreç yeni dünya düzenini ve küreselleşmeye paralel çizgide ilerliyor biraz açacak olursak artık devletler politikalarını vatandaşlarının refahından çok ülkenin refahına odaklamış durumdalar bu şu demektir

ülkede mümkün olduğunca çok iş gücü ve bu iş gücü küçük işletmelerden çok büyük işletmelerde mümkün olduğu için önümüzdeki süreç büyük işletmelerin daha büyümesi küçük işletmelerinde batması yada birleşerek büyümesi anlamına geliyor....

Dahada açık anlatacak olursam durumu Türkiye giderek çin ekonomisine benziyor çinde bir grafikerin ne derece iyi olduğuna usta olduğuna kendi fikirleri ve sanatsal çalışmaları olduğuna asla bakılmaz orada önemli olan şey bir bütünün parçası olduğu ve kendisine görev verildiği zaman verilen görevi yerine getirmesidir yani orada kimse ona brovoo harika bir çalışma olmuş eline sağlık kendinden birşeyler katmışsın demez onunda böyle bir beklentisi yoktur zaten mesaisi biter evine gider eğer o işi o yapmazsa yerine yapacak birisi mutlaka bulunur...

Peki nasıl oluyorda Tük milleti gibi bir millet yani gururlu, asil, zeki, dürüst, lider, ileri görüşlü vs. vss. bir millet adeta birer çağdaş köle haline geliyor ? nasıl oluyorda yaptığı her işe kendinden bişeyler katmayı bilen kendince yorumlayan zanaatı sanat haline getiren her anlamda çeşit ve bolluk zenginliği olan bir millet tüm duygu ve vasıfları göz ardı edilerek adeta büyük bir makinenin parçalarından biriymiş gibi çalışmaya zorlanıyor? işte asıl üzerinde konuşulması tartışılması, sinirlenilmesi, bağırıp çağrılması gereken konu bu diye düşünüyorum...

Dahada yazacak çok var aslında bu konuda ama ben şimdilik bu kadarını yazıyorum eğer yazdıklarıma olumlu olumsuz eleştri yapan arkadaş olursa devam ederiz....

sR-graphic

🏅Acemi Tasarımcı🏅
33 te 33 tür vala bizim yerimize düşünüp dile getirdiiin için saol