Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Mesleğime zarar veren kimdir?

freedesing

🏆Pro Tasarımcı🏆
10) Fakülte ve yüksek okullarda eğitim alırken, okulla birlikte pratik yapmayan, okul bitince işsiz kalan yeni nesilmidir?
11) Okulluyum diye alaylıyı aşağılayan ukala grafikermidir?
12) Alaylı olup, okulluya antipatisi olan grafikermidir?

bende hala öğrenci olarak bu maddelere değinmek istiyorum..
kaliteyi yakalamış kendini geliştirmiş insanın yeri bellidir ne alaylı ne mektepli insan kendini ispat ederse hakettiği yeri bulur.
evet nice okul okuyanlar var ama gerekli pratiği yapmayıp kendini geliştirmeyip 4 sneyi boş geçiren, teknik bilgiyi pratiğe dökmeyen ve başarısız olan,
nice kişiler var okumayıp yada okuyamayıp meslek eğitimini almayan diğer taraftan da yeteneği fikri zikri olan ve dikiş tuturup bu meslekte devam edenler..
herkesin yapacağı iş bellidir şirketler kurumsallarını ii bi grafikere yaptırır küçük yerler kurs bilgisinin kafi geleceği kişilere faturasını sevk irsaliyesini..

sedat17

🏆Pro Tasarımcı🏆
Siz bir istisna olabilirsiniz... Bir istisna genele örnek olamaz...İstisnalarin gerçerliligi olsa idi suanda okulları kapatmıştık... ne gerek olabilirdiki.... sizin bireysel dogrunuz, toplumun gelen doğrusuna zıt karşılık veriyor. Sizde yeni yetisen nesile kendinizi örnek gösterek mesleğime zarar veriyorsunuz...

Tahsil mi rütbemi? ortama göre ve elemanın yeterligine göre değişim gösterir...
Gün gelir okullu atak yapar, gün gelir alaylı, çalışkan, yetenekli ve zeki olanın elması kızarır :D
(Maddeler okulluyuda, alaylida koruyacak niteliktedir)

siz üniversite mezunumusunuz.. ustası sanatını çırağa öğretir ise çırağı ustasını geçemezse sanat o zaman ölür. yetişen grafikerler hiç bir şekil ve ad altında profesyonel grafikerlere zarar veremez.unutmayın ki sizde bir pişen grafikerdiniz o zmn side önceki emekli grafikerlere zararda bulundunuz..

rütbeye gelince hiç gördünüzmü bir kurum eski işçisini bırakıp yeni işçisini tutanı.ben görmedim tahsil sadece işe girerken yarar sonrası genel kültür olrak dönüşüm yapar..ama siz unıvt. okuduysanız zaten bu tartışmaların hiiç bir anlamı ve hükmü yoktur.

evet haklısınız istisnalar kaydeyi bozmaz fakat istisnalar ise gerçeklerdir. ;)

GRAFİMERVE

♾️Grafik Gurusu♾️
..

ilkokulu 5-7 sene okuyup okul bitirerek öğretmen olup öğrenci yetiştiren öğretmenler var, bu öğretmenn yetiştirdiği grafikerler ne kadar başarılı olur ve de piyasada kendini kurstan yetiştiripte yanındaki okuldan gelen stajyerleri yetiştirenlerde var sizce hangisi daha başarılıdır okulun kötü birşey olduğunu idda etmiyorum öyle bir düşüncemde yok yalnızca siz 4 yıl üniv. okuyupta kendinizi çok üst seviyelerde görmeniz morel bozucu ki bende şuan
grafik tasarım ve fotoğrafçılık okuyorum sırf sorulduğunda kurs eğitimi aldım denildiğinde böyle sorunların ortaya çıkmaması için.
grafikerlik hayal gücü gerektirir bunu hepimiz biliyoruz.
bu konuyla bir ayrım yapıldığını görüyorum ki sitedeki çoğu kişi kurslardan sitenizin adresini alıp buraya böyle bağımlı oluyor.
nüket ablacım beni yanlış anlama ama bu da benim düşüncem:)

Son düzenleme:

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
34 - Bunu ben yaptım (Kesinlike bir yerden esinlenmeden, araştırma yapmadan) diyerek kendimizimi kandırıyoruz..yoksa yaratıcılığımızın bize oynadığı oyunmu:)

illistrasyon

🌱Yeni Üye🌱
yapacağı bir işin düşünü herkesten önce görüp onu biçimlendirerek gerek ses gerek tipografi v.b. çeşitli kompozisyonlarla milyonlarca kişiye ulaştırmak keyif ister...iyi bir iş güdümlü mermi gibidir hedefi bulduğunda gerçekten patlar...Bu işin eğitimi olduğu gibi kişilerde kendini eğitebilir...Ben bu sektörde 96 yılından beri iç içeyim...Gerek matbaa gerek ajans gerek halka ilişkiler gerekse pazarlama gerek reklam iletişim tecrübelirini yakından takip ettim...Nice okumuşlar gördüm..Güzel Sanatlar Fakültesi adamlar gördüm...Pek çok da halen hatırı sayılır meslektaşım mevcut...Meslekte başarılı olmak istemek ve hayal gücünle alakalı bir durum...Bulunduğu şehirde tasarımcı ürününü aktarabilecek pazar bulabiliyorsa kendine ne mutlu...Müşterinin yönlendirdiği kişi olmak değilde, müşteriyi yönlendirebilecek kişi olmak önemli...Bu işi at gözlüğü takan kişiler yapmasın bence...Rekabet seviyesi tavan yapmış şirketler kendilerini temsil edecek pazar payı ararlar...Pazar payının önemli pasta dilimi ise tasarımcının elindedir...En ufak çizgi detay gelecek için ipucu verecektir o şirkete...Tasarımcı düş görmesini bilen ve bu düşü iyi bir şekilde aktarandır...Saygılarımla...

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Tasarımcı düş görmesini bilen ve bu düşü iyi bir şekilde aktarandır...
katılıyorum..

sedat17

🏆Pro Tasarımcı🏆
tek kelimeyle fakülteler bitirmiş,okullar btirmiş kiişiler bu mesleği hakkını veriyor kesinlikle denilemez.gece gündüz der çalışmakla gece gündüz mesai yapma bir tutulamaz.buradaki maddelerin hepsi birbirinden saçma bi madde de armut elma derken, bir madde de elmaya armut diyor. anketi yapıyorsanız hakaret ve tahrik içermeden yapınız...

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
siz üniversite mezunumusunuz.. ustası sanatını çırağa öğretir ise çırağı ustasını geçemezse sanat o zaman ölür. yetişen grafikerler hiç bir şekil ve ad altında profesyonel grafikerlere zarar veremez.unutmayın ki sizde bir pişen grafikerdiniz o zmn side önceki emekli grafikerlere zararda bulundunuz..

rütbeye gelince hiç gördünüzmü bir kurum eski işçisini bırakıp yeni işçisini tutanı.ben görmedim tahsil sadece işe girerken yarar sonrası genel kültür olrak dönüşüm yapar..ama siz unıvt. okuduysanız zaten bu tartışmaların hiiç bir anlamı ve hükmü yoktur.

evet haklısınız istisnalar kaydeyi bozmaz fakat istisnalar ise gerçeklerdir. ;)

Bu konu başligi kişisel sorulari gerektirmiyor. Bu ve buna benzeyen sayfalarda lütfen şahsima soru yöneltmeyiniz. Özel merakiniz var ise özel mesaj yazmanızı tavsiye ederim. (çalışmalarım site üzerinde sergilenmekte incelerseniz soru sormanıza bile gerek kalmaya bilir)
Benim alaylı yada okullu diye bir ayrımım yoktur. Yeterli grafiker, yetersiz olup grafiker oludugun sanan biçimde iki ayrımım var.
Yaşınızın 18 oldugunu görüyorum. Sizi cesaretiniz, genç yürekliliginiz için tebrik etmekle birlikte 18 yıla bu kadar çok yanlış gözlemi nasıl sıgdırdınız diye sormak isterdim. Fakat sormuyorum çünkü sanal bir ortamda fikirlerimizi belirtiyoruz. Sanalın büyük tehlikerinden biri, insanlar kendilerini doğru anlatamazlar yada olmak istedikleri insanı antırlar.
Amacımı yeniliyorum, açtigim hiç bir konuda alayli okullu tartişması yapmiyorum. Yeni gelen genç meslektaşlarıma, doğru yolu tarif etmekte direniyorum. Bu sayfalarda defalarca tekrarladım, imkanlarınızı zorlayıp lütfen gerçek grafik egitimini almaya çalışın ve öncelikle okuları tercih edin...Meslek adayı arkadaşım, ben okumadım, ama çok iyiyim örneklerine inanmiyorum demiyorum ama sen iyi olma sansını artır. Kurtlar sofrasında kocaman bir savaş var. Program bilmek yeterlidir düşüncenden vazgeç. Bir adım önde olmanın avantajlarını kullan kazanan sen olacaksın.
Hepinizin yolu acık olsun...
Bu konu başlıgı amacının dişında yol almakta, bu şekilde devam ederse konuyu kilitlemek durumunda olacağım...

sedat17

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bu konu başligi kişisel sorulari gerektirmiyor. Bu ve buna benzeyen sayfalarda lütfen şahsima soru yöneltmeyiniz. Özel merakiniz var ise özel mesaj yazmanızı tavsiye ederim. (çalışmalarım site üzerinde sergilenmekte incelerseniz soru sormanıza bile gerek kalmaya bilir)
Benim alaylı yada okullu diye bir ayrımım yoktur. Yeterli grafiker, yetersiz olup grafiker oludugun sanan biçimde iki ayrımım var.
Yaşınızın 18 oldugunu görüyorum. Sizi cesaretiniz, genç yürekliliginiz için tebrik etmekle birlikte 18 yıla bu kadar çok yanlış gözlemi nasıl sıgdırdınız diye sormak isterdim. Fakat sormuyorum çünkü sanal bir ortamda fikirlerimizi belirtiyoruz. Sanalın büyük tehlikerinden biri, insanlar kendilerini doğru anlatamazlar yada olmak istedikleri insanı antırlar.
Amacımı yeniliyorum, açtigim hiç bir konuda alayli okullu tartişması yapmiyorum. Yeni gelen genç meslektaşlarıma, doğru yolu tarif etmekte direniyorum. Bu sayfalarda defalarca tekrarladım, imkanlarınızı zorlayıp lütfen gerçek grafik egitimini almaya çalışın ve öncelikle okuları tercih edin...Meslek adayı arkadaşım, ben okumadım, ama çok iyiyim örneklerine inanmiyorum demiyorum ama sen iyi olma sansını artır. Kurtlar sofrasında kocaman bir savaş var. Program bilmek yeterlidir düşüncenden vazgeç. Bir adım önde olmanın avantajlarını kullan kazanan sen olacaksın.
Hepinizin yolu acık olsun...
Bu konu başlıgı amacının dişında yol almakta, bu şekilde devam ederse konuyu kilitlemek durumunda olacağım...

:)tartışmaya girmiyorum şahsi olarakda düşünmüyorum Büyük Beyinler Fikirleri , Orta Beyinler Meseleleri , Küçük Beyinler Kişileri Tartışır. dediğim gibi maddelerde kime hitap edileceği belli değil elma armut armut elma olmuş.evet yaşım 18 vu meslekte yeniyim 2 senedir buradayım benm program bilgim var ben graifkerim demiyorum benm program bilgim bana yetmez bana hayal gücüm hakim olur sizin yaşınızada bakıyorum teyzem yaşındasınız(yanlış anlamayın) ve sizin bu meslekteki arkd. destek çıkmanız gerekir .Ve küçük bir benzetme yaparak bu konuya son yorumumu bu mesajla sonlandrmak istiyorum grafikerlik bir futbol oyuncusuna benzer yaş ilerledikçe avrupa külüplerinde top oynayamassın futbol senin için artık bitmiştir.Ya teknik direkdör olursun ya da emekli olup torunlarınla her pazar balık tutmaya akşamları 5 çayı içmeye kahvede tavla atmayı bahçede bitkilerle yaşarsınız.bu durumda grafiker yaş ilerledikçe iş bulmaz olur yanlışmıyım bakın bakalım piyasaya 40-50-60 yaşlarında grafiker varmı bi yaş süresinden sonra kendi işlerini kuruyorlar.dinlediğiiniz okdugunuz anlayışınız için teşekür ederim herkese iyi forumlar...

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
sayın,
sedat17,
Yazdiklarımdan meslekdeki arkadaşlara desdek çikmadigim fikrine sahip olmanız yanlış bir fikir...önyargılısınız. Maddelere armut elma benzetmesi yapıp işin içinden çıkıyorsunuz. Armut nedir? elma nedir? diye sormam gerek fakat, gene sormuyorum çünkü konuyu dağıtıp benim verdigim cevapların dişina çıkıyorsunuz... Yukaridaki bahsetiginiz yaş mevzuları ise başka bir forum konusu olacak kadar geniş...
(yanlış anlamayın) bu kısmı nasıl anlamam gerekiyor? lütfen özel mesaj yazınız... Çünkü özel bir konu olup bu sayfayi hiç ilgilendirmiyor...

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
...bu durumda grafiker yaş ilerledikçe iş bulmaz olur yanlışmıyım bakın bakalım piyasaya 40-50-60 yaşlarında grafiker varmı bi yaş süresinden sonra kendi işlerini kuruyorlar....

Yaş ilerledikçe şuan yaptığından farklı olarak sen işe koşturmassın..İş sana gelir artık..Ve şunu da eklemeliyim ki eğer belirli bir müşteri potansiyelin ve bu potansiye karşılık verebilecek niteliklerin(Grafik, tasarım, Animasyon, Web, kurumsallaşlırma, kimlik kazandırma, baskı, baskı sonrası tanıtım, reklam...vs vs..) varsa durma sende mekan aç..Ama söylediklerimden 1 kalem iş için ortalama pişme süren 4 yıl..eee sonra seninde balık avlama zamanın gelmiş..

bygokce

🌱Yeni Üye🌱
çok iyi çok güzelde; peki meslek edinmek sadece eğitimini almakla mı oluyor? eğitim sistemimizin insanları mühendis doktor gibi braşlara yönelttiği bi ülkede (kibunlar aileden de olabiliyor) yaşıyoruz. Ancak istemediği bi alana isteyebilirim düşüncesiyle gitmiş biri olarak ki grefikerliği daha çok isterdim; şunu söyleyebilirim insan kendini geliştirirse bir çok alanda başarıya ulaşır.. Burda o zarar veriyo düşüncesi yanlış o zarar veriyosa sen düzeltmelisin..

korsanturk

🌱Yeni Üye🌱
Her meslekte birçok olumsuzluklar olabiliyor . Keşke campanella'nın güneş ülkesindeki gibi bir yaşam tarzımız olsa keşke hepimiz mutlu ve huzurlu yaşasak . Ama o ütopya değil mi arkadaşlar . Hepimiz isteriz kurumsal bir firmada çalışmayı , hayalimizdeki mevkilere gelmeyi , sadece işimizi yapmayı ...... . Herkes ister dilediği bir meslekte akademik düzeyde eğitim almayı ama çoğu zaman bu gerçekleşmiyor (yanlış seçimler , sınavı kazanamama , ekonomik şartlar , vs) fakat bu insanların istediği meslekte çalışamayacağı anlamına gelmiyor şöyleki ben birçok mühendisten daha bilgili ve pratik teknikerler gördüm hatta teknisyen de gördüm . İçimizden yada içinizden ( ben grafik ve tasarım bölümünde akademik eğitim görmedim hatta kursta görmedim ) çıkarttığı(m)(n)ız bu akademik eğitim görmüş kişileri bu kadar beceriksizlikleri üzerine ödüllendirmelimiyiz , onlar bu piyasada iş yapacak ama ondan daha yetenekli fakat akademik eğitim görmemiş insanlar bu işi yapamayacak kusura bakmayın akademik eğitim çook önemli bir avantaj herşeyden önce insanın ufkunu genişletir olaylara daha farklı açıdan bakmanızı sağlar çözüm üretme yetisi kazandırır ..... ama bu işi yetenekli olan insanlarında yapmaya hakkı var . Ayrıca kusura bakmayın arkadaşlar ben sizin gibi düşünmek zorunda değilim eğer zaten aynı düşünseydik insandan çok 6,5 milyarlık baskıya sahip kitap gibi bişey olurduk herhalde . Ayrıca atalarımızın çok uzun bir zamandan beri araştırdığı bir soruyu hatırlatmak isterim daha bunun cevabını verememişiz " çok okuyan mı , çok gezen mi iyi bilir " .

Saygılarımla

EreMeNKo

🌱Yeni Üye🌱
Kötü grafikerler veya olmadıkları halde grafikerim diye geçinenler olmasaydı iyi dediğimiz profesyonel grafikerlerin değeri nasıl anlaşılırdı???

maviFish

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.atamizindeyiz.net
Birkaç maddede (6,7,3,1) sanki Grafiker olmak için üniversitelerin ilgili bölümünü bitirmek gerekiyormuş gibi yazmışsınız. Katılmıyorum. Bence bir ortaokul hatta ilkokul mezunundan bile grafiker olabilir. Bu kişinin hayalgücü ve düşündüğünü ekrana yansıtabilme gücü ile ilgilidir. Bunu gerçekleştiremeyen, hayal gücü olmayan, ilgili ünv. bölümünü bitirmiş kişidir bence mesleğe zarar veren. Üniversite mezunlarını yermiyorum, sözlerimin yanlış anlaşılmasıon lütfen. Diğer maddeler güzel..

altang

🌱Yeni Üye🌱
Asıl sorun en son aşamadadır. Kötü tasarımcıya ve kötü tasarıma (okullu, alaylı kim olursa olsun.) para ödeyen işveren asıl sorumludur.

Mesleğin sorunları olarak anlatılan bu listenin doğrusu, yanlışı, açmazı, istisnası var. Ama hepsinde asıl sorun son aşamada işlere para ödenmesidir. Bu kötü iş yapanlar para kazanamasalar mesleği bırakırlardı, yeni yetişenler de bu mesleğe girmek konusunda biraz çekinirlerdi. İlk okul ve liselerde resim dersi yerine görsel eğitim dersi konmalı.

alkanatmurat

🏅Acemi Tasarımcı🏅
10 yıldır bu işin içindeyim daha ben kendime grafiker demeye ürküyorum çekinoorum ama baktığımda benim tecrübemin %15 bile olmayanlar piyasada yer bulabiliyorlar ve grafikeim diyebiliyorlar işte biz böyle bir mesleğin içindeyiz

insidethefire

🌟Usta Tasarımcı🌟
21) Bu ve buna benzer forumlarda, çalışmalarını sergileyen kişinin çalışmalarını çekemeyen kişimidir?