Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Mizanpaj Nedir

Qesta

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Bu başlığı bulamamıştım..

MİZANPAJ
Mizanpaj, kelime anlamı olarak gazete dergi gibi yayınlarda sayfa düzenidir. Gazetecilikte ve dergi sayfalarında haber kadar önemli bir unsur da okuyucuya hangi mesajın en iyi şekilde nasıl aktarılacağını tayin etmektir. Mizanpaj veya sayfa düzeni denilen bu çalışma. Yayın organlarının önemini artırır veya azaltır.

nLqn

🌱Yeni Üye🌱
evet bende gazete hazırlıyorum hergun, freehand kullanıorum, alternatif ve freehand kadar kullanımı kolay ve pratik olan baska bi program biliormusunuz ??

moonlight34

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
nLqn,
QuarkPress, gazete-dergi çalışmalarında yaygın olarak kullanılan ve freehand'e göre daha hızlı bir programdır. Yaptığın gazete çok oyuncaklı değilse Quark'ı deneyebilirsin, sonrasında da Indesign programına geçiş yaparsın. Sitede QuarkPress ile ilgili yazıları okumanda yarar var.

nLqn

🌱Yeni Üye🌱
tsk ederim oncelikle bu prgı nasıl edinebilirim ona bakayım :). ayrıca renksiz bi gazete ama yılbasından sonra 12 sayfa olcak ve ben daha da guzelleştirmek istiyorum bu gazeteyi, ins sizden cok seyler ogrencem...

tsira_

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ben COREL VENTURA da kitap hazırladım çok pratik bir program (text açısından) QUARK tarzı bir programdır o da nlgn bundan da faydalanabilirsin

yesil_dokunus

🏅Acemi Tasarımcı🏅
en iyisi adobe indesigndir. özellikle pdf konusunda büyük avantaj sağlıyor

graffix

🌟Usta Tasarımcı🌟
İndesign'ı tek geçerim bu konuda herkese tafsiye edirm :p

toprakasi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Ben de corelde Gazete yapıyorum Quark freehnd ve adobe programları bana sanki kalıplı gibi gelio aslında öle olması daha iyi cünkü trelemeyi ve sütunlamayı bu programlar kendileri hazırlıyor ve baskı aşamasında daha rahat corelde ise özgürsün tre bile sana ait tasarım olarak süper ama hız ve düzen olarak okadar iyi değil fakat corele elin alşınca 12 sayfayı 4 - 5 satte yaparsın ayrıca gazete çıkartmak veya yapmak isteyen arkadaşlarada yardımcı olurum şu an İstanbulda bir kaç mali gazetenin hazırlığını ben yapıyorum..

Mizampaj Hakkındada
bilirsiniz düzen sağ üst köşeden başlar ve sol alt köşede biter resim haberden ayrı kalmamalı ve yazı başladığı yerden bittiği yere kadar okuyucunun kaybetmiyeceği bağlantıda gitmelidir sayfa düzeninde ölçüler çok önemlidir sutun arasında ki örn 0.5 ölçüyü resmlerin yazılar arasndada ve başlıklar arasındada en az bu aralıkda kullanılmalıdır tüm sayfalarda aynı ölçüler başlıklardaki puntularda hemen hemen aynı olmalıdır gazete mizampaj dergiden birazdaha resmi olduğu için yazı karakterlerinde çok büyük punto fazla kulanılmamalıdır times 11.5 punto gibi unutulmıcak en önemli kural ölçüleri puntoları ve karakterleri düzenlemek ve kalıplaştırmak

matri

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
tesekkurler toprakasi.. faydali bilgiler...

karyalı

🌱Yeni Üye🌱
Ben Page Maker'den adobe indesigndir geçtim, gerçekten harika bir program...Gazete mizanpajı için birebir.

enone

🌱Yeni Üye🌱
daha önce gazete ve benzeri bişey hazırlamadım ama grafikerlik kursunda öğrendiğim kadarıyla quark çok düz çok fazla görsellik ekleyemiyorsunuz

mapuskus

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.mustafaduzenli.com
Indesign derim başkada bişey demem.. ama ben corelde yaparım,ben freehand de yaparım diyene de bi sözüm yok..

moonday

🌱Yeni Üye🌱
Bende corelde yerel bir gazetenin ndizgisini yapıyorum. Bu işle uğraşan arkadaşlar msn adresimi ekelrse sevinirim. msn:***********

Moderatör tarafında düzenlendi:

gezici11

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Indesign derim başkada bişey demem.. ama ben corelde yaparım,ben freehand de yaparım diyene de bi sözüm yok..

Mapuskus abi ile aynı düşünüyorum. Yalnızca bilgisayarı yeterince hızlı olmayanlara Quark öneririm. Ama güzel bir gazete için elbette Indesign. Selamlar

toprakasi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Mizampaj okadar zor bişi değil birkeren mantığını kapınca artık gerisi senindir ben altı yıldır corelle yapıyorum indsng son sürümüne baktım cidden süper ama yinede corelle yapıyorum aslında mizampajın ince ayrıntılarını grafikerler hep gazetenin eklerinde verirler yani yeteneklerni atıyorum kelebek, hafta sonu ekleri veya zaman gazetesinin veridiği eklerde çok güzel örnekler oluyor zaman gazetesi mizampajı dünya çapında ödül almış bir gazete fakat gazete mizampajında çok disiplinli bir ölçü düzeni var kalıplar çok sabit avrupadaki gibi hergün aynı gazeteyi okur havası var oysa biz çok farklı kültürlerden oluşuyoruz onun içinde daha hareketli sayfa düzenleri tutuyor posta gazetesi bunu başaranlardan haber anlamında okadar kuvvetli değil ama çok canlı ve hareketli sayfa düzeni var bu arada istanbulda corelle gazete çıkartmak isteyen varsa yardımcı olurum bu işin de en kötü yanı kanına girdimi bırakamıyorsun bi üstad vardı mürekkep üstüne bulaşmaya görsün kurtulamassın derdi.

moonlight34

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Toprakasi, zor değil dediğin mizanpaj dersi üniversitede bütün sınıfın dökülmesine neden olmuştu. Türkiye'de eğitimine pek önem verilmeyen bu konu için yurtdışındaki tasarım okullarında özel bölümler var. (Hoş, yurtdışında grafiğin her bir bölümü için uzmanlaşmaya yönelik eğitim var. Ambalaj tasarımı ayrı, gazete-dergi tasarımı ayrı, kurumsal kimlik ayrı...)

Temel bazı bilgileri öğrenince orta halli bir calışma yapmak tabi ki mümkün. Ama baktıran, okutan ve sanatsal değeri yüksek çalışmaları yapmak için belli kalıpları kuralları bilmek yetmez.

Sayfa mizanpajını sadece gazete olarak düşünmeyelim. Dergi cenneti olan ülkemizde dergi mizanpajıni hakkıyla yapan kişi sayısı öyle az ki.
Gazete ve dergi yapan arkadaşlara, sadece mizanpaj örneklerinin gösterildiği grafik kitaplarını edinip incelemelerini, wallpaper-archive-communication arts gibi hem tasarım içerikli hem tasarımı çok iyi olan dergileri takip etmelerini öneririm.

sevgiler

toprakasi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Hımm zor değil çünkü eğer mantığını anlarssan çözersin ki benmde tanıdığm ve kadirhasta okuyan ve yardımcı olduğum arkadaşlarım var avrupayla neden kıyaslıyorsunuzki dediğim gibi çok farklıyız bizimle avrupa sitili örtüşmüyor onlar sadelil ve düzen kullanıyor bizim hitap kitlemiz karışık eğer okuyprsan bunun derside var bilirsin reklamcılıkta ama belli bir kalıbı mizampajı kullanmak ayrı kendine has bir düzen oluşturmak o çok ayrı bi konu bence herkes mizampaj öğrene bilir yeterki örnekleri iyi alsınlar ve araştırsınlar tabi bazı senin gibi hoca kaprisi yüzünden çekmiş arkadaşlar okadar kolay değil diye bilir bunlarda normal şeyler ama kimse de öle okuduk avrupa falan diye göz korkutmasın yeterki yapmak istensin gerisi kolay yardımcı oluruz zor veya kolay diye bişi yok yapmak istenen veya yapmak istenmeyen vardır

gezici11

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Temel bazı bilgileri öğrenince orta halli bir calışma yapmak tabi ki mümkün. Ama baktıran, okutan ve sanatsal değeri yüksek çalışmaları yapmak için belli kalıpları kuralları bilmek yetmez.

Kesinlikle evet. Gazete renkli veya siyah-beyaz çıksın dizgi güzelse okunur.
Güzel bir dizginin yolu da sürekli incelemek ve uygulama yapmaktan geçiyor.
Belirli kalıpların içinde sıkışıp kalmamalı ve insan hep amatör bir ruhla öğrenme arzusu taşımalı. Birde takım çalışmasının önemi kavranarak bu yöndeki eksikleri gidermeye çalışmalı. Türkiye'de takım çalışmasına ayak uyduran insan sayısı o maalesef çok az.

toprakasi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
takım çalışması çok önemli hele birde anlaşıyorsanız ve işin ciddiyeti gibi muhabbetinide unutmuyorsanız o iş süper olur sonucuda

ozkanolcay13

🏅Acemi Tasarımcı🏅
slm acaba quark'ı öğrenebileceğim uygulamalı eğitim dersleri varmı, sayfa mizanpajı için

yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar