Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Önce Türkçe

N/A8

♾️Grafik Gurusu♾️

"Önce Türkçe"​

Her zaman savunduğum birşey var. Nasıl ki, ülkeleri ayakta tutan bayraklarıdır, bence bunun yanına, her zaman konuşulan dili de koymamamız gerekir diye düşünüyorum ben...

İlk öğretim Türkçe kitaplarında şöyle yazar; "Türkçem ses bayrağım" ne güzel bir betimlemedir. Uzun süredir grafikerler.net' teyiz hepimiz ve burası artık bir okul konumunda. Üzülerek gördüğüm birşey var ki; Bu işi yapan tasarımcı arkadaşlar, lütfen bana kırılmasınlar ama "ne imla kuralı ne de doğru kelime seçimi", çoğuna dikkat etmiyorlar. Hazırlanan çalışmaları izliyorum ki; Sizler Türkçe' yi en iyi kullanması gereken insanlarsınız, bir öğretici konumundasınız, ayrıca ürünü ilk etapta siz pazarlıyorsunuz, bu yüzden herşeyin dört dörtlük olması lazım. Peki bunu nasıl sağlayabiliriz, elbette çok okuyarak. Diyeceksiniz ki; "çalışıyoruz zamanımız yok", bu bir sebep olamaz... Sizler görsellikle kazanıyorsunuz alın terinizin karşılığını, o yüzden de en iyisini vermek zorundasınız. Bütün tasarımınız mükemmeldir ama bir kelime yanlış kullanılmıştır ya da bir imla kuralı eksik, ilk etapta o çarpar göze ve o kadar emek verdiğiniz şey bir anda gidebilir.

Her zaman kullandığım bir söz var; Türkçe' sini iyi bilmeyen, ülkesini de bilmez. Herhangi bir yabancı dili öğrenmeye başladığınız da, size ilk soracakları soru; "kendi dilinizin dilbilgisini iyi biliyor musunuz?" sorusudur. Ne kadar önemli olduğunu anlama adına bu örneği verdim.

Bana kırılabilirsiniz bu yazdıklarım için ama doğru bildiğimi söylemek durumundayım...

Hepinize iyi çalışmalar diliyorum ve "Önce Türkçe" diyorum...

koserim

🏆Pro Tasarımcı🏆
Çok önemli bir konuya değinmişsin daha dikkatli olacağım ben kendi adıma... Kolay Gelsin...

Mehmet NAS

♾️Grafik Gurusu♾️
Türkçeyi sonradan öğrenen biri olarak sizi tebrik ediyorum. Roxelana böyle önemli bir konuya değindiğiniz için, bende daha dikkatli olmaya çalışacam...

Hepyek

👑Efsanevi Grafiker👑
Aynen katiliyorum.

En güzel günler en güzel geceler sizlerin olsun efendim :D

Hatice ÇAVDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.grafikerler.net
Roxelana sana tamamen katılıyorum bunu öğrenmek o kadarda zor değil hiç bir şey yapamıyorsak yatağa girdiğimizde uykuya dalabilmek için bile olsa okuduğumuz iki sayfa kitap (konusunun ne olduğu önemli değil) bile bize yardımcı olacaktır, bu anlamda daha dikkatli olmamız gerekir bu konuda.
Roxelana bunu hatırlattığın için teşekkür ederim...