Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Photoshop'ta çalışmış olduğumuz bir motifi belli bir derecede çevirdiğimiz de

darkangel77tr

🌱Yeni Üye🌱
Merhabalar;

Photoshop'ta çalışmış olduğumuz bir motifi belli bir derecede çevirdiğimiz de kırılma oluşuyor. Kırılma olayını da örneklemek gerekirse;

Çalıştığım motif;

orjinalnormal.jpg

Çalıştığım motifin yakın planı;

orjinalyaknjpg.jpg

Şimdi 15 derece çevirelim motifimizi;

15derecelikanormal.jpg

15 derece çevirdiğimiz motifin yakın planı;

15derecelikayakn.jpg

Görüldüğü gibi kırılma oluşuyor. Ve malesef buna bir çözüm bulamadım.:sweating: Freehand ve de İllustraturda'da çevirip Photoshop'a attım ama sonuç aynı...

Bu çevirme işini kırılma olmadan nasıl çözebilirim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Saygılar...

vejdi

♾️Grafik Gurusu♾️
Merhaba ; kırılmasın olması doğal çünkü % 1420 büyütmüşsünüz görüntüyü %100 aştığında görüntüde kırılmalar oluşur CTRL+ALT+ 0 (sıfır) batığınızda görüntüyü tamamını %100 gürürsünüz

darkangel77tr

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba ; kırılmasın olması doğal çünkü % 1420 büyütmüşsünüz görüntüyü %100 aştığında görüntüde kırılmalar oluşur CTRL+ALT+ 0 (sıfır) batığınızda görüntüyü tamamını %100 gürürsünüz

Hocam büyütmeyle alakalı değil, 2nci ve 4ncü resimlere dikkatli bakarsan her ikisininde aynı oranda büytüldüğünü göreceksin. 4ncü resim 15 derece döndürüldüğü için bu kırılma oluşuyor...

Saygılar...

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Bitmap resim olduğuna göre her türlü bozulma olması normal. Sanılanın aksine, bitmap resim küçültülürken bile bozulur.

Vektörel çalışmalısınız. Ki bu çalışmayı vektöre çevirmek hiç zor değil. Hatta aslı, çıkış noktası zaten vektörel.

Kolay gelsin.

Tylcn

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ademyalcin.net
Bitmap resim olduğuna göre her türlü bozulma olması normal. Sanılanın aksine, bitmap resim küçültülürken bile bozulur.

Vektörel çalışmalısınız. Ki bu çalışmayı vektöre çevirmek hiç zor değil. Hatta aslı, çıkış noktası zaten vektörel.

Kolay gelsin.

arkadaşıma katılıyorum, photoshop'un piksel tabanlı bir program olduğunu işaret ediyor, neden siz corel,freehand, illustrator gibi programlarda çalışmayı düşünmüyorsunuz... :)

umitulgen

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.umitulgen.com

Ben illüstrator'de ki bir çizimi .eps olarak photoshop'ta sizin gibi açtım ve birinci resimde bulunan normal, ikinci resimde bulunanda 15 derece dönmüş hali her ikiside aynı yani. Burda bi tek sorun kalıyor siz resmi çizimden photoshop'a nasıl aktarıyorsunuz. İyi çalışmalar

darkangel77tr

🌱Yeni Üye🌱
İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Ancak yanlış anlaşıldım herhalde. Ben baskı desenlerinde negatif çalışıyorum. Kreasyon hazırlamıyorum... Onun için kırılma olmaması önemli.

Yukarıda gördüğünüz baskı deseninden bir çiçeğinin kontürüdür. Çalışması bittiğinde;

bu tarz finesli, efektli, geçişli, renkleri ayrılmış bir desen olacak...

Sıkıntı şu; çalıştığım çiçek motifinin aynısı desenin bir başka yerine de yine var ama belli bir açıyla çevrilmiş olsun. Çalıştığım bu konturlu (2 piksel) motifi çevirğimde kırılma oluşuyor. Bazen lap motiflerde kurtarabiliyorum ancak çoğu zaman sorun oluyor. Çalıştığım motifi tekrar çalışmak zorunda kalıyorum kırılma oldğu için.

Bu vakit ve emek kaybından kurtulabilir miyim diye açtım konuyu...

Saygılarımla....

darkangel77tr

🌱Yeni Üye🌱
Sorunu daha iyi ifade edebilmek için örnek bir psd dosyası (1,6 MB) hazırladım. Linki;

Hotfile.com: One click file hosting

Vakti olup, ilgilenebilen arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla...

NOT: PSD dosyanıda Layer'da değil, Channel'da çalıştım. İlgilenebilecek arkadaşların dikkatine...

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Negatifinizi vektorel bir programda çizdikten, çevirmesini vs. sini hallettikten sonra en son efekt, renk aşamasında Photoshop'a atma imkanınız yok mu?

darkangel77tr

🌱Yeni Üye🌱
Negatifinizi vektorel bir programda çizdikten, çevirmesini vs. sini hallettikten sonra en son efekt, renk aşamasında Photoshop'a atma imkanınız yok mu?

Photoshop'ya çizmeye alışık olduğumdan diğer programlarda çok yavaş kalıyorum. Rahat çizemiyorum. Tabiki bilgi eksikliğimde var. O yüzden photoshop içinde bir çözüm arıyorum...

Saygılarımla...

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Photoshop içinde çözüm bulabileceğiniz konusunda endişeliyim. Sizi kısıtlar ama yine de çözüm olabilir; çizimlerinizi kısayolu "U" olan araçlarla ve/veya pen tool ile yaparsanız rasterize layer yapmadığınız sürece bu çizimler vektorel olacaktır. Nasıl durmasını istiyorsanız öyle ayarladıktan sonra filtre vs. yaparsanız. Tavsiyem, eğer Photoshop'unuza güveniyorsanız Illustrator için şöyle söyleyebilirim; aslında size yabancı bir program değil.

shery

🌱Yeni Üye🌱
çevirme işlemini channelsde degil rgb üzerinde layera atarak çevir kırılmalar daha az oldugunu fark edeceksiniz

beyazajans

🏅Acemi Tasarımcı🏅
kırılması normal çünkü piksel görünümündesin, sana baskıda nasıl çıkacaksa yani tramların birbiri üzerine nasıl oturacaksa onu gösterir photoshop, sen onu ister corelde ister freehandda vede isterse illustratorde çalış, net görürsün fakat baskısı photoshopta gördüğün gibi görünür.. ama bunu lüp ile alıp bakmazsan da göremezsin zaten
eğer alana göre çözünürlüğün ii ise yani 300 ortalama, işinde sorun yoktur. bas gitsin...

EvrendeSulh

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.barisozgen.deviantart.com
Merhaba herkese ..Benim bu konu ile ilgili sizlere bir sorum olacak grafiker arkadaşlarım...Bende bir grafikerim ama bazı eksiklerim var...Ben bir müşterime photoshop'ta bir logo tasarladım ama müşterim daha sonra istemiş olduğu logoyu vektörel olarak almak istediğinden ve vektör olarak çizmemi rica etti...Ben photoshopta çizdiğim bu logoyo vektörel hale photoshop içerisinde dönüştürme imkanım sanırım yok ?! ama illüstratör yada freehand içerisine almaya çalışıp logo üzerinden geçerek yeniden vektörel olarak çizmeyi düşündüm ama dosya boyutu için belleğin yetersiz oldugunu ileri sürerek illüstratorde adobe ürünü olmasına rağmen photoshoptaki çalışmamı kabul etmedi ve bu programda açamadım...Freehandde hiç kabul etmiyor zaten...Photoshopa hakimim ama vektörel anlamda bazı eksiklerim olduğundan ve piksel tabanı vektörele çevirmek v.s gibi onulara hakim olmadığımdan burada yetersiz kaldım...Ben bu photoshopta çalışmış oldugum logomu en kısa yoldan ve hatta belkide yeniden çizmeye gerke kalmadan nasıl vektörel hale dönüştürebilirim.. Tek yolu vektörel bir programda yeniden sıfırdan çzimekmi acaba ...: ( Bilgilendirebilirseniz çok sevinirim...

EvrendeSulh

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
Merhaba herkese ..Benim bu konu ile ilgili size bir sorum olacak grafiker arkadaşlarım...Bende bir grafikerim ama bazı eksiklerim var...Ben bir müşterime photoshop'ta bir logo tasarladım ama müşterim daha sonra istemiş olduğu logoyu vektörel olarak almak istediğinden ve vektör olarak çizmemi rica etti...Ben photoshopta çizdiğim bu logoyo vektörel hale photoshop içerisinde dönüştürme imkanım sanırım yok ?! ama illüstratör yada freehand içerisine almaya çalışıp logo üzerinden geçerek yeniden vektörel olarak çizmeyi düşündüm ama dosya boyutu için belleğin yetersiz oldugunu ileri sürerek illüstratorde adobe ürünü olmasına rağmen photoshoptaki çalışmamı kabul etmedi ve bu programda açamadım...Freehandde hiç kabul etmiyor zaten...Photoshopa hakimim ama vektörel anlamda bazı eksiklerim olduğundan ve piksel tabanı vektörele çevirmek v.s gibi onulara hakim olmadığımdan burada yetersiz kaldım...Ben bu photoshopta çalışmış oldugum logomu en kısa yoldan ve hatta belkide yeniden çizmeye gerke kalmadan nasıl vektörel hale dönüştürebilirim.. Tek yolu vektörel bir programda yeniden sıfırdan çzimekmi acaba ...: ( Bu konuda bilgisi olan bilgilendirebilirse çok sevinirim...

deniz bahtiyar1

🌟Usta Tasarımcı🌟
corelde de vektöre çevirebilirsinn ancak çok iyi sonuç vermiyor fakat çizim için coreli kullanabilirsin daha rahattır bir de dosya boyutu büyük olduğu için illüstratorün kabul etmediğini söylemişsiniz pek hakim değilim ama photoshopta dosya boyutunu ayarlayıp kaydedip deneyebilirsiniz ama bence yine de coreli denyin derim.
saygılar...

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Merhaba herkese ..Benim bu konu ile ilgili size bir sorum olacak grafiker arkadaşlarım...Bende bir grafikerim ama bazı eksiklerim var...Ben bir müşterime photoshop'ta bir logo tasarladım ama müşterim daha sonra istemiş olduğu logoyu vektörel olarak almak istediğinden ve vektör olarak çizmemi rica etti...Ben photoshopta çizdiğim bu logoyo vektörel hale photoshop içerisinde dönüştürme imkanım sanırım yok ?! ama illüstratör yada freehand içerisine almaya çalışıp logo üzerinden geçerek yeniden vektörel olarak çizmeyi düşündüm ama dosya boyutu için belleğin yetersiz oldugunu ileri sürerek illüstratorde adobe ürünü olmasına rağmen photoshoptaki çalışmamı kabul etmedi ve bu programda açamadım...Freehandde hiç kabul etmiyor zaten...Photoshopa hakimim ama vektörel anlamda bazı eksiklerim olduğundan ve piksel tabanı vektörele çevirmek v.s gibi onulara hakim olmadığımdan burada yetersiz kaldım...Ben bu photoshopta çalışmış oldugum logomu en kısa yoldan ve hatta belkide yeniden çizmeye gerke kalmadan nasıl vektörel hale dönüştürebilirim.. Tek yolu vektörel bir programda yeniden sıfırdan çzimekmi acaba ...: ( Bu konuda bilgisi olan bilgilendirebilirse çok sevinirim...

https://www.grafikerler.net/vector-magic-resimlerinizi-vektorize-edin-t5111.html
Yararlı olacaktır.

EvrendeSulh

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
Çok teşekkür ederim Deniz hanım...İllüstratörde bıraz gelısme kaydettım ve çalısmamı photoshopta 72 dpı lık bır sayfa ıcerısıne alıp kapasıtesınıde dusuk seviyeye alıp o şekilde ıllustratorde açabildim. Ancak hala bır resmı dırekt olarak vektorel konuma çızmeden cevırebılecek bır program yada sıte varmı bıılmıyorum ancak ıllustratorde actım ve cızıyorum suan...Corel Draw önerınız ıcın tesekkur ederım..Herhangı bır sorunla yenıden karsılasırsam Corel'ide denerim sağ olunuz ...Bu arada grafiker olarak herhangi bir kurumda çalışmaktamısınız? Görüşmek dileği ile iyi çalışmalar...Saygılar...

EvrendeSulh

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
Bu arada sizede çok teşekkür ederim sayın Skyfox...ilginiz için sağ olunuz ancak gönderdiğiniz site için linke tıkladığımda bağlantının sıfırlandığını söyleyip siteyi açmıyor...Yinede çok teşekkürler...Birde şunu sormak isterim...İllustrator içerisinde çizilen bir çalışmayı kayıt işlemi için (örneğin jpeg kaydı için save as demiyormuyuz? ) Ben illüstratoru bugun kullanmaya başladım ve o yuzden yabancıyım..Mesela Photoshop içerisinde bir çalışmayı daha sonra layerleri beraber kaldığımız yerden daha sonra devam etmek üzere açmak için, kayıt çeşitlerinden psd kaydını , tek bir parça olarak çıktıya hazır bir kayıt şekli için ise ''genel olarak'' jpeg kaydı kullanıyoruz ...Illustrator'de bu durum ne şekide acaba? Örnegın Photoshop'taki Psd kaydı Illustrator'de save as den sonra ne denılerek kaydedılecek ve jpeg kaydı ıcın nereye tıklayacagız ? ( save as ardından jpeg secenegını Illustrator içerisinde göremedim ama File içerisindeki export komutu içerisinde gördum... Export içerisinden mi jpeg kaydı söz konusu olmakta Illustrator içerisinde acaba? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim...İyi çalışmalar...

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Müşterinize sunum için file-export-JPG yapmalısınız... Ancak, vektorel olan ai ya da PDF formatınızı mutlaka muhafaza etmelisiniz. Çünkü çalışmalarda kullanılacak olan jpg değil ai ya da PDF' tir...