Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Photoshop'un ölçü küçültmesi hakkında ?

UkeLa_ChoCuK

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.facebook.com
Arkadaşlar Photoshopun bazen tasarım sonrası jpeg olarak baskıya gönderirken ölçüyü küçülttüğünü farkediyorum...

Mesela 500x150 ve 50 dpi olarak bir çalışmayı kaydettim, Kayıttan sonra çalışmayı tekrar photoshopa attıgımdada bir sıkıntı göremedim çalışma 500x150 duruyordu... Ancak aynı çalışmayı corele exportladığımda veya baskı programında riplemek için açtığımda ölçünün 347x104 olarak orantılı şekilde küçüldüğünü görüyorum...

Windows7 veya XP farketmedi CS5 kullanıyorum ve format atmama rağmen sorun çözülmedi,

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum...

Saygılar...

Benzer konular

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Kendim 300 dpi çalışırım sorun değil, ancak müşteriden gelen dosyalardada aynı sıkıntıyı çıkarıyor... Dpi düşürüp baskıya gönderirken ölçüler doğru, baskı programında küçülmüş... :sweating:

Problemin Photoshop'ta olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Corell alanım değil korkarım ancak tahmin yürütebiliyorum. Baskı çıkış ayarlarınızda problem olmasından şüpheleniyorum. Yaptığınız baskı nedir bilmediğim için "fit to page" gibi bir seçenek seçili olabilir mi? diye sorsam... Baskıya gönderirken işi küçültür bu ve benzer seçenekler....

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Çalışma resim formatına (jpeg, tiff vs.) döndükten sonra tekrar Corel'e exportlamayın ki zaten bunu neden yaptığınızı da anlamış değilim. Tamamlanan işi Photoshop'ta boyutlandırın sonra baskıya girin sorun çıkmaz. 50 dpi veya 300 dpi boyut için önemli bir faktör değildir sadece resmin netliğini etkiler. Dosyada sorun olmasa bile Ripleme programlarında ölçü için (bendeki öyle en azından) 1m=100 cm şeklinde bir ayar kısmı var oranın veya sizde neredeyse o bölümün ayarlarının doğru olduğundan emin olun ...

UkeLa_ChoCuK

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.facebook.com
Çalışma resim formatına (jpeg, tiff vs.) döndükten sonra tekrar Corel'e exportlamayın ki zaten bunu neden yaptığınızı da anlamış değilim. Tamamlanan işi Photoshop'ta boyutlandırın sonra baskıya girin sorun çıkmaz. 50 dpi veya 300 dpi boyut için önemli bir faktör değildir sadece resmin netliğini etkiler. Dosyada sorun olmasa bile Ripleme programlarında ölçü için (bendeki öyle en azından) 1m=100 cm şeklinde bir ayar kısmı var oranın veya sizde neredeyse o bölümün ayarlarının doğru olduğundan emin olun ...

Corele atmamdaki amaç photoshop ile kıyaslama amaçlı, yani photoshopta ölçü tamam, corelde bakıyorum küçük, haliyle rip programındada küçük...
Mesela baskı için gelen bi dosyanın ölçüleri ile oynamadan sadece dpi değerini baskıya uygun hale getirip gönderiyorum ancak baskı kısmından ölçünün küçüldüğü uyarısını alıyorum...

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Photoshop ile neden kıyaslama ihtiyacınızı duyduğunuzu da anlamadım. Çalışmaları genelde Corel'de hazırlıyorum jpeg veya tiff olarak export edip ölçüleri Photoshop'ta kontrol ediyorum Photoshop ile hazırlanan dosyalarda zaten kontrole gerek kalmıyor ve sorun çıkmıyor. Dpi "değerini baskıya uygun hale getirmek" ifadesini de anlamış değilim 300 dpi'lık baskı da yaptım 50 dpi'lık baskı da yaptım ama dpi değeri sadece daha net olması için gerekli ölçüye bir etkisi olmuyor. Sonuç olarak son kontrolü Corel ile değil Photoshop programıyla yap ve sorun çıkıyorsa rip programını kaldırıp tekrar kur ...

UkeLa_ChoCuK

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.facebook.com
Photoshop ile neden kıyaslama ihtiyacınızı duyduğunuzu da anlamadım. Çalışmaları genelde Corel'de hazırlıyorum jpeg veya tiff olarak export edip ölçüleri Photoshop'ta kontrol ediyorum Photoshop ile hazırlanan dosyalarda zaten kontrole gerek kalmıyor ve sorun çıkmıyor. Dpi "değerini baskıya uygun hale getirmek" ifadesini de anlamış değilim 300 dpi'lık baskı da yaptım 50 dpi'lık baskı da yaptım ama dpi değeri sadece daha net olması için gerekli ölçüye bir etkisi olmuyor. Sonuç olarak son kontrolü Corel ile değil Photoshop programıyla yap ve sorun çıkıyorsa rip programını kaldırıp tekrar kur ...

Neden kıyaslama olayına bu kadar taktınız bende bunu anlamadım, ölçünün küçüldüğünü söyledikleri için kıyaslama gereği duydum, çünkü photoshoptan direk baskıya gönderdiğim çalışmalarla ilgili sürekli bana bi geri dönüş oluyor ayrıca diğer bilgisayarda photoshopla exportladıklarımın rip programında sıkıntı çıkarmıyor olması rip programında sıkıntı olmadığını gösterir diye düşünüyorum...
Dpi ile alakalı olarak bende 300 olsun 50 olsun baskı gönderdim, dpi ile alakalıdır diyende bir başka arkadaşımız...

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Neden kıyaslama olayına bu kadar taktınız bende bunu anlamadım, ölçünün küçüldüğünü söyledikleri için kıyaslama gereği duydum, çünkü photoshoptan direk baskıya gönderdiğim çalışmalarla ilgili sürekli bana bi geri dönüş oluyor ayrıca diğer bilgisayarda photoshopla exportladıklarımın rip programında sıkıntı çıkarmıyor olması rip programında sıkıntı olmadığını gösterir diye düşünüyorum...
Dpi ile alakalı olarak bende 300 olsun 50 olsun baskı gönderdim, dpi ile alakalıdır diyende bir başka arkadaşımız...
dpi ile alakalı olabilir kanısına Corell 300 dpi görmek istiyorsa olduğundan daha küçük algılayabilir belki inanışımdı. Çünkü dediğim gibi Corell alanım değil.