Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

quark programında formalar nasıl bağlanır?

igoala

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Selam arkadaşlar quark programı ile ilgi pek bişey bilmiyorum. Gördüğüm kadarıyla çıktıları alındıktan sonra filmleri bağlanıyordu?
bana Quark'ta sayfa tasarımı yapıldıktan sonra baskıya gönderme süreci hakkında bilgi verirseniz sevinirim.:eek:ops1:

Benzer konular

akirez

🌱Yeni Üye🌱
slm igoala.

ben 1999 dan beri bu programı çoğunlukla kullanıyorum.
Öncelikle sayfa tasarımı yapıldıktan sonra baskıya gönderme yöntemlerini anlatayım;

1 print çıktı yöntemiyle tab kontaktan filme veya aydıngere
2 direk filme veya folyo vb. malzemeye (CTF-computer to film)
3 PDF veya benzeri formatlarla CTP (Computer to plate) gibi direk kalıba (veya direk baskıya)
4 Bunların dışında kalan bütün dijital yöntemler.

1 ve 2 nci maddelerden gidildiğinde sayfalar kesim ve marj paylarıyla çıktı alınır. elle montaj kartonu veya montaj folyosuna dağıtımı yapılır. Bu dağıtımda baskı makinesinin, forma esasları dikkate alınır. örneğin 16 sayfalık web baskı makinesinde basılacaksa, 16 lık tek forma yöntemine göre montaj yapılır. makas payıyla birlikte kalıp ve baskıya verilir.

3.ncü yöntemde ise montajın pdf sayflarından alınacağı için yine dijital ortamda yapılacaktır. Bunun için ayrıca Prinergy, PReps vb. gibi montaj programlarına ihtiyaç vardır. Formalama yöntemleri teorik olarak aynıdır.

inşallah bilgi sahibi olmuşsundur. kısaca böyle. ayrıntıları aşşağıdan inceleyebilirsiniz...

Marj ayarları ve Kağıt ölçüleri
Orjinal marj tanımları Marj Tanımları ve Kesim Payları: Bir işin uygulamasını yaparken, onun marjlarına (Eni+Boyu) kesim paylarını eklemeliyiz. Bu çoğu zaman unutulan bir uygulamadır. Orjinalimizde kullandığımız zemini (bu bir dianın tümü, desen veya herhangi bir zemin rengi olabilir) kesim sınırlarının dışına taşırmalıyız. Böylelikle basımdan sonra, belirlediğimiz en ve boyda kesimi yapılan işin, dört bir yanında istemediğimiz beyazlıkları önlemiş oluruz.
MarjTanimlari.gif
  • Eğer işimizi bilgisayarda yapıyorsak, sayfa düzenleme programlarının mantığı da şu şekilde işlemektedir; Yeni bir sayfa açarken orjinalimizin net ebadını veririz. Üzerinde çalışmamızı tamamladığımızda, kullandığımız zemini sayfa dışına taşırarak, kesim paylarını verebiliriz.

• Ayrıca, yapılacak iş çok sayıda sayfa içeriyorsa, sayfaların birlikte basılacağını hesaba katarak, yan yana gelecek şekilde uygulama yapmamız gerekir.

• Sayfa düzenleme programları örneğin QuarkXpress bunu " bitişik sayfa" modunda yapar. Bu bize, kesim paylarını sağ ve sol sayfa mantığına göre uygulamamızı gerektirir, dergi, tanıtım föyleri, kitap ve benzeri çoklu sayfalarda, sayfa numarası sırt payları ve kesim paylarını nasıl vereceğimizi gösterir.
Kağıt boyutları:
A Serisi (mm) B Serisi (mm) C Serisi (mm) 4A0 1682 × 2378 - - - - 2A0 1189 × 1682 - - - - A0 841 × 1189 B0 1000 × 1414 C0 917 × 1297 A1 594 × 841 B1 707 × 1000 C1 648 × 917 A2 420 × 594 B2 500 × 707 C2 458 × 648 A3 297 × 420 B3 353 × 500 C3 324 × 458 A4 210 × 297 B4 250 × 353 C4 229 × 324 A5 148 × 210 B5 176 × 250 C5 162 × 229 A6 105 × 148 B6 125 × 176 C6 114 × 162 A7 74 × 105 B7 88 × 125 C7 81 × 114 A8 52 × 74 B8 62 × 88 C8 57 × 81 A9 37 × 52 B9 44 × 62 C9 40 × 57 A10 26 × 37 B10 31 × 44 C10 28 × 40
Tabaka Kağıt boyutları:

70 x100 cm
64x90 cm
57x82 cm
En yaygın bulunan kuşe kağıt gramajları
80 gr
90 gr
115 gr
135 gr
170 gr
200 gr
250 gr
300 gr
1. hamur
60-120 gr arası (10'ar gr artarak devam eder)

Forma-Montaj Tanımları

Forma
Çoklu sayfalar genel olarak forma diye adlandırdığımız bir düzende basılırlar. Forma diye adlandırılan işlem, bir tabakanın katlanarak sayfaların üst üste gelmesidir.
Montaj1.gif

Montaj4.gif

Katlama biçimi ise bir işin forma ve montajının nasıl olacağını belirler. Örneğin bir tabaka kağıda sırası ile 3'e katlayalım ve üst üste gelen sayfaları numaralandıralım. Tabakayı tekrar eski haline getirdiğimizde yan yana gelecek sayfaları görebiliriz.

Katlama biçimleri
katlamabicimleri.gif

İşinizin durumuna göre farklı katlama biçimleri uygulayabilirsiniz. Belli bir gramajın altında ise dikkat etmenize gerek yok ama daha fazla ise, katlamaların olduğu bazı bölümlere dikkat etmeniz gerekecek.
İlk iki katlama biçiminde ok ile gösterilen kenar, diğer sayfaları da içine alacağı için 1-2-3 mm kalınlığında olabilir. Özellikle karton türü bir malzeme kullanmanızı gerektirecek bir iş yapıyorsanız bunu asla unutmasanız iyi olur .. :)
Yaygın olarak kullanılan katlama biçimleri:
katlamabicimleri2.gif

Montaj
Tek yüz montaj
Çoklu sayfa uygulaması yaparken dikkat etmemiz gereken başka bir konu ise montaj biçimidir. Eğer bilgisayarımızda bir işin sayfalarının yan yana (bitişik) gelecek şekilde uyguluyorsak montaj biçimi nasıl olacağını öğrenmemiz gerekir.
Montaj2.gif

Eğer montaj biçimine biz karar veriyorsak buna uygun yapmalıyız. Kısaca şöyle diyebiliriz, bir kağıdı nasıl katlayacağına karar vermek onu hangi düzende forma olacağı ve nasıl basılacağını da belirlemiş oluruz. Belirlediğimiz montajlarda ve forma düzeninde hazırlanan işimizin montaj bilgilerinde ortaya çıkar yalnız montajı yaparken ya da yaptırırken uymamız gereken bir konu vardır.
İşimiz ister çoklu sayfa (forma düzenli) isterse tekli sayfa içersin baskı aşamasında baskı makinaların basamadığı alanlar vardır.
Genel olarak 1 cm olan bu alana "makas payı" denir. Bunun dışında "etek payı" ve "sağ-sol kenar payları" nın ortalarına "baskı rehberleri" yer alırlar.

Baskı rehberleri her renkte baskı makinalarının doğru baskı yapıp yapmadığını denetlemeye yararlar. Baskı rehberinde tüm renkler (ana ve ara renkler) ve gri skalası bulunur.
[FONT=Verdana, Tahoma, Geneva, Arial] Revoltalı Montaj[/FONT]
Montaj3.gif

[FONT=Verdana, Tahoma, Geneva, Arial]Revolta, ön sayfa ve arka sayfanın birbirine 180 derece döndürülerek montajlanması işlemidir. Baskı sırasında tasarruf sağlar.[/FONT]​
[FONT=Verdana, Tahoma, Geneva, Arial]
revolta-ornek.gif
[/FONT]​
[FONT=Verdana, Tahoma, Geneva, Arial]Yukarıdaki broşür 4 renk baskı gerektiriyor. Tek yüz montaj ve baskı yapılırsa kapak ve iç kısım için 4 er ayrı kalıp yani 8 kalıp gerekiyor.[/FONT]​
[FONT=Verdana, Tahoma, Geneva, Arial]Oysa revolta baskıda, kağıdın bir yüzüne hem arka hem ön yüz basıldığı için, 4 kalıp yeterli oluyor.[/FONT]​
[FONT=Verdana, Tahoma, Geneva, Arial]Tabii önemli olan şey (neyse ki onu matbaacı halledecektir) önün arkasına yanlışlıkla yine önü basmamak :))[/FONT]​
[FONT=Verdana, Tahoma, Geneva, Arial]
revolta.gif
[/FONT]​

Baskı Tanımları

Tram
Bir resmi yada rengi baskı makinalarında basabilmemize yarayan noktalara tram denir. Günümüz teknolojisinde tramlar istenildiği türde kolaylıkla verilebiliyor. Tramlar genellikle Eliptik, Kare, Yıldız veya Çizgi seklinde olur.
TramBicimi.gif

Tramlar baskı aşamasında üstüste gelerek farklı renkler yarattığından elde etmek istediğimiz renklerin belirli açıları olmak zorundadır.
TramAcisi_cmyk.gif

Tram tanımları, değeri, sıklığı, biçimi ve açısı şeklinde adlandırılırlar.
TramAcisi.gif

Filmi hazırlanmış bir iş baskı ortamlarına taşınmada ilk adım kalıba aktarımdır.
KalibAktarim.gif
Gerek kalıba aktarım gerekse baskı aşamasında ard arda uygulanan transfer işlemleri işimizin bazı değerlerini kayba uğratır.
BaskiSekli.gif
Ayrıca kağıtlar arası farklılıklar bu kayıpları fazlalaştırır. Kağıtlar arası farklılıklar bize işimizi hangi tram değeri ve sıklığı ile filme aktaracağımızı belirler.
Çünkü kağıt emici bir özellik taşır.
Boyanın kağıda transferi sırasında işin içine ayrıca su girdiği için boya kağıt üzerinde yayılır. Bu yayılma özelliğinden dolayı her kağıdın özelliğine göre tram değeri ve sıklığı farklı olmak zorundadır.
Genel olarak kağıt cinsleri
  • Gazete,
  • I hamur,
  • Kuşe,
  • Karton

Bu kağıt çeşitlerine göre standart olmuş tram sıklıkları
  • Gazete için / 48 veya 54
  • I hamur / 60 veya 65
  • Kuşe / 70 veya 80
  • Karton / 48, 54 veya 60
Kağıt türüne göre tram seçiminin nedeni

Biliyorsunuz; ofset baskı, kağıda belirli aralıklarla boya basılması ile yapılır.
Farklı kağıt cinslerinin boya emme derecesi de farklıdır. Mesela 3. hamur çok emer, kuşe ise az...
tram.gif

Kağıt emici bir malzeme, boya da bir sıvı olduğuna göre, baskının sorunsuz olması için tramının büyüklüğüne ve sıklığına dikkat edip bir denge kurulması gerekir.
Üstteki resimde, Kuşe ve 1. Hamur kağıda 70'lik, 60'lık ve 54'lük tramla yapılacak baskının olası sonuçları gösterilmiştir. Gri bölgeler, kağıdın emmesi yüzünden boyanın dağılacağı bölgelerdir.
Gördüğünüz gibi emilen boya çevreye yayılır. Bu da baskının "çamur" gibi görünmesine olmasına yol açar...
Bu nedenle emiciliği yüksek (yani daha kalitesiz) kağıda yapılan baskılarda kullanılan değerler daha düşüktür. Noktalar birbirinden daha ayrı durmalıdır ki, emilme olup boya dağıldığında bile resim çok bozulmasın...

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
igoala....

bunu neden sordugunu acıklarsan bence daha cok yardımcı olabılırz

igoala

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
igoala....

bunu neden sordugunu acıklarsan bence daha cok yardımcı olabılırz

:cool1:Kitap hazırlıyorum, sayfaları ve kapağı tasarlıyorum. Paylarını bırakıyorum ama Corel de yaptım şimdiye kadar.
Artık Quark kullanmak istiyorum. Ama quarktan baskıya yollamaya çekiniyorum.
Problem çıkması açısından. Benim tasarımdan sonra neler yapmam gerektiğini öğrenmek için sordum.
En azından basit işlerle Quark'a başlamalıyım diye düşündüm.

Sana o kadar çok teşekkür ederim ki...:)
Beklerdiğim cevaptan çok çok daha fazlasını buldum burada...
Ayrıca bu kadar açıklayıcı bir cevap umarım benden başka bir çok kişinin işine yarayacaktır.
Yardımın için tekrar tekrar saol.
:))

Moderatör tarafında düzenlendi:

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
iagola....
bence bu işi başından alalım. dergi veya kitap hazırlayacaksan bence indesign a basla yol yakınken. quark ta bu iş için iyi ama indes kadar iyi değil. hem öğrenmesi de çok kolay. çünkü arayüz ve çoğu özellik photoshop ile aynı.

öğrenmeye baslıyorsan bunu bence düsün.

akirez verdiğin bilgiler harika. eline sağlık ama bu bilgileri temel tasarım baslığında sunsak daha iyi olur diye düsünüyorum

kara kule

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
konu iyi bir eğitsele durumuna gelmiş. teşekkürler

karmaskesi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
verdigin bilgiler çok güzel ve yararlı tşk. ederim

igoala

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
İn desing ve quark mantığı tamamıyla aynı mı?
Ben hiç Quark bilmiyor değilim .İçeriğine göz aşinalığım var. Ama in desing ile kitap hazırlarsam matbaalarda zorluk çıkmaz mı? İn desinin Quarka göre farklılıkları daha çok da artıları hakkında bilgi verebilir misin? Ve in desing ile ilgili kaynak problemi var. (ingilizcem yabancı kaynaklar için ne yazık ki yeterli değil.) Ama zaten aklımda In desing de var... Bilmem ne yapsam ki?...

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
iagola....
hiç tereddut etmene gerek yok quarkla mantık aynı
photoshop ıle 100 % uymlu.
baskıya gondermek mı cocuk oyuncagı
yapıyorsun pdf harıka bı sekılde basılıp kıtabın gelıyor
bence hıc zaman kaybetme
ac bı indes i

azıcık kurca

forumda indes bolumune
aklına takılan herseyı sor yaz

eger ış yapmazzsan ve sormazzsan hıc bırını ogrenemezzsın

laf aramızda buradan daha ıyı ve kalıtelı kaynak bulamazzsın.....
bunu herkese soyle :p

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
pişman olmayacaksın...
her konuda konu acman sormanı beklıyorum
kolay gelsın sımdıden arkadasım

aysgl

🌟Usta Tasarımcı🌟
açıklama çok iyi işime lazım olcak çok tşk ederiz..

nisay2

🌱Yeni Üye🌱
akirez oncelikle tesekkür ediyorum . müthiş birşey ama resimler gitmiş linkleri yenileyebilirmisin. Resimlerle metin biribiriyle ilişkili resim olmadan tam olarak anlaşilmiyor. şimdiden teşekkürler

SEKSU

🏅Acemi Tasarımcı🏅
kahrolsun Quark dusmanlari! kitap Quarkta hazirlanir be kardsesim!