Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Quark Türkçe karekter sorunu Yardım Lütfen

silver_grafik

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.teknosg.tr.cx
Arkadaşlar 1 şiir kitabı hazırlıyorum
E-Kitap olcak (Belki ilerde bastırırım) fakat bir sorunum var
Quark Türkçe karekterleri algılamıyor
Diğer programlarda böyle 1 sorunum yok fakat quarkın bu sorununu aşmam lazım
Yardımcı olursanız sevinirim

[Quark 6.0 kullanıyorum]

Son düzenleme:

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
kullandığın karekteri adını be mac veya pc kullanıp kullanmadığını öğrenebilirmiyim?

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
baska bir grafik programı kullanıyor musun mesela corel ya da freehan gibi. aynı karekter onlarda da mı türkçe sorunu veriyor eğer veriyorsa arial karekterinde problem olabilir.

başka karekterleride denemeni isteyeceğim. mesela times gibi

eğer bunlarda da problem veriyorsa sorun quarkda demektir. yazdığın yazılaın türkçe olup olmadığını quarkdaki metin ayarlarında bi kontrol eder misin

silver_grafik

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.teknosg.tr.cx
Corel ve photshopta böyle bir sorunum yok sadece quarkta yapıyor. Aynı fontlar diğer programlarda normal bir şekilde çalışıyor.
Ewet times'de de aynı problem var ama diğer programlar böyle birşey yapmıyor.

aDoBe ilgin için çok teşekür ederim

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
Corel ve photshopta böyle bir sorunum yok sadece quarkta yapıyor. Aynı fontlar diğer programlarda normal bir şekilde çalışıyor.
Ewet times'de de aynı problem var ama diğer programlar böyle birşey yapmıyor.

aDoBe ilgin için çok teşekür ederim

rica ederim... ben quark kullanıcısı değilim... ama e-kitap için quark kullanmak zorunda değilsin onu belirteyim :))

wordde bile yapabilirsin bunu

gezici11

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Quark Xpress 6 Arial fontta Türkçe karakterleri görmez.
Times New Roman ve benzeri karakterlerde de sorun yaşatır.
Türkçeleştirilmiş farklı fontlar ile çalışmanı öneririm. Font istersen PM at göndereyim. Windows XP de Adobe Type Manager 4.1 ile sisteme tanıtacağın T1 fontlar işini görür. İnternette bolca bulabileceğin 000 ile başlayan Türkçeleştirilmiş fontlarda Quark 6 ve 6.1 ile sorunsuz çalışır.

Arial ile çalışmak zorundaysanız Quark 7.3 kullanın. Onda bir sorun yaşamazsınız. Quark 7.3 sürümünde Unicode fontları desteklediğinden Arial ve benzeri fontları Türkçe karakter problemi yaşatmadan çıktıya verir. 7.3 sürümünde Türkçe karakter sorunu olan fontları da FontLab ile kolayca düzeltebilirsin. FontLab ile düzeltilmiş fontalar (TrueType) hem Mac hem PC de sorunsuz çalışır.

İlk olarak aklıma gelenler bunlar. Sorunu çözemezsen ek fontlar verebilirim.

EK olarak:
Quark Xpress 7.3 Multilanguage Türkçe tireleme desteği veriyor. Bununla birlikte resimleri Quark üzerinden Photoshop açmadan düzeltebiliyorsun. Efekt uygulayabiliyorsun. Resim ve alanlara transparan özelliği katabiliyorsun. Windows Vista ile sorunsuz çalışabiliyorsun. Bu nedenle 6.0 daki sorunu düzeltmek yerine 7.3 e kanatlanabiliyorsan kanatlan derim. :)

redpepper

🌱Yeni Üye🌱
Ben Quark 6.3te Türkçe karakter sorunu yaşıyorum. Nasıl aşabilirim? Yardım edebilecek arkadaşlar var mı?

karizma_09

🌱Yeni Üye🌱
Türkçe karakter kullanmak gerekir örneğin TR Arial gibi...

matmazel

🌱Yeni Üye🌱
bu sorunu yeni bilgisayarımda (imac) bende yaşıyorum dil seçimiyle ilgili olduğunu buldum deneyebilirsiniz

poseidon

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
positivedesign.webs.com
ayni sorun bende de var, quarkxpress bazi fontlar turkce olmasina ragmen gormuyor... bi cozum bulamadim tek care sanirim karakterlere cengellerini eklemek...

ayayse

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar Quark 7.3 nasıl edinebilirim yardımcı olursanız sevinirim