Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Resimi yana sığdırmak

baranbeyy

🌟Usta Tasarımcı🌟
Arkadaşalar indesing hakkında hiçbir bilgim yok uğraş uğraşa çözmeye çalşıcam ve yapmam gerekende bir dergi var.Sorum Şu aşağıdaki resimde bir resim ve üstünde resim var resim yazının üstüne geliyor.yazıları sola sıkıştırıp resmi ise o olan yerde bırakmak istiyorum.Sunuşları bilirisiniz.O şekilde yardımcı olurmusunuz
001nb1.jpg

Benzer konular

bygrafiker

🌟Usta Tasarımcı🌟
Ctrl + Alt + W kombinaosyonuya Wrap Text Arround Paneli Açıp. Wrap Arround bounding box seçeneği tıklarsan olur. butonnların üzerinde mousu getirirsen isimleri çıkar. kolay gelksin iyi çalışmlar. bu arada resim seçili halde olacak paragraf ayarlanı da window menusunden paragraf paletini açarsan yapabilirsin.

Son düzenleme:

baranbeyy

🌟Usta Tasarımcı🌟
Peki mavi olan yerler kenar boşlukarı matbaa da kesim için uygun değilmi?

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
Resimle anlatmak istedim baranbayy, umarım işine yarayacak.
Kolay gelsin.
Kenar boşlukların da iyi görünüyor iplik dikiş olacağını tahmin ederek söylüyorum.
Ama sağ sayfa için sola, sol sayfa içinde sağa daha fazla pay verirsen daha okunaklı olur kanaatindeyim.

picture1hv0.jpg

Saygılarımla

bygrafiker

🌟Usta Tasarımcı🌟
indesignede sayfa açılırkern traşpaylarını verebilirsin. yada sayfa açıkken File Document setup ı tıklayıp ordan more options seççeneğini aktif hale getirdiğin zaman aşağıda bleed yazan yere 3 mm yazarsan her taraftan traj paylarını da ayarlamış olursun. işi traşa taşırarak çalışırsın daha kolay olur örneğin derginin kesilmiş hali 21x29,7 ise + 3 mm(en az) traş payı verirsen yeterlidir.

baranbeyy

🌟Usta Tasarımcı🌟
Arkadşlarım çok teşekkür ederim.Çok iyisiniz.Benim burada (tokat'ta) indesing i öğrenme gibi bir şansım yok.Ama hiçte bilmiyoum.Bir şeyi öğrettiniz.Umarım tamamen öğrenirim.Başınızı sık sık ağrıtıcam çok tşk.Alllah razı olsun

bygrafiker

🌟Usta Tasarımcı🌟
soruların oldukça bu konu altında yazmaya devam edebilrisin. elimizden geldiğince yardımcı olacağız inşallah. indesigne ile 3 ay önce tanıştım tüm dergilerimi onunla yapıyorum çok büyük bir velinimet. çalışırken öğreniyorsun zaten.

baranbeyy

🌟Usta Tasarımcı🌟
indesignede sayfa açılırkern traşpaylarını verebilirsin. yada sayfa açıkken File Document setup ı tıklayıp ordan more options seççeneğini aktif hale getirdiğin zaman aşağıda bleed yazan yere 3 mm yazarsan her taraftan traj paylarını da ayarlamış olursun. işi traşa taşırarak çalışırsın daha kolay olur örneğin derginin kesilmiş hali 21x29,7 ise + 3 mm(en az) traş payı verirsen yeterlidir.

Kardeşim dediğin şekilde böyle oldu.Dergim Bittiğinde A4 bir degi olacak yazılarda kaybolma kesilme olmaz değilmi?

02zh8.jpg

yADA şöyle sorayım Benim çalışacağım alan içtekimi ortadakimi baştaki çizgimi

Son düzenleme:

bygrafiker

🌟Usta Tasarımcı🌟
dıştaki kırmızı çizgi traş payıdır. ortadaki siyah ise senin sayfandın yani o çizgiyi geçen yerler traş alınınca gidecektir sadece o çizgi içindekiler kalacak. Ortadaki pembe çizgi ise marj payındır. yanı yazılarının içinde olacağı bölüm. onu mizanpajına göre ayarlamlısın yaptığın işin sayfa sayısına göre hatta tel dikiş mi amerikan ciltmi olacağına göre marjlarını ayarlamalısınki katlamalarda yazıların ortadan kaybolmasın. bu arada traş çizgin çok geniş oldu onu 3 mm yapsan daha iyi olur.
Kolay gelsin.

Bide cetvell üzerinde sağ tıklayıp milimetreyi seçersen daha iyi olur ölçülerini daha rahat görürsün.

baranbeyy

🌟Usta Tasarımcı🌟
World Belgesinde Hazırlanmış bir dökümanım var (resimde görüldüğü gibi). Bunun kılavuz çizgilerini kaybetmeden yani o şablonu bozmadan nasıl alabiliriz?
91763500gw7.jpg

bygrafiker

🌟Usta Tasarımcı🌟
Pdf Olarka Kaydetmen gerekiyor onu. Bunun İçinde Adobe Reader 8.0 kurulu olması gerekiyor word de onun menusede ekleniyor kurulmasıyla birlikte sonra sayfayı pdf yapıp indesigne ye çağırıyorsun.

baranbeyy

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bütün sayfalar bu düzeneği uygulamak istiyorum.Yani bütün sayfalarda bu dizayn olacak.Bunu nasıl yapcağız.?

04zs3.jpg

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
Page bölümünde Master Page olarak hazırladıktan sonra, Insert Page komutuyla sayfa sayısı kadar çoğaltabilirsin. Eğer ki bir değişiklik gerekirse Master Page deki dökümanına uyguladığında tüm sayfalarda aynı değişiklik otomatik olarak uygulanacaktır.

Saygılarımla

baranbeyy

🌟Usta Tasarımcı🌟
ok ONUDA YAPTIM çok teşekkür ederim.Ama world belgesini pdf ye çeviremedim
,

Tamamdır onuda hallettim teşekkürler

sayfayı numaralandırıyorum ama kenarlarında stroke oluyo yani çizgi onu nasıl kayederiz arkadşlar?

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
sayfayı numaralandırıyorum ama kenarlarında stroke oluyo yani çizgi onu nasıl kayederiz arkadşlar?

Baran bey, istersınız ben size kendim kaç tane yaptığım mizanpaj ve arka zemin uygulama gostererim...belki size yardımcı olucak

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
MAvi çizgiler size korkutmasinlar, onlar varken çalışmanız daha temiz olacak..sayfanız içinde pembe bir kare var bu bizim çaılıma yeri yani text bölgesi olabilir, text onun dışında kaçmamısı lazim. ama dergi için ilk önce A-master, A-master copy, B-master yapması lazim daha rahat çalışırsınız! arka zemin için ve sayfa numera için.
İşte kaç tane çalışmalarım acemi işler ama kursta yatığım zaman.
31733634kv4.jpg

41476828dl9.jpg

16989674ki0.jpg

75444565vt1.jpg

umarın size yardımcı olur...

baranbeyy

🌟Usta Tasarımcı🌟
Verdiğiiz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.Sabah indesing hakkında hiçbirşey bilmiyordum.Ama şimdi hiç değilse birşeyler yapabildim.Çok teşekkürler.

Az önce stroke olayında dediğim gibi çizgilere bi bakmanızı istiyorum benim tereddür ettiğim bunlar

haziaz4.jpg

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
A-master 2 kere tıklıyorsunuz karşınıza 2 sayfa çilıcak
Sayfa d,saynı yapıyorsunuz(ama once sol sayfasına yapın sonra bütünü seçip copy alıyorsunuz, sağ sayfınıza yapıştırıyorsunuz) boyle yalıması lazim çunku belki her hangi sayfa reklmaiçin kullanıcaksınız
52486922vp4.jpg

Type Tool (T) küçük bir yazı alanları açiyoruz daha sonra bir şeye basmadan menuda Type - İnsert Spesial Character - Auto Page Number
A harfi çikar, daha sonra copy alıp sağ sayfayı taşıyoruz.
10960408bg3.jpg

daha sonra A1 2kere tıklayarak öylece A-masterden çikıyorum.
53074870yk4.jpg

Umarım istediğiniz budur