Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

rgb den cmyk ya geçiş sorunu

xny

🏅Acemi Tasarımcı🏅
merhaba.yaptığım digital çalışmalarımı çıktı almak istiyorum.ancak çalışmalarımın hepsi rgb.photoshopta cmyk moduna çevirdiğim çalışma ve rgb modunda yaptığım çalışma aynı renkte gözüküyor .çalışmayı kaydedip resim gösterme programıyla açtığımda.cmyk daha parlak gözüküyor.
cmyk daki parlaklık çıktıyı alınca düzelicekmi?
yada rgb deki renkleri bozmadan nasıl baskı alabilirm ?
ve son olarak cmyk ve rgb modunda çalışırken renk farkını (kaydetmeden) nasıl görebilirim ? :)

Benzer konular

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️
cmyk daha parlak olmaz, rgb daha parlak olur. rgb den cmyk ya çevirince renklerin soluklaştığını gözlerinle görebilirsin.

Olsinwe

🌟Usta Tasarımcı🌟
Çıktı alcağından bahsetmissin nasıl bir çıktı djital baskımı ofset baskımı yoksa normal bildiğimiz prova çıktımı detaylı bilgi verirsen yardımcı olabilirim.

xny

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yAbb1.jpg

hp inkjet ile yazdırıcam .işin garibi resimleri acdsee ile açtığımda başka, windows resim gösterici ile açtığımda başka gözüküyor .bunları acdsee ilegörüntüledim bu şekilde çıkıyor.

xny

🏅Acemi Tasarımcı🏅
7 yıldır fotoşop kullanıyorum ancak hep dijital ortamda çalıştım.ilk defa baskı alıcam ve en temel sorunlardan birini yaşıyorum.ama ona bile cevap bulamıyorum.demek ki ileri seviye bir soru sorsam yandık.

rhinokurt

🌟Usta Tasarımcı🌟
Harici resim göstericiler genelde CMYK renkli resimleri farklı gösterirler. Yazıcı çıktısında da farklı çıkma ihtimali var. Bu yüzden CMYK işinizi Photoshop'tan çıktı almalısınız. Birde yazıcı kartuşundaki renkler yüzünden de farklıklıklar olabilir.

RGB renkleri illaki değişir. Ama farkı azaltmak için resmi işlemeniz lazım. Photoshop'ta resmi işleme komutları Menüde Image>Adjustment sekmesinde bulunur. Herbirini kullanmak tecrübe ister.

Resim işlerken ekrana bakmakla yetinilmez resmin içindeki rengin sayısal değerlerine bakılması lazım. Mesela sarının içinde siyah gereğinden fazla ise ekranda istediği kadar temiz sarı gözüksün çıktı kirli olacaktır, mesela pembe mor çıktıysa pembenin içindeki maviyi azaltmak gerekir.

RGB modda çalışırken CMYK halini görebilmek için:
Menüden Proof Setup >working CMYK
Wiew> Proof Colors

Resim işleme ileri seviyede bir konudur. Gazete ve dergilerde, büyük yayınevlerinde bu işin uzmanları vardır. Özel, renkleri kalibre edilmiş monitörler kullanırlar.

Son düzenleme:

xny

🏅Acemi Tasarımcı🏅
teşekkür ederim :)