Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

RGB den CMYK dönüşümde istenmeyen renk değişikliği

lamprey

🌱Yeni Üye🌱
Herkese merhaba,
Işık mikroskopuna monte dijital fotoğraf makinesiyle çektiğim fotoğraflarda photoshop'ta CMYK ya dönüştürünce fotoğrafların monitördeki görüntüsüne ciddi renk değişimi oluyor.Bunu önleyebilmek için ne yapmalıyım ?..Forumda, olup-biten bu değişimi anlatmak güç,üstelik ben grafik bilgisi olan biri de değilim.İşim mikroskop kullanarak insan tümörlerinin tanım ve sınıflamasını yapmak (Patoloji). Bu konuda kullandığım sistemi ve fotoğraf sonuçlarını yerinde görüp,bana yardımcı olabilecek bir arkadaş gerekiyor.İstanbul'da, İst. eğitim hastanesinde görevliyim.
Teşekkürler.

Benzer konular

colortone

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba,
Color Space Fundamentals
linkinden de göreceğiniz gibi CMYK renk Gamutu RGB ye göre daha dar bir alanı kapsamakta.
Eğer sıfır sapma ile bir çevirim bekliyorsanız imkansız.
Photoshop'ta RGB-CMYK çevirimi ile ilgili çevirim ayarlarınızı olabilecek iyi bir şekilde ayarlayıp CMYK ya çevirdiğiniz görsellerde kısmi renk rötuşları ile sapmaları azaltabilirsiniz.
Kolay gelsin

lamprey

🌱Yeni Üye🌱
Teşekkürler...

Merhaba Colortontone,

İlgine teşekkür ederim.
Fotoğrafları RAW formatında çekmeyi denedim ve CMYK çevriminde ekranda renk değişimi olmadı.Bu iyi,ancak,çekilecek fotoğraf sayısı yüzlerce olduğundan ciddi zaman kaybı ve depolamada yer sorunu olacak.Başka çarem yok anlaşılan.

Tekrar teşekkürler.

dr Erol Bozkurt.

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Merhaba Colortontone,

İlgine teşekkür ederim.
Fotoğrafları RAW formatında çekmeyi denedim ve CMYK çevriminde ekranda renk değişimi olmadı.Bu iyi,ancak,çekilecek fotoğraf sayısı yüzlerce olduğundan ciddi zaman kaybı ve depolamada yer sorunu olacak.Başka çarem yok anlaşılan.

Tekrar teşekkürler.

dr Erol Bozkurt.

Erol Bey, RAW formatının sensör üzerine düşen ham görüntü olduğunu hatırlatmak isterim.

Bunun anlamı şu, çekimden önce makinenizde diyafram, enstantane, beyaz dengesi ayarlarının yapılmamış hali.. RAW formatında kaydedilmiş görüntünün ayarlarını sonradan yapma olanağı sunulması..

Buradan yola çıkarak; ışık ayarlarının, özellikle renk dengesi (white balance) ayarının doğru yapılamıyor olma ihtimali aklıma geliyor. Farklı ayarlarla çekim yapmayı denerseniz, RAW formatıyla ve büyük dosya ebatlarıyla uğraşmanız gerekmeyebilir..

Kolaylıklar diliyorum.

lamprey

🌱Yeni Üye🌱
Teşekkürler..

Skyfox kardeşim,

İlgine teşekkür ederim.Ben de beyaz dengesinde sorun olduğunu düşünmeye başladım.Bununla ilgili denemelerim olmuştu, ancak daha fazla deneme yapmam gerecek sanırım.
Selamlar,

erol.

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Skyfox kardeşim,

İlgine teşekkür ederim.Ben de beyaz dengesinde sorun olduğunu düşünmeye başladım.Bununla ilgili denemelerim olmuştu, ancak daha fazla deneme yapmam gerecek sanırım.
Selamlar,

erol.

Çektiğiniz fotolardan RAW ve JPG formatında iki örnek görmek isterim..

Belki (umarım) yardımım dokunur..

lamprey

🌱Yeni Üye🌱
Selam,

Beyaz ayarını deneyerek değiştidim ve RAW'a gerek kalmadan JPEG ile renk kayması olmadı.Şimdilik sorun yok gibi,ancak farklı fotoğraflarda (farklı ışık ve renk içeren) da işe yarayıp yaramayacağını görmem lazım.
İlgine teşekkürler.

Erol Bozkurt

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Erol Bey sevindim hallettiğinize..

Kolaylıklar diliyorum.. :)

M.gebes

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.mehmetgebes.com.tr
ister istemez değişecektir. ama söyle bir durum daha var ekran kaliprasyonu dediğimiz olay olursa ekrandaki renk modu rgb baskıdakine göre daha yakın tonlarda yada birebir aynısını görürsünüz .

örnek corel de blue nun mor gibi görünmesi buna verebileceğim en basit ornektir.