Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Sayfa alanı dışına konulan nesnelerin diğer sayfalarda gözükmemesi

agra

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar başlıkta sorunu doğru ifade edebildimmi bilmiyorum ama amacım şu: corel içinde sayfa alanı örneğin a4 ün dışındaki yazdırılmayan boş alan var. O alana attığım bir nesnenin diğer sayfalarda gözükmemesini istiyorum bu nasıl ayarlanıyor?

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Şuanda konumum itibari ile ayar olarak bakıp söyleyemeyeceğim, hem zaten hiç böyle bi ihtiyac duymadım ama bi bakarım varsa burdan yine paylaşırım.

Şuan için en kolay yöntem; sayfa dışındaki nesnelerin tamamını sayfa içinden bir nesne ile gruplamamaktır (ctrl+g).

tarzan45

🌟Usta Tasarımcı🌟
Ben de tam tersi bir problem yaşıyorum.
Yani nesneyi sayfanın dışına aldığımda, başka sayfalara geçince orada görünmesini istiyorum ama görünmüyor.
Bu konuda bir ayar var mıdır?
Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim....

agra

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Ben de tam tersi bir problem yaşıyorum.
Yani nesneyi sayfanın dışına aldığımda, başka sayfalara geçince orada görünmesini istiyorum ama görünmüyor.
Bu konuda bir ayar var mıdır?
Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim....

bekliyoruz yardım ama gelmedi. ilgi çeken bir olay değil galiba.

cadolosun

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Onur beyin söylediği gibi oluyor bu olay.Eğer coreldraw da bir sayfa içerisinde birden fazla page açacaksanız diğer sayfada gözükmesini istemediğiniz objeleri guruplandırmanız gerekmektedir.Diğer işlem içinde tam tersi uygulama gerekir.Anlaşılmayan bir nokta olursa yardımcı olmamız için yeniden yazarsını..İyi çalışmalar..

özgüll

👑Efsanevi Grafiker👑
Enteresan bir durum, bende diğer sayfalarda dediğiniz gibi A4 dışında kalan nesneler (gruplandırılmamış haldeler) gözükmüyor. En son yaptığım ayar fabrika ayarlarına geri döndürmek olmuştu.

GReeD

🌱Yeni Üye🌱
Her şeyin bir yolu yok demekki corelx4 'te böyle bir yol yok agra mecburen çıkıyor sayfa içine alman lazım çıkmasını istemiyorsan alamıyorsan çıkmasına katlanacaksın ben eğitim gördüğüm ögretmenimi aradım çaresi yok dedi ben onun yalancısıyım :)

tarzan45

🌟Usta Tasarımcı🌟
Her şeyin bir yolu yok demekki corelx4 'te böyle bir yol yok agra mecburen çıkıyor sayfa içine alman lazım çıkmasını istemiyorsan alamıyorsan çıkmasına katlanacaksın ben eğitim gördüğüm ögretmenimi aradım çaresi yok dedi ben onun yalancısıyım :)

Benim bilgisyarımda herhangi bir ayar yapmamış olmama rağmen sayfa dışına attığım bir cisim, diğer sayfalara geçince kayboluyordu. Açılışta F8'e basıp corel draw ayarlarını sıfırlayarak düzelttim. Bu da demek oluyor ki bu bir şekilde yapılabilen bir ayar. Ben de nasıl geri döndürülebileceğini bilmiyorum ama bence öğretmeniniz yanılıyor... Bulunca nasıl ypaılacağını da yazacağım herkese kolay gelsin...

agra

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Benim bilgisyarımda herhangi bir ayar yapmamış olmama rağmen sayfa dışına attığım bir cisim, diğer sayfalara geçince kayboluyordu. Açılışta F8'e basıp corel draw ayarlarını sıfırlayarak düzelttim. Bu da demek oluyor ki bu bir şekilde yapılabilen bir ayar. Ben de nasıl geri döndürülebileceğini bilmiyorum ama bence öğretmeniniz yanılıyor... Bulunca nasıl ypaılacağını da yazacağım herkese kolay gelsin...

bencede öyle. özetlersek bazıları sayfa dışındaki nesnelerin diğer sayfalarda görünmesinden şikayetçi (benim gibi) bazılarıda görünmemesinden şikayetçi. bu corelde kendiliğinden değişen yani corelin programlama kuralları harici kendi kendine değişen bir özellik olmasa gerektir diye düşünüyorum.

serahid

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar sorun halen çözümlenmediyse ben çözümünü buldum..
corelde options yapıp. GENERAL bölümde sag tarafta "show overprints" seçeneği işaretliyse diger sayfalarda sayfa dışındaki nesneler gözükmez.
ama işaretli değilse sayfa dışındaki nesneler gözükür..

agra

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar sorun halen çözümlenmediyse ben çözümünü buldum..
corelde options yapıp. GENERAL bölümde sag tarafta "show overprints" seçeneği işaretliyse diger sayfalarda sayfa dışındaki nesneler gözükmez.
ama işaretli değilse sayfa dışındaki nesneler gözükür..

kardeş show overprints x4 te dediğin yerde bulamadım versiyon farkımı acaba?