Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Sizce Bu Fotoğraf Ne Anlatıyor ?

drawsever

🌟Usta Tasarımcı🌟
resim miydi, fotoğraf mıydı tartışmasını her yerde, her zaman görüyorum. baştan söyleyeyim ben "fotoğraf" diyenlerdenim ama, "resim" diyenlere de "aaa.. bak resim dedi, resim dedi" diye taarruza kalkanlardan da değilim.

şöyle bir durum var ki, "illa ki fotoğraf denecek" diyen arkadaşlarımız ne düşünür bilemem; şu an önümde Canon DSLR fotoğraf makinesinin kullanma kılavuzu duruyor. okuyorum ve kitapçığın hemen her yerinde "resim" sözcüğünü görüyorum. eğer elinizde bu kullanma kılavuzundan varsa açıp bakabilirsiniz. fotoğrafa her yerde resim demişler. aynısı nikon için de geçerli.

hemen birkaç örnek de vereyim;

Canon EOS 1000D Kullanma Kılavuzu,

sayfa 37: ... deklanşöre yarım bastıktan hemen sonra tam basıp resmi çekerseniz, kamera resmi çekmeden önce kısa bir an bekleyecektir.

sayfa 11: Resimlerin kameradan izlenmesi

sayfa 11: Kolay resim baskısı

sayfa 10: Grup içinde kendi resminizi çekin

sayfa 59: Flaşlı resim çekmeden önce...

sayfa 64: Resim kayıt kalitesinin ayarlanması

sayfa 67: Resmi çekin.

sayfa 75: ... resimde noktacıklar ve karışıklıklar oluşabilir.

Yukarıdaki örnekler bir çırpıda gördüklerim. Daha yüzlerce var aynı şekilde yazılan. Şimdi saygıdeğer sanatçı arkadaşlar, bunu eleştirebiliyor musunuz? Yoksa makinenin özelliklerini öğrenme adına, kitapçığı okurken hiç dikkatinizi bile çekmeden geçip gidiyor musunuz?

Örneğin fotoğrafa "fotoğraf karesi" dendiğini hepimiz biliriz. "Fotoğraf karelerinde ölümsüzleşen doğal güzellikler" ya da "Aynı fotoğraf karesinde buluştular" gibi cümlelerin içinde sık sık duyduğumuz bir deyim. Oysa fotoğraf kare değildir, dikdörtgendir. O zaman neden "fotoğraf karesi" deyip duruyoruz?

Belki fotoğrafın erken dönemlerinde kare şeklinde çekilenleri olmuştur, ama bu geçmişte kalmıştır. Eğer buna "alışkanlık" diyecek olursak, aynı şekilde resim sözcüğüne de alışkanlık dememiz gerekir. Hatta eskilerin "suret" dediği dönemler bile olmuştur.

Türk Dil Kurumu sözlüğünü inceleyecek olursanız, resim sözcüğünün anlamlarından birinin "fotoğraf" olduğunu, resim çekmek sözcüğünün de "fotoğraf çekmek" olarak yazıldığını görebilirsiniz.

Özet itibariyle siz "basur oldum" diye doktora gidersiniz, ama doktorun gözünde "hemoroid"sinizdir. Hasta olarak sizin bu teknik terim ve ayrıntıları bilme zorunluluğunuz yoktur.

ByChief

🌱Yeni Üye🌱
dalga geçme amaçlı değil bu söylediğim ama biz burda iyiz gibi birşey olmuş

alican81

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
alt yapı eksikliği olduğunu gösteriyor buraya kanalizasyon şart :)

celikada

🌱Yeni Üye🌱
Bazen gerçek yeterince iyi değildir, bazıları fazlasını hak eder.
Acımasız Dünya'nın ahlakı şanstır. Bu Düzendeki Dünyanın İnsanlarına Şansı yok
Özellik lede Bu İnsanların