Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Sizce matbaa öğretmenliği okuyup Çok başarılı bir grafiker olabilir miyim?

oncorex

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.arascargo.com
Merhaba az önce google da grafik tasarımı aratırken sitenizi buldum ve tereddütsüz üye oldum:>Gerçekten çok kaliteli bir site olmuş.

Ben Meslek lisesi grafik tasarım okuyorum...Okulda pek fazla karakalem çalıştırmadılar bu seneye kadar da bunun öneminin farkında olamadım.:( Okulumuz matbaa öğretmenliğine puan veriyor.Bu sene orayı yazacağım...

Sizce matbaa öğretmenliği okuyup Çok başarılı bir grafiker olabilir miyim?Ya da daha da önemlisi grafiker olabilir miyim:sad:

Matbaa Öğretmenliği mezunu olarak yazıyorum.

Matbaa Öğretmenliği programı Dizgi, Baskı ve Repro adı altında Ana Bilim Dallarını barındırır. Bu ana bilim dalları'ndan Dizgi eğitimini alırsanız Baskıya hakim bir grafiker olmamanız için hiçbir sebep yok. Yetenek, Eğitim ve Birikim felsefesiyle olayı çözersiniz. İşin tekniğinden çok yaratıcılık gerektiren ve sürekli araştırma geliştirme ve koşmayı zorulu kılan bir meslektir grafikerlik. Bugün grafikerler ara eleman gibi muamele görmekte, fakat bir kurumun tüm kreatif çalışmaları temelde yine grafikerler elinden çıkmaktadır. Bu nedenle grafikerlik ciddi bir iştir. Hata kabul opsiyonelliği düşüktür.

Asıl mesele şudur ki; kendi çıtanızı olabildiğinde yükseltin; bu işin eğitimini ister güzel sanatlar fakültesinde, isterseniz teknik eğiim fakültesinde alın. Sonuçta varmak istediğiniz hedef belliyse Matbaa Öğretmenliği bölümü size hiçbir şey kaybettirmez. Tam tersine, birçok baskı grafik ve dizgi sorununu çözecek yeterliliğe kavuşursunuz.

Matbaa Öğretmenliği ile ilgili detaylı bilgi için şu linkleri inceleyin derim.
(Linkler bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle reklam amacı taşımamaktadır.)

https://www.tef.gazi.edu.tr/bolumler/matbaa/lisans.html
https://www.matbaaforum.org/
https://www.cemhasip.com/referanslar/
https://www.matbaaturk.org/

graffix

🌟Usta Tasarımcı🌟
Benim abim gazi teknik matbaa bölümünü bitirdi ajanslarda çalıştı matbaalarda çalıştı şu an büyük bir defter fabrikasında 2.500 lirayla müdürlük yapıo herşey biraz gayret birazda şans bahtın açık olsun

graphiquer

🌱Yeni Üye🌱
Yorumlarınız için çok teşekkürler.
Mutlu oldum:)

yaseminyesirgil

🌱Yeni Üye🌱
Allah aşkına, grafik sanatlar bölümünden yeni mezun olmuş ve bir iş nasıl çalışılır, net ebat nedir, kesimli ebat nedir, nasıl montajlanır hangi renk modunda çalışılır v.s. bütün bu dediklerimi bilen birini gösterin bana. (matbaa mezunları tasarım yapar artı bunların hepsini bilir ve işi sonlandırır montajını yapar matbaaya öyle gönderir. Grafik tasarım bölümünden mezun olmuş bir tasarımcı ise yaptığı işi rgb renk modunda, kesim paysız, yazıların kesime gideceğini düşünmeden çalışıp gönderir ayrıca tiff ten jpg tende anlamaz.)
Şimdi piyasada hangimiz avantajlıyız onu söyleyin bana. Tabi sizin diplomanızda güzel sanatlar bölümü mezunu yazıyor bizimkinde matbaa öğretmenliği.. Ama ne bildiğini sorunca onlara koca bir sıfır görüyor işveren...

taddes

🌱Yeni Üye🌱
bakıyorumda herkes iyi güzel birşeyler yazmış.ama arkadaşlar iş kişinin kendinde bitiyor...kendini geliştirmedikten sonra hangi eğitimi alırsa alsın sonuç sıfır.yasemin arkadaşım sana sonuna kadar katılıyorum.ben de bir Matbaa Öğr. mezunu olarak suan özel bi sektörde grafikerlik yapıyorum bazı ajanslardan öyle işler geliyoki diyorsun bunu yapandamı grafiker. işin ne taşması var ne renkleri cmyk vs. vs.iş verenin derdi işim görülsünde nasıl olursa olsun...çok iyi grafikermi olmak istiyorsun matbaa eğitimi şart arkadaşım

graphiquer

🌱Yeni Üye🌱
Allah aşkına, grafik sanatlar bölümünden yeni mezun olmuş ve bir iş nasıl çalışılır, net ebat nedir, kesimli ebat nedir, nasıl montajlanır hangi renk modunda çalışılır v.s. bütün bu dediklerimi bilen birini gösterin bana. (matbaa mezunları tasarım yapar artı bunların hepsini bilir ve işi sonlandırır montajını yapar matbaaya öyle gönderir. Grafik tasarım bölümünden mezun olmuş bir tasarımcı ise yaptığı işi rgb renk modunda, kesim paysız, yazıların kesime gideceğini düşünmeden çalışıp gönderir ayrıca tiff ten jpg tende anlamaz.)
Şimdi piyasada hangimiz avantajlıyız onu söyleyin bana. Tabi sizin diplomanızda güzel sanatlar bölümü mezunu yazıyor bizimkinde matbaa öğretmenliği.. Ama ne bildiğini sorunca onlara koca bir sıfır görüyor işveren...

İşte bu ya.:))
Harika :))

melodixx

🌱Yeni Üye🌱
meraba.ben yeni üye oldm.sormak istediim bişey war.sayısal mezunuyum ve matbaa öğretmenliği yazmak istiyorm.yerleştirilme şansm düşük olurmu yada yerleştirilirmiyim?

graffix

🌟Usta Tasarımcı🌟
Herşey sende biter unutma çok çalışman lazım

melodixx

🌱Yeni Üye🌱
ama öğrenmek istediğim hani ben sayısalcıyım ya önce meslek liselerine öncelik warmı gibi bişi yani..

büssraa

🌱Yeni Üye🌱
slm bn düz lise mezunuyum matbaa öğr yazcam ea 1 290 szce gazi olurmu ilk sıraya yazıcam bi de meslek liselerine öncelik weriliomu bilgi werirsenz sewnrirm

s.aşık

🏆Pro Tasarımcı🏆
yüksek okulları bu kadar kınamasanız diorum bnde 2 yıllık mezunuym we gaytte memnunum çook şey örendim çook şey biliorm ama taby bnm bu farkm hocalarıımdan kaynaklanıor çook başarılıydılar we bizi çook ii yetştrdiler

bu arada trakya üniw grafik mezunuym...

raiff

🌟Usta Tasarımcı🌟
Öncelikle şunu beirtmek istiyorum, okullarda gösterilen sadece teorik bilgidir,iyi bir grafiker olmak için gereken tek şey tecrübe ve çalışmaktır. Eğer istiyorsan belirli bir bölüm okumana gerek yok, ama tabiki okuldan aldığın teorik bilgi seni daha üst düzeylere taşıyacaktır.

kalliope

🌱Yeni Üye🌱
acaba bu bölümü meslek liseleri mi yazabiliyor ? düz liselerden puan kırıyorlar mı.bilgisi olan var mı acaba?

G-ART

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ben marmara da 3. sınıf matbaa öğrt. bölümünde okuyorum ilk 2 yıl matbaa hakkında ne kadar bilgi varsa alıyorsunuz... 3. yıl reprodüksiyon, dizgi ve baskı bölümü diye 3 gruba ayrılıyorsunuz... ki matbaa bilmeyen grafiker pek tercih sebebi değil zahir...
o yüzden gsf grafiği 3. senesinde bırakıp matbaaya girdim...

ben reprodüksiyonu tercih ettim... ve çok iyi geldi...

tavsiyem bu...

zaten öğretmen olamazsınız binde 1 şansınız var... kontejyan yok... bölümün adı seneye Matbaa Teknoloji Mühendisliği diye değişip sayısal bölüm olması planlanıyor... imza yetkisine sahip olmak adına...

gerekli bilgi verebildiysem ne ala...

ayrıca ege(izmir de) ve akdeniz(antalya da) üniversitesi'nde 2 yıllık grafik bölümleri mevcut sınavsız geçiş hakkınız var 180 barajı dahilinde.... :)

yanlış olmasın lütfen 2 yıllık okullarda basım yayın matbaa olan bölüm adı altında kıytırık ve yarım yamalak matbaa eğitimi veriliyor yüzeysel olarak diyelim kıytırık biraz ağır kaçtı... :)

gördüğünüz programlar ise quark express ve photoshop... corel ya da freehand yok... ancak bir önceki mesajda da belirttiğim gibi ege ve akdeniz üniv. lerinde grafik programlarını görebilirsiniz... matbaa 2 yıllık tercih yapmayın derim tavsiye olarak

tercih sırasına göre

1. akdeniz üniv. grafik bölümü
2. ege '' '' ''
3. marmara '' basım yayın matbaacılık myo
4. gazi '' basım yayın matbaacılık myo

en iyi eğitim marmara da matbaacılık bakımından, diğeri akdeniz...

Ne saçmalamışsın sen ya. :)

Matbaa öğretmenliği okuyanlar;

Baskı öncesi, Baskı, ve baskı sonrası eğitimlerin tümünü görüyorlar.
Bunun yanı sıra tasarım eğitimide alıyorlar.

Meslek tercih etmek sana kalmış tabikii grafiker olabilirsin.

kadirakarsu

🌱Yeni Üye🌱
matbaa öğretmenliği mezunu birisi olarak matbaa yı tavsiye ederim ama şunuda hatırlatayım keramet okulda değil, kendinde. Okulda öğrendiklerin seni iyi bir grafiker yapmaz, işin teorisini öğrenirsin bunu piyasada pekiştiremezsen bütün bilgilerin havada kalır hiçbişey yapamazsın. Kendi kabuğunu kendin kırıp geliştireceksin kendini. (Zor bir yol şimdiden allah kolaylık versin)

deex

🌱Yeni Üye🌱
merhaba matba öğretmenliği okuyorum gazide okulumuza gelirsen ve kendini bu alanda geliştirmek istersen elbet başarılı olcaksınn..ama kendini geliştirebilmek çok önemli..:)

yusii

🌟Usta Tasarımcı🌟
merhaba ben lise son sınıf grafik öğrencisiyim inşALLAH bende istediğim bir yere yerleşbilirim ve sınava az kaldı sayılır ve ben çok tedirginim :(

freedesing

🏆Pro Tasarımcı🏆
çok ii bir grafiker olmak istiyorum diyosun madem en güzeli güzel sanatlar tabiki .. matbaa öğretmenliğinde grafik programlarınıda görüyosun ama program bilgisi iyi grafiker olmak adına yeterli değil.. bu biraz da senle alakalı ama eğitim adına çok fazla bişey bekleme derim kimse ufkunu açmayacak. zaten söyle düşün sana hem baskı öncesi baskı ve baskı sonrası tüm aşamalrın eğitimi vericekler grafiğe ne kadar yer ayırmışlardır matbaa öğretmenliği bölümünde? 2. sınıfta quarkxpressi göreceksin 2 dönem boyunca 3. sınıfta ana bilim dallarına ayrılıyosun baskı dizgi repro diyeki repro kalkmak üzere çünkü film kalmadı artık.. dizgi seçersen 3. sınıfta freehand görüyosun 4. de photoshop dersleri alıyosun ama teknik öğretmen olarak mezun olucaksın grafiker değil.. bende lisede tasarım teknolojisi okudum ve üniversite matbaa öğretmenliği .. bizim fakülte mezunu olup grafikerlik yapan çok ama çok iyimi tartışılır.. yetenek sınavını dene derim bunun içinde hazırlanmak gerek tabi