Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Sosyal Medyada Çözünürlük Kaybı

modernbovary

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba arkadaşlar, benim facebookta görsel paylaşırken yaşadığım bir problem var.

jpeg olarak kaydedip görüntülediğimde sorun yok ama paylaşınca kırmızı renkte olan yazılar berbat bir hal alıyor. Resmen çamura dönüyor.Tamam webe yükleyince görüntü kalitesi düşer ama bu kadar da olmaz yani.

Sol taraftaki bilgisayarda görüntülediğim hali, sağ tarafta facebooka yükleyip görüntülediğim hali var.

Hadi oldu diyelim. Bu tarz çalışmalar yapan bir tek ben değilim, görüyorum paylaşılıyor ve böyle kötü görünmüyor.

bu resimde de başka bir sayfanın paylaştığı yazılar var. Görüntü kaybı hiç yok değil ama okunamayacak kadar kötü de değil.

benim atladığım ne var? Onların yaptığı benim yapmadığım ne var? Bu problemi nasıl çözerim? Bu bozulmayı tamamen engellemenin bi yolu var mı? Lütfen yardımcı olun. :.( :(
Denediklerim:
  • Görüntüyü flatten image yapıp .jpeg olarak kaydettim,
  • Görüntü layerlı haldeyken jpeg olarak kaydettim,
  • Yazıyı text halindeyken jpeg olarak kaydettim,
  • Yazıyı rasterleştirip jpeg olarak kaydettim,
  • Yazının altına gölge verip kaydettim,
  • Bmp olarak kaydettim,
  • Raw olarak kaydettim,
  • Jpeg2000 olarak kaydettim,
  • Layersiz tif'i LZW olarak kaydettim,
  • 72,96,300 pixel olarak kaydedip hepsini denedim ama kahretsin hiçbiri işe yaramadı. :mad: :.(

ErsemErcil

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Facebook'ta onemli olan sey resmin boyutunun 100kb altinda olmasi. 100kb ustunde olursa Facebook kendisi 100kb'nin altina indiriyor ve o yuzden kaliteyi bozuyor.

Facebookta profil resmi olarak yapmayi dusunuyosan tekrar ayni sey gecerli mesela.
Facebook 160x160 olarak gosteriyor ama yuklemen gereken 180x180 pixel. Ve tekrar 100kb kurali var.

Burada mesela her turlu paylasabilcegin resmin vs boyutlari falan var.
Facebook Photos Size Guide / New Layout / 2015

onemic

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.erenylmz.com
Sosyal medya içerikleri yaparken her zaman .png olarak kaydetmen gerekir o zaman görüntüde bir kayıp yaşamazsın.

modernbovary

🌱Yeni Üye🌱
Teşekkürler. :) Ben de öyle yaptım en sonunda 100kb'ın altında kaydettim fotoğraf ebatını da küçültmek gerekiyor minnacık kalıyor tabi, yine de kayıp olmuyor değil. .png uzantısını denemiştim önceden fakat hiçbir katkısı olmamıştı...
Facebook gibi herkesin kullandığı ve markaların da reklamını yaptığı belli bir kitleye ulaştığı platformda böyle bir problem vahim ve komik. Trajikomik... Gerçekten sinir bozucu ve aptalca. Neyse bunu Mark'a iletelim. :p

Tekrar teşekkür ederim.

onemic

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.erenylmz.com
Teşekkürler. :) Ben de öyle yaptım en sonunda 100kb'ın altında kaydettim fotoğraf ebatını da küçültmek gerekiyor minnacık kalıyor tabi, yine de kayıp olmuyor değil. .png uzantısını denemiştim önceden fakat hiçbir katkısı olmamıştı...
Facebook gibi herkesin kullandığı ve markaların da reklamını yaptığı belli bir kitleye ulaştığı platformda böyle bir problem vahim ve komik. Trajikomik... Gerçekten sinir bozucu ve aptalca. Neyse bunu Mark'a iletelim. :p

Tekrar teşekkür ederim.

Sosyal medya içerik olayları biraz kıl tüy işler :) bazı global markaların içeriklerine bakmıştım bir aralar. Biraz sıkıntılı, kolay gelsin :)