Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

tek ve 2 kırımlı broşür çalışmalarında ölçüleri ayarlamak

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
graphic1oq5.jpg

Son düzenleme:

KOMORI

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ustam son sayfa, yani ice gelecek olan kirim biraz daha kisa olmasi gerekmiyormu ?

hepsi ayni olunca en kücük ayarsiz kirimda, sisme yapmazmi ?

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
haklısın 2 mm daha içeriden verirsek ölçüleri daha garanti olur aceleye geldiğinden oldu,
hemen düzelteyim oraları

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
ustam son sayfa, yani ice gelecek olan kirim biraz daha kisa olmasi gerekmiyormu ?

hepsi ayni olunca en kücük ayarsiz kirimda, sisme yapmazmi ?

2 kırım katlama broşürde dediğin doğru sağ taraftaki kısım 2mm ufak yapılır yani 97-97-97 ölçülerinde değilde 98-98-95 şeklinde yapılır ve böylecese katlandığında şişme olmaz

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
thematrix; güzel bir konuya değinip çok ta güzel anlatmışsın, her zaman guide'lı çalışmanın dengeli bir çalışma olacağına inanırım.
diğer arkadaşlarımında içe katlamalı broşürlerde
içe katlanan kısmın 2 mm kadar ufak çalışılması gerektiğini de belirtmesi
konuyu tamamen toparlamış..
benim konuya bir tek ilavem olabilir..
Mutlaka ve mutlaka işe başlarken traş payının da hesaba katılması olacaktır..

emeğine sağlık..

saygılarımla

Kıvanç Engel

🌟Usta Tasarımcı🌟
98-98-95 katılıyorum, 100-100-95 te olabilir.. bazen 2 mm bile çok işe yarar :)

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
thematrix; güzel bir konuya değinip çok ta güzel anlatmışsın, her zaman guide'lı çalışmanın dengeli bir çalışma olacağına inanırım.
diğer arkadaşlarımında içe katlamalı broşürlerde
içe katlanan kısmın 2 mm kadar ufak çalışılması gerektiğini de belirtmesi
konuyu tamamen toparlamış..
benim konuya bir tek ilavem olabilir..
Mutlaka ve mutlaka işe başlarken traş payının da hesaba katılması olacaktır..

emeğine sağlık..

saygılarımla

teşekkür ederim yorumların için zaten benim verdiğim ölçüler ile iş basıldığında,
sağ ve soldan 2 mm traş olacağı için şişme olmaz, ben her gün yapıyorum neredeyse bir broşür baskıya gidiyor ve sorun çıkmıyor ;)

sezgi-sirin

🌟Usta Tasarımcı🌟
Sonuç itibariyle verdiğin bilgilerde çok kıymetli. Emeğine sağlık.

user82

🌟Usta Tasarımcı🌟
ben mevcut alanı 3'e bölüp her parcaya 3mm tras payı vererek calısıyorum problem yasamadım daha ama tabi her yiğidin yogurt yiyişi farklıdır sonucta sunuda hesap etmek gerek bunlar kırılırken eger sayı coksa masalı gibi bi makinada tek tek kırılıyo sayı azsa elle kırılıyo belki ama onda da gene en fazla 3-4 taneyi bi arada kırabilir bilmiyorum o kadar şişme olacagını sanmıyorum ama genede teşekkürler bilgiler için

GökhanGünkızılı

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Çok ama çok faydalı bir paylaşım olmuş...Fikir ve bilgisini sunan herkese teşekkürler.

-(siyah)-

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bilgiler için teşekkürler arkadaşlar,birçok kişiye faydalı olacağı kesin.Sağolasınız

esbora

🌱Yeni Üye🌱
arkadaslar almanyadaki matbalarda durum biraz farkli ben sizin verdiginiz ölcülere göre yaptim matbada adam bir sürü laf etti. tasarima ilk baslarken ölcüyü a4 boyutundan 3 er mm büyütüyorsunuz sonra sizin dedigniz rakamlari uyguluyorsunuz. yani a4 ten 3 mm her tarafindan büyük bir alanda calisiyorsunuz.

serkan202

🌱Yeni Üye🌱
Arkdaşlar ben birşey sormak istiyorum.

Bu formlarda çalışmamaızı herzaman kırmızı çizgiler içinnde yapmamız gerektiğini anlıyoruz fakat Zemine koyduğumuz resim a4 ebadındamı kalmalı yoksa dışarı doğru taşırmamız gerekirmi? Kesim tam olarak hangi ölçüde yapılıyor ?

user82

🌟Usta Tasarımcı🌟
Arkdaşlar ben birşey sormak istiyorum.

Bu formlarda çalışmamaızı herzaman kırmızı çizgiler içinnde yapmamız gerektiğini anlıyoruz fakat Zemine koyduğumuz resim a4 ebadındamı kalmalı yoksa dışarı doğru taşırmamız gerekirmi? Kesim tam olarak hangi ölçüde yapılıyor ?

kırmızı çizgiler yazı yada resimin kesim yapıldığında kazaya kurban gitmemesi içindir çünkü zaman zaman kesim bıçağı çekme yapabilir eh matbaalardada işler 5 er 10 ar kesilmediği için bi bakarsın aşağılara dogru yazı yada resme veda etmişsin :smile: zemine koyduğun resim yada renk muhakkakak zemin boyutundan 2-3 mm dısarı tasmalıdır böylece kesimden sonra kenarlarda beyazlık kalmasını önlemiş olursun o yüzden en güzeli zemine resim veya renk vermişsen işi en başından taşırmalı çalış sonradan sıkıntı yaşamassın:wink:

greenwadi

🌱Yeni Üye🌱
meraba

Arkadaşlar benim kafam karıştı illustrator da 2 kıvrımlı broşür yapacağım ama 210mm 297mm A4 boyutunda, kenarlardan marj payı ne kadar olacak? baskı sırasında hata olmaz inşallah.CMYK renk olacak ve Ön yüz arka yüz için ayrı sayfalarda çalışacağım sanırım pek bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim...

teylesan

🌱Yeni Üye🌱
arkadaş ölçüleri yanlış vermişsin...
ölçüleri Nşa ya göre verirseniz tam süper olacak kanımca.

prosperity

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Çok teşekkürler.
birçok kişinin çok işine yarayacağına eminim.

EKRUNUR

🌱Yeni Üye🌱
ben çok yeniyim bu forumda ve grafikerlikte. verdiğiniz bilgiler çok değerli: tşklr.

zafergunes_86

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Konuya duyarlılığınız için teşekkür ederim. Çok faydalı bir paylaşım olmuş. Emeğinize sağlık...