Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

altang

🌱Yeni Üye🌱
Tipografi başlığı altında toplanmış bir kaç konuyu açıp inceledim. Çoğunlukla içine harflerin, kelimelerin malzeme olarak katıldığı illüstratif çalışmalar (resimlemeler) tipografik çalışma olarak adlandırılmış. Tipografi bu değildir.

Bir örnek vermeye çalışacağım.

MAKAS kelimesindeki K harfinin makas şeklinde yapılması ile oluşturulmuş bir logo çok rastlanan çalışmalardan biridir. Evet bu bir logodur. Ama K harfi yerine makas konması illüstratif bir çözümdür. Tipografik bir çözüm değildir. Tipografik çözüm makasa ait baskın görsel ipuçlarının yansıtıldığı bir harf seti ya da logo tasarlamak ya da makası hissettirecek var olan bir harf seti (font seçmektir.

Yapılan illüstratif çalışmalarda harf ve kelime yığınları sadece bir görsel efektten ibaret olduğunu görüyorum. Bir anlamda doku gibi kullanılmış. Harfler, kelimeler yerine taşlardan ya da kuşlardan oluşan (konuya göre gereken objeleri siz düşünün.) bir yığın kullanmak daha doğru bir çözüm olur, illüstrasyona daha fazla katkı sağlar. Bir başka ifade ile harf ve kelime yığınlarının kaldırılmasının illüstrasyonu etkilemediğini görebilirsiniz.

Kelimeleri üç boyutlu hale getirmek ve boyamak da tipografi değildir. Bu da illüstrasyondur.

Tipografi başlığı altında görmeyi beklediğim şey ilk olarak harf tasarımlarıdır. Yani font yapmaktır. Ya da bir kavramı ifade edebilecek fontları seçebilmek tipografidir. Kırılganlığı anlatacak en uygun font hangisi olmalıdır. Adalet kelimesini hangi fontla yazmak gerekir. Bir logo için anlamına uygun tipografi kullanmak tipografi demektir. Bir dergi için uygun harf setini seçmek tipografidir. Çok okunaklı bir harf seti tasarlamak tipografidir. Tipografi bunları düşünmekle ilgilidir.

Sakın yanlış anlaşılmasın, yapılan işlerin çoğu çok da güzel işlerdi. Üzerinde yoğun bir emek ve özen gördüm. Daha önemlisi bu işe olan merak ve hevesi, heyecanı fazlası ile ispat ediyorlardı. Sadece kavram karışıklığına düşmemek konusunda uyarmak istedim.

Benzer konular

Yeliz GÖKÇEN

♾️Grafik Gurusu♾️
Çok güzel bir konuya değinilmiş. Tipografide font seçimi, seçilen fontu uyarlama, uyarlarken bu fonttan neler çıkabileceğini düşünmek (işte burada yaratıcılık devreye girer), renginden puntosuna kadar daha bir çok detay gözönünde bulundurulmalı.

Yorumunuz oldukça net. bu güzel paylaşımı dikkate alacağımızdan emin olabilirsinz :)

xavalon

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bir konuda yanıldığını düşünüyorum. Söylediklerin doğru ama tipografi sadece font seçmek yada font yapmak değildir. Aksine tipografi bir görsel çözüm tekniğidir. Ama söylediklerim harflerle obje yapmak yada resim oluşturmak değil. Tipografi görsel imajlarla desteklenenir. Fotoğraf olur, illüstrasyon olur. Eğer sadece font seçmek yada font tasarlamak dersek konuyu yanlış bir yola sokarız. Boş zamanlarında FUSE ve FACE dergilerini olmadı hep örnek verdiğim Neville Brody ve David Carson'u incele derim. Biliyorsundur ama ben yinede hatırlatayım.

Senin ilk söylediklerin GSF'lerde tipografi dersinde verilen dersler. Sesleri, objeleri yada bir duyguyu yazı karakterleri ile oluşturma. Bu en basit tipografi uygulaması. Çünkü bende üniversite yıllarımda tipografi dersinde bunları gördüm. Hatta, cetvelle kapı arkalarına
alfabeyi bile çizdiğimiz olmuştu tipografi derslerinde.

Yeliz GÖKÇEN

♾️Grafik Gurusu♾️
Bir konuda yanıldığını düşünüyorum. Söylediklerin doğru ama tipografi sadece font seçmek yada font yapmak değildir. Aksine tipografi bir görsel çözüm tekniğidir. Ama söylediklerim harflerle obje yapmak yada resim oluşturmak değil. Tipografi görsel imajlarla desteklenenir. Fotoğraf olur, illüstrasyon olur. Eğer sadece font seçmek yada font tasarlamak dersek konuyu yanlış bir yola sokarız. Boş zamanlarında FUSE ve FACE dergilerini olmadı hep örnek verdiğim Neville Brody ve David Carson'u incele derim. Biliyorsundur ama ben yinede hatırlatayım.

Senin ilk söylediklerin GSF'lerde tipografi dersinde verilen dersler. Sesleri, objeleri yada bir duyguyu yazı karakterleri ile oluşturma. Bu en basit tipografi uygulaması. Çünkü bende üniversite yıllarımda tipografi dersinde bunları gördüm. Hatta, cetvelle kapı arkalarına
alfabeyi bile çizdiğimiz olmuştu tipografi derslerinde.

tabii ki görsel imajlarla desteklenir. ama bazı çalışmalar var ki buna sizde şahit olmuşsunuzdur. Bir zemin üzerine yazı yazılıyor örn. ''özgürce'' alt satırada ''yaşamak'' fontların da '' k '' ve '' r '' harflerinin dik çizgilerini birleştirilmesiyle bunu tipgorafi sananlar da var. tipografiye En güzel örnek ise avatarımda '' desing is my life '' fontunu görmüşsünüzdür. Bana göre sadece biraz hareket katmakken, başaklarına göre tipografi...

Asıl tipografi örneği;
CHAOS_IS_MY_NAME_by_palax.jpg

umarım anlatmak istediğim anlaşılmıştır.

xavalon

🌟Usta Tasarımcı🌟
Tipografik Çalışmalar ( Şahsıma ait değildir)

2201_4701600540324157876_4013_n.jpg
2201_4701600540324157877_7236_n.jpg
2201_4701600540324157878_7444_n.jpg
2201_4701600540324157879_7632_n.jpg

2201_4701600540324157866_8406_n.jpg
2201_4701600540324157862_7566_n.jpg

2201_4701600540324157861_7825_n.jpg
2201_4701600540324157854_9015_n.jpg

2201_4701600540324157842_9596_n.jpg
2201_4701600540324157835_4470_n.jpg

Experiment_of_Typography_by_yienkeat.jpg
Love_your_body__by_hersheydesai.jpg

Rock_Genesis_Poster_Design_by_yienkeat.jpg
UTC_2008_poster_9_by_emrahkara.png

baskerville____by_heylookart.jpg
Maple_spectrum_by_nuklear_rabbit.jpg

Typo_by_imsophia.jpg
Literature_1_by_james119.jpg

Losing_face_poster_by_patswerk.jpg
iLike_by_minimalminds.jpg

Typography_by_fabianohikaru.jpg
thomas_31_by_spicone.jpg

kopukhasan

♾️Grafik Gurusu♾️
kunuyu açan üyeye de yorum yapanlara da teşekkürler bu konuyu ben de çok
merak ederdim gerçekten faydalı olacak benim gibiler için ;)

Yeliz GÖKÇEN

♾️Grafik Gurusu♾️
altang arkadaşımız da yeni başlayanlara bir yol göstermek istediğini düşünüyorum.
xavalon harika paylaşımlar için teşekkürler!..

xavalon

🌟Usta Tasarımcı🌟
altang arkadaşımız da yeni başlayanlara bir yol göstermek istediğini düşünüyorum.
xavalon harika paylaşımlar için teşekkürler!..

Eminim yol göstermek istediğinden. Yaklaşık 10 senedir tipografi üzerine araştırma ve çalışmalar yapan biri olarak, konunun yanlış yerlere sapmasından
duyduğum endişe sadece. Birçok meslektaşımızın konuya gösterdiği ilgi sevindirici.
Temel bilgileri nekadar doğru olursa üretimleri de o kadar faydalı olacaktır.

kopukhasan

♾️Grafik Gurusu♾️
2201_4701600540324157835_4470_n.jpg

bu çalışmanın tipografi olarak nitelendirilmesini sağlayan noktalar - detaylar nelerdir?

xavalon

🌟Usta Tasarımcı🌟
q2334gq4.jpg

bu çalışmanın tipografi olarak nitelendirilmesini sağlayan noktalar - detaylar nelerdir?

Font tasarımının tasarımcı Neville Brody'e ait olduğunu hatırlıyorum yanlış
kalmadıysa aklımda. Diğer bir nokta alan düzenlemesi. Font ve görselin
bir arada kullanılma şekli. Ve kırmızı noktayla işaretlendirilen alanlardaki
kullanımlar.

kopukhasan

♾️Grafik Gurusu♾️
hala anlamakta güçlük çekiyorum bu 'tipografi nedir konusunu'
tüm tanımlar ve tüm uygulamalar birbiriyle çelişki içerisinde

(x) çıkıyor tipografi karmaşa değildir anlaşılır olmalıdır diyor
(y) çıkıyor bunun tam aksi bir çalışma yapıyor tipografi budur diyor
(z) çıkıyor tipografi yazı süsleme sanatıdır temelinde yazılar vardır diyor
(w) çıkıyor neredeyse tamamen görsellerden oluşan 2 satır yazılı bir çalışma yapıyor

bu tipografinin belli başlı kuralları ve sistemi yok mudur?
neden kimse tipografi şudur şöyle yapılır diyemiyor?
Adeta herkes kendi tanımını oluşturmuş onu savunuyor

Son düzenleme:

xavalon

🌟Usta Tasarımcı🌟
hala anlamakta güçlük çekiyorum bu 'tipografi nedir konusunu'
tüm tanımlar ve tüm uygulamalar birbiriyle çelişki içerisinde

(x) çıkıyor tipografi karmaşa değildir anlaşılır olmalıdır diyor
(y) çıkıyor bunun tam aksi bir çalışma yapıyor tipografi budur diyor
(z) çıkıyor tipografi yazı süsleme sanatıdır temelinde yazılar vardır diyor
(w) çıkıyor neredeyse tamamen görsellerden oluşan 2 satır yazılı bir çalışma yapıyor

bu tipografinin belli başlı kuralları ve sistemi yok mudur?
neden kimse tipografi şudur şöyle yapılır diyemiyor?
Adeta herkes kendi tanımını oluşturmuş onu savunuyor

Kafan karışmasın. Sadece tipografinin temel bilgilerini öğren sonrası senin
yorumuna kalsın. Zaten x, y, z , w'de öyle yapıyor. Tipografiyi herkes kendi sitilinde yorumluyor.

Sana basit bir tanım yapayım. Alfabedeki tüm harflerin yada fontların oluşturduğu anlamlı anlamsız kelimelerin, espasları, puntoları deforme edilerek, görsel imajlarla belli estetik kurallar içersinde, renk kurguları içinde kullanılmasıdır.

kopukhasan

♾️Grafik Gurusu♾️
Kafan karışmasın. Sadece tipografinin temel bilgilerini öğren sonrası senin yorumuna kalsın. Zaten x, y, z , w'de öyle yapıyor. Tipografiyi herkes kendi sitilinde yorumluyor.
Sana basit bir tanım yapayım. Alfabedeki tüm harflerin yada fontların oluşturduğu anlamlı anlamsız kelimelerin, espasları, puntoları deforme edilerek, görsel imajlarla belli estetik kurallar içersinde, renk kurguları içinde kullanılmasıdır.
teşekkür ederim