Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Türk Grafik Tasarımcıları LOGO / Turkish Graphic Designers

mavitayfa

🏆Pro Tasarımcı🏆
Türk Grafik Tasarımcıları LOGO / Turkish Graphic Designers

kitap_logo.jpg

Ali Tekin ÇAM
Alternatif Yayınları

Editörlüğünü Ali Tekin Çam'ın üstlendiği; 281 grafik tasarımcı ile 15 hat ustasının çalışmalarının ve 14 sayfalık logo ile ilgili teknik bilginin bulunduğu "Türk Grafik Tasarımcıları LOGO" kitabı çıktı. Ülkemizde ilk defa bu kadar geniş kapsamda hazırlanan kitap, bir döneme ait logo tasarımları hakkında kaynak olması, referans oluşturması, logo konusunda çok farklı tasarım anlayışları, teknikleri ve üretim sürecini içermesi bakımından önemli bir işlevselliğe sahip.

---
"Grafik ürünlerin işlevselliklerine bir ömür biçmek gerekirse bu sürenin çok da uzun olmadığını, hatta yaratmak için göz nuru döktüğümüz, bilgi, beceri ve birikimlerimizi seferber ettiğimiz pek çok tasarımın kullanım süresinin yani işlevsel ömrünün ne yazık ki çok kısa olduğunu hepimiz biliyoruz. (...)
Logo, diğer grafik ürünlere kıyasla belki biraz daha uzun süreli bir kullanım ömrüne sahiptir ama onun da ötekiler gibi kaçınılmaz bir tükeniş serüveni vardır. Zamana ve teknolojiye uyum sağlayamadığı, çağdışı kaldığı veya logoyu kullanan firmanın üretimle ilgili yaşadığı değişimlerde yeterlilik gösteremediği hallerde Logo' nun değiştirilmesi veya en azından yenileme çalışmaları yapılması söz konusudur. (...)"

-Cengiz PİRCİVAN

Benzer konular

ByGRAFF

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Hmmm bu kitabı karıştırmıştım biraz.. Faydalı bir kitap herkese tavsiye ederim
gerçi zararı olan bir eser şu zamana kadar daha görülmedi bendeki de laf :)

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Ali Tekin Çam yoksa bu siteye üye degilmi? Hemen onu buraya getirmek gerek...
Camiyanin yumuşak, ılımlı ve yetenekli abisi, emegin için birkez daha kutlarım...

LaYeR

🏆Pro Tasarımcı🏆
slm

Böyle bir cevheri paylaştığınız için teşşekkür ederim..:iloveyou:

koder

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
iyide çok pahalı ama bu kadar paraya kitap almak bu devirde biraz zor

gokhanbartu

🏅Acemi Tasarımcı🏅
75 milyon bu kitaba verilmez içinde sadece logolar var ve bu logolar internetdede bulunan şeyler

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
75 milyon bu kitaba verilmez içinde sadece logolar var ve bu logolar internetdede bulunan şeyler

Fikriniz kendinizde saklı kalsa siz satın almasanız...
Emeklere saygı duysak...Satın almak isteyenleri olmusuz etkilemesek...
Bütün kitapların yapım aşamasının büyük bir emek ve maliyet olduğunu anlasak....

gokhanbartu

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sadece uyarıda bulundum 75 ytl'e 3 kitap alınır emre becerin, tevfik fikretin +1 kitap daha. 30 milyona satılabilecek bir kitabı içerikten çok kağıt kalitesine önem vererek maliyetini arttırıp 75 milyona satmak bence çok saçma. Üstelik sadece logolar var içinde insan bu logolar hakkında 1-2 cümle birşey yazar eskizlerini ekler kitap yerine katalog desek daha doğru olur.

kadiror

🌟Usta Tasarımcı🌟
sadece uyarıda bulundum 75 ytl'e 3 kitap alınır emre becerin, tevfik fikretin +1 kitap daha. 30 milyona satılabilecek bir kitabı içerikten çok kağıt kalitesine önem vererek maliyetini arttırıp 75 milyona satmak bence çok saçma. Üstelik sadece logolar var içinde insan bu logolar hakkında 1-2 cümle birşey yazar eskizlerini ekler kitap yerine katalog desek daha doğru olur.

kesinlikle katılıyorum. Ayrıca logo tek başına bir kavram ifade etmez. Türkiyede hangi matbaaya giderseniz gidin mutlaka size bi logo yaparlar. Tabelacı bile logo yapıyor. logo kırımsal kimliğin bir parçası sadece.. Önemli olan logoları derleyip katalog haline getirip 75 milyona satmak değil bence. İyi fikir, kurumsal kimlik nedir, ne işe yarar nasıl yapılır, neleri içeriri fikrinden hareketle bir kitap hazırlayıp belki 150 ytl ye satmaktır..Kitabım yazarını yinede emeğinden ötürü tebrik ederim..

mordor

🌱Yeni Üye🌱
Kitabın güncel fiyatı 90 lira. Tabi ki kitaba emek verildiği için paylaşılmasına karşıyım ama bu kitap aşırı derecede özensiz hazırlanmış. Google grafiklerden buldukları logoları olduğu şekliyle koyuvermişler.

FlameDance

♾️Grafik Gurusu♾️
çok güzel paylaşım teşekkürler...

SZ

🏆Pro Tasarımcı🏆
İzmirli arkadaşlara duyurulur şimdi Konakda Remzi Kitap Evinde sordum 90 TL.
Birde diyeceğim aslında logonun oluşumunu nedir ne değildir çok içerikli bilgiler vermesini tercih ederdim yinede emekleri için teşekkür edelim

_______09/01/2010_______