Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

XML türkçe karekter sorunu

fbyavuz

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar XML dosyasına türkçe karekter yazamıyorum nette araştırdım herkes aynı kodu vermiş ama bir işe yaramıyor yardımcı olursanız sevinirim

Benzer konular

imagestr

🌱Yeni Üye🌱
Herkez aynı kodu verdi derken ?

System.useCodepage = true; // mi ?

Bu sadece, Flash içine almış olduğun (XML'den) bilgileri charset'ini bozmadan veriyi düzgün çekmesi için veriliyor. Bir çok insan sadece bunu yapınca düzeliceğini düşünüyor,

1-2 yer daha var yapman gereken önemli olan, XML'den çekip yazdırmış olduğun TEXT Properties'ine gelip TEXT'i Embed etmen gerekecek.. Embed Ederken Çıkmasını istediğin türkçe karakterlerin isimlerini yazcaksın,

Bunlar Şu : öÖçÇşŞğĞüÜİı ve Basic Latins seçiyorsun Embed diyorsun...

Ve Artık Türkçe Karakterlerinde gözükmüş oluyor...

Detaylı Yardım Etmemiz için ".fla ve .xml" dosyalarını bize ulaştırırsan sevinirim. rapid yapabilirsin dosyaları..

Kolay Gelsin.

sevimsli

🌟Usta Tasarımcı🌟
Herkez aynı kodu verdi derken ?

System.useCodepage = true; // mi ?

Bu sadece, Flash içine almış olduğun (XML'den) bilgileri charset'ini bozmadan veriyi düzgün çekmesi için veriliyor. Bir çok insan sadece bunu yapınca düzeliceğini düşünüyor,

1-2 yer daha var yapman gereken önemli olan, XML'den çekip yazdırmış olduğun TEXT Properties'ine gelip TEXT'i Embed etmen gerekecek.. Embed Ederken Çıkmasını istediğin türkçe karakterlerin isimlerini yazcaksın,

Bunlar Şu : öÖçÇşŞğĞüÜİı ve Basic Latins seçiyorsun Embed diyorsun...

Ve Artık Türkçe Karakterlerinde gözükmüş oluyor...

Detaylı Yardım Etmemiz için ".fla ve .xml" dosyalarını bize ulaştırırsan sevinirim. rapid yapabilirsin dosyaları..

Kolay Gelsin.

Enteresan arkadaş flash istemiyor xml kodundaki türkçeden bahsediyor . Sen flash la alakalı yazıyosun ...? Ne alaka... bitek xml flash damı kullanılıyo ...:rofl:

Arkadaşım xml lini notepadle aç tekrar dosyanı farklı kaydet kaydederkende dosya türüne UTF-8 olarak kaydedersen artık xml line Türkçe karakter koyabilirsin ?

Agalloch

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.yucetasarim.com
Enteresan arkadaş flash istemiyor xml kodundaki türkçeden bahsediyor . Sen flash la alakalı yazıyosun ...? Ne alaka... bitek xml flash damı kullanılıyo ...:rofl:

Arkadaşım xml lini notepadle aç tekrar dosyanı farklı kaydet kaydederkende dosya türüne UTF-8 olarak kaydedersen artık xml line Türkçe karakter koyabilirsin ?
demişsiniz ama bu konuda yardım alamamıs ve arkadasımız yardımcı olmus demekki flash bir dosya ile xml baglantılı ve sadece flash dosyalar yok eve xml ye baglanan bir cok kod var ama farklı kaydetler işe yaramıyor bunu cözmek icin aylarını harcayanlar vardı zamanında ki konu açıklağa getirildi teşekkürederim bilgileriniz için...

sevimsli

🌟Usta Tasarımcı🌟
demişsiniz ama bu konuda yardım alamamıs ve arkadasımız yardımcı olmus demekki flash bir dosya ile xml baglantılı ve sadece flash dosyalar yok eve xml ye baglanan bir cok kod var ama farklı kaydetler işe yaramıyor bunu cözmek icin aylarını harcayanlar vardı zamanında ki konu açıklağa getirildi teşekkürederim bilgileriniz için...

Farklı kaydetler xml i utf yada iso yapmak için birebirdir arkadaş . Çünkü çogu zaman sen dreamviewer da utf olarak da eklesen xml li utf yada iso olarak kaydedilmemektedir.Bu konuda da aylarca uğraşan insanlar vardır.Sen daha farklı bir yöntem biliyorsan ve madem sana göre farklı kaydet işe yaramıyorsa ki , xml de türkçe karakter sorununu farklı şekilde çözmek için bizimle paylaş o zaman daha farklı yöntemler neymiş.:) Yardımcı olmuş yada olmamış, sende yaz bildiğini sende yardımcı ol sırf konu sahibine değil diğerlerinede :)) "o yardımcı olmuş demekki ...." diyerek bildiğini sakın söyleme dermiş gibi , niye böyle bişey yazma gereği duyuyosun ki :)).

İkincisi eğer flash la ilgili bilgi verilecekse forumun flash bölümü vardır ve konuyu açan arkadaşın flash diye bir şey yazmadığına istinaden bunu hatırlatırım.Bu cevap sana özel değil konuyu açan kişiye verildiği için dikkatli bakılmadan yazılan cevaplar yada sorular aslında gerekli yerlerde olmadığı için ne çözüm buluyor nede okunabiliyor maalesef işe yaramıyor .

Lütfen herkez birbirine doğru yerde ve doğru şekilde yardımcı olsun niye yardımcı oluyosun diyede kızılmasın.

gsyaso

🌱Yeni Üye🌱
<xmletiketi><![CDATA[Ağlama değmez canım, bu göz yaşlarına]]></xmletiketi>

forumixir

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.forumixir.com
arkadaşlar bende aynı yerde flash kısmında takıldım.neyaptıysam Türkçe karakterleri okutamadım.
bu embed olayınıda anlayamadım resimli anlatma imkanınız varmı?cs4 için.?

flash as ve xml dosyalarını
Buradan indirebilirsiniz

dewildog

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar ben embed olayını XML öğrenmeye başlamadan öğrenmiştim text properts orda( :) )
ancak bir gün xmlle tanıştım basit şekilde çoğu türkçe yazılabilir iken çoğunda bu yoktu.
text olarak açtım farklı kaydet dedim baktımki bazı karakterler değişiyor ancak dreamweaver kapalıydı. on da açmadım ve hep öyle kaydettim . ancak fla dosyası yok iken swf ye gönderilen xml dosyasında aynı işlem mümkün olmadı (kısmen) şunnu demek istedim;
eğer konu flash ise text Properties / Embed olması gerek
Xml ise metin dosyası şekllinde açılıp farklı kaydetilmesi
benim tr karekter sorunumu o an çözmüştü...

paylaşım her zaman güzeldir...

dewildog

🏅Acemi Tasarımcı🏅
flash text properties ( hani yazıların özelliklerini yaptığın yer statc texmi? dinamik mi? rengi ne olsun? boyu ne olsun ? dediğin yerde :) )