Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

yetenek yetenek arkadaslar bu sınavda nesoruluyor bilen varmı

kugumulu

🌱Yeni Üye🌱
yetenek yetenek yetenek arkadaslar bu sınavda ne soruluyor bilen varmı

ben suan bilgisayar programcılıgı okuyorum ama bu yetenek sınavına girmek istiyorum tek bildigim el cizimi falan da istiyorlarmıs ama yinede kendimi denemek istiyorum 4 yıldır grafikerlik yapıyorum bunu okulla da pekiştirmek istiyorum

istanbulda okumam gerekli arkadaslar istanbulda devlet üniversitesi olarak hangisi 4 yıllık grafik egitimi veriyor yardımcı olursanız sevinirim ve ayrıca bu yetenek sınavları hangi dönemde olur össden kaç puan yeterlidir. şimdiden sagolun

GraphiClubeR

🏅Acemi Tasarımcı🏅
forumda biraz arastırma yap.bu konu hakkında baska arkadaslara bılgı verdım bıldıgım kadarıyla.ıstanbulda marmara.mımar sınan grafık tasarım egıtımı verıyo devlet unıversıtesı olarak.ıstanbul unıversıtesı vermıyo bıldıgım kadarıyla.ama gene de arastır.sıtelerını gez.nasıl calısmaları var onlara bak.daha da olmadı unıversıteye gıt ordakı hocalarla konus ogrencılerle ıletısım kur.sana mutlaka yardımcı olucaklardır.

GraphiClubeR

🏅Acemi Tasarımcı🏅
--------------------------------------------------------------------------------

(((Ben lise son sınıfda okuyan bir öss genciyim, okuma işime şirin bir üniversitenin grafik tasarım bölümünde devam etmek istiyorum öss çalışmaları tamam ama ne yapcaklar bize bu özel yetenek sınavında? Ne isterler bizden sınavda? Çalışmak için ne yapmalıyım? Abiler ablalar lütfen aydınlatın beni bu konuda. Karakalemde iyiyim, resim benim yaşamı anlamlandıran işlerden biri ama anladığım kadarıyla bu yeterli değil sizce özel yetenek sınavına nasıl çalışmalıyım ne yapmalıyım.)))

az zaman once bunları ben de soylemıstım.sımdı unıversıte 2.sınıftayım.ne mı dusunuyorum:
guzel sanatlar fakultesı ya da meslek yuksek okuluna gıtmek ıstıyosun ve duz lısesın sanırım.duz lıse olman ve yeteneklı olman cok buyuk bı avantaj bana gore.belkı bunu sımdı anlıyamazsın ama su an kı fırsatlarını ıyı degerlendır.sekıllenmemıs bı yetenegın vardır.bunu kurs vasıtasıyla sekıllendır.pek kısının dedıgıne bakma.guzel sanatlar hakkında bılır bılmez konusanlar vardır mutlaka.aldırma.sanat okulu sandıkları gıbı degıldır zaten cogu zaman.bı de senın duz lıse oldugunu goz onune alıp YAPAMAZSIN ORDA diyenlerde vardır.hepsını yasadım.
yetenek sınavlarında soracakları ılk sey desen.yanı model cızımı.belkı bı natürnmort cızdırırler ya da canlı bır modelı cızdırırler.bundakı olay bırazcık kopyacılık.yanı gordugunu cızme,dogru orantı,ve cızgı gorsellıgı,ısıgı ıyı kullanma.yanı cızgılerının goze hos gelmesı.kendını sınava kadar gelıstırırsın zaten.
ıkıncısı ımgesel.bunda olay bıraz daha farklı.herhangı bı konu uzerınde resim'î yorum yapıcaksın.bır pazar yerı,bır ıstasyon,bır otogar,bır kafe,bır konser...vs.burda hayal gucun bıraz daha on plana cıkmalı.mesela bır kafe cızersın.kafede bır suru ıc ıce oda vardır.ya da kafenın ıcıne pazar havası verırsın.suyun yere dustugu ânı cızdırırler sana.bı surahı cızersın.suyu bosaltırsın ve duser.o anda bı sınek su ıcıyo olur....vs.bunlar hayalgucune kalmıs.mesela bı donem bı unvıersıtenın su soruyu sordugunu bılıyorum:merdınven altından,merdıven bosluguna bakıcaksın.ve catının gorunumunu cızıceksın.bıraz daha perspektıfe kacan bı konuydu bu.nerde sordular bılmıyorum.sen bır kursa gıttıgınde bunları sana anlatırlar zaten.orda kendını bol bol gelıstırırsın.
can alıcı nokta:unıversıtenı ıyı secmen.
unıversıteye gırersın bı sekılde.ama ordakı ortam bekledıgın gıbı degıldır.ya da alısamazsın.unıversıte egıtımı yetersızdır.bunlar senın sevkını kırar.ama bunlara bakmayarak kendını gelıstırmeye adayabıldıysen ne mutlu sana.en onemlı olay bu bence.ben ortamı bekledıgım gıbı bulmadım.secmıs oldugun alan dıger alanlardan cok farklı.bı muhasebecının ya da bır ıktısat ogrencısının yaptıgını yapmıyosun.olmayan seyı koyuyosun ortaya.yaratıyosun bır nevı(haşa yanlıs anlasılmasın)sanat okuluna normal olmak ıcın gelmez.ıcındekı sanat ruhunu en etkılı sekılde ortaya koymak ıcın gelır.olaylara bakıs acın zaten bır unıversıteye gırdıgınde farklılasır,olgunlasır,zamanla gelısır.
dıyceklerım bu kadar.ama bı sanat okuluna arastırarak gıt derım.cunku sanat okulu sınavı geceyım dıplomamı alıp bı ıste calısayım degıl.prosedur degıl kısacası...sana unıversıte hayatında basarılar...

sevinc_s

🌟Usta Tasarımcı🌟
"GraphiClubeR " arkadasım çok haklısın bende şimdi ünivdeyim.2sınıfdayım.hayal ettiğim üniversitedyim.ve girmek için bu üniversiteye tam 4 yıl uğrastım üstüne üstlük ben meslek lisesi grafik tasarım çıkışlıydım düşünü.ama sınava girecek olan arkdslarıma allah kolaylık versin ne diyeyim.sen hangi üniv desin.ben çü

g.ecglr

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
bende 2010 da girmeyi planlıyorum.istanbulda marmarada yıldız da ve mimarsinan da var benim bildigim.ama mimar sinan ' tek geçerim...
hatta orda eğitim 5 yıl
bilginize