Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Aşkımın Başlangıcı

Selimsel

🏆Pro Tasarımcı🏆
Nasıl grafıkerlıge basladıgımı anlatmak istiyorum.Belki size bir hikaye olarak yol gosterebılır

Sırma maden sularının Bursa Kelesdekı fabrıkasında stajyerlık yapıodum.Elektrik bolumu mezunu oldugum ıcın. Ama sure gelen reklam sevgım ve hep "ben bırseyler uretebılırım" dusuncem benı bu ısın nasıl yapıldıgına nerelerde yapıldıgına ve kımlerın yaptıgına ıttı!
O sırada da eve aldıgım bılgısayarla Paint Shop kullanmaya ve web sayfaları yapmaya basladım (Tabı yaptıgım web sayfası acılmıyordu bıle o malum Java scrıptlerı ust uste koydugum ıcın)

Daha sonra bıraz once bahsettıgım o buyuk acık hava reklamcılık sırketının sahıbının benım arkadasımın dayısına aıt oldugunu ogrendım (Tamamen bı tesaduf) ve ne PS bılırdım nede baska bırsey, bi tek Paint de ufak anımasyonlar... Benı işe alsınlar ben ogrenıcem dedım.

Konustu; ve dıgıtal baskı yapan bır ustanın yanında ÇIRAK! olarak başladım. Ama o kadar hızlı calısılan bır ortam kı! anlatamam. Yanı orda bana bırısının kalkıpda bak Selim bu PS bu Freehand deme şansı bıle yok kı kalkıp ogretsın!

Bende kafayı yemek uzereyım. Tamam işleri basarken yardım edıyorum ama bu işleri nasıl tasarlıyorlar?

Boş kaldıkca hemen yanımda duran grafıker abı ve ablalarımın ellerıne bakıp, yaptıkları ıslem sonucunda monutorde olan degısıklerı bağdaştırarak ogrenmeye basladım bu işi.

Evet evet yanlış duymadınız, Layer*Layer Style*Drop Shadow yapınca ekranda oluşan o resmın altındakı golgeyı anlamakla başladım mesleğe...

Bır donum noktası bulmam lazımdı! Bır gun bı tasarım ıcın abı ve ablalar aralarında konusuyrlardı.
-Sunu sole yapalım , -bunu buraya koyalım gıbı..

Dedım kı- ya bu sekılde yapsanız su da surda dursa ?)(%/+%^&/&/&

dedım ama ben bıle şaşırdım

-vay be guzel fıkır dedıklerınde benı gormenızı ısterdım..
Yanı Turkıyeyı bataktan kurtardın deseler o kadar gurur duymazdım sanırım.

Ve o an Geldi!!

Selim sende bilgisayarda birşeyler çalış dediler! Aradan 3 ay geçmişti!
Evde kurdugum PS 3 mu neydı onunla yapmaya calıstıklarımı uygulamaya baslıyacaktım.
Ama yanımda bu işin piri sayılacak ınsanlar vardı. Oyle boyle derken abı ve ablalarımın ugrasmak ıstemedıklerı DEKUPE ıslemlerını yapmaya basladım. Başladım ama sımdı bıle sıkıldııgm (hala hıc sevmıyorum gercekten) o işi öyle bir keyif ile yapıyordum ki, onlar bile şaşırıyorlardı.

Zamanla artık gelen tabelaları "duz yazı halınde olanlarını" yapmaya basladım.
Gunler gectı, gectı, gecti,...
Bir yandan digital baskı makınesınde folyo degıstırıyorum bır yandan da tasarım yapıyorum. Oyle ki Folyo değiştirme işlemini ustamdan daha hızlı yapabılır hale geldım. Cunku o folyoyu ne kadar hızlı makıneye takarsam o kadar cabuk PC nın basına oturabılecektım. Tabıkı bır daha kı baskıya kadar:(

Aradan Zaman gectı... Dedıler kı 4 katlı olan bu ıs yerımızın her katına o katta olan ıslemlerı anlatan tasarımlar yapalım(yanı ****l bolumu-Plexi bolumu-Idarı bolum-dıgıtal baskı) Ve grafıker abı ve ablalarıma ısler verıldı.Ben tabı fasulye:)

Amaaaa dedım kı - Oglum selim sende yap bır tane ne var ucunda olum yokya...

yaptımda!!hemde ıdarı bınanın onune uygulanabılecek bır tasarım.Hıc unutmam o tasarımı hala! O zamanlar kabartma meşhurdu! turuncu Logoyu lacıvert degredelı zemın uzerıne kabartarak koydum.. bole afıllı bı tasarım yaptım..

ıyı guzel yaptımda bunu sunabılecekmıyım?

Dedıler kı hadı yaptıgınız tasarımları sunun.. Ben ustaya gıttım ve dedım kı
-abı bende bı tane yaptım ama bunuda sunabılırmıyız?

-Sağolsun ustam tamam dedı

Calısmalar o ZOR begenen patronumuza gıttı ama benım kalbım yerınde durmuyor

aradan bır gun gectı sonuclar geldı.
begenılen tasarımların uzerıne UYGUNDUR yazılmstı
****l bolum X ın yaptıgı calısma UYGUNDUR
Pleksi bolum Z ın yaptıgı calısma UYGUNDUR
İdari Bolum Selimin yaptıgı çalışma UYGUNDUR!

Gozlerıme ınanamadım! Benım yaptıgım tasarımı begenmıslerdı.

Bır heves ıle bu yola devam ettım...Iyı kıde etmısım.

İşim benim aşkım!

Benzer konular

Selimsel

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bu arada Kasım ayında 11ncı yılım bıtecek ınsallah!Su anda bır fırmanın Reklam sorumlusu olarak calısıyorum!

elkor84

🏆Pro Tasarımcı🏆
umarım bu meslek aşkın yeni başlayan arkadaşlara örnek olur selimsel.mesleğinde daha nice güzel yıllar geçirmeni dilerim...

Selimsel

🏆Pro Tasarımcı🏆
Zaman ayırarak okudugun ıcın ılk basta tesekkur ederım. Iyı nıyetlı dusuncelerını ıcınde ayrıyetten tesekkur ederım. Umarım yenı baslayan arkadaslara bırseyler anlatmıstır hıkayem!

MeneJeR

🌱Yeni Üye🌱
Çok Güzel Ya Harika Bişe Ne Diyebilirimki Gerçekten Tüylerim Ürperek Okudum Aynı Aşk Bendede Var Ögrenmek İin Elimden Gelen Bütün Çabayı Gösteriyorum Artık Hastalık Oldu Yoldan Geçerken Biyere Giderken Afiş Logo Resim Tabela Gördügüm Zaman :D Ps Yapılış Aşamaları Geçiyor Gözümün Önünden Nasıl Yapmışlar Acaba Nerden Başlamışlar Tasarıma Felan O Derece Yani :D

Selimsel

🏆Pro Tasarımcı🏆
ben hala daha yapıyorum. ve yapılan ıslerın altındakı o ufak ajans ısımlerıne dıkkat ederım:)

begumgizem

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yaa banada böle şans verilsin istiyorum :(
çok ii bi başlangıçmış seninki..herkese böle ii yerler düşse keşke =)

Selimsel

🏆Pro Tasarımcı🏆
bana şans verılmedı kı ben yarattım o şansı... Eger kaderıme razı olup o tasarımı sunmasaydım....

begumgizem

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben neler yaptımda sundum ama beğenilme şansı vermediler..=(

Selimsel

🏆Pro Tasarımcı🏆
evet sağolsun benım ustalarım ıyıydı

MeneJeR

🌱Yeni Üye🌱
Gerçekçi Ol İmkansızı İste :) Begum Bence BirKişiye Baglı Kalma Çalışmalarını Birçok İşi Yapan Kişiyle Paylaşırsan Umarım Sendeki Işıgı Fark Edenler Olacaktır :)

deryakrcp

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Selimsel hikayenin bir bölümünde hakikaten duygulandım. Tam bir azim öyküsü ve süper bir başarı. İstemek azim etmek başarının yolunu getirmiş size.
Benimde hikayem ilginçtir.
Liseden yeni mezun oldum. 17 yaşındayım. Bir yapı kooperatifinde ön muhasebe elemanı olarak işe başladım. 2 kişi çalışıyorduk. Ben daha çok ön muhasebe işleriyle uğraşıyordum. Öteki arkadaş bilgisayarda yazı işleri ile uğraşıyordu. Bilgisayarla ilgili bir iş olduğunda hemen onu çağırırlardı. Banada ufak tefek hesap işlerinden sonra getir götür yapmak düşerdi. Bu beni üzüyordu. Ticaret lisesinin muhasebe bölümünden mezundum. Daktiloda
10 parmak çok iyi yazıyordum. Fakat klavye Q. Daktiloda iyi yazıyorum ama bu bilgisayar diyorum. Bilmiyorum F'e dönüştüğünü.
Birgün bilgisayar bozuldu. Teknik servis geldi. Elemanı izlerken baktım. Denetim masasından birşeyler yaptı. Ellerine hiç bakmadan on parmak yazmaya başladı. Çok şaşırdım. Hemen o gidince denedim. aa aslında ben bilgisayar kullanmayı biliyormuşum. Patron gördü. Çok şaşırdı. Yüzlerine baka baka on parmak yazıyorum. Dediki derya hani bilmiyordun bilgisayarı. Dedimki "şimdi öğrendim" tabi ona anlatmak güç...
Sonra şimşekler çaktı beynimde ordan gitmeli ve bu parmakları değerlendirmeli. Biraz araştırmadan sonra hemen ayrıldım işten.
İlk önce bir tez bürosunda çalıştım. İyice öğrendim.
Bir dönem gazete ilanı ile evde freelance çalıştım.
Sonra kitaplarını yazdığım kişilerin sayısal dizgilerini yapamadığımdan geri çeviriyordum.
Dedim ki ben bunu öğrenmeliyim.
Bir dershanede çalışmaya başladım. Ankara'nın bilindik çok büyük bir dershanesi. Bitmeyen yazılar.
Dedilerki çizim yapabilirmisin. Her branştan (sayısal, sözel) kitaplar çıkarıcaksın. Kapak tasarımlarıda sana ait olucak. Hiç bilmediğim halde (deli cesareti) evet biliyorum,yaparım dedim.
Çalışan arkadaşlar belli etmiyorlar ama galiba anladılar şimdi düşünüyorumda anlamamaları mümkün değil benim işi bilmediğimi. 10 parmak yazıyorum sadece ona güveniyorum.
Vel hasıl...
Sayısal geldi önüme. Çiz dediler bunu...
Ben bir daire çizmeye başladım. Başladım içini tek tek taramaya. Görünce güldüler ama istekli olduğumu görünce belli etmediler. Bak dediler derya bunu şöyle yapsan daha çabuk olur daha az yorulursun. sağolsunlar. Bende onlara her fırsatta birşeyler sordum, öğrendim. Kendime ayırdığım zamanlarda onları izledim. Her izlediğimde bir şey öğrendim.
Sonra kitabın dizgisini yaptıktan sonra konuya ait yaptığım kapak tasarımları bana daha keyifli gelmeye başladı. Dedimki bu yazılar yaz yaz bitmez. Ben böyle bir şey yapmalıyım. Araştırdım, başladım grafik - tasarım denilen ufka doğru yol almaya. Çok keyifliydi. Hayalcilikte var ruhumda. Tam bana göre bir meslek. Önceleri kendim çözmeye çalıştım. Photoshop kurcaladım. Coreli kitapla deneye deneye karıştırdım. Baktım olmuyor. Sitemizde reklamı olan vektörel bilişime 3 ay bu programların kursuna gittim. Biraz daha ilerledi. Sonrası bana kaldı. Şimdi kendi iş yerimde çalışıyorum.
İstemek gerçekten istemek, çaba göstermek, vaz geçmemek...
Uzun hikayemin kısa özeti...

MeneJeR

🌱Yeni Üye🌱
Selimsel hikayenin bir bölümünde hakikaten duygulandım. Tam bir azim öyküsü ve süper bir başarı. İstemek azim etmek başarının yolunu getirmiş size.
Benimde hikayem ilginçtir.
Liseden yeni mezun oldum. 17 yaşındayım. Bir yapı kooperatifinde ön muhasebe elemanı olarak işe başladım. 2 kişi çalışıyorduk. Ben daha çok ön muhasebe işleriyle uğraşıyordum. Öteki arkadaş bilgisayarda yazı işleri ile uğraşıyordu. Bilgisayarla ilgili bir iş olduğunda hemen onu çağırırlardı. Banada ufak tefek hesap işlerinden sonra getir götür yapmak düşerdi. Bu beni üzüyordu. Ticaret lisesinin muhasebe bölümünden mezundum. Daktiloda
10 parmak çok iyi yazıyordum. Fakat klavye Q. Daktiloda iyi yazıyorum ama bu bilgisayar diyorum. Bilmiyorum F'e dönüştüğünü.
Birgün bilgisayar bozuldu. Teknik servis geldi. Elemanı izlerken baktım. Denetim masasından birşeyler yaptı. Ellerine hiç bakmadan on parmak yazmaya başladı. Çok şaşırdım. Hemen o gidince denedim. aa aslında ben bilgisayar kullanmayı biliyormuşum. Patron gördü. Çok şaşırdı. Yüzlerine baka baka on parmak yazıyorum. Dediki derya hani bilmiyordun bilgisayarı. Dedimki "şimdi öğrendim" tabi ona anlatmak güç...
Sonra şimşekler çaktı beynimde ordan gitmeli ve bu parmakları değerlendirmeli. Biraz araştırmadan sonra hemen ayrıldım işten.
İlk önce bir tez bürosunda çalıştım. İyice öğrendim.
Bir dönem gazete ilanı ile evde freelance çalıştım.
Sonra kitaplarını yazdığım kişilerin sayısal dizgilerini yapamadığımdan geri çeviriyordum.
Dedim ki ben bunu öğrenmeliyim.
Bir dershanede çalışmaya başladım. Ankara'nın bilindik çok büyük bir dershanesi. Bitmeyen yazılar.
Dedilerki çizim yapabilirmisin. Her branştan (sayısal, sözel) kitaplar çıkarıcaksın. Kapak tasarımlarıda sana ait olucak. Hiç bilmediğim halde (deli cesareti) evet biliyorum,yaparım dedim.
Çalışan arkadaşlar belli etmiyorlar ama galiba anladılar şimdi düşünüyorumda anlamamaları mümkün değil benim işi bilmediğimi. 10 parmak yazıyorum sadece ona güveniyorum.
Vel hasıl...
Sayısal geldi önüme. Çiz dediler bunu...
Ben bir daire çizmeye başladım. Başladım içini tek tek taramaya. Görünce güldüler ama istekli olduğumu görünce belli etmediler. Bak dediler derya bunu şöyle yapsan daha çabuk olur daha az yorulursun. sağolsunlar. Bende onlara her fırsatta birşeyler sordum, öğrendim. Kendime ayırdığım zamanlarda onları izledim. Her izlediğimde bir şey öğrendim.
Sonra kitabın dizgisini yaptıktan sonra konuya ait yaptığım kapak tasarımları bana daha keyifli gelmeye başladı. Dedimki bu yazılar yaz yaz bitmez. Ben böyle bir şey yapmalıyım. Araştırdım, başladım grafik - tasarım denilen ufka doğru yol almaya. Çok keyifliydi. Hayalcilikte var ruhumda. Tam bana göre bir meslek. Önceleri kendim çözmeye çalıştım. Photoshop kurcaladım. Coreli kitapla deneye deneye karıştırdım. Baktım olmuyor. Sitemizde reklamı olan vektörel bilişime 3 ay bu programların kursuna gittim. Biraz daha ilerledi. Sonrası bana kaldı. Şimdi kendi iş yerimde çalışıyorum.
İstemek gerçekten istemek, çaba göstermek, vaz geçmemek...
Uzun hikayemin kısa özeti...

Sizlerin Hikayelerini Dinleyince İnsan Dahada Şevke Geliyor :D İnsan İstedikten Sonra Başarabiliyor Herşey İstemekle Oluyor Yani Boş Boş İstemeklede Degil Yani Bir Şeyi İstiyorsan Sonuna Kadar Mücadele Edeceksin Bence Böle Hikayeler Varmı Hadi :) Okumaya Hazırız :)

baygolge42

🏆Pro Tasarımcı🏆
ne guzel bir olay bu bir baskalarının yanında ogrenmek ne yazık ki ben bu sansı hiç bulamadım,bir tek gosterenim yoktu,araba surmesini bile bindigim otobusun en onunde oturarak sofore baka baka ogrendim,sonra arabaların anahtarlarını tanıdıgım her kimseler arabanın ustunde bırakmazlardı.şimdide pc leri saklayın diyorum,saklayamıyorlar.valla supersin selim ne guzeldir hayatta grafiker olmak ve ne guzeldir ogrenmek, ogretmek.bana ogreten olmadı ama inşallah benden ogrenecek cok insan olucak.
saygılar sevgiler.

Selimsel

🏆Pro Tasarımcı🏆
Derya senın azmınde gercekten takdire-şayan!:) baygolge42- abı walla benımde ogretenım oldugu pek soylenemez ama elımden tutuldu cok sukur:)

bir asker arkadasım sızlerden ıyı olmasın Mersınlı Saygın BALIKEL, bana dedı kı askerde;

- Selim, eğer bir insana bir şeyin doğru yada yanlış olduğunu anlatmak istiyorsan, ona bir hikayeni yada hikayeyi anlat. Gerçek yaşanmışlıklar her zaman daha iyi etki eder.

ve;

- Unutma herkesin bir hikayesi vardı. Yoldaki temizlikçiden, holding sahibine kadar herkesin hikayesini dinle ve onlardan birşeyler çıkart...

işte bende bu 1. sayfadaki hikayemi bu yuzden anlattım. Başladığım gun bana
Bursanın en buyuk Turızm ve Kongre sırketlerınden bırınde Reklam Sorumlusu(muduru:S) olucaksın deselerdi, -abi işim var folyo takıyorum derdim:):):)

Zamanı iyi kullanarak başarıyı İSTEMEK önemli.

Elbette burdaki arkadaşlarında meslekte gecen uzun zamanlarının bır başlangıc hıkayesı vardı. Ve bunları dınlemek ısterım.

Selimsel

🏆Pro Tasarımcı🏆
evet arkadaslar sızın bu aşka başlangıcınızın bır hıkayesı yok mu?

asilrock

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Evet bende hala bakarım ajanslarınküçücük dünyaları yansıtan ufak bir reklam ama bilizmezki o büyük reklamı bu ajans yapmış diğe ne garip değilmi

efsunlu_kizz

🏆Pro Tasarımcı🏆
derya ve selim hikayelerinizi zevkle okudum imrendim istek,azim olunca demekki hersey olabiliyormus sadece gercekten,samimiyetle istemek önemli tabi birazda sans olcak :)

macsabri

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Benim hikayem 15 yıl önce başladı mücellithanede çalışırken bizim arkadaş bir bilgisayarcıya eleman arıyormuş ve bir iki haftada öğreteceklermiş falan dedi bende iyi bir konuşalım dedim daha sonra gittiğim zaman bana hakan abinin (Patron) dediği bilgisayarlı makinalarımız var anlattı kısaca bende düşündüm iyi falan dedim kartı kaybettim:) iki üç hafta sonra bir baktım telefon çaldı evde annem biri seni arıyor dedi bir baktım telefondaki hakan abi sabri hani gelecektin ne oldu gelmedin bende abi kartını kaybettim dedim tamam dedi hafta içi bırakırım arkadaşından alırsın cumartesi kesin bekliyorum dedi bende ok ama olacak diye gitmiyorum sonra gittiğimde bilgisayarları görür görmez bende içimde bir his uyandı ve ne olduğunu anlayamadan herşeye evet dedim tabi hemen bilgisayar falan nerde ilk iki üç ay sadece bilgisayarı gördüm dokunamadım sonra bir baktım benim ustam oğuz abi herkeze allah böyle bir anlayışı anlatışşı güzel bir insan versin bana saat yediye geliyordu ve puzzle oynatmaya başlattı daha sonra öğrendim benim mause ile elimi hızlandırmak için yaptırdığını bir kaç gün böyle hatta km tutuyordu ne kadar hızda yapıyorum diye yavaş yavaş dekupe, temizlik, sayfaya yerleştirme falan derken bir baktım bir gün bana almanyadan bir kitap yapılması için gelmiş ve onu verdi ve bunu sen yapmaya başla dedi ve ben o gün başladığım bu işe yapamaz edemez yanlış olur dediler ama o yapar dedi oğuz abi sonrası malum o gün bugündür ilerlemeye devam yeni bir şeyler öğrenmeye devam...