Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Bir fotografin telif hakki ile korunup korunmadigini nasil anlariz ?

fielmann

🌱Yeni Üye🌱
Elimde reklam amacli kullanmak istedigim internetten buldugum bir resim var. Bu resmin telif hakki ile korunup korunmadigini nasil anlayacagim?

g.ecglr

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Çok güzel bir konuya parmak basmışşsın.
İnternetten bulduğun bir resmin; sahibini bulmam çok zor.
Kullanırsın; sonra biri çıkar problem yaşarsın.
sana tavsiyem;
Eğer reklam amaçlı kullanmak istiyorsan; internette özel bir kaç sitede az bi miktar ücret ödeyerek; yüzlerce fotoğrafı indirebilmek ve kullanabilmek mümkün.Oradaki hoç karelere müdahalede bulunarak; harika işler çıkarabilirsin
(eski çalıştığım firmanı tanıtım kampanyası görsellerini bu yolla almıştık,problem yaşamadık)
NOT:site ismi vermek yasak olduğu için;ismini yazamıyorum.Ama araştırırsan bulursun mutlaka
Kolay gelsin
Saygılar

fielmann

🌱Yeni Üye🌱
Ilgin icin cok tesekkür ederim. Ama söyle bir problemim var. Buldugum resime Photoshopla müdahele edilmis ve ortaya cikan bu yeni calismanin bir benzerini bulmam imkansiz. Dedigin gibi sahibinide bulamiyorum. Bu durumda ne yapabilirim ?

g.ecglr

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Madem sahibini bulamıyorsun ve çok da beğendin; pek iyi bir şey değil ama sana şöyle bir yol önerebilrim.
Sende artık hangi programda yapabilirsen; o çalışmanın ufak tefekte olsa 9 şeyini değiştir.(renk tonu,ışık gölge,v.s...) Ozaman bir problem olmadan kullanabilirsin.
Aslında kural şu; mahkemede aklanmak istiyorsan; çalışman ona benzeyene göre 9 fark içermeli.O zaman mahkum olmazsın :D
(9 fark konusunda ciddiyim)
Ama yukarıda ki sadece bir öneri.
Ayrıca şöylede bir önerim var; site nin yöneticilerinden; gökhan yada volkan 'a ve ya Cahit Gülden Hoca' ya özel msj at.Cevap yazmadıklarına göre; herhalde yoğunluktan göremediler.Onlar artık bu konularda aşmış oldukları için; eminim biliyorlardır. :smile: Yardımcı olurlar diye tahmin ediyorum.
Hadi kolay gelsin
Saygılar

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Bence bu fotoğrafı hiç kullanmayın. Yani özel olarak bir takım işlemlerden geçtiyse büyük ihtimal bir çalışmada kullanılmış... İzni olmayan bir fotoysa 300 dpi olduğu konusunda da şüpheye düştüm.