Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Bu kadarda Olmaz Dedirtecek Fiyat Teklifi

grafikçe_

♾️Grafik Gurusu♾️
Onlayn diye bir kelime mi vardı?:)

İşin ilginç tarafı, kartvizit de aynı fiyata, broşür de aynı fiyata..
Fiyatın ne kadar olduğu da şaka gibiymiş.

Umarım böyle durumla bir daha karşılaşmazsınız.

yazarcizer

🏆Pro Tasarımcı🏆

Erkan ERGEN

🏆Pro Tasarımcı🏆
Malesef mesleğimizi kendimiz köreltiyoruz. piyasaya girecem diye kaliteli iş çıkarmak yerine ucuz iş çıkararak rakamları al aşağı edenlerden bahsediyorum.

Mesela ilginç olan olaylardan biri : baskı bedeli 80 TL olan bir iş firmamızdan 300 TL ye son tüketiciye satılmakta ve tasarım bedeli ve risk payı görüldüğü üzere x2 şeklinde ilave edilerek kâr ilavesi yapılmaktadır. Tabiki bu işin inceliğine göre değişmektedir.

( Bir örnek daha siteden kurumsal tasarım yaptırmak isteyen bir kişiye daha önceden yapılmış kurumsal demoları attım ve beğendiler rakam sorduklarında kurumsal tasarım en az 1000 TL olarak ücretlendirilir dediğimde geriye dönüşü olmadı. Sanırım burda yayınlanan kurumsal tasarım tekliflerine 200-300 TL gibi komik rakamlar veren kısa günün karı diyen oysaki talep dengesini düşürüp Nihat abiye teklif edilen komik rakamların yayınlanmasına sebep olanlar var.)

Hiç bir ticaret etiğine sahip olmadan açılan ve 80 TL üzerine 10 TL koyup işi alıp müşteriyi bağlıyayım diyen ...(eğer sistem banlamasa cok ağır kelimeler konuşmam gerekir) ajans adı altında faaliyet gösteren emek hırsızları ile uğraşıyoruz.

Bir de buna evimde aylak oturmayayim diyen ve iyi niyetle iş öğrenmeye kalkan ancak yanlış yol izleyen evinden calışan freelance olduğunu düşünen mesleğe adım atacak ve gelir düşüncesi olmayan öğrenci arkadaşları ekleyelim. Resmen çantacıları farkında olmadan hizmet ediyor ve bu devlete 5 kuruş vergi vermeden para kazanıyorlar. Bilinçli olarak yapmayanlar umarım buradan yazdıklarımla az da olsa akıllanır ki bilinçli olarak yapanlara da varsa hakkımız helal etmiyorum.

matbaalara müşteriler internetin yaygınlaşması nedeni ile fiyat sormaya başladıkları ve giriş cümleleri "şu kadar işi kaca BASIYORSUN" olduğu için matbaalar düz fiyat vermekte ve bizi zora sokmaktadır. üstüne bir de üstlerine vazife olmayan şekilde matbaa grafikeri diye bi sektör icat ettikleri ve tasarım değil tasarım felaketlerine tüketicileri alıştırdıkları için siz ne yapsanız fayda etmiyor.

Sonuç olarak;

Bir ayakkabıcı %200 kar ile ayakkabı satarken, bir kot maliyetinin 7 kat yeri geldiğinde 10 kat fazlasına satılırken bunları tüketen toplum bunlara ödeme yaparken ses cıkarmaz iken bizim kazançlarımızı fahiş buluyorlar ya bu zihniyeti kınıyorum. Sanki 300 TL işte 20-30 TL kar ederek ayda 500 broşür işi alınıyor da. Arz talep dengesini bozan rekabet ettiğini sananlar sayesinde son kullanıcılara matbaa baskı maliyetlerinin ifşa edilmesi ile ve matbaaların son kullanıcılara sanki ajansa fiyat verir gibi baskı fiyatı vermesi sayesinde 10 sene önce 40 TL ye sattığım kartvizit hala 40 TL olarak satılıyor ve ingiltere de 100 adedi 12 pound, almanya da 500 adedi 80 euro olarak satılıyorsa bunda bunların tamamının etkisi var.

bu sektörden ekmek yiyen herkesi baltalayan bir kac unsur var ve bizim mesleğimiz malesef bunlar sayesinde bu hale geldi. Hepsini koca bir sektörü baltaladıkları için ve insanların meslek hayatlarını ve yaşamlarını zedeledikleri için kınıyorum.

vivo

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
1.5 tl ye kartvizit yaptırmak isteyen saygıdeğer müşterimize özel bir kartvizit yapmak isterdim doğrusu yazık yazık bu kadar emek bu kadar zaman karşılığı 1.5 tl midir

grafishop

👑Efsanevi Grafiker👑
Ben 'onlayn'ım bana yönlendirin lütfen :rofl:

Dracan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Hayır birde sürekli online istiyor(onlayn diye yazmış :)))..Yani sürekli pc başında olacaksın başka iş yapmayacak onu takip edeceksin..Şaka gibi hakket :))

ibooo

🌱Yeni Üye🌱
selam aleykum ben yerel gazete cıkartıcam bi tasarımcıya ıhtıyacım var konusmak ısteyenler. **** adresinden bana ulasabilirsiniz

5830grfk

🏅Acemi Tasarımcı🏅
1.5 TL yi bu kadar cok gözünde büyüttüne göre adama 5 TL versen herseyi yapar :))

o mail adresi acık olsa süper kafa bulurduk adamla :)) fiyat o zaman 3.5(üc bucuk) olurdu :))

yazık cidden emege yazık ne zaman düzgün emegine saygı duyan bi iş yeri cıkıcak merak ediyorum en cok duydugum sözler
iki mouse oynatıosun ne varki.
iki klavyeye basıyosun yap işte 2 dk.
müşteri cok güzel ve özel bi tasarım istiyor
cok acil iş (ne durdun bu saate kadar)
banada logo yapsana ama kımsede olmasın
bi tabela yap renkler dikkat ceksın etrafındakıler su renk :)
tabelada 4 cm daha yer var oraya kadar sündür
şimdi aynen böyle cıkıcakmı
işim acele dükkanı kapatıp geldım hemen yapta gidiyim sonra 2 3 saat istediğini yaptırır

4 5 yıldır bu işi yapıyorum bu süre içinde 8 10 program ögrendm ne görsem yaparım cinsinden hersey var...
ama bıktım ömrümden 50 yıl götürdü bi reklam sektörü..kendini bilmeyen patronlar parayla senı satın aldıgını düşünen müşteri bazen öyle bi dereceye geliyoki yanında oturan müşteriye kalkıcan dalıcan bunu bigün yapıcam :))

hakankaraman

🌱Yeni Üye🌱
bence onlar kek arıyor ya tutarsa hesabı ( bu teklifleride genelde öğrenciler kabul eder cunku yapacak bıseylerı yok 1.5 tl onlar ıcın buyuk para)

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
bence onlar kek arıyor ya tutarsa hesabı ( bu teklifleride genelde öğrenciler kabul eder cunku yapacak bıseylerı yok 1.5 tl onlar ıcın buyuk para)

Sen de öğrenci olduğuna göre "kişi kendinden bilir işi" diyebiliriz.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
1.5 tl yi dilenci beğenmiyor artık :D velhasıl grafik tasarıma fiyat olarak biçiliyor. fevkalade günler bunlar

Soj

🌱Yeni Üye🌱
Mesajı okurken herhalde çok uçuk bir fiyat verildi diye düşündüm. O fiyatı teklif eden adam kendisi tasarlasa eminim normalin çokta üstünde bir fiyat verirdi.
Bazı çalışmalara günlerimi veriyorum karşılığında böyle bir teklif alırsam hayatımın geri kalanını o maili atanı aramakla geçiririm..

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Geçen gün dışardan freelance bir dergi işi hazırlamak için teklif vermem istendi. Hazırlanacak dergi 4 forma+kapak sektörel bir yayın neyse gittim görüşmeye önce içerik üstünde konuştuk sadece ilanlar dışardan hazırlanmış olarak gelecek bunun dışında bütün mizanpaj vs. işler yapılacak. Ayrıca bir kaç ay sonra derginin bayi satışına başlayacağı ve bu yüzden biraz daha albenili özenli bir çalışma istendiği söylendi.

Dergiyi inceledim ve oldukca baştan savma özensiz bir çalışma olduğunu gördüm. Fiyat için bir arkadaşım aracılık ettiği içinde çok uçmak niyetinde değildim zaten. Hazırlık fiyatımı 1500 TL olarak söyledim. Karşımdaki bey önce şaşırdı sonra dergiyi 600 TL'ye yaptırdığını fiyatımın yüksek olduğunu söyledim. Böyle bir cevaba karşılık şunu sordum "Peki derginizden memnun musunuz?". Aldığım cevap hayır oldu derginin şu anki görüntüsünden memnun değillerdi ama benimde fiyatım yüksek gelmişti ve bu yüzden indirim yapmamı istediler.

Sonuç olarak işi alamadım tabiiki çünkü benimde düşük fiyatla çalışan bir başkası yüzünden fiyat kırmak gibi bir niyetim yoktu.

Demek istediğim evet bu piyasada ne yazık ki ölmüş eşek fiyatına iş yapanlar var ve olacaktır bunu engellemek çok zor ve insanlar kaliteli işlerle özensiz işleri ayırt etmedikçe ya da bu ayrıma ihtiyaç duymadıkça 10 kuruşa dekupe yapanlar 1 liraya kartvizit yapanlar 10 liraya broşür yapanlar olacaktır bizede burda buna hayıflanmak düşecektir.

mahmutakif

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar müşteri işin kalitesini istiyorsa zaten öyle bi fiyat teklif etmez. siz işinizi düzgün yaptıktan sonra heryerde ekmek var...

reborn

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bu konuyu açan arkadaşa sesleniyorum, Bak artık devlet işini yanlış yapan yerleri deşifre ediyor sende yazsana şu firmanın ismini biz direk onunla muhattap olsak.

veysel topuz

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.kitapdergibasimi.com
Teklif çok normal
çunku bu sitede paralı ilanı çıkan hd
bu işi badava yapıyor ve üstelik
1000 kartvizitede 6 tl alıyor..
Türmasan ve hd vs. Gibi matbaalar
bu işi ayak altına attılar burada
en buyuk günah grafikerlerin
çünkü onları besliyen siz grafikerlersiniz