Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

freehandde a4 katolog çalışması için yyardım

sevimli86

🌱Yeni Üye🌱
freehandde katolog çalışması yapıcam a4 ebatında yalnız baskıda ebat yüzünden sorun çıkar die korkuyorum.Kenar boşluklarını kaçar cm koymam gerek??

mac_ist

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.matbaa.org
Sayfa sayısına göre 5 mm.den fazla da koyulmasında fayda var. Tabii eğer tel dikiş olacaksa...

sevimli86

🌱Yeni Üye🌱
Teşekkür ederim.Ben sayfa sayfa çalışıyorum freehandde.Acaba doğru mu yapıyorum.Bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa memnun olurum

Grafik34

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Teşekkür ederim.Ben sayfa sayfa çalışıyorum freehandde.Acaba doğru mu yapıyorum.Bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa memnun olurum
Doğru çalışma. Çok sayfalıda çalışılabilir fakat dosyaların açılmama ihtimalini göz önünde bulundurarak tekli sayfa çalışılması uygundur.

sevimli86

🌱Yeni Üye🌱
Doğru çalışma. Çok sayfalıda çalışılabilir fakat dosyaların açılmama ihtimalini göz önünde bulundurarak tekli sayfa çalışılması uygundur.

benim tasarım konusunda problemin yok sayılır ama işi basıma gönderirken çok tereddüt ediyorum.Ama bunu da en kısa zamanda aşacağım inşallah.:smile:

sinkul

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Sayfalarını ilk sayfa hariç 2-3, 4-5, 6-7 gibi yan yana getirmen büyük karışıklıkları önler, metin akıtma, sayfa no'su verme gibi...bleed vermeyi biliyorsan 5mm kesim payı yeterlidir..pdf almadan göndereceksen mutlaka Find and Replace den convert etmeni tavsiye ederim...Bazen freehandde sayfayı komple seçsen bile parça parça metinler varsa bazılarını seçmeyebiliyor...kolay gelsin..

electronwarrior

🏅Acemi Tasarımcı🏅
hiç freehand de başlama bence o programın kendisi problem zaten

sevimli86

🌱Yeni Üye🌱
Sayfalarını ilk sayfa hariç 2-3, 4-5, 6-7 gibi yan yana getirmen büyük karışıklıkları önler, metin akıtma, sayfa no'su verme gibi...bleed vermeyi biliyorsan 5mm kesim payı yeterlidir..pdf almadan göndereceksen mutlaka Find and Replace den convert etmeni tavsiye ederim...Bazen freehandde sayfayı komple seçsen bile parça parça metinler varsa bazılarını seçmeyebiliyor...kolay gelsin..

Bilgilerin için teşekkür ederim.

sevimli86

🌱Yeni Üye🌱
hiç freehand de başlama bence o programın kendisi problem zaten

Ben freehand programını çok seviyorum.İlk başta öğrendiğim bir program bana öğreten kişi freehandi yaparsan coreli daha kolay yapabilirsin demişti.Tabi diğer programları da öğrenmek isterim açıkcası:smile:

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Flood yapan üye:

https://www.grafikerler.net/forum-kurallari-mutlaka-okuyunuz-t48.html#post84

Yaptığınız kural ihlali ile ilgili madde aşağıdaki gibidir:

Alt alta aynı içerikli veya ayrı içerikli mesaj atmak flood (arka arkaya aynı içerikli veya farklı içerikli mesajın aynı kullanıcı tarafından foruma gönderilmesi ) olduğu için yasaktır! Aklınıza sonradan bir şey gelirse, yanlış yazdığınız bir şeyi ya da yanlış grafikleri mesaj içeriğinden düzenlemek için mesajınızın altında cevap yoksa mesajınızda ki
edit.gif
butonuna tıklayarak ekleme yapınız. Düzenleme işlemi belirli bir zaman sonra gerçekleştirilemeyeceğinden düzenleme butonu aktif olma özelliğini kaybedecektir. Flood içerikli mesajlar silinir. Tekrarı halinde kullanıcıda art niyet tespit edilirse forumdan uzaklaştırılır...

idris65

🌱Yeni Üye🌱
FreeHand

FreeHand programı hakkında bilmeden konuşmamak lazım. Ben Yaklaşık 20 yıldır bu programı kullanıyorum. Corel ve İllistrator de kullanıyorum yeri geldiğinde. FreeHand i il kullandığım dönemlerde ne Corel ne illistrator ün adı bile yoktu. O zamanlar Macintoshlar vardı PC lerde bu programları kullanmak söz konusu değildi çünkü o yıllarda pc ler görsel tabanlı olmayıp komut tabanlı çalışıyordu. FreeHand le ilgili olarak şekil çizimlerinde sitil tanımlamalarında fevkalade pratik ve kullanışlı bir progradım Frehand tabi kim hangi progrmada gözünü açmış ise onun için o dur. Frehandin bir özelliğide yan yana sayfalar açabilmektir. Aynı QuarkExpres gibi ve çok hızlıdır. Diğer vektörel programlara göre...

kadiror

🌟Usta Tasarımcı🌟
İşi baskıya yollarken yapılacak standart işler şöyledir..İlk önce dosyayı farklı kaydeder ve ismininin sonun bir "con." koyarsın :).. Daha sonra find replaceden tüm fontları convert yaparsın.. Eğer bir özel çalışma yoksa Tüm overprintlerin kaldırılması şiddetle tavsiye edilir. ( siyahlar default overprint dir.) eğer rgb renk varsa cmyk yaplır. rgb resim varsa bunlarıda cmyk yapmalı. İşin içindeki yapancı renkler temizlenmeli. Sayfa sayfa çalışılmışsa sol sağ sayfa boşluklarına dikkat edilmeli. ( mesela tel dikişde cildin olduğu yerden en az yarım santim kayıptır. Soldan sağdan 1 er cm boşluk verilirse baskıdan sonra soldan sağdan boşluklarda fark görünür..Yani sol sayfanın sol tarafından 1 cm boşluk varken sağ taraftan yarım cm boşluk olurki buna dikkat etmek lazım..Ayrıca işe kros konacaksa ( işi pdf olarak yollanacaksa gerekmez ) kros mutlaka hairline ve reg ( 4 renk ) olmalı. Bir de Fh için söylüyorum, içinde asla kilitli obje kalmamalı..İşe başlarken ise ne kadar boşluk vereceğin tamamen senin tasarım gücüne kalmış. Sonuçta boşlukta bir nevi tasarımdır. Sepere eder ayırırır, vurgular.. Fakat kartvizit yaparken mesela 4mm den aşağı boşluk bırkmamalısın. Yazılar uçup gidebilir kesimde..Taşırma her taraftan en az 3 mm olmalı..eğer sol sağ sayfa çalışıyorsan sol sayfanın sağına ve sağ sayfanın soluna taşırma vermene gerek yoktur ancak bunu işi montaja yollarken bu durumu mutlaka montaj yapan arkadaşa belirtmelisin..Yoksa 4 bir taraftan kırpar.. ve senin işin soldan ve sağdan içeri doğru 3 mm kesilir..Sonuçta sayfanın ortasına bir insan koydun. sağda gövde solda bir kol varsa paste inside kullanabilirsin..Bu durumda her iki taraftan ya çok hassas taşırma vermelisin yada taşırma vermeden bunu matbaada montajı yapan kişiye belirtmelisin..