Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

En komik basılmış hatanız

neo32

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.grafikturko.net
Okurken gülmek isin kolayı.. bende anlatayım sizde bana gülün biraz.... Boxer icin kartela yapıyorum. herseyini ayarladım.. Kanserojen madde icermemektedir yazacagıma icermektedir yazmısım.. Müsteri farketmeden biz farkettik ama ses cıkarmadık:) yiyecegim fırca cabası.. sonra müsteri geldi oda gülmekten bir hal olmus.. sticker yaparak üzerini kapattık. Stickerları yapıstırmakda bana kaldı...5000 adet...

slowmotion

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.djslowmotion.com
izmirde bi otogaz firmasına fatura çalışması yapıyorduk adres kısmına xxxx xxxx xxxx İZMİR yazacağıma ZİMİR yazmışım :D bu şehirde sayemizde var oldu

grafipapatya

♾️Grafik Gurusu♾️
resimle göstereyimm..
reklam12ch8.jpg

firma altınkum benim adreslerde yazıgım ne dersiniz.
altınkumlar..
sonrası mı musteri aradı. bu ne rezalet dedi.
altınkumlar da üzerine aradı.teşekkür etti.
üzerinde yıllık anlasma yaptık.sevinim mi üzilim mi ?

burcubalaban

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Oluyor böyle dikkatsizlikten terslikler arkadaşlar hataları değil güzel şeylerimizi hatırlayalım

ayber39

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Sahıle asılacak uyarı tabelası yapıyoruz.Acele iş, Elemanlar hazırlamıslar Teslim etmeye gıttık.1*2 sac tabela.Işin sahıbı yanında 5-6 kişi bır bakalım dedi tabelalara.Baktılar okey dedıler.Onlar bakarken ben farkettım kı"Dalgalı"yazılacak yere "Dalagalı"yazılmış.Benden başka kımse farketmedi.Tabelaları onlar dıkecektı ıstedıklerı yere koyduk.Sabahı yanlışlığı duzeltmek Kimse farketmeden ıcın 80 km yol daha gıdıp duzelttık..Yapacak bır sey yok..

Yunus PARLAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.evdetasarim.net
Valla iyiki böyle bir başlık açılmış. Henüz öğrenciyim ve hataları okudukca kendime ders çıkarmaya çalışıyorum. Çok hata yapıcam Çookkk :)

erdemcagla

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.erdemcagla.com
Bu hatalar çoğu zaman dikkatsizlikten değil, yapan kişilerin kültür ve bilgi seviyelerinden kaynaklanıyor.

:::AmbrosiA:::

♾️Grafik Gurusu♾️
Bu hatalar çoğu zaman dikkatsizlikten değil, yapan kişilerin kültür ve bilgi seviyelerinden kaynaklanıyor.

sayın erdemçağla... şu an yazmış olduğunuz bu yazının bu bölümle alakası olmadığı gibi böylesine gereksiz bir açıklamayı yapmış olmanızda okuyanların kafasında acaba bu çocuğun kültür ve bilgi seviyesi bu kadar mı diye bir soru işareti bırakmış olursunuz...

babanızı tanıyorum ve kendisiyle bir dönem beraber çalışmışlığımız var... bu yazınızı burada yayınlamadan önce hiç düşündünüz mü? faruk beyinde şu an ki kariyerine gelme aşamasında hiç mi hatası olmamış... mutlaka ki olmuştur... bu durumda babanızda da kültür ve bilgi noksanlığı olduğunu mu düşünüyorsunuz...

hata olur gözden kaçar... bazen üçüncü bir gözden bile kaçıp hatalı basılan işler olur... ama bunun kültürle bilgisizlikle alakası yoktur...

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑

Yok artık daha neler! Bunu kültüre nasıl bağladınız inanın anlayamadım. Olurda bu kadar mı olur? Kültür ne demektir Erdemciğim? Sen yapma bari. Hiç mi babandan feyz almadın...¿

Selim MERCANO

👑Efsanevi Grafiker👑

Bağımsız konu dışında kalmıssın arkadasım.
Bahsetiğin durum suan tam sana uyuyor ve hoş olmadı.
Yabancı Yazar ve şairlerin
Kitap cevirisinde yapılabilcek yazım hatalarından dolayı senin bakış açına göre kültürsüz ve bilgisiz olma ihtimalleri cok yüksek. İronik bir durum.
Lütfen birsey yorumlarken bulundugunuz yerin bir forum bir bilgi paylaşım yeri oldugunu unutmayalım.Hatasız bir tasarımcıyım yazın ona bile razıyım ama kimseyi hor görme lüksümüz yoktur.
saygılarımla.

♾️Grafik Gurusu♾️
bence bu konuyu uzatıp konu başlığından sapmayalım... sanırım erdem çağla da yazısının buraya uygun olmadığını ve özellikle de ifadesinin yanlışlığını farketmiştir... konu başlığıyla alakalı olarak devam etmemizde fayda var... evet dökülün hatalarınızı bakalım :D

farukcagla

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.fcagla.com
bence bu konuyu uzatıp konu başlığından sapmayalım... sanırım erdem çağla da yazısının buraya uygun olmadığını ve özellikle de ifadesinin yanlışlığını farketmiştir... konu başlığıyla alakalı olarak devam etmemizde fayda var... evet dökülün hatalarınızı bakalım :D

Oğlum Erdem adına özür diliyorum.

Babalar ve oğullar, birbirlerinin başarısı ile övünmeye hakları olduğu kadar, başarısızlıklarını da paylaşmak zorundalar. Adım geçtiği için ben yazmak zorunda kaldım. Geçmeseydi, yazmayacaktım.

Erdem; dizgi yanlışları ile imla yanlışlarını karıştırmış.

Biz oğlumla hep; -de ve -da eklerinin yanlış yazıldığını, derviş kelimesi yerine devriş, kibrit yerine kirbit yazıldığını ve bunların dikkatsizlikten değil cahillikten kaynaklandığını konuşur dururuz. Hatta bu Türkçe katliamına ne yapsak da engel olsak diye Volkan beyle de yazışmışlığımız vardır.

Erdem, konuyu böyle zannetmiş olmasının üzüntüsünü yaşamaktadır. Konuyu bana kendisi söyledi, nerede ne yanlış yaptım ki eleştirildim diye sordu.

Ben de bunun üzerine konuyu şimdi inceledim... Gördüm ki; konu eskilerin mürettip (tertip eden-dizgiyi dizen) hatası dedikleri türden olaylarla ilgili...

Yazılanların tümünü okuyunca konunun kültür ve bilgi hatası ile veya Türkçenin yanlış kullanılmasıyla ilgili olmadığını, sadece dikkatsizlikten kaynaklanan hataları yansıttığını anladım.

Erdem de buna dikkat etmemiş… Aceleci ve dikkatsiz davranıp bu kez dizgi hatası yerine yanlış anlama hatası yapmış.

Bunu kendisi de kabul etti.

Şimdi bu vesile ile bir teklifte bulunmak istiyorum, içimizden birileri de TÜRKÇE’nin HATALI KULLANIMINA ÖRNEKLER diye bir konu açsın, gördüğümüz dil yanlışlarını (dizgi yanlışı değil, imla ve gramer yanlışlarını) yazan kişiden alıntı yaparak oraya yazıp, doğrusunu da göstersin.

Sanırım işte o zaman bir kaç ay önce Volkan beyin sorduğu Türkçe yanlışlarına karşı ne yapabiliriz, sorusuna gecikmeli de olsa çözüm ve yanıt bulmuş oluruz...

Yine dizgi yanlışları ve dikkatsizlikten kaynaklanan istenmeyen olaylara dönersek; bir anı da ben anlatayım; çok büyük bir ajansta çalışıyordum. Yıl 1987... Koç holdingin faaliyet raporunu hazırladık. Giriş sayfasında Vehbi Koç-Yön. Kurulu Başkanı ve yanında da Rahmi Koç- Yön. Kurulu Başkan Vekili yazması gerekiyordu.

Faaliyet Raporu baskıya verildi, baskıdan geldi. Bir de gördük ki; Vehbi Koç'un altında Yön. Kurulu Başkan Vekili, Rahmi Koç'un altında da Başkanı yazıyor.

Herkes atlamış. İmzalar, onaylar, müşterinin onayı falan hepsi tamam. Ama herkesin gözünden kaçmış.

Bir daha basılması için zaman yok. 10 grafiker ellerine çok keskin gretuarları aldı, sabaha kadar çalıştı... Cetvel yardımıyla 3 mm yüksekliğinde 2 cm genişliğinde alanı kapsayan 9 puntoluk yazıları basıldığı kağıttan en üst tabakasını yolarak baskılı kısmını soğan zarı gibi sıyırıp almak suretiyle, aynı ölçüde olan diğerinin kesilmiş alınmış çukur yerine yapıştırarak yer değiştirdiler. Sadece çok ince bir çizik izi vardı...

Estetik cerrahları kıskandıracak bir doku nakli gerçekleştirdik. Basılı satır veya kelime nakli.

İş kurtarıldı, koskoca Koç holdingin toplantısı aksamadı... Üstelik fazla mesai parası da aldık. Grafikerlere gündüzki ücretinin iki mislini fazla mesai olarak ödeyen ender ajanslardan biriydi.

Bir de Aziz Nesin anlatmıştı. 1975-1980 yılları arasında İstanbul'da Şişli Kültür Merkezi diye bir yer vardı, orada kültür ve sanat gösterileri olurdu. Bir gün Aziz Nesin "Dizgici ve mürettip hataları" başlıklı bir konferans vermişti. Bu konuşmada her matbaada bulunması zorunlu olan musahhihlerin (tashih yapan düzeltmenlerin) ne kadar önemli bir görevde olduklarını özellikle belirtiyordu...

Yazar doğru yazabilir, dizgici (mürettip) yanlış dizebilir.
Yazar kazara yanlış yazabilir, dizgici de aynı yanlışı görmez, doğru sanır, yazar diyordu...

İşte düzeltmenin görevi burada çok önemlidir diyordu...

Bir gün aynı şey onun başına gelmiş... Bir kitabının bir satırında "biz gözümüzü budaktan sakınmayız" şeklindeki cümlesinde yer alan göz kelimesindeki "z" harfi yerine dizgi hatası olarak başka bir harf yer almış... Ve kitap öyle basılmış...

Rahmetli A.Nesin bunu söylediğinde dinleyiciler kahkahayı koyvermişlerdi...

Eskiden her kitabın sonuna gerekli düzeltmeler diye bir sayfa eklenirdi, kitap basıldıktan sonra yanlış basılmış kelimeler bu son sayfada doğrusu verilerek tekrar basım masrafından kurtulunurdu.

Elbette grafik tasarımcıların hazırladığı broşürlerde, afişlerde, dergilerde bu imkan yok.

Bu nedenle grafikerin dizgici gibi kullanılmaması, metin yazarı ve düzeltmen gibi de kullanılmaması gerekir.

En çok dizgi yanlışı doğru gibi algılanan kelimelerde çıkmaktadır. Mesela ;
Yunus bir memeli hayvandır , cümlesinde Yunus bir mameli hayvandır yazılmış olsa hemen dikkat çekip düzeltilebilmektedir. Oysa Yunus bir memneli hayvandır, cümlesindeki m ile n birbirine çok yakın olduğundan a ile e arasındaki fark kadar dikkat çekmemektedir.

Ayrıca; herkesin nasıl oldu da kimse fark edemedi, dediği yanlışların başında, yanlışlığın fark edilemeyecek kadar doğru gibi gözüktüğü biçimlerde olmaktadır. Mesela; bu masa buraya konmamalı, cümlesinin son kelimesini konmamamalı şeklinde yazarsak sanki doğru gibi algılanma oranı çok yüksek olmaktadır.

Son söz olarak şunu söyleyebilirim ki, 35 yılı bulan meslek hayatımda grafikerin yaptığı öne sürülen ve sebebi dikkatsizlik olduğu iddia edilen bir sürü dizgi yanlışı veya kompozisyon yanlışlarının sebebi;

1-Aşırı uykusuzluk nedeniyle trafik kazası yapan şoföre benzer bir biçimde; aşırı yorulmuş ve üzerine fazla iş yüklenmiş, panik ve stres içinde iş yapmaya zorlanan grafikerlerin adeta hataya ve dikkatsizliğe itilmiş olmaları olabilir.

2-Grafikere mac (pc) operatörlüğü, dizgicilik, metin yazarlığı, düzeltmenlik, hatta müşteri ilişkileri, telefonlara cevap verme, sekreterlik ve bazen çaycılık vs. gibi tasarımın dışında tutulması gereken görevlerin verilmesi de olabilir.

1 ve 2 no.lu maddeler dışında hata oluyorsa ancak o hataya dikkatsizlik, konsantrasyon eksikliği, ilgisizlik, yetersizlik vs. diyebiliriz ve hata tümüyle grafikere aittir diyebiliriz.

1 ve 2 no.lu maddeler üzerinde düşünülmesini, grafikere daha fazla değer verilmesini öneririm.

Saygılar sunarım.

sozhizalan

🌱Yeni Üye🌱
çok komik bi hata da benim başıma geldi;

bir otele katalog hazırlıyodum, müşteri renkli bir şeyler isteyince bende kapağa renkli şeritler kullandım, herkes çok beğendi, otelin genel müdürü bile hiç değişiklik istemeden onay verdi tam baskıya geçecekken, otelde bir belboy hatayı farkketmiş bir telefon geldi baskıya geçmeyin sakın die, meğer benim kapağa yaptığım tasarımı GAY' ler daha önce bayraklarında kullanmışlar. :D

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Ben hala nasıl olduğunu çözemedim ama yaptım evvet!

Bir kartvizit çalışmam vardı. Adamın adı tam hatırlamıyorum atacağım. Şirin H. ÇAĞLAR
Benim yazdığım isim M.Kemal ŞİRİN oldu... Atatürk'le ilgili birşey düşünmüş olabilirim yaparken ne bileyim...Basıldı. Siyah zeminli; 4 renk'ti... İş Antalya merkezden Side'ye müşteriye kadar gitti. Orada çıktı ortaya.Usta canımı okumuştu. Hiç hatam yoktu o zamana kadar. Sen zor; hata ihtimali yüksek işleri temiz ver onca zaman; sonra böyle bir şey yap!Dayak yiyeceğim sandım. :D Bu konuda mübalağa yapmıyorum cidden dövecekti.

Son düzenleme:

mine90

🌱Yeni Üye🌱
gecen yıl yerel bı gazetede staj yaptıgım donemde hergun gazetenın brkac sayfasını ben hazırlıodm. bırgun 16. sayfada bulunan burclar kısmının tum burclarını boş bırakmısım :D allahtan patronlardan herhangı bırı farketmedı :D

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Oğlum Erdem adına özür diliyorum.

Babalar ve oğullar, birbirlerinin başarısı ile övünmeye hakları olduğu kadar, başarısızlıklarını da paylaşmak zorundalar. Adım geçtiği için ben yazmak zorunda kaldım. Geçmeseydi, yazmayacaktım.

Erdem; dizgi yanlışları ile imla yanlışlarını karıştırmış.

...................

Teşekkürler...

Konu açma fikri güzel. Forumda herkes doğru bölümde ve kural ihlali olmadıkça istediği konuyu açmakta özgürdür. Bahsettiğiniz konuyu açarsanız emin olun ki bizler de katkıda bulunacağız.

♾️Grafik Gurusu♾️
tamam itiraf zamanı... bende yazayım :D
operatörlüğe başladığım ilk zamanlardı... şahinler holding'in bir davetiyesi vardı... açılış davetiyesiydi sanırım geçmiş zaman hatırlamıyorum pek... bu firmayı bilen bilir... bir şahin başı logosu vardır... zarfının ortasında şahin iki yanından da çift renkli şeritler geçecekti... ama logoya gelen bölümünün sağından ve solundan geçmesi gerekirken ben logonun ortasına gelen bölümü yok etmemişim... logonun üzerinden de geçirmişim... iş basıldı ve haliyle tamanını ben karşılamak zorunda kaldım :giggle:

DrN

🌟Usta Tasarımcı🌟
beterin beteride var...Bağdat caddesi üzerinde oldukça lüks ve adı bilinen bir restaurantın neon tabelasını yapıyoruz...herşeyi hazırlanmış onay alınmış ve üretime gönderiyorum ertesi gün gelen tabelaların minyatür büyüklüklerini görünce gözlerime inanamadım 35 cm olması gereken yukseklı 15 cm cıvarlarında ölçülerde kaydırma yapmışım artık nasıl bir dalgınlıkla yaptıysam.Evet bütün bir tabela 35 cm olarak yeniden yapıldı...Ortalama 1 ay nasıl yaparım ben diye kendime gelememiştim ...:)

vizyon222

🌟Usta Tasarımcı🌟
ilk dergi tasarımında montaj ensasında yazıları converslemeden alıp yapıştırıyordum sayfaya taki ozalitleri alınana kadar... ozalitler çıktı ve baktık cümleler arasında tuhaf geçişler var nedenide yazıları converslememem.... allahtan ilk dergmdi patron bişey demedi walla...