Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

72 dpi mi 300 dpi mi?

sevilcimen1

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar photoshopta tasarım yapmaya çalıştığımda internetten resim aldığımda çalışmamı 72 dpi de açıyorum. Dijital makinadan çekilmiş resimlerimle ilgili çalışma yapacaksam 300 dpi da çalılıyorum. Şimdi her iki resmide kullanacağım zaman geldi yeni dosyamı hangi dpi da açmam gerekiyor?
Yada Herzaman yeni dosya seçerken dpi ne olmalı?
Teşekkürler

Benzer konular

Ali Emre

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
gncart.com
Sayın sevilcimen1 ,şunu unutmayın;
----------------------------------
Eğer çalışmanızı bir web ortamında kullanacaksanız renk modu RGB ve çözünürlük 72 DPI olmalıdır.Lakin çalışmanız basıma gidecekse renk modu CMYK ve çözünürlük en az 300 DPI olmalıdır.

sevilcimen1

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Anladım fakat şöyle bir durum var. Web'den aldığım resimler ile bir takvim hazırlıyorum ve bu iş basıma gidecek. Dijital baskı olacak. Bu durumda hangi dpi da çalışmalıyım.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

GRAFİMERVE

♾️Grafik Gurusu♾️
Eğer çalışmanızı bir web ortamında kullanacaksanız renk modu RGB ve çözünürlük 72 DPI olmalıdır.Lakin çalışmanız basıma gidecekse renk modu CMYK ve çözünürlük en az 300 DPI olmalıdır.

matbaaya gidecekse bu şekilde Ali Emre söylemiş zaten.
300 dpi ama birde şu var dijital baskı olacaksa bastıracağın yere sormanda fayda var.
kolay gelsin.

Son düzenleme:

iyireklam10

🌟Usta Tasarımcı🌟
300 Dpi olmalıdır herzaman web hariç

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Matbaaya gidecekse evet 300 dpi olmalıdır. Fakat dış mekan tarzında ki makinelerde basılacaksa (tabela , bilboard, vinly afiş vb...) 72 dpi yeterlidir.

Ali Emre

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
gncart.com
Ayrıca takvimde kullanacağınız resimlerin stock fotoğraf (çözünürlüğü yüksek kaliteli fotoğraflar) olmasına özen gösterin.Basımda daha iyi gözükür.

Yunus PARLAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.evdetasarim.net

Hocama katılıyorum...

pcmemo

🌱Yeni Üye🌱
Ama sıfırdan bir çalışma açıyorsan 300 dpi olmasında yarar var sonradan düşürürürsün gerekirse. Ama 72 yi 300 yapmak kendimizi avutmak sanırım bir nevi.