Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Bana Türkçe ekmek ver !

cemilonline

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.bilisimtasarim.com
popup_reklamyazarligi.jpg

DİLİNİZDEN UTANMAYIN!

Türkçe'de son yıllarda yaşanan kirlenme ve yanlış kullanım ciddi boyutlara ulaştı. Bu durum, hem Türkçe'de karşılığı olduğu halde yabancı sözcüklerin kullanımı hem de Türkçe ifadede anlam yanlışlığı ve sözcüklerin yanlış kullanımı ile karşımıza çıkıyor.

Bir toplumun en önemli kültürel mirası olan dilin bu kadar kirlenmesi de doğal olarak o
kültüre zarar veriyor.

Türkiye'de dil kirliliği üzerine yapılan araştırmalar, sanılanın aksine en doğru Türkçe'nin reklamlarda kullanıldığını da ortaya koyuyor. Bu nedenle Reklam Yaratıcıları Derneği, kendi alanındaki sosyal sorumluluğunun gereği olarak, dilimizde yaşanan kirliliğe dikkat çekmek ve doğru Türkçe/sadece "Türkçe" kullanımını teşvik etmek amacıyla "Dilinizden Utanmayın!" kampanyasına başladı.

Kampanyanın destekçisi ve ortağı Hürriyet İK.

Ayrıca Marketing Türkiye, Mediacat, Radyo Foreks, Radyo D, Sigorta Dünyası, Trendsetter gibi
yayın organları, Akademi Hayat ve pek çok reklam ajansı/halkla ilişkler kuruluşu da kampanyaya destek verdi.

Kampanyayı Reklam Yaratıcıları Derneği adına Bülent Fidan (Safari Reklam ve İletişim), Emre Kaplan (Kuartet Reklamcılık) ve Baki Kara (FCD) hazırladılar. Kampanyaya destek veren ünlülerin fotoğraflarını, fotoğraf sanatçısı Aykut Karadere çekti.

Kampanya, her hafta Hürriyet İK'da bir ünlünün dilinden utanmayarak "dil çıkarması" ile 52 hafta boyunca sürecek. Aynı zamanda radyo, TV, internet ve açıkhava mecralarında yer alacak olan "Dilinizden Utanmayın!" kampanyasına destek vermek isteyenler, 0212 236 98 43'ten RYD İletişim Koordinatörü Nilay Güngör ile görüşebilirler.

Kampanya sonrasında tüm dil çıkaran ünlülerin fotoğrafları bir albümde toplanacak ve
sergilenecek. Yakında açılacak olan internet sitesinde de dil üzerine etkinlikler gerçekleştirilecek.

"Dilinizden Utanmayın!" kampanyasına destek veren kurum ve kişilerin giderek artacağını, kampanyanın hedefine ulaşacağını, çok yakında herkesin dilinden utanmadan doğru Türkçe
ve sadece Türkçe kullanacağını umut ediyoruz.

turkce@ryd.org.tr

Haber kaynağı = Reklam Yaratıcıları Derneği

Konunun ciddiyetinin ve öneminin çok büyük olduğunu düşünüyorum. Öncelikle birşeyler yapmak için herkesi "Türkçe'yi düzgün kullanarak" kendilerinden başlamalarını, kullanmayanları kullanmaya teşvik edip uyarmalarını diliyorum.

Öneri : Eğer forumda bu konu ile ilgili bir afiş yarışması düzenlenirse bilinçlendirmeye katkısının çok fazla (%90) olacağını düşünüyorum. Çünkü yarışmanın takipçisi çok fazla oluyor.

Konu ile ilgili bir kaç afiş çalışmasını paylaşmak istiyorum.

Mecburi.png

Afişin Konusu: Mecburi Harfler Levhası
Çıkartma olarak da kullanılabilir.Tasarlayan: Uğur Parlayan

Once.png

Afişin Konusu: Öncelikli Harfler Levhası

qwx1.png

Afişin Konusu: Yabancı Alfabe Giremez Levhası

ysk1.png

Afişin Konusu: Yabancı İşaret Yasağı

Kaynak

Not: Konu başlığı Cezmi Ersözün bir kitabına verdiği isim.

GraphiClubeR

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bu işe ünlülerin karışması iyi olmamış bence.ben ünlülerin yaptıkları çoğu işi desteklemiyorum.bana samimi yapmış gelmiyorlar.ama güzel bir etkinlik..paylaşım için teşekkürler...

doghan

🏆Pro Tasarımcı🏆
valla ne desek boşa gidiyor bu konuda bi yabancılaşma havasıdır almış başını gidiyor

üniversitedeyken bir arkadaşım aynen şöyle demişti: "zemin rengini YELLOW yapalım" :)
sonra şu anda herkesin dilinde bir "OKEYini yazılı ve imzalı olarak al"
birde forumun logo bölümünde şu dikkatimi çekti "alışveriş HOME"

son olarak yine yeniliyorum
"Türkçe Konuşalım Türkçe Yazalım, Dilimize Sahip Çıkalım"

bu arada benimkide ünlülerin kampanyaları gibi oldu sanırım "Doghan Günesh" :)

pacp10

🌟Usta Tasarımcı🌟
Yabancı dili türkçemize ekleyerek konuşan, TV lerde kötü örnek olan en çok ünlüler değilmi???

asilrock

🏅Acemi Tasarımcı🏅
doğan günesh bu da olmamış yanlış anlama kendi ifae etme şeklin ama bir yabancı özentisi gibi duruyor bizbizeyken söğlemek istedim sevgili grafik dostu

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Açıkcası bana kaynaktaki görseller tuhaf geldi .
Nedenide söyle açıklayım.
Türkçemi seviyorum elimden geldiğincede düzgün kullanmaya özen gösteriyorum.
Bu siteninde amacı sanırım bu !
Ancak şöyle bir konu söz konusu ;
Mağdem türkçeyi önemsiyoruz mağdem türkçeyi öne çıkartmak istiyoruz görsellerdeki insanların neden hepsi stock ürünleri ? Bu tuhaf geldi bana açıkcası.
Bence türkçeyi türkiyeyi ve türk insanın anlatan böyle özen gösterilmesi bir konudaki görsellerinde kendi insanımdan olması daha olumlu yorumlarda bulunmamıza yarardı diye düşünüyorum. Tabi bu benim düşüncem.

_Guzellik.png

_3Neden.png

_Eminmisin.png

_Musteri.png

_Dusunceli2.png

_Istekler.png

_Yeter.png

_Durust.png

_Dusunceli.png

deryakrcp

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Çok önemli ve güzel bir konu açtığınız için öncelikle teşekkür ederim.
Ana dilimiz git gide toplum tarafından kirletilmekte ve anlamını yitirmekte...
Bu sebeple herkes üzerine düşeni yapmalı diye düşünüyorum. Sonuç olarak bireyler toplumu oluşturur ve bireyler üzerine düşeni yaparsa bu kirlenmeyi hep beraber nasıl bu hale getirdiysek yine hep beraber bunu düzeltmekte bize düşer.
Bu dil kirliliği ülkemizde internetin yaygınlaşmasıyla daha fazla katlandı.
İnternette kısaltılarak yazılan kelimeler bir zaman sonra dilimize yerleşti. Neyseki genç nesil bunun az da olsa farkında fakat buna derhal bir çare bulunmazsa yeni nesil Türkçe'yi yanlış yazarak ve konuşarak öğrenmek durumunda kalmaya zorlanıyor.
Bende toplumda bir birey olduğumu var sayarak tüm arkadaşlara sesleniyorum.
Lütfen dilimizi doğru bir şekilde konuşup doğru bir şekilde yazalım.
Aksi halde karma katma anlamsız bir dile sahip olabiliriz. Çok hassasım bu konuda. Herkesi aynı hassasiyetle görmek umudu ile...

aLcaK

🏆Pro Tasarımcı🏆
turkceeriyorbuyuk2co5.jpg

alıntıdır...
Dilimize sahip çıkalım...