Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Çerçeve Ölçüsünü sürekli ayarlamak istemiyorum. Nasıl yaparım?

sevilsenol8487

🌱Yeni Üye🌱
Corelde sürekli aynı ölçülerde çalıştığım çerçeveyi kayıt etmek istiyorum ve tıkladığımda o ölçüde bana versin istiyorum. Sürekli bi kare çizip ölçü vererek çalışmak istemiyorum. Bunu nasıl yaparım?

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Kolay yöntemi anlatıyım.. Bir yöntemde macro hazırlamaktır. Onuda ayrıca anlatırım..

Önce CTRL+J yapıp option'a giriyoruz ve resim 1 deki ayarları yapıyoruz..

Resim 1
aaamo6.jpg

Daha Sonra resim 2 deki gibi kare çizim aracımızı cift tıklıyoruz.

Resim 2
bbbcw0.jpg

Ve Resim 3 teki gibi sayfamızın yani istedğimiz ebatta karemiz oluşuyor

Resim 3
ccccb6.jpg

Burada yapılan ayarlarda sayfamızın ebadı sabit olarak Resim 1 de verdiğimiz ölcülerde gelecektir. buda hep aynı ölcüdeki kare çizmeyi kolaylaştıracaktır.

Son düzenleme:

sevilsenol8487

🌱Yeni Üye🌱
Teşekkür ederim ama istediğim bu değil. çalışma sayfamın ölçüsü değişmeyecek yani 20x30 olarak kalacak ama sol tarafta istediğim ölçüler yer alacak ben 1 tıkla onları sayfama taşıyacağım. Böyle bir şey var diye hatırlıyordum da??
Yanlışmıyım acaba?

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Hep aynı dosyada çalışıyorsan.. sayfa dışına isteğin ölçülerde istedğin kadar kare çiz hazırla..

sonra sayfa içine taşırken mouse ile sağ clik tıkla "+" işarati çıkacaktır mouse işareti yanında böylece sol taraftraki orjinali bozmadan sayfaya aynı ölcüde bir kare taşımış olursun!..

sevilsenol8487

🌱Yeni Üye🌱
Anlatamadım çok özür diliyorum. Sol tarafta çalışma brushlarımız kalemlerimiz çerçeve için şekilllerimiz var ya, o bölümde kendimin hazırlamış olduğu ölçüyü koymak istiyorum. Yani her yeni çalışma sayfası açtığımda hazırlamış olduğum ölçüde sanki corelin çalışma kalemlerinden biri olacak ve tıkladığımda o ölçü direk a4 sayfama gelecek.

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Ozman macro yazıcaz. sonra macroya kısayol vericez (yada toolbar dan bi box ayarlıcaz)
bunun için bi ders hazırlayım ben size. ancak biraz vakit ayırmam gerek şuan yoğunum.. yarın hazırlayap koyabilirim.

sevilsenol8487

🌱Yeni Üye🌱
Çok sevinirim. İlgin ve alakan için çok teşekkürler...Kolay gelsin

birtedi

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşım sorunun cevabı şu olsa gerek..tools..options..document..save options as defaults for new document .. bu kutucuğa tıkla .onayla ve çık artık her corel açışında yeni ayarların geçerli olacaktır.