Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

eps formatındaki çizimi kırpmak

lahika

🌱Yeni Üye🌱
MErhaba..

Acaba eps formatındaki bir çizimi nasıl kırpabiliyoruz ? (crop)
Mesela photoshopta bu çok kolay bildiğiniz gibi.. Crop tool (C) ile istediğimiz yeri belirleyip kırpabiliyorduk..

Ancak illustratorde bu mümkün olmuyor.

Ben şöyle yapıyorum olmuyor : İlk önce soldaki tool dan Rectanglede kareyi seçiyorum ve kesmek istedigim yeri bununla belirledikten sonra yine soldaki tool dan fill in üstte olmasını sağlayıp, none yapıyorum ( .. ki çizimi görebilelim)

Daha sonra da Object / Crop Area / Make yapıyorum..

Çİzimin belirlenen yerlerinde köşelerinde işaretler çıkıyor kırpıldığına dair.. ancak bu sadece Save for Web yaparken işe yarıyor, daha önceden bu şekilde yapmadan önce yani Save for Web seçeneğini kullandığımızda kenarlarda oluşan beyaz boşlukları bu kez görmüyorum çok şükür =)

Ama benim istediğim, eps formatında çizim açıldığında metrelerce süren bir sayfa olmasın, photoshoptaki gibi sadece çizim olsun..

çok mu şey istiyorum = )

creative

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ben ne söylemek istedigini anlayamadimm.... biraz daha sadelestirebilirmisin istedigin bilgiyi...

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
eps formatındaki bir çizimi istediğin yerini alıp istediğin gibi boyutlandırabilirsin. Bende tam anlamıyla anlayamadım. Biraz daha açıklayıcı ve anlaşılır yazarsan cevap verilebilir.

lahika

🌱Yeni Üye🌱
oncelikle cevaplarınız icin tesekkur ederim = )

Anlatmaya calistigim sey; hani photoshopta bir cizim yaptigimiz zaman, crop ile onu secip sectigimiz kadarini kaydedebiliyorduk..

Illustratorde ise bunu yapamiyorum.. yani crop yok.. crop area / make var ama bunu sanirim kullanamiyor olabilirim..

Kirptigim resmi/cizimi arkadaki beyaz plandan cikarmak ve calismayi actigimda sadece calismayi gormek, arka plandaki uzayip giden beyaz bolumu gormek istemiyorum ... Photoshopta bir calismayi actigimizda nasil ki sadece calisma kadar bir alan acilir. buyutursek eger arkada gri bi alan vardir ama orda calisilmaz.. Illustratorde olunc arkadaki beyaz alanin ortasina bir cizim yapiyorsunuz amao cizim orda kaliyor ve o kocaman alanda minicik ortada oluyor. o alani yok etmek ve cizimimi alandan kirparak kaydetmek istiyorum hepsi bu = )

insaallah bu defa anlatabilmisimdir = )

cok tesekkurler

creative

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ben bunun için illustatörde bi alan çizip clipping mask'i kullaniyorum.. bu söylemeye calistigin seye uymuyormu?

lahika

🌱Yeni Üye🌱
clipping mask olmuyor. = ( crop area yapiyorum.. save for web dedigim zaman kestigin yer isadece save ediyor .. bu güzel de, eps olarak kaydet dedigimde, kesmek işaretleri oluyor ya 4 bir köşesinde kestigin yerin.. onlar ile birlikte save ediyor. anlamadım gitti = /

bir de işin kötüsü şimdi eps olarak kaydet dedigimde cizimi, kaydetmesi icin yillar geciyor ve kaydetmiyor oylece kaliyor..

acaba photoshota yetersiz bellek sorununu hallettigimiz gibi bunda da bellek silen bi yer var mi?

ne co kderdim var dimi = )

creative

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
illustratorde yok bellek silen bi yer... ama söyle yapabilirsin.. illustratörden copyala ve freehand mx e yapistirip dene ayni islemi....

lahika

🌱Yeni Üye🌱
denedim ama benim dedigim gibi olmuoyr hiç bir şekilde.. sanırım imkansız olanı istiyorum =) yine de çok teşekkürler..

E_LİFE

🌱Yeni Üye🌱
hiç biri olmuyorsa Illustratordeki çalışmanı Photoshopa yapıştır crop işlemini orda yap.Vektörüne bişey olmaz ya 72 yada 300 dpli yaparsın resmini bide bunu dene:D

josef29

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.bayrakci.com
cs4 de bu olayı düzeltmişer bu cs3 de yok kenarları (-pasteinside-powerklip-) artık o beyaz kısımlar kalmıycakmışşşşş.........