Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Fotoğrafı vektörele çevirebilirmiyim?

nilsah

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaslar hepınıze merhaba
Anadolu ajansın logosunu yapmaya çalışıyorum.fotograftan kestım ancak yenı sayfaya yapıstırdıgımda tabıı kı vektorel hale getıremedım,buyuttugumde kırılmalar başladı :sweating::sweating:.
Corelı daha yenı kullandıgımdan yardımınızı rıca edıyorum,bir fotograftan kestıgım orn.bır logoyu vektorel hale getırmem mumkun mu?mumkunse bunu nasıl yapabılırım?
sımdıden tesekkurler.

Moderatör tarafında düzenlendi:

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Photoshop'ta path ile çizip corel'e aktarın (path olarak) sonra da renklendirin.

muratkeceli

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.kecelikalem.net
ZxxxE logo yu bulup paylaşmış
ama bulamadığın zaman fotoşopta çizip tekrar corele atma direk corelden çiz daha sağlıklı olur. ve programlar arası geçiş yapmak zorunda kalmazsın

antique

🏅Acemi Tasarımcı🏅
alternatifler tıkandığı zaman, corelde görselin üzerine gelip birebir çizmek en iyisi..

SerdarArge

🌱Yeni Üye🌱
tüm arkadaslar bildiklerini paylasmislar.bende bildiklerimi yazaayım belki yine lazim olur..

Resmi corel de boş bi sayfaya kopyala yapistir yaptıgimiz zaman property bar kısmında yani üst tarafta Edit Bitmap ve Trace Bitmap yazıları cikar..

izlenecek yol sudur..

resmi corel sayfasina yapistiriyoruz.
resmi seciyoruz.
Trace bitmap a tiklayarak
Quick Trade i tikliyoruz..
resim vectorel çizim oluyor..

umarım yardimci olur ve isinize yarar..

ThorN

🏅Acemi Tasarımcı🏅
tüm arkadaslar bildiklerini paylasmislar.bende bildiklerimi yazaayım belki yine lazim olur..

Resmi corel de boş bi sayfaya kopyala yapistir yaptıgimiz zaman property bar kısmında yani üst tarafta Edit Bitmap ve Trace Bitmap yazıları cikar..

izlenecek yol sudur..

resmi corel sayfasina yapistiriyoruz.
resmi seciyoruz.
Trace bitmap a tiklayarak
Quick Trade i tikliyoruz..
resim vectorel çizim oluyor..

umarım yardimci olur ve isinize yarar..

Serdar hocam trace seçeneği hakkında gördüğüm ikinci mesajınız öncekine yorum yapmamıştım ama en azından burada bir şey söylemek istedim.

Trace ile ne kadar iyi çalışırsanız çalışın pathlemeden daha iyi bir sonuç elde edemezsiniz (yüzde 20sine bile yaklaşabilirse öpüp başıma koyarım). Belki basit resimler için trace bir alternatiftir ama o kdr basit birşeyi de çizemiyorsanız bence hiç kasmadan nette vektörelini aramaya koyulun, elbet bulursunuz. Herşey trace la kolayca halledilebilseydi mesleğimiz ne güzel olurdu değil mi :)

SerdarArge

🌱Yeni Üye🌱
ThorN evet aynen cok doğru söylüyosun.. Keske bu yorumu yapacağına ayrıntılı bi açıklama yapsaydında bu konuyu diğer arkadaslar net bi şekilde anlayabilselerdi.. dedikleri logoyu ben yapabilirim.. ama başkaları nekadar yapar bilmem.. Keşke her logo tescilli olupta hepsinin bi vectorel cizimi nette olsaydıda bizlerde cizmek zorunda kalmaaydık dimi.. :D biraz misilleme gibi oldu ama kusura bakma...

SerdarArge

🌱Yeni Üye🌱
ve arkadasın Anadolu Ajansın logosu diyor.. 2 adet A harfinden olusan bi logo.. Trace o yuzden en basit çizime bile gerek kalmadan sorunu çözecek bi yöntem..O yüzden tüm resimler için dememiştim.. arkadasın bahsettiği logo içindi.. bi önceki trace muhabbetinde isede okul tasıtı yazıyordu.. oyuzden traceyi önerdim arkadaslara.. ok ..

ThorN

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ThorN evet aynen cok doğru söylüyosun.. Keske bu yorumu yapacağına ayrıntılı bi açıklama yapsaydında bu konuyu diğer arkadaslar net bi şekilde anlayabilselerdi.. dedikleri logoyu ben yapabilirim.. ama başkaları nekadar yapar bilmem.. Keşke her logo tescilli olupta hepsinin bi vectorel cizimi nette olsaydıda bizlerde cizmek zorunda kalmaaydık dimi.. :D biraz misilleme gibi oldu ama kusura bakma...

Estağfurullah hocam biz buna misilleme değilde konunun aydınlatılması adına yapılan bi iki ufak yorum diyelim. Yoksa kimseyle misille olayına girecek kadar çaylak değilim :D

Anadolu Ajansı'nın logosunu bir yerden tarayıp üzerinden path ile geçemiyorsanız zaten trace seçeneğini hiç anlatmaya gerek yok çünkü path olayından daha karmaşık birşey değil mi? ki taramanın yüzeyi net ya da temiz değil ise backroundda netlik yoksa trace içler acısı bir sonuç çıkartacaktır ki bunu benim kadar sizde iyi bilirsiniz. Bu durumda ortaya çıkan vektörel kabusu düzeltmek yerine bir deve bulup hendek arasanız daha kolay olacaktır sanırım :D

Yani kişisel fikrim trace de kendine göre bi ustalık istiyor. Quick Trade i tıklamak herşeyi bitmiyor... :D

Benim yardım isteyen arkadaşa kişisel tavsiyem, trace ı kullanabilir ise bu şekilde bir ya da iki işini halledebilir ancak söz konusu kendisinin de dediği gibi "Corelı daha yenı kullandıgımdan yardımınızı rıca edıyorum" şeklinde ise bu işe trace karıştırmadan corel nasıl kullanır ile başlamalıyız ki ileride bu tarz sorunları yaşamaması için şimdiden "AA" gibi basit logolarda antreman yapmış olsun.

Serdar hocam dediğiniz gibi eğer aradığınız logo yerel bir firmaya ait basit bir şey ise netten bulmak çok zordur. Ama nereye kadar trace? En iyisi corelde bu iş nasıl yapılır? ı öğrenmeki, ardından yan programlardan destek almak.

Son olarak konuyu o yorumu yapacağıma ayrıntılı bi açıklama yapsaydım da bu konuyu diğer arkadaslar net bi şekilde anlayabilselerdi kısmına gelirsek eğer corel nedir? ne işe yarar? nasıl kullanılır? ın birçok uygulamalı dersleri forumda mevcut tekrar upload yapmaya lüzum görmemekteyim. Trace ile ilgili bir anlatım bulamadım (ya da gözümden kaçtı) artık konuda usta siz olduğunuza göre onunda dersini siz eklersiniz... :D

Saygılarımla

İyi çalışmalar...

SerdarArge

🌱Yeni Üye🌱
bu kadar cok hopladığınıza göre buyrun anlatın.polemikle işim olmaz uzattıkca uzatıyosun..

pınar67

🌟Usta Tasarımcı🌟
bence dşirek corelden ciz cok vaktini almıycaktır hemde daha sağlıklı olur iyi çalışmalar.